Skocz do zawartości

Kino domowe, kolumny bipolarne + atmos - wybór.


Jaccam22

Recommended Posts

Cześć Wszystkim!

Mam kilka problemów/dylematów, a co za tym idzie pytań, mam nadzieję, że pomomżecie mi je rozwiać ;)

Stworzyłem swój wymarzony zestaw do pokoju, który ma około 20m2 (załączyłem obrazek w moim wykonaniu, proszę się nie śmiać, starałem się, żeby wyglądał poważnie 😜)

Kolumny, które wybrałem, to Klipsch z nowej serii, RP6000F + RP-404C + RS-402S, SUB 112sw, wciąż zastanawiam się nad czymś do atmos'a i czy będzie to coś z Klipsch'a, ma ktoś doświadczenie z nimi? bardzo mało informacji znalazłem w internecie... a zależałoby mi na spójności dźwięku z całą resztą. Zestaw będzie napędzany Onkyo TX-RZ840.

Pytanie do osób posiadających bipolarne głośniki, gdzie mógłbym je ustawić? z tyłu za kanapą? jest taka rozbieżność informacji, że ciężko ogarnąć... niektórzy twierdzą, że po bokach... schematów jest cała masa... może Wy wiecie jak i macie zamontowane u siebie i wiecie jaka wysokości i miejsce będzie najlepsze?

Swoją drogą... czy sub 112SW, będzie wystarczający? czy może 115SW? tam gdzie rozwija się ekran projekcyjny, na całej ścianie mam okna balkonowe, ciężko mi znaleźć jakieś dobre miejsce na SUB'a, koniecznie musi być naprzeciwko odsłuchu?

Ostatnie pytanie, to okablowanie... wiem, że temat też wałkowany, ale chciałbym zakupić raz dobre okablowanie, słyszałem dużo dobrego o marce Medolika... dobrze się kieruję? 

Z góry dziękuję za porady i pomoc w temacie.

C2F5393C-40A3-4E2A-8DFB-D99A7F3A0263.jpeg

Edytowano przez Jaccam22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz spójności w dźwięku to nic innego jak kupno kolumn tego samego producenta może ci zapewnić. Co do ustawienia to w sieci znajdziesz sporo gotowych przykładowych ustawień, które musisz zaadaptować do własnych warunków w miarę możliwości. Jeśli chodzi o subwoofer i kable to przy takim metrażu w zupełności powinien wystarczyć  Klipsch R-112SW, a Melodika oczywiście może być jednym z rozwiązań, choć osobiście stawiałbym na coś lepszego np.  Chord Leyline X, czy Van den Hul The Snowline.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedź w temacie. Teraz tylko pytanie co do modelu sufitowego z Klipsch'a, bo niestety nie moge znaleźć zbyt wiele informacji, oprócz tych od producenta, pytanie czy jest tak duża różnica między modelami Klipsch PRO-14RC i PRO-16RC, żeby nie było  przerostu formy nad treścią... i pasowały do mojego metrażu, kto miał możliwość odsłuchu, albo posiada?

Kwestia głośników bipolarnych, mogą być usytuowane na ścianie za kanapą, jak na moim "szkicu"? 

Edytowano przez Jaccam22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście podjechałbym z kanapą, jakieś 1,5 m do przodu i RS-402S zamontował po bokach. Wtedy możesz nawet pomyśleć o 7.x.2.

Co do sub'a. Nie ma takiej reguły, że sub musi być na przeciwko odsłuchu. Nie jest żadną tajemnicą, że jest to najtrudniejsza do prawidłowego ustawienia kolumna w KD i stawiasz go tam (o ile warunki pozwalają), gdzie najlepiej gra, a wszystko jest kwestią akustyki pomieszczenia - może okazać się, że najlepiej będzie brzmiał na środku pokoju ;) Ale wszystko jest kwestią kompromisów. I tak, 112 może okazać się wystarczający, ale 115, to już jest inna klasa pier***nięcia. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem dwóch subwoofer'ów - o przewadze takiego rozwiązania nie trzeba nawet się rozpisywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie  115 SW.

Dnia 19.09.2020 o 00:58, Markcox napisał:

112 może okazać się wystarczający, ale 115, to już jest inna klasa pier***nięcia.

dokładnie tak.

A co do Atmosow to jesli będą montowane w sufit to model Klipscha są ok. Mieliśmy je u nas w salce dośc długo. Całkiem dobrze w połączeniu z Klipschem wypadają Monitor audio albo dużo tańsze Magnaty.

Systemu słuchałeś? Podoba Ci się?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 19.09.2020 o 00:58, Markcox napisał:

Osobiście podjechałbym z kanapą, jakieś 1,5 m do przodu i RS-402S zamontował po bokach. Wtedy możesz nawet pomyśleć o 7.x.2.

Co do sub'a. Nie ma takiej reguły, że sub musi być na przeciwko odsłuchu. Nie jest żadną tajemnicą, że jest to najtrudniejsza do prawidłowego ustawienia kolumna w KD i stawiasz go tam (o ile warunki pozwalają), gdzie najlepiej gra, a wszystko jest kwestią akustyki pomieszczenia - może okazać się, że najlepiej będzie brzmiał na środku pokoju ;) Ale wszystko jest kwestią kompromisów. I tak, 112 może okazać się wystarczający, ale 115, to już jest inna klasa pier***nięcia. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem dwóch subwoofer'ów - o przewadze takiego rozwiązania nie trzeba nawet się rozpisywać.

Dziękuję za wypowiedź w temacie ;)

1,5m do przodu może być dość problematyczne, to jednak nie jest zbyt duży pokój... (stety/niestety) a biorąc pod uwagę 131" ekran i projektor, zabraknie mi trochę odległości do komfortowego oglądania... Dodatkowo czytałem, że fronty od Klipsch'a (RP6000F) lubią jak się je odsunie od ściany... liczę, że niecały metr będzie musiał im wystarczyć, chociaż lepiej  by im zrobiło 1,5m 🤷‍♂️ cóż poradzić...

Przekonaliście mnie, zakupię 115SW, najwyżej będę robił odsłuchy u sąsiada 😅

Dnia 21.09.2020 o 08:22, S4Home napisał:

Zdecydowanie  115 SW.

dokładnie tak.

A co do Atmosow to jesli będą montowane w sufit to model Klipscha są ok. Mieliśmy je u nas w salce dośc długo. Całkiem dobrze w połączeniu z Klipschem wypadają Monitor audio albo dużo tańsze Magnaty.

Systemu słuchałeś? Podoba Ci się?

Jak wspomniałem wyżej, zainwestuje w 115SW ;) dzięki za wsparcie i poradę w wyborze.

Co do systemu ATMOS, jakiś konkretny model z Monitor Audio? szczerze brałem jeszcze tego producenta pod uwagę w wyborze, zdaje się, że dokładnie zainteresowałem się modelem C265-IDC / C280-IDC, czy w tym przypadku, któryś z nich będzie odpowiedniejszy do mojego metrażu? bo rozumiem, że raczej nie będzie kolosalnych różnic między nimi, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dawno mnie nie było, ale trochę czasu zajmuje remont wraz z rozmieszczeniem wszystkiego...

115SW już jest, 402S i fronty RP6000F, teraz może będziecie w stanie udzielić mi informacji, czy nie będzie przesadą jeśli jednak zainwestuje w większy centralny? za miast 404C, dorzucę 504C? zostały do dobrania głośniki Dolby Atmos i teraz apetyt rośnie w miarę jedzenia i myślę nad zamontowaniem czterech, bo podobno przy dwóch efekt jest znacznie słabszy, prawda to?

Poszedłem za ciosem i zostałem przy kolumnach Klipsch'a, do kina ciężko znaleźć coś lepszego w podobnym budżecie, natomiast będę chciał dokupić drugi SUB typowo pod muzykę i zdaje się SVS nie ma za bardzo konkurencji jak się tak rozglądałem za czymś sensownym...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć wszystkim ponownie!

Obecnie stanęło na skompletowaniu kina (i wymianie projektora + ekranu) w formacie 5.1.2. tj:

Fronty: Klipsch RP6000F,

Centralny: Klipsch RP504C (udało mi się kupić w świetnej cenie, nówke sztukę za 2200zł)

Bipole: Klipsch RP402S,

SUB: Klipsch 115SW,

Atmos: Monitor Audio C280-IDC x2

Postanowiłem wyjechać z kanapą do przodu, kupię najwyżej węższą, żeby nie kolidowała z wejściem do pokoju i dzięki temu przesunę ją bez większych problemów w porządane miejsce.

