Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

Tomek, petla masy, choć trochę dziwne, ze trafa Ci cichutko brumią. U mnie nie slychać monosow.

Koledzy potwierdzili zeby nie kombinować z 0. Nawet jeśli sam robiłeś instalację to nie wiesz jak jest zrobiona w całym bloku.

Dla Karola kolumny dwudrozne też nie nadają się do słuchania muzyki... kilka razy już pokazał.

Kilka miesięcy mnie nie było i już posciągaliscie jakichś fachowcow ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 Z pewnością jest to przyczyna do ustalenia, ale jak dziś rozmawiałem z człowiekiem co zrobił i co sprawdził w swoim systemie, aby dojść do "przydźwięku" po wymianie kolumn na wysokoskuteczne (powyżej 100dB) to od samego słuchania mi ręce opadły (licząc z serwisowaniem tzn przeglądem sprzętu "na raty" - eliminując kolejne klocki zeszło ponad rok). 

W Twoim przypadku na szczęście podmiana pre nic nie dała. Na szczęście, ponieważ u mnie w podobnej sytuacji podmieniłem pre WBA na tranzystorowe, po czym w kolumnach zapadła cisza. Na logikę - uszkodzone pre WBA, więc sprzęt na serwis. Na serwisie okazuje się, że pre zachowuje się idealnie, więc wychodzi na to, że to tak naprawdę monobloki, które: idealnie zachowywały się z pre tranzystorowym (niemal jak u Ciebie), ale dając im lampę zaczynało się szaleństwo. 

Strzelam że u Ciebie to monobloki (fakt, że ja pisałem wyżej o innych jak Twoje, ale jednak).

Podejrzewam, że tak było od początku, ale na Dali tego nie zauważyłeś...... lub po prostu kiedyś było dobrze, ale najnormalniej w świecie - popsuło się. 

Pytanie czy po serwisie uda się je ogarnąć tak, aby już nie stwarzały problemów z tym pre, na tych kablach, na tych lampach i z tymi kolumnami.

Znam przypadki, gdzie serwis nie był w stanie zrobić tak, aby sprzęt X+Y+Z zagrał "idealnie cicho" bo są takie konstrukcje, że serwis musiałby pracować w 100% na Twoim całym torze do tego ingerując w zamysły konstruktora. 

 

P. S podmieniałeś lampy ? 

P. S 1: masz możliwość dać pre WBA + zrobić z czegoś co posiadasz końcowe mocy i sprawdzić taki układ? (po prostu wyeliminować Irony, ale używając Firebirda) 

 

 

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamill00 zrobiłem wszystko co mogłem , wczoraj poświęciłem cały dzień na walką z przydźwiękiem. Monobloki ewidentnie też są do poprawy ale tak naprawdę to przydźwięk powstaje tak jak pisał @audiowit dopiero w połączeniu całości , tj. pre i monobloków . Ewidentnie jest to pętla mas gdy set jest razem . próba dodatkowego uziemienia obudów monobloków nic nie dała . Zmieniłem ustawienie sprzętu przez co mogłem zastosować krótsze kable IC , nic to jednak nie dało . Zmieniałem zasilające też , nic. Wyłączyłem i wypiąłem z gniazdek wszystkie urządzenia elektryczne , wypiąłem wszystkie kable z pre, zostawiając wyłącznie podłączenie z monoblokami , też rezultat zero. Podłączałem tak inne pre jak i tranzystorową końcówkę , tutaj również kompletnej ciszy nie było ale dużo lepiej niż z lampami , chociaż brum jest , gdy pre jest podłączone pod tranzystor. Odłączyłem uziemienie od pre i .... brum nadal.  Ale mogę się już pochwalić , że udało mi zlikwidować przydźwięk o 3/4 :) W napadzie szału , gdy już po raz setny przekręcałem wtyczki i próbowałem kolejne kombinacje podłączeń wpadłem na to , że może by zastosować DC-Blocker . Zadzwoniłem do Firmy Tomanek gdyż produkują takie ustrojstwa. Przedstawiłem sytuację i otrzymałem informację " DC-Blocker nic tutaj nie wskóra , pętla mas ,trzeba inaczej ". Długo rozmawialiśmy rozważając, co można zrobić i po mojej uwadze ,iż rozdzieliłem monobloki i pre na trzy oddzielne listwy podłączone do trzech różnych gniazdek usłyszałem , że to błąd. Czyli potwierdził to o czym pisał Piotrek / @nowy78/, wszystko powinno być jak najbliżej siebie i wpięte pod jedną listwę, do jednego gniazdka. Tak też uczyniłem i eureka , przydźwięk przycichł. Nie jest idealnie ale w porównaniu z tym co było to bajka , mam wrażenie , że zmieniła się też częstotliwość przydźwięku , postaram się to zmierzyć aplikacją proponowaną przez Mariusza / @MariuszZ/.

