Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

Nie ma za co dziękować. Nie pisuje ale czytam często i trochę mnie zszokowało takie stwierdzenie stąd odzew często popełnia się błędy pisząc o sprzęcie którego się nie zna, a nawet często zna się ze złej konfiguracji. Wiele sprzętu z wyższej półki wymaga nie lada wyczucia i umiejętności by dobrać odpowiednie towarzystwo do grania, ale jak się w końcu uda to już króliczka gonić się dalej nie chce. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sanwing napisał:

Chciałbym żeby taka chałupnicza robota mogła stać u mnie

to nic trudnego, a może jednak coś nie pasuje:S

1 godzinę temu, Sanwing napisał:

jakości wykonania nie wspomnę bo niejeden producent ogólnoświatowy mógłby się schować głęboko...

to miałeś bardo dużo kontaktu z tym światowym ... Chin 

1 godzinę temu, Sanwing napisał:

Radzę pierw coś zobaczyć na żywo dotknąć

nawet w myślach bym się  nie odważył.

Natomiast proponuję rozróżniać pętlę masy, od złej konfiguracji masy i błędów konstrukcyjnych.

A może jeden blok  wzm. podłączę w sypialni a drugi u sąsiada w kuchni:15_yum: 

Panowie sorry, ale trochę wiedzy, a później krytyka.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Karol64208 napisał:

tnic trudnego, a może jednak coś nie pasuje:S

to miałeś bardo dużo kontaktu z tym światowym ... Chin 

nawet w myślach bym się  nie odważył.

Natomiast proponuję rozróżniać pętlę masy, od złej konfiguracji masy i błędów konstrukcyjnych.

A może jeden blok  wzm. podłączę w sypialni a drugi u sąsiada w kuchni:15_yum: 

Panowie sorry, ale trochę wiedzy, a później krytyka.

Pozd

A może pierw posłuchanie i obejrzenie sprzętu, a potem krytyka? Kolega widzę zaproponował Ci kontakt z konstruktorem, jak masz lepsze pomysły śmiało można je sprzedać albo samemu takie chałupnictwo uprawiać i kupę kasy zarobić przy okazji. To nic trudnego, a może jednak?

Co do sprzętu z Chin też bym tak nie szalał bo niektóre mogły by kolegę zaskoczyć ale trzeba choryzonty szerokie mieć, a nie w szufladzie siedzieć ;). 

Troch doświadczenia, a później krytyka. 

Pozd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , walczę dalej .Na razie rąbnąłem żonie Samsunga i zrobiłem pomiar aplikacją proponowaną przez @MariuszZ.

Ewidentnie , a pomiar robiłem kilkukrotnie przydźwięk jest 151 Hz. Pierwszy scan to pomiar z 20 cm. od głośnika , drugi z 3m.

Jutro podłączę monoblok pod inny obwód tak jak proponuje Witek , jak to nic nie da dzwonię do WBA.

 

IMG_1620.JPG

IMG_1617.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 Hej, zrobiłem symulację prostego zasilacza z mostkiem prostowniczym i dwustopniowym filtrem RC bo nie wiem jaki zasilacz jest w pre i wyszło, że aby zobaczyć takie spektrum zakłóceń (50HZ, 100Hz, 150 Hz) jak pokazałeś na obrazkach ze spectroida to musiałyby paść dwie diody w mostku i przynajmniej jeden kondensator w filtrach RC. Może to jakaś wskazówka. Nie wiem jak wygląda zasilacz w pre i czy tędy droga ale warto metodą burzy mózgów pogłówkować i jakieś wnioski może się pojawią ;) 

filtr (Medium).jpg

filtr bez diod C (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że aż tak źle nie jest :) Niemniej jednak pozbycie się bzyczenia (bo tak bym raczej określił co, co słyszałem u Tomka) może okazać się trudne. Przedzierając się przez wątek o F5 wielokrotnie natknąłem się na tego typu problem, który nie raz pozostał nierozwiązany. W przypadkach gdy się udało, zazwyczaj chodziło jednak o prowadzenie masy.
Tomek, a co się dzieje, gdy połączysz z pre tylko jeden monoblok (w drugim wtyczka wyciągnięta z gniazdka lub odłączony interkonekt do pre, nic nie podłączone do wejść pre)?