Pojawiły się kolejne wątpliwości i postanowiłem ponownie zwrócić się o opinię/poradę osób, które posiadają podobny zestaw i/lub mają wiedzę w tym zakresie. Postanowiłem dokupić kolumny podstawkowe/kierunkowe, żeby stworzyć zestaw 7.1, pytanie pojawiło się ponownie w przypadku wyboru modelu, a raczej wielkości, czy iść w RP500M, czy może nie będzie problemu, jeśli zainwestuje w RP600M? chodzi głównie o to, żeby nie przesadzić z wielkością co do metrażu pokoju, ma ktoś takie połączenie lub wie, jaki zakup byłby rozsądniejszy? z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Ostatnie, to ustawienie, wiem już, że bipole powinny znaleźć się na bocznych ścianach, a kierunkowe z tyłu, czy jest jakiś schemat jak postępować z montowaniem kolumn w przypadku dolby atmos, żeby dźwięk się nie zlewał z "sufitem" i zostały zachowane odpowiednie odległości/wysokości/kąty, żeby uzyskać jak najlepsze efekty?

 

Jeszcze raz z góry dzięki za ewentualne wsparcie w temacie!

Edytowano przez Jaccam22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.09.2020 o 00:58, Markcox napisał:

Osobiście podjechałbym z kanapą, jakieś 1,5 m do przodu i RS-402S zamontował po bokach. Wtedy możesz nawet pomyśleć o 7.x.2.

Co do sub'a. Nie ma takiej reguły, że sub musi być na przeciwko odsłuchu. Nie jest żadną tajemnicą, że jest to najtrudniejsza do prawidłowego ustawienia kolumna w KD i stawiasz go tam (o ile warunki pozwalają), gdzie najlepiej gra, a wszystko jest kwestią akustyki pomieszczenia - może okazać się, że najlepiej będzie brzmiał na środku pokoju ;) Ale wszystko jest kwestią kompromisów. I tak, 112 może okazać się wystarczający, ale 115, to już jest inna klasa pier***nięcia. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem dwóch subwoofer'ów - o przewadze takiego rozwiązania nie trzeba nawet się rozpisywać.

Nie wytłumaczyłem w sumie dlaczego nie chciałem wyjechać z kanapą do przodu i tak kurczowo trzymałem się miejsca pod ścianą... otóż chodzi o projektor i ekran, 130", bo jednak wygodniej ogląda się, jeśli ma się te 3,5m (po wysunięciu kanapy o 1,5m zostaje mi jakieś trochę mniej, niż 3m) a przynajmniej tak mi się wydaje, bo obecnie oglądałem obraz z odległości, jakieś trochę ponad 4m, staram się znaleźć jakiś kompromis, projektor już jest ustawiony na maksymalnym zoom'ie, możliwości manewrowania są bardzo ograniczone... ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Nie rozumiem?

RP600 na przód a RP 402s na tył. Co ma tu do znaczenia wielkość membran?

Piotr

RP600 na tył, a RP 402S na boki, chciałem się jedyne upewnić, że nie wpłynie to w żaden sposób negatywnie na odbiór, niektórzy twierdzą, że powinno się dobierać modelowo tzn. RP600 i RP502S.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na podobnym etapie co Ty, rowniez mam pokoj okolo 20m2, 

Mam RP6000 / Rp504c / Rp500m

Rp500m stoja w naroznikach pokoju skierowane w miejsce osluchu, Jako kolumny efektowe daja sobie swietnie rade i wg mnie do takiego pokoju nie potrzebne sa 600tki.

Ale jesli masz mozliwosc zeby je poprawnie ustawic w pokoju wg wytycznych dolby to rp600 i rp 502 beda super

Co do atmosow to przy 2 kolumnach kanapa jeszcze mogla by byc dsc wycofana, natomiast przy 4 kolumnach musial bys juz wyjechac z kanapa na srodek pokoju

zobacz sobie to proste narzedzie musisz tylko podac mu dane w stopach zamiast w cm i fajnie wszytsko Ci zwizualizuje

https://www.audioadvice.com/home-theater-designer

7-1-2.png
7-1-4.png

Edytowano przez santino
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, santino napisał:

Jestem na podobnym etapie co Ty, rowniez mam pokoj okolo 20m2, 

Mam RP6000 / Rp504c / Rp500m

Rp500m stoja w naroznikach pokoju skierowane w miejsce osluchu, Jako kolumny efektowe daja sobie swietnie rade i wg mnie do takiego pokoju nie potrzebne sa 600tki.