Nawet nie wiecie jak się cieszę , że coś się udało z tym zdziałać. Jeszcze etap drugi , czyli zawiezienie klocków do WBA , ale mając obecnie już jakąś bazę pokombinuje jeszcze w domu.

Chciałbym podziękować wszystkim za zaangażowanie , doceniam wszystkie sugestie .  Naprawdę taka bezinteresowna chęć pomocy , umacnia moją wiarę w człowieka.

A ja ? , walczę dalej :) 

Obecnie : 

 

IMG_1667.JPG

IMG_1671.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem czy to napisać ale...

W czasie swojego "dochodzenia" dlaczego u mnie jest delikatny brum, zaobserwowałem pewne zjawisko.

urządzenia które są wpięte w ten sam obwód zasilający ale są wyłączone generują dodatkowe zakłócenie. Jakby tryb standby lub sam zasilacz (????) generował zakłocenia w sieci) włączeni tych urządzeń powoduje likwidację tych objawów. Nie mam zielonego pojęcia na jakiej zasadzie to powstaje

Ale zobacz co sie stanie jak właczysz wszystkie urządzenia z tego samego obwodu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2020 o 23:07, Karol64208 napisał:

idąc dalej tym tropem, i znów mamy błąd projektowy- wzmacniacze lampowe powinny być chronione ekranem przed falami elektromagnetycznymi, czy być w zamkniętych obudowach metalowych a nie kominkiem czy nocną lampką którą się podziwiać jak się żarzy.

Wtedy znika problem z bliskością kabli czy innych urządzeń.

I tutaj każdy powinien być świadomy co kupuje i do czego ma służyć. 

tylko zadaj pytanie dlaczego ?

 

zawsze jest pierwsze i ostatnie jak byś nie podłączył, zły tok myślenia.

czy ma śrubę uziemiającą na obudowie?

To teoria a praktyka jest taka, iż w n-wzmacniaczy lampowych nie spotkałem się z sytuacją aby odkrycie lamp powodowało wzrost przydźwięków i zakłóceń. No może po za wzmacniaczami gramofonowymi (bardzo duże wzmocnienie). Akurat osłony lamp są wymogiem otrzymania znaku CE i wiążą się z ochroną przed poparzeniem, porażeniem. Przydźwięk powodowany jest z reguły; pętlami mas, nieprawidłowym prowadzeniem mas w wzmacniaczu, nieprawidłowym rozmieszczeniem traf zasilających, głośnikowych, dławików, przydźwięk od żarzenia prądem zmiennym etc. Do tego dochodzi samo brumienie traf zasilających i głośnikowych (kiepskie trafa ale i zależność niestety im większej mocy trafo tym większy brum). Ponadto w lampach bezpośrednio żarzonych brum mniejszy lub większy będzie zawsze - tak zawsze! Kolejny aspekt jak podłączymy kolumny 88db a 98 db to robi różnicę (każde 3db to 2 x głośniej co do muzyki ale i brumu).

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

A ja ? , walczę dalej

Kierunek słuszny Tomku 👍 Sprawdziłeś już tak wiele, że nie bardzo jest co podpowiadać. 

Jak zawieziesz sprzęt do fabryki i naprawiony wróci to fajnie by było, żeby nie okazało się, że to nie wina tych zawiłych połączeń kablowych w całym systemie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, elektron6 napisał:

Ponadto w lampach bezpośrednio żarzonych brum mniejszy lub większy będzie zawsze - tak zawsze!

A nie mogłeś mi tego powiedzieć przed zakupem monobloków ? :) 

Tan przydźwięk który mam obecnie jest już na granicy / no może jeszcze trochę ją przekracza/ akceptacji.

3 godziny temu, elektron6 napisał:

Kolejny aspekt jak podłączymy kolumny 88db a 98 db to robi różnicę (każde 3db to 2 x głośniej co do muzyki ale i brumu).

To fakt , wczoraj po odniesieniu tego połowicznego sukcesu , podłączyłem Grandy / 90dB / i przydźwięk jest słyszalny dopiero wówczas ja przyłożę ucho do niskotonowych , z odległości metra metra jest cisza. W Altecach / 98 dB/ już tak pięknie nie jest.