3 godziny temu, Sanwing napisał:

Czytam i nie wierzę WBA i chałupnicza robota oj panie....

Ale tak to właśnie w środku wygląda :) Spójrz na fotki i porównaj do masówki z "taśmy". Nie rozumiem tylko, dlaczego uważasz, że jak coś jest wykonane "chałupniczo", to z automatu jest kiepskie. Jedni cenią hand made inni wolą porządek charakterystyczny dla produkcji masowej, a i tak najbardziej chodzi nam chyba o efekt końcowy :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nikt nie jest doskonały i ludzie robiąc coś, popełniają błędy. Znacie to powiedzenie że nie myli się tylko ten co nic nie robi? ;)

Po drugie zdarzają sie gorsze elementy i nawet jak ktoś selekcjonuje podzespoły może zdarzyć się że coś nie wytrzyma. W moim DACu padł jakiś element, bo okazało sie że cala partia "tych cosiów" już po 1-3miesiącach zaczynała zawodzić. Choć poprzednie były nie do zdarcia.

Po trzecie "chałupnicza robota" faktycznie ma wydźwięk lekko pejoratywny ale z drugiej strony firma która nie ma nawet egzemplarzy "do posłuchania" ... Ale bardziej miło by było nazwać manufakturą

Są ludzie którzy generalnie źle odbierają wytwory polskich małych manufaktur audio. Od waszego ulubieńca usłyszałem niedawno że Haiku jest do dupy i cóż... 🤣ma swoje zdanie, swój wzmacniacz tak poprawił kablem zasilającym ze jest lepszy od modelu "wyższego" ;) - można i tak.🤪

Natomiast system produkcyjny nie musi mieć nic wspólnego z jakością dźwięku.

@tomek4446

A czy zrobiłeś taki "test" :

1 - wyciągasz wszystkie klocki z dala od innych

2 - podłączasz pre do zasilania z innego obwodu ?

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, nowy78 napisał:

Ale tak to właśnie w środku wygląda :) Spójrz na fotki i porównaj do masówki z "taśmy". Nie rozumiem tylko, dlaczego uważasz, że jak coś jest wykonane "chałupniczo", to z automatu jest kiepskie. Jedni cenią hand made inni wolą porządek charakterystyczny dla produkcji masowej, a i tak najbardziej chodzi nam chyba o efekt końcowy :)

Zależnie z czym porównasz, czy z produktami o wielkiej przestrzeni wewnętrznej pełnej powietrza czy z napakowanymi po uszy starszymi sprzętami. Nie sądzisz Kolego że Karol użył słowa chałupnicze w kontekście dowalenia produktowi którego w ręku nie miał? Bo wybrzmienie i dalsze teksty miały taki właśnie charakter. Dobra ale starczy o tym bo problem nie rozwiązany czekamy na rady Karola i innych obeznanych osób :).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto jest naszym ulubieńcem Fafniak?

Sandwing, Karol prawdopodobnie jest bajkopisarzem. Myślę, ze nie tylko WBA nie miał w ręce.

Akurat jeśli chodzi o pożądek i rozplanowanie wewnątrz to w WBA jest nieźle. Z czasem jego produkty ewoluują w dobrym kierunku. Zobaczcie sobie inne manufaktury np Lampizatora sprzedawanego za wielokrotności ceny WBA i wtedy wieszajcie na nim psy.

Nie twierdzę, ze jest idealnie. Należę do tych klientów, którzy są upierdliwi i wiecznie niezadowoleni z dźwięku. Piotrek miał ze mną wiecznie przerąbane, bo to trzeba poprawić, to zmienić. A ten produkt kosztował... niewiele biorąc pod uwagę, ze to naprawdę handmade.

Może coś się popsuło ale nie można też wykluczyć jakiejś pierdoły z połaczeniem, która w sprzęcie lampowym potrafi napsuć krwi. Ma ktoś idealnie równą kwadrę e88cc moze to być eh, jj obojetne co zeby było wstanie prefekt?.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Od waszego ulubieńca usłyszałem niedawno że Haiku jest do dupy i cóż... 🤣ma swoje zdanie, swój wzmacniacz tak poprawił kablem zasilającym ze jest lepszy od modelu "wyższego" ;) - można i tak.🤪

 

12 minut temu, audiowit napisał:

Kto jest naszym ulubieńcem Fafniak?

Może lepiej nie podawaj nazwy forumowicza bo ewidentnie ktos sobie strzelił w kolano i nie użył tutaj procy tylko cięższego kalibru...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit, @Sanwing, i inni proponuję przeczytać co Tomek robił już, bo w ciąż powtarzacie ten sam motyw, a nawet propozycje podłączenia jednego mono do kuchni a drugiego w salonie, co za odważne pomysły. 

Żeby coś doradzać należy rozróżnić pętle masy, a przydźwięk, to są dwie różne sprawy.

56 minut temu, audiowit napisał:

Myślę, ze nie tylko WBA nie miał w ręce.

Nie trzeba mieć w ręce aby pewne wnioski wyciągnąć co do błędów konstrukcyjnych, widać to na zdjęciach od Tomka.

Zawsze uważałem że montaż ręczny i małe firmy lepiej sobie radzą w budowie sprzętu akustycznego, ale musi być spełniony jeden warunek, projekt musi być przemyślany. A na fotkach widać że nie jest, poszli na żywioł nie adekwatnie do ceny.

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Akurat jeśli chodzi o pożądek i rozplanowanie wewnątrz to w WBA jest nieźle.

nie wiem skąd taka ocena, chociażby bliskość trafa zasilającego i głośnikowego a tego bliskość do lampy i to nie symetrycznie do obydwóch

ironbird.jpg

Należy pamiętać jest tam ponad 500V. Brak ekranów na pole elektromagnetyczne.

Czy mam dalej wymieniać.

Te błędy konstrukcyjne pojawiły się gdy Tomasz podłączył lepsze kolumny, z szerszym spectrum pasma.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 Dzień dobry. Żeby sprawdzić czy pre nie zapętla lub/i nie sieje zasilaczem warto podłączyć w jego miejsce inne pre pozostawiając monosy i te same źródła. Jeżeli by się potwierdziło, że na innym nie bzyczy to byłaby przepustka do "grzebania" w nim. Mogę Ci podesłać na próbę chiński bufor lampowy to się pośmiejemy jak podłączysz w wypasiony system taki gadżet za stówkę 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, jest to rozwiązanie.

Natomiast nalegam zeby Tomek rozdzielil II monosy na inne zasilania. Przy okazji mozna pre podłączyć z innego źródła.

Karol, monos na zdjęciu jest moją własnością i nie bzyczy. Weź sobie troszkę poczytaj zanim wyskoczysz z 500V. Poczytaj o zakluceniacz z toroidow.

A wogóle pokaż swój sprzęt:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, audiowit napisał:

U mnie delikatny jest. W systemie głownym jak i z pre Absolutora w innym systemie.

Ale ledwie słyszalny z miejsca odsłuchowego.

Podĺaczyleś jeden monoblok z innego bezpiecznika? Może być przedłużaczem np z sypialni lub kuchni.

Czy to  nie Twój wpis.

A co do napięcia poczytaj specs.

Zasilanie anodowe: 550VDC

Panowie robicie zamęt.

Jakie kolumny masz  podłączone?

