Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo - spuchnięte kondensatory do wymiany?


Signum

Recommended Posts

Problemem jest znalezienie kondensatorów o takim rozmiarze, żeby zmieściły się w obudowie. Znalazłem takie: https://www.a-hobby.pl/kondensator-elektrolityczny-22000uf-63v-35x80-105c-samyoung-seria-tdc-p-3988.html ale niestety są za wysokie - mają 8cm czyli za dużo o jakiś centymetr :/

Jest też mniejszy ale ma też mniejsze napięcie (50V zamiast 63V) Nie wiem czy to nie zaszkodzi wzmacniaczowi https://www.a-hobby.pl/kondensator-elektrolityczny-22000uf-50v-35x50-105c-samyoung-seria-tdc-p-3987.html

 

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary kondensatorów są bardzo istotne. Bardziej te geometryczne niż elektryczne w przypadku funkcjonowania ich w filtrowaniu napięcia w zasilaczu. Napięcie na jakie są kondensatory nie może być niższe niż to jakim napięciem są zasilane. Zwykle producenci w tym miejscu nie dają dużego pola wyboru. Jeśli użyjesz kondensatory na zbyt niskie napięcie to bardzo szybko spuchną znowu. Czasem da się umieścić np. po 2 kondensatory o mniejszej pojemności. Jeśli jest na to miejsce mogą być umieszczone w pozycji leżącej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę jak miałoby się zmieścić więcej niż 2 kondensatory (akurat to zdjęcie nie jest moje, ale ten sam model wzmacniacza):

obraz.png.2637ed9b95b43b2554396815766072bf.png

 

Przeszukałem już chyba cały internet i w żadnym sklepie nie mogę znaleźć kondensatorów o takich wymiarach (35mm x 65mm max). Jedyne które miałyby szansę się zmieścić mają albo za niskie napięcie albo pojemność :( Pomijam oczywiście chińskie wynalazki na aliexpress. Czyli wzmak lada chwila będzie do wyrzucenia.

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Signum napisał:

@RLC Obecnie to Jamicony.

@Atlas1304 Znalazłem Mundorfy, ale cena to... 130zł za sztukę

@MobyDick ale te które podsyłasz mają 2200uf a nie 22000 ;) jedno zero zgubiłeś

Mundorf nie jest tani Ale jest bardzo dobry.Szczególnie do Audio Zadzwoń do nich i zapytaj.A co do wzmacniacza to sprawdź nie tylko kondensatory Ale i rezystory w sekcji zasilania końcówki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RLC widziałem je, ale to jest chyba inny typ montażu (na wcisk)? Będą się nadawać?

@MobyDick też widziałem :)"Kraj wysyłki: Chiny" To są chińskie podróbki niestety - właśnie o takich pisałem mając na myśli aliexpress

Jedyna opcja to drogie Mundorfy, ale to połowa wartości wzmacniacza (i to przy założeniu że wymienię sam) więc jeszcze się zastanowię nad sensem inwestowania w to.

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MobyDick napisał:

Trudno powiedzieć jakie są na podstawie kraju wysyłki. Na ile znam NAD-a to pewnie nie będą gorsze od tych które były wcześniej.

Żeby nie być gołosłownym dlaczego twierdzę, że to podróbki. Znalazłem na youtube filmik jak gość naprawia dokładnie ten sam model wzmacniacza. Ma oryginalne kondy NADa którym zostało około 18000uf pojemności. Zamówił od chińczyka bardzo podobne do tych z allegro (również niby 22000uf) i okazało się ża tak naprawdę mają.... niecałe 13000uf 😄zamontował z powrotem oryginały :)tyle w temacie "pewnie nie będą gorsze niż NAD".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledze @RLC udało mi się kupić nowe kondensatory i dziś je wymieniłem. Generalnie widać że były już kiedyś wymieniane, bo luty były trochę kiepsko zrobione, mam nadzieję że nie pogorszyłem tego jeszcze bardziej :D  Dodatkowo wymieniłem też 2 mniejsze które znajdowały się blisko radiatora. Ściągnąłem service manual i wyregulowałem też przy okazji offset oraz prąd spoczynkowy (idling current - chyba tak to się tłumaczy?) :)  Faktycznie było to dosyć proste i bez sensu oddawać do serwisu :D 

Zostaje mi jeszcze tylko przeczyścić potencjometr głośności bo czasami w niektórych pozycjach przestaje grać prawy kanał. Żeby nie było że zepsułem - tak się działo jeszcze zanim zacząłem grzebać i w sumie to był powód dla którego w ogóle zajrzałem do środka ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...