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Jak zawieziesz sprzęt do fabryki i naprawiony wróci to fajnie by było, żeby nie okazało się, że to nie wina tych zawiłych połączeń kablowych w całym systemie

Mówisz o tych ? Z pewnością nie mają wpływu , wczoraj sprawdziłem , bo zabrałem z szafeczki wszystko prócz monobloków i pre , nie było żadnych kabli po za tymi niezbędnymi , brum był taki sam jak przy tej plątaninie :

 

IMG_1673.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ale mogę się już pochwalić , że udało mi zlikwidować przydźwięk o 3/4 :) W napadzie szału , gdy już po raz setny przekręcałem wtyczki i próbowałem kolejne kombinacje podłączeń wpadłem na to , że może by zastosować DC-Blocker . Zadzwoniłem do Firmy Tomanek gdyż produkują takie ustrojstwa. Przedstawiłem sytuację i otrzymałem informację " DC-Blocker nic tutaj nie wskóra , pętla mas ,trzeba inaczej ". Długo rozmawialiśmy rozważając, co można zrobić i po mojej uwadze ,iż rozdzieliłem monobloki i pre na trzy oddzielne listwy podłączone do trzech różnych gniazdek usłyszałem , że to błąd. Czyli potwierdził to o czym pisał Piotrek / @nowy78/, wszystko powinno być jak najbliżej siebie i wpięte pod jedną listwę, do jednego gniazdka. Tak też uczyniłem i eureka , przydźwięk przycichł. Nie jest idealnie ale w porównaniu z tym co było to bajka ,

No kurde mooool.... Tomek a jak narysowałem Tobie wiele postów wcześniej. Jedna główna listwa a z niej przedłużacze do sprzetu!

Było "to" w poście #460.!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 sorry , umknęło mi mam już swoje lata :) Na drugi raz proszę o powtórzenie ze dwa razy to może do mnie dotrze.

Ale potwierdzam , MIAŁEŚ RACJĘ !!! DZIĘKUJĘ.

Od jutra pracuje zdalnie to wezmę się za kable.

@MobyDick , sprecyzuj " wszystkie " zasilające , bo tak na szybko policzyłem , że mam 13 szt. za szafką ?

Z tych głównych to tak :

- zasilający do listwy 1 do której podpięte są wyłącznie monobloki i pre ma ok. 3mb.

- zasilający od lewego monobloku - 2mb.

- zasilający od prawego monobloku - 1,2 mb.

- zasilający od pre - 1,5mb.

te kable robiłem sam , więc mogę je poskracać , rozumiem , że powinny być jak najkrótsze?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 Jeżeli rozłączyłeś PE w pre od obudowy (masy układowej), odłączyłeś IC źródeł od pre, a ono było tylko połączone z monosami i buczało to znaczy, że pętla tworzy się w obwodzie samej ścieżki masowej w pre i zamyka się w monosach poprzez PE, jeżeli jest PE połączone w monoblokach z masą układową. Warto by jeszcze sprawdzić co się wydarzy jak PE odłączysz od obudowy w monosach. Oczywiście tylko na chwilę bo I klasa ochronności wymaga takiego zabezpieczenia ;) Taki wniosek mi sie nasunął po eksperymencie z chińskim buforkiem. Tam tylko wspólna masa RCA kanałów L i P łączyła cały obwód w pętlę z monosami, lub pętla zamykała się poprzez podłączone źródło, jeżeli było podłączone. 

Może w przyszły weekend jak odpoczniesz pokombinujesz jeszcze? 😂 Nieźle Cie gimnastykujemy hehe ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ zastanawia mnie i trochę mi to wyjaśnił w rozmowie telefonicznej Piotrek / @nowy78/ dlaczego jak podłączyłem / jutro powtórzę eksperyment/ monobloki pod DDRC , gdzie DDRC robił za przedwzmacniacz to przydźwięku nie było ,a jak podłączyłem Twój bufor, lub moje pre to jest. DDRC działa w drugiej klasie ochronności i inaczej jest z PE. 

Jutro odłączę PE z monbloków choć 1300 V zasilania anodowego mówi mi , że to nie jest dobry pomysł :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdyby było tylko 300 V to nie jest dobry pomysł ;) Zrób bez grzebania i rozłączania PE w monosach eksperyment. Podłącz ich sieciówki do listwy bez bolców PE. Pod nogi gumowy dywanik, na ręce gumowe rękawiczki włącz, sprawdź i wyłącz. Nie dotykaj w międzyczasie żadnych metalowych elementów systemu audio. Po eksperymencie przywróć stan pierwotny, tzn listwę z przewodem ochronnym. 

No i najważniejsze sprawdź czy nie zalegasz z terminem płatności ubezpieczenia hehe ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony Kuba ma rację.... z drugiej strony serwis WBA to nie Lampizator, czyli jak pamiętam monosy pojadą za 2 miesiące na..... znając życie miesiąc, a może być to głupota do zrobienia w domu w ciągu 20 min. (chyba że i tak je Tomku oddajesz na upgrade to słuchaj co Kuba mówi, bo szkoda życia tzn czasu bo zakładam i mam nadzieję że po testach będzie z Tobą wszystko OK) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko przypominam. Moje monosy były na testach u 4 kolegów i u Pacuły. U nikogo nie brumiło. W różnych konfiguracjach. Z pre i bez niego. Zakładam, że są to bliźniacze konstrukcje, choć pewnosci nie mam.