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego sprzętu to mam Jas77 i do końcówki mocy podłączony pre-amp lampowy- żadnych ubocznych efektów, brumu czy przydźwięku

Jest też zintegrowany wzmacniacz lampowy i też żadnych ubocznych efektów, jest tak jak pisałem powyżej.

Podłączone są do jednej listwy zasilającej zwykłej i nie podłączonej bezpośrednio do elektrowni:D w sumie 9 urządzeń różnej maści.

Nie stosuję również uziemienia- żadnego.

Czy koniecznie chcesz mieć zdjęcie mojego sprzętu, a jaką pewność będziesz miał że to mój sprzęt.:S

No wiesz poddałeś wątpliwość moich wcześniejszych zdjęć, pokazał bym też inne ciekawe / np. moje laboratorium / ale i tak nie uwierzysz.

Tak więc nie ma sensu publikowania żadnych fotek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, audiowit napisał:

Mariusz, jest to rozwiązanie.

Trudno mi sobie wyobrazić żeby konstruktor nie sprawdził pre z monoblokami na obecność pętli więc zakładam, że to awaria jest. 

Może wysoka skuteczność kolumn coś uwydatniła ale może być tak, że kilka spraw się skumulowało i efekt powala 😉

@tomek4446 Pomysł Piotra warto przetestować bo nie wymaga wiele zachodu. Pamiętaj tylko by sprawdzić dwa razy, z jednym i drugim monoblokiem. Jak się da w następnym kroku rozłącz przewód PE w pre by nie łączyły się linie masy i ziemi w urządzeniu na obudowie (jeżeli się łączą). 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MariuszZ napisał:

 to musiałyby paść dwie diody w mostku i przynajmniej jeden kondensator w filtrach RC.

Zadzwonię do WBA , przekażę sugestie.

9 godzin temu, nowy78 napisał:

Tomek, a co się dzieje, gdy połączysz z pre tylko jeden monoblok (w drugim wtyczka wyciągnięta z gniazdka lub odłączony interkonekt do pre, nic nie podłączone do wejść pre)?

Nic się nie zmienia , tzn. przydźwięk jest nadal. Wyłączyłem nie tylko monoblok, ale całą listwę / drugi mam podpięty pod inną /. Wyłączyłem w chałupie wszystkie bezpieczniki po za jednym, odpowiadającym za gniazdka w pokoju gdzie stoi sprzęt i nadal przydźwięk miał się dobrze. Podłączyłem tak jak sugerował Witek , z innego obwodu najpierw monobloki , a następnie pre i nic się nie zmieniło . Wymieniłem lampy w pre / tonący brzytwy się chwyta :) / i to samo. Zmieniłem kable IC od pre do monosów , to samo. Zmieniłem po raz kolejny kable zasilające , nic.

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Żeby sprawdzić czy pre nie zapętla lub/i nie sieje zasilaczem warto podłączyć w jego miejsce inne pre pozostawiając monosy i te same źródła. Jeżeli by się potwierdziło, że na innym nie bzyczy to byłaby przepustka do "grzebania" w nim.

Mariusz , podsunąłeś mi pomysł , za godzinkę przytargam po raz n-ty końcówkę tranzystorową z piwnicy podłączę pre i zobaczymy.

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Mogę Ci podesłać na próbę chiński bufor lampowy to się pośmiejemy jak podłączysz w wypasiony system taki gadżet za stówkę 😉

Dawaj ten bufor !!! :) Jak nie będzie przydźwięku to się zamienimy :) 

Napiszę Ci adres na priv.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Napiszę Ci adres na priv.

Dawaj 🤓

12 minut temu, Karol64208 napisał:

w obu monoblokach, dziwne jak do tego doszliście:S jak mają indywidualne zasilanie

Ja od jakiegoś czasu piszę o pre, a ty dalej o monoblokach. Co prawda ma pre zasilanie Dual ale tylko jedno gniazdko. Jak poszło przepięcie to awaria będzie w dwóch liniach zasilacza pre geniuszu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...