Skocz do zawartości

Problem z gramofonem SONY PS-LX1


Recommended Posts

Witam!

Mój problem polega na tym, że gramofon gra bardzo cicho nawet wtedy, gdy ustawię głośniki na maxa. Gramofon podłączałem już do głośników od komputera i do starego radia JVC. Ale może zacznę od początku…

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia w 2008 roku kupiłem nową igłę do mojego gramofonu. Nie jest to oryginalna igła, ale ponoć kompatybilna z moim modelem. Niestety, kiedy ją zakładałem, niechcący oderwałem dwa kabelki. Widać je na zdjęciach już po zlutowaniu. To te bez izolacji. I tu moje pierwsze pytanie: Czy przypadkiem lutowanie nie spowodowało, że gramofon gra za cicho?

Kiedy lutowałem kable, kilka razy dotknąłem igły. I tu drugie pytanie: Czy jeśli ją zabrudziłem, to może to wpłynąć na głośność?
Zastanawiam się też, czy to nie jest może sprawa braku preampa. Próbowałem już szukać w internecie informacji, czy mój model (Sony PS-LX1) ma wbudowany przedwzmacniacz, ale nigdzie nie mogłem tego znaleźć. Bardzo proszę, jeśli ktoś ma taki gramofon albo coś o nim wie, to niech napisze. Może wystarczy kupić nowy przedwzmacniacz.

Jeszcze się zastanawiam czy to nie wina wkładki, ponieważ gramofon jest stary (z 1984 roku) i nigdy nie było w nim nic wymieniane.

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rajkospr
Po pierwsze napisz, czy używając gramofon z poprzednią igłą/wkładką nie miałeś z nim problemów. Mam na myśli głośność.
Po drugie, czy wymieniłeś całą wkładkę wraz z igłą czy tylko igłę. Z lektury Twojej wypowiedzi można domyślam się, że całą wkładkę z igłą.
Po trzecie nie bardzo mogę sobie wyobrazić w jaki sposób podłączałeś gramofon do głośników komputerowych. Bezpośrednio? - Opisz to dokładniej. Czy gramofon w ten sposób podłączałeś jeszcze ze starą wkładką/igłą, czy już później.
Po czwarte jaki był powód wymiany wkładki/igły.

Domyślam się, że gramofon ma zamocowany kabel sygnałowy na stałe.

A tak nawiasem mówiąc to według mojej wiedzy ten model gramofonu nie jest wyposażony w przedwzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wymianą gramofon w ogóle nie grał, bo igła była całkowicie starta. Wymieniłem tylko igłę. Oto ona: http://sklep.north.pl/?numer=89039&idl...dg=3&idp=39
Nie wiem jak dokładnie nazywa się takie wejście w głośnikach (przy okazji poproszę o wyjaśnienie). Nie znam się na tym, dlatego dam zdjęcie:

A gramofon ma rzeczywiście zamocowany kabel na stałe. Podłączyłem go bezpośrednio do głośników. Zrobiłem tak też przed wymianą i na pewno nie było żadnego dźwięku (poza szumem). A teraz znowu jest za cicho.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na 99% twój problem nazywa się brak przedwzmacniacza gramofonowego.
Pytanko pomocnicze - czy to radio do którego go podłączałeś ma gniazda (wejścia) Phono? Jeśli tak to czy do nich podłączałeś?

Jeśli takowych wejść nie stwierdziłeś, to już prawie na 100% chodzi o brak przedwzmacniacza.
Rajkospor jestem miłośnikiem wszystkiego co lampowe ale wydaje mi się, że w tym konkretnym przypadku to puszczanie pary w gwizdek. Dasz mało, za sprzęt (preamp) lampowy - to i byle co kupisz icon_sad.gif

Raczej sugerowałbym coś tranzystorowego, za to sprawdzonch producentów!

I tu powtórzę jak litanię Pro-Ject (phono box - może okazać się trafionym wyborem), Azur (540p lub 640p), może NAD pp2? To dość tanie acz cenione konstrukcje - tzw kanon, lub pozycje obowiązkowe do odsłuchania "na początek". Proponowałbym wypożyczyć z salonu takiego preampa i posłuchać czy odpowiada Ci uzyskany efekt a.......... przy okazji sprawdzić, czy faktycznie dostawienie preampa gramofonowego rozwiązuje problem icon_wink.gif

Jeśli jesteś z Wa-wy lub najbliższych okolic mogę wskazać salon gdzie w zasadzie znajdziesz każde z sugerowanych - "na pierwszy ogień" urządzeń. Jeśli jesteś zainteresowany proszę o PW

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem gramofon do wejścia PHONO i... działa! Kurczę, w ogóle nie pomyślałem, żeby tam podłączyć. Bardzo dziękuję. icon_smile.gif Ale może jednak preamp byłby lepszy? Może lepsza jakość dźwięku? Jeśli można uzyskać lepszy dźwięk, to wolałbym spróbować takiego rozwiązania. A jeśli chodzi o kasę, to mógłbym wydać maksymalnie 300 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...