Inaczej. Tomek, oddaj Piotrkowi, niech on się tym martwi. Coś spalisz albo co gorsza walnie Cię i będzie problem. To 1300V moze Cię dosięgnąć łuk.

Piotrek mowił, ze przy takich napięciach pracuje się w innym reżimie.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

 Zrób bez grzebania i rozłączania PE w monosach eksperyment. Podłącz ich sieciówki do listwy bez bolców PE.

Tak się zastanawiam , nawet jak zapadnie cisza to i tak nie jestem tak odważny by używać monoblokowów bez uziemienia. To co mi to da ?

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Nie kombinujta nic , jak kupujecie mikser , tv , żelazko to chyba nie kombinujecie z niczym

No , jak by Ci tu powiedzieć , jak by tak zmienić zasilający w mikserze i podrasować silnik ;) 

44 minuty temu, audiowit napisał:

Tomek, oddaj Piotrkowi, niech on się tym martwi.

Tak zrobię , ale jeszcze pokombinuję z kablami.

46 minut temu, audiowit napisał:

Piotrek mowił, ze przy takich napięciach pracuje się w innym reżimie

OP-1 , kalosze , mam przygotowane oraz podwoiłem ubezpieczenie :) 

A tak w ogóle to nie przypominam sobie, by tyle osób w tak krótkiej jednostce czasu się o mnie martwiło. Kurde , miłe to , dzięki koledzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

Tak się zastanawiam , nawet jak zapadnie cisza to i tak nie jestem tak odważny by używać monoblokowów bez uziemienia. To co mi to da ?

Informację. Ta może być przydatna dla Piotra. Często pętlę masy w obwodzie kilku urządzeń przerywa się ground lifterem. Można wykombinować taki na mostku prostowniczym. Są takie mostki na 1600V/50A ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, elektron6 napisał:

Kolejny aspekt jak podłączymy kolumny 88db a 98 db to robi różnicę (każde 3db to 2 x głośniej co do muzyki ale i brumu).

I znowu to samo :|

Zwiększenie efektywności kolumn o 3dB powoduje, że aby uzyskać takie samo natężenie dźwięku jak w kolumnach o mniejszej efektywności (o 3dB), potrzebujemy dwa razy mniej mocy, zwiększenie o 10dB - dziesięć razy mniej mocy. Jeżeli chodzi o nasze odczucie zwiększania głośności, to podwojenie odczuwamy przy ok dziesięciokrotnym zwiększeniu mocy. Np zmianę z 1W na 10W odczujemy podobnie jak z 10W na 100W.

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

dlaczego jak podłączyłem / jutro powtórzę eksperyment/ monobloki pod DDRC , gdzie DDRC robił za przedwzmacniacz to przydźwięku nie było ,a jak podłączyłem Twój bufor, lub moje pre to jest. DDRC działa w drugiej klasie ochronności i inaczej jest z PE. 

DDRC jest zasilane z zewnętrznego zasilacza, który nie ma połączenia z PE. Nie tworzy się pętla masy. A jak w takim razie jest zasilany bufor Mariusza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, nowy78 napisał:

A jak w takim razie jest zasilany bufor Mariusza?

Też z zasilacza Piotrze. Pisząc o pętli miałem na myśli obwód masa lewa RCA bufora - interkonekt L - masa monobloku L - PE sieciówki L - listwa - PE sieciówki P - masa monobloku P - interkonekt P - masa prawa RCA bufora, która jest galwanicznie połączona z lewą zamykając obwód masy. Bufor czy pre nie musi mieć PE żeby obwód pętli masy był zamknięty. Chyba, że coś przekombinowałem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem zaskoczony z tym zasilaczem :|

A opisaną przez Ciebie Mariusz pętlę już z tego co pamiętam testowaliśmy. To właśnie pod tym kątem pytałem Tomka, czy gdy podłączy tylko jeden kanał (drugi monoblok rozłączony od sieci, lub od pre) są jakieś zmiany na plus. Niestety, z tego co pisał, poprawy nie było. No ale w takim razie dlaczego MiniDSP nie powoduje brumienia? 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_1671.JPG

@tomek4446 ładnie to teraz ustawiałeś:D, choć gramofon jest za blisko kolumny.

22 godziny temu, elektron6 napisał:

To teoria a praktyka jest taka, iż w n-wzmacniaczy lampowych nie spotkałem się z sytuacją aby odkrycie lamp powodowało wzrost przydźwięków i zakłóceń.

to nie teoria, szkoda że tak myślisz:S

Wszyscy koledzy co próbują robić z siecią i do tego podłączanie uziemienia bez pomiarów, no chyba że chcecie kogoś zlikwidowaćB|.

Tomek, szkoda Twojego czasu, błędów konstrukcyjnych sam nie usuniesz.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...