Skocz do zawartości

Crossover a obciążenie amplitunera


Aramil21

Recommended Posts

Cześć. Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.

1. Jeśli ustawimy crossover na np 80hz to amplituner będzie mniej odciążony w porównaniu do full band i będzie bardziej szczegółowy w wyższych częstotliwościach (dzięki większej ilości dostępnej mocy)? 

2. Jak sprawa ma się z membranami pasywnymi zastępującymi subwoofer? Mam bardzo specyficzne kolumny i zastanawiam się czy jest sens odcinać je wyżej aby nadać im więcej mocy. 

Kolumny to  earthquake platine noiree. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bardziej szczegółowy na pewno nie będzie. Po prostu dźwięk nie będzie dociążony i będzie wydawał się jaśniejszy.

2. Chcesz filtrować sygnał do kolumn, by były głośniejsze? A co z dolnym pasmem. Kompletnie nie rozumiem o co Ci chodzi.

Chyba, że chcesz dołożyć subwoofer i wtedy odfiltrować dolne pasmo, zarezerwowane do suba. Innego sensu takiego działania nie widzę.

Nawet nie podałeś, co masz za zestaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez widze tu pewne niescislosci. Te kolumny na dole maja te duze membrany to pasywne czy pasywne plus jedna aktywna. Czy tam jest wbudowany subwoofer bo jakos nie chce mi sie wierzyć by takie duze membrany bierne obslugiwaly tak małe przetworniki powyzej, chyba ze w kolumnie jest wbudowany duzy woofer ktory wspolpracuje z membranami biernymi. Musisz cos wiecej opisac bo kolumny rzadko spotykane.

Czy mowa o tych???

Screenshot_20200925-160053_Chrome.jpg

Ok. Znalazłem w sieci. Ten na dole to membrana bierna 10inch. Współpracuje z 4 przetwornikami o duzym skoku.

6 godzin temu, Aramil21 napisał:

Jak sprawa ma się z membranami pasywnymi zastępującymi subwoofer?

One "poszerzaja" pasmo od dołu nie wprowadzajac turbulencji portu br.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to te kolumny maja 4 głośniki średnicy 10 cm o dużym skoku, które współpracują z membranami biernymi o średnicy 25 cm. Membrany bierne bez względu na to jakiej są wielkości mniej więcej działają tak jak tunele br. Ich filtrowanie filtrem górnoprzepustowym ma taki sam sens jak w przypadku każdych innych kolumn. Jeśli używasz subwoofera to przesuwając podział wyżej mniej obciążasz amplituner i bardziej subwoofer. Jeśli subwoofer jest bardzo mocny, to do głośnego grania jest sens przesuwać częstotliwość podziału wyżej. Np. na 120 Hz. Tą częstotliwość zwykle dobiera się eksperymentalnie. Przy jej wyższej wartości stożkowe głośniki kolumn będą mniej obciążone i mogą grac głośniej bez zniekształceń. Duże subwoofery, szczególnie te typowo kinowe nie warto filtrować zbyt wysoko, bo wtedy mogą słabo przenosić dość szybko narastające sygnały impulsowe. 

Innym użyciem filtrów górnoprzepustowych do głośnego grania i jest odciążenie od najniższych częstotliwości których kolumny już nie przenoszą, lub po prostu zakresu który przy danym typie muzyki nie jest konieczny. Często stosuje się to w subwooferach i przy użyciu dużych kolumn estradowych. Wtedy mowa o częstotliwościach 20-60 Hz.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Aramil21 napisał:

Mam bardzo specyficzne kolumny i zastanawiam się czy jest sens odcinać je wyżej aby nadać im więcej mocy. 

 

6 godzin temu, Aramil21 napisał:

Jeśli ustawimy crossover na np 80hz to amplituner będzie mniej odciążony w porównaniu do full band i będzie bardziej szczegółowy w wyższych częstotliwościach (dzięki większej ilości dostępnej mocy)? 

Odcinajac na 80hz moim zdaniem nie podniesiesz ich mocy bo moc przyjma taka sama nawet po filtrowaniu. 

 

A pytanie jeszcze do autora. Czy Ty wogole masz subwoofer? Czy tez moze piszesz o tej membranie w kolumnach bo to jest uklad typowo pasywny! 

Kolejne pytanie to dlaczego takie pytanie jak wyzej? Czy to oznacza ze kolumny sa mało przejrzyste skoro chcesz podnosić "szