Skocz do zawartości

Potrzebna nietypowa opinia. Stereo do 10 000


Visitor1230

Recommended Posts

Witam szanowne grono. Zakładam nowy temat bo potrzebuję specyficznej rady. Założenie to wydać  10 tyś. pomieszczenie do 14m kw o regularnych kształtach. Naprzeciw kolumn wolna przestrzeń do sciany 3,5 m. Podłoga wyłożona miekką wykładziną.

Słucham wszelkiej muzyki. Pop, Gangsta,Hip-hop, Rap i co tylko wpadnie w ucho. Lata 60,70, 80, 90 i też to co jest na topie dziś. Co do preferencji odsłuchowych to lubie między innymi czysty, sprężysty bas. Nie znoszę dudnienia. I co do wyboru głosników. Generalnie słucham muzyki ciszej niż głośniej. Dlatego sprzęt musi przede wszystkim dobrze grać na nisko potkręconym potencjometrze. 

Zasoby muzyczne mam na apple. dlatego sprzęt powinien obsługiwać Air Play

Jestem tradycjonalistą. Dlatego też szukam sprzętu klasycznego, który ma nie tylko grać ale też i wyglądać. Dlatego nie cieszy moich oczu minimalizm. Patrząc na estetykę banan na twarzy tworzy mi się gdy patrzę na zestawienie amlituner Yamahy i takie np. Triangle Borea BR 09

Wymyśliłem sobie właśnie amplituner Yamaha R/N 803D z wyżej wymienionymi Trianglami. Kusi jednak Tannoy Revolution xt 6 albo 8. 

Wiem, że wydając taką kasę trzeba iść na odsłuch. Ale może ze swoimi wyboprami błądzę i proszę o poradę i kilka typów za czym się generalnie rozglądać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

45 minut temu, Visitor1230 napisał:

pomieszczenie do 14m kw o regularnych kształtach. Naprzeciw kolumn wolna przestrzeń do sciany 3,5 m.

A można szkic z "lotu ptaka"? Jesli chodzi o pomieszczenie o regularnych kształtach to proponuje skorzystać z kalulatora modow pomieszczenia. Pokaże gdzie i jakie czestotliwosci będą dudnić. To tak na poczatek.... nikt nie doradzi w ciemno

45 minut temu, Visitor1230 napisał:

Generalnie słucham muzyki ciszej niż głośniej.

A skoro preferujesz bardziej odsluch nie za głośno, to akurat dobrze bo metraż 14m² mógłby sprawiać wieksze problemy z glosnym odsłuchem

Triangle Borea BR 09..... nie za duże do 14m²??? Konieczny odsluch u siebie... innego wyjscia nie ma a 10kzł na system "drogą nie chodzi"

47 minut temu, Visitor1230 napisał:

Wymyśliłem sobie właśnie amplituner Yamaha R/N 803D z wyżej wymienionymi Trianglami. Kusi jednak Tannoy Revolution xt 6 albo 8. 

A monitory???? Czy tez zeby bylo poprawnie dla "niektórych".... podstawkowe....?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A monitory???? Czy tez zeby bylo poprawnie dla "niektórych".... podstawkowe....?

To opcja do małych pomieszczeń. Troche sie douczyłem. Ale odpada. Muszą być podłogowe. Monitorów mogłbym czasami nie zuważyć, że wogóle są. 

46 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A skoro preferujesz bardziej odsluch nie za głośno, to akurat dobrze bo metraż 14m² mógłby sprawiać wieksze problemy z glosnym odsłuchem

Dlatego nie mam oporów przed wstawieniem czegoś większego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Visitor1230 napisał:

To opcja do małych pomieszczeń. Troche sie douczyłem. Ale odpada. Muszą być podłogowe. Monitorów mogłbym czasami nie zuważyć, że wogóle są. 

Mam podłogowe ktore wczesniej były w mniejszej kubaturze i grały fajnie. Jednak po zmianie salonu na wiekszy pokazały dopiero na co je stać! Znam również inne przykłady gdzie podłogowe nie były dobrym wyborem... odwiedziles moze jakis kalkulator modów??

52 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Taki mam układ. Wiem, że przy takiej powierzchni odpadają kolumy z basrefleksami z tyłu. 

pokój.JPG

Podaj wysokość pomieszczenia

Screenshot_20200921-205201_Chrome.jpg

Założyłem wys. 2.5m

Jesli użyjesz monitorow z niezbyt niskim zejsciem "zniwelujesz" lekko pierwsze mody 41.8 i 50.4 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Co do preferencji odsłuchowych to lubie między innymi czysty, sprężysty bas.

Jesli już jednak bardzo zależy Ci na podłogowych z sprezystym basem to mialem przyjemnosc odsłuchać tego rodzaju przekaz. Mowa o Acoustic Energy. Model juz nieprodukowany ale jesli firma nadal podąża tym brzmieniem to myślę ze powinieneś odsluchac któryś z modeli tej firmy. Naprawde byl to krótki, szybki dobrze kontrolowany i sprezysty bas. Była to konstrukcja 3 drozna z dwoma dużymi wooferami w jednej "budzie".

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Visitor1230 napisał:

Chyba Miro 84 nie bardzo jarzę o co kaman z tymi modami. 

Mody to takie buczenie na okreslonych czestotliwosciach czyli odpowiedz pomieszczenia na dzwiek

Ps: kazde pomieszczenie reaguje inaczej

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-kalkulator-modow.php

Tutaj troche info.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 , pełen szacun z wpakowaniem dużych podłogówek do 14m2 :) U mnie stoją spore podłogówki w 23m2 i aby dojść do ładu z basem musiałem użyć Dirac live. Z drugiej strony jak chcesz nabyć 803 D , to skalibrujesz YPAO i powinno trochę bas wyciąć :) Ale na wszelki wypadek najpierw kupiłbym tą Yamahę a potem wypożyczył kolumny, by sprawdzić jak to wszystko się zgrywa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałem nie ma nic wspólnego z uszczypliwością , no może na początku mały sarkazm :) 

Ale reszta mojej wypowiedzi wynika z doświadczenia. Moje sypialnia ma ok. 13 m2 , więc coś jak u Ciebie i jak wpakowałem tam na zasadzie eksperymentu Dali Grandy to się po prostu nie dało słuchać. Pole odsłuchowe miałem jakieś 1,6m i bas przesuwał mnie razem z fotelem, a wszystko dudniło tak, jak podczas oglądania filmu katastroficznego z włączonym na full subwooferem w KD :) Obecnie mam malutkie Proaci / monitorki/ i jest dobrze , stąd ta rada o wypożyczeniu kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Visitor1230 napisał:

odpadają kolumy z basrefleksami z tyłu. 

Nie ma to totalnie znaczenia

Tylko dlaczego fotel nie jest na wprost kolumn? Tak będziesz słuchał z boku? No to nie będziesz miał prawidłowej sceny przy kwocie 10 000 zł.

Moim zdaniem z kolumn podłogowych możesz rozważyc Tannoy XT6F albo Fyne F 501. Testowane przez Kraft poczytaj.

Ale ja bym stawiał raczej na monitory jak ELAC Carina 247.4 , Dynaudio Emit 20, czy PMc Gold.

Jako wzmacniacze do nich. Cambridge CXA 81 , Yamaha 803 czy Cyrus ONE.

Zapraszam na odsłuch oraz po wyceny sprzetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Tylko dlaczego fotel nie jest na wprost kolumn?

Dzieki za wskazówki. Obok fotela sa drzwi. Powinienem był opisać. Wiem,że monitory sprawdziłyby się lepiej. Jednak chciałbym podłogówki.

2 godziny temu, S4Home napisał:

Nie ma to totalnie znaczenia

Może się nie znam. Ale kolumny z refleksami z tyłu powinny być konkretnie odstawione od ściany. A ja takiej możliwości nie mam. Więc dlaczego nie ma to znaczenia?

 

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

ten kalkulator to jest dla małych chłopców

Ze swoją wiedzą też się do nich zaliczam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Karol64208 napisał:

@Visitor1230 sorry,tu nie chodzi o twoją wiedze, a oto żeby nie wprowadzało ludzi w błąd i niepotrzebne wydatki.

Nie sugeruj się tym kalkulatorem. 

A to może taki @Karol64208-u..... ale to Ty bedziesz nauczycielem i objasniał o co kaman

Screenshot_20200922-095021_Chrome.jpg

Ten akurat do typowania pierwszych odbić. Mam wrzucic inne? I po co sie tak zgłębiać skoro niedawno pisałem co to wogóle jest "mod".... bo kolega dopiero wchodzi w temat a Ty już mu tutaj z "grubej rury". Chodzilo tylko by pokazac na przykladzie prostego kalkulatora ze wogole istnieje cos takiego jak mody i dlaczego czasami lepiej wejść z dzwiekiem w monitor.... ale widzę ze "nie zatrybiłeś"..... pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia zwróciłbym uwagę na Fyne Audio F501 ( Tannoy XT6F będzie bardziej detaliczny ale dołu będzie miał mniej, bas będzie bardziej punktowy ), bardzo fajnie powinny też w takim pomieszczeniu zagrać Audio Physic Classic 5. Co do elektroniki to spójrz na Cyrusa One Casta, ewentualnie Audiolab A6000 Play jak już się pojawi.

Jakby co jestem do dyspozycji, jeśli jesteś z okolic Warszawy zapraszam na odsłuch.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Pytanie do @Kraft o Bowers 706, czy da rade? (14m2) a jak z tym basem będzie?

Nie znam odpowiedzi. W 25 m2 bas był, ale balans tonalny był jednak przesunięty ku górze. W 10 m2 bas z 706 wcale mnie nie zabił, nie było go więcej niż w 25 m2, ale miejsce odsłuchu było w tym przypadku pod samą ścianą, co prawdopodobnie wpłynęło na taki, a nie inny jego odbiór (zapewne moje uszy znalazły się w miejscu jego osłabienia przez mod pomieszczenia). Słuchałem ich jeszcze w sklepie, w kilkunastu metrach (ale w długiej kiszce) i basu było sporo. Dużo może zatem zależeć od proporcji konkretnego pomieszczenia i miejsca odsłuchu. Ja bym spróbował. Jeśli przypasują, to mogą zagrać rewelacyjnie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

te kalkulatory mają jedną podstawową wadę, zakładają kompletnie puste pomieszczenie, które tylko odbija dźwięki i w żaden sposób ich nie rozprasza ani nie absorbuje. Jeśli wchodzimy w akustykę pomieszczenia to przede wszystkim jeśli jest możliwość to zrobiłbym małe przemeblowanie i ustawił audio tak, żeby stało na krótszej ścianie i grało wzdłuż pomieszczenia a nie w poprzek. Im mniejsze pomieszczenie tym większy problem będzie z basem. Bassreflex z przodu czy z tyłu ma mniejsze znaczenie niż by się wydawało. Nawet jeśli jest z przodu to i tak nie powinno się stawiać kolumny przy samej ścianie. Minimum 20 cm, optymalnie około 40. Dodatkowo można położyć jakąś grubszą wykładzinę, która też trochę wytłumi pomieszczenie, żeby miała sens powinna mieć chociaż 3cm grubości (jakiś gruby długowłosy dywan).

A do kolegi, który rozpoczął wątek.

Zastanowiłbym się nad monitorami, bo może się okazać, że dojście do ładu z podłogowymi kolumnami będzie trudniejsze niż z monitorami. Osobiście przy takim budżecie pomyślałbym nad rozdzieleniem tego systemu na wzmacniacz i osobno odtwarzacz sieciowy. Np Yamaha A-S701 i NP-S303, Denon PMA-800NE i DNP-800NE, Audiolab 6000a i 6000N i do tego jakieś sensowne monitory, lub niewielkie kolumny podłogowe. Jean Marie Reynaud Lucia, Fyne Audio F500, Pylon Audio Diamond Monitor, Monitor Audio Silver 100, ATC SCM7 lub z podgłowych System audio saxo 40, lub 60, Dali oberon 5.

Rozstrzał proponowanych rozwiązań spory, warto by było wpaść do nas i posłuchać kilku, żeby samemu zdecydować w którą stronę wolałbyś pójść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

A to może taki

i co on ci oblicza, gdzie pozostałe składniki istotne do oblioczeń, nie ekstujcie sie takim zabawkami, tak jak pisałem dla małych chłopców do zabawy:15_yum: Jeżeli ktoś tym się posługuje i ustala coś tam .... to pogratulować.

3 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Pytanie do @Kraft o Bowers 706, czy da rade?

dla czego do mnie to pytanie, przecież ja nie sprzedaję kolumn, są chyba fachowcy na tym forum, czy też tylko pseudo?

42 minuty temu, Q21 napisał:

te kalkulatory mają jedną podstawową wadę, zakładają kompletnie puste pomieszczenie, które tylko odbija dźwięki i w żaden sposób ich nie rozprasza ani nie absorbuje

@Q21 tu się zgadzam, o wiele za mało danych żeby ustalić poprawnie akustykę pomieszczenia.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje panowie za wszelkie sugestie. Przeczytałem wątek kolegi @Kraft i jego test fine audio i dochodzę do wniosku, że tannoy xt 6 f byłby lepszym wyborem ze wyględu na skromniejszy bas. Musiałbym przesłuchać te dwa głośniki. Dzieki też za propoyzcje odsłuchów. Ale mam do was za daleko. Będę rozglądał sie za odsluchami w trójmieście. 

4 godziny temu, Q21 napisał:

Np Yamaha A-S701 i NP-S303, Denon PMA-800NE i DNP-800NE

Zaciekawiła mnie ta propozycja. I tu rodzi się pytanie. Dlaczego takie zestawy miałyby być lepsze od kombajnu Yamaha R/N 803D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie, które zadał już kolega z S4Home, a na które nie widzę odpowiedzi. Czy kolego @Visitor1230 chcesz słuchać muzyki siedząc tam gdzie jest obecnie fotel? Bo jeśli ustawienie kolumn względem fotela ma być takie jak na rysunku, to moim zdaniem wydawanie 10k PLN mija się tu z celem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...