Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

11 godzin temu, nowy78 napisał:

I znowu to samo :|

Zwiększenie efektywności kolumn o 3dB powoduje, że aby uzyskać takie samo natężenie dźwięku jak w kolumnach o mniejszej efektywności (o 3dB), potrzebujemy dwa razy mniej mocy, zwiększenie o 10dB - dziesięć razy mniej mocy. Jeżeli chodzi o nasze odczucie zwiększania głośności, to podwojenie odczuwamy przy ok dziesięciokrotnym zwiększeniu mocy. Np zmianę z 1W na 10W odczujemy podobnie jak z 10W na 100W.

DDRC jest zasilane z zewnętrznego zasilacza, który nie ma połączenia z PE. Nie tworzy się pętla masy. A jak w takim razie jest zasilany bufor Mariusza?

I znowu to samo:) masło maślane...moc a 3 dB tylko wyjaśnione w odwrotną mańkę.

Jeżeli chodzi o nasze odczucie zwiększania głośności, to podwojenie odczuwamy przy ok dziesięciokrotnym zwiększeniu mocy. Np zmianę z 1W na 10W odczujemy podobnie jak z 10W na 100W

Sorry ale nie rozumiem co autor miał na myśli...

Przyjmijmy że mamy brum ok 50Hz. Dla 50Hz i natężenia 88db słyszymy na poziomie (głośność) 80 fonów ale już sygnał o natężeniu 98db będziemy odbierać na poziomie prawie 100 fonów. Jest różnica???

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, elektron6 napisał:

I znowu to samo:) masło maślane...moc a 3 dB tylko wyjaśnione w odwrotną mańkę.

Nie :) Przeczytaj proszę jeszcze raz uważnie to co zacytowałem wcześniej z Twojej wypowiedzi i moją odpowiedź. 

23 godziny temu, nowy78 napisał:
Dnia 8.11.2020 o 10:32, elektron6 napisał:

Kolejny aspekt jak podłączymy kolumny 88db a 98 db to robi różnicę (każde 3db to 2 x głośniej co do muzyki ale i brumu).

I znowu to samo :|

Zwiększenie efektywności kolumn o 3dB powoduje, że aby uzyskać takie samo natężenie dźwięku jak w kolumnach o mniejszej efektywności (o 3dB), potrzebujemy dwa razy mniej mocy, zwiększenie o 10dB - dziesięć razy mniej mocy. Jeżeli chodzi o nasze odczucie zwiększania głośności, to podwojenie odczuwamy przy ok dziesięciokrotnym zwiększeniu mocy. Np zmianę z 1W na 10W odczujemy podobnie jak z 10W na 100W.

Dla ułatwienia dodam, że chodzi o rozróżnienie parametrów mierzalnych, związanych z prawami fizyki od odczuwalnych, ustalonych na podstawie badań pewnej grupy ludzi ;)

Oczywiście masz rację odnośnie zmniejszenia odstępu muzyka - brum wraz ze wzrostem efektywności kolumn, przy zachowaniu tego samego natężenia dźwięku podczas odsłuchów.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kamill00 napisał:

Cholera..... Mam nadzieję, że to nie z powodu majstrowania przy masie

Witam koledzy , na OIOM-ie nie jest tak źle jak mówili :) 

Na razie cieszę się tym co osiągnąłem , a więc poprzez wpięcie monobloków do jednej listwy z pre przydźwięk stał się już znośny. Wczoraj wróciłem do wpięcia DDRC między pre a monobloki i przydźwięk stał się minimalny . oczywiście w mojej skali , bo nadal jest lekko słyszalny z miejsca odsłuchowego. Podłączyłem wczoraj też na chwilę Dali Grandy i przydźwięku właściwie nie było , słyszalny był z uchem przy głośniku. A więc Alteci w walce z brumem raczej nie pomagają :) 

Muszę zrobić przerwę i od poniedziałku kolejne eksperymenty z likwidacją przydźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć.

Tomasz, właśnie skończyłem zmagania z przydźwiękiem. Usłyszałem go wraz z założeniem wkładki MC i nie dawał mi spokoju. Przyczyną okazała się domowa instalacja elektryczna, w zasadzie jakaś jej część. Humm wywołuje u mnie oświetlenie w jednym pomieszczeniu i jedno gniazdko jeżeli ma wpięte zasilacze impulsowe.

Początkowo winy szukałem w sprzęcie ale po przerobieniu wielu wariantów, pomiarów, cień padł na instalacje. Nie mam pewności czy to jest wyłączna przyczyna, w każdym razie nie włączanie światła i wypięcie zasilaczy działa, jest cichuteńko nawet na poważnych wzmocnieniach. 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z najwiekszych ,,zakłócaczy,, i źródeł przydźwięku w moim domu są ledowe źródła światła, a konkretnie ich zasilacze. Nie każdy ma taką możliwość, ale podłączenie zasilania do innej ,,fazy,, u mnie rozwiązało ten problem. Jeśli ktoś może to zrobic to jest najszybsze rozwiązanie problemu zakłóceń spowodowanych zasilaczami oświetlenia ledowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziękuję , przydźwięk ma się dobrze :)

Wyciszyłem go na ile mogłem , pomogło wpięcie monobloków i pre pod jedna listwę z filtrami. Potwierdziło sie również to , że do dźwięku się przyzwyczajamy , bo ostatnio zauważyłem , ze przydźwięk coraz mniej mi przeszkadza :) Na razie nic nie robię , w styczniu zabieram sprzęt do WBA / poważny ugrade/  i zobaczymy po powrocie co się będzie działo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pboczek zmęczenie raczej nie , bo broni nie złożyłem , ale staram się podchodzić racjonalnie. Nie będę teraz walczył skoro za dwa m-ce otrzymam zupełnie przerobiony sprzęt , bo uzgodnione modyfikacje będą naprawdę duże.

A jak nadal będzie przydźwięk to przynajmniej będzie o czym pisać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomek4446 napisał:

@Pboczek zmęczenie raczej nie , bo broni nie złożyłem , ale staram się podchodzić racjonalnie. Nie będę teraz walczył skoro za dwa m-ce otrzymam zupełnie przerobiony sprzęt , bo uzgodnione modyfikacje będą naprawdę duże.

Tomek. Czyli ze starego zostaną tylko trafa głosnikowe i obudowa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamill00 takie cóś to ja też mam w Firebirdzie , przydźwięk jest mniejszy po rozłączeniu PE , ale jest.

22 minuty temu, Kamill00 napisał:

i fakturka na tysiONC pińćset

No cóż , przełącznik tani nie jest , a do tego robocizna :) 

https://sklep.avt.pl/przelacznik-mts-302-2-poz-potrojny-on-on-3pdt-9p.html?gclid=Cj0KCQiAh4j-BRCsARIsAGeV12AhboqwHcr9_dFj7TvxAUZg3G5zYAPXl7orhsyNkavlv_pAs9SQSdIaAuOIEALw_wcB

Tak naprawdę płacimy za wiedzę , który kabelek przylutować by reszta działała poprawnie , coś jak w farmacji , wyprodukowanie tabletki drogie nie jest ale .... trzeba znać skład :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...