Ale jesli masz mozliwosc zeby je poprawnie ustawic w pokoju wg wytycznych dolby to rp600 i rp 502 beda super

Co do atmosow to przy 2 kolumnach kanapa jeszcze mogla by byc dsc wycofana, natomiast przy 4 kolumnach musial bys juz wyjechac z kanapa na srodek pokoju

zobacz sobie to proste narzedzie musisz tylko podac mu dane w stopach zamiast w cm i fajnie wszytsko Ci zwizualizuje

https://www.audioadvice.com/home-theater-designer

7-1-2.png
7-1-4.png

Cześć! :)

Właśnie... ja już nabyłem RP402S... później natomiast jeszcze raz sprawdziłem ewentualne opcje na 7.1.4 i wychodzi, że dam radę coś takiego stworzyć w tym metrażu, RP600M mogę kupić w cenie 500ek stąd zastanawiałem się, czy nie będzie przeszkadzało połączenie RP600M+RP402s... bo tu wychodziłoby, że lepiej dać tej samej wielkości 502s.... 

Druga kwestia, to czytałem, że kolumny trzeba odsunąć trochę od ściany, naeet metr, trochę dużo i pojawia się pytanie, czy koniecznie tyle i ile na tym zyskam, a co stracę? ogólnie myślę, że dałbym radę ustawić to według schematu Dolby, tylko odsuwanie od ścian, aż tyle... to może być problem. Najwyżej po seansie będę dosuwać do tylnej ściany, montowałeś w narożnikach pokoju wg. schematu, czy trochę przed narożnikami na tylnej ścianie? tak przynajmniej sugeruje schemat, żeby dać trochę przed, patrz zdjęcie, niżej.

Narzędzie bardzo przydatne, wielkie dzięki!

B1FCD9D6-FB0D-432E-8D29-E1C27ACE4588.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest minus ze maja bas reflexy z tylu, ale wg mnei nie musza byc az tak odsuniete to nie jest muzyka ze ciagle graja szerokim pasmem, bylo by idealnie zeby mialy troche miejsca zeby oddychac no ale trzeba dzialac z tym co jest ;) a druga kwestia ze chyba jednak puscic konfiguracje dla danego umiejscowienia kolumn i ich nie przesuwac co chwile. RP402 sa fajne pod tym wzgledem ze sa dosc plaskie i mozna je powiescic plasko na scianie.

U mnie sa praktycznie w samym narozniku, bo walka o miejsce, ;) jak juz wysunalem kanape 1,5 metra od sciany to powoli robi sie malo miejsca w pokoju tym bardziej ze to nie jest dedykowane pomieszczenie do kina. druga kwestia ze teraz jest okolo 3,5m do tv i 65cali wyglada juz dosc malo, bede celowac jednak w projektor i jakies 100-120cali

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.01.2021 o 11:12, Jaccam22 napisał:

RP600 na tył, a RP 402S na boki, chciałem się jedyne upewnić, że nie wpłynie to w żaden sposób negatywnie na odbiór, niektórzy twierdzą, że powinno się dobierać modelowo tzn. RP600 i RP502S.

Nie, spokojnie. Nie będzie to miało negatywnego efektu.

Bas refkex tym kolumnom jako efektownym nie przeszkadza z tyłu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Cześć Wszystkim po dłuższej przerwie. 

Cały sprzęt skompletowany (czekam jeszcze tylko na ewentualną wymianę amplitunera jak się tylko pojawi, Onkyo RZ50). Po wszystkich przesunięciach terminu z powodu wirusa, mogę liczyć w końcu na zamknięcie tematu remontu.

Zostaje jedynie rozplanowanie kabli, żeby zamocować sprzęt i tutaj pojawia się pytanie, czy jest ktoś na forum z zapleczem wiedzy praktycznej może typowo branża? kto zechciałby poświęcić "chwilę" czasu na przeanalizowanie ze mną pokoju i prawidłowe rozstawienie mi kolumn i głośników atmos, konkretnie i dokładnie gdzie mają być kable i kolumny, oczywiście po uprzednim przedstawieniu rozkładu pokoju, w sensie podanie metrażu ścian i sufitu oraz, gdzie powinna stanąć dokładnie kanapa względem ekranu projekcyjnego, chodzi mi o fachowe doradzenie. Oczywiście wiem, że to  wymaga czasu i wiedzy, więc nie za darmo. 

 

Z góry dzięki za ewentualną pomoc i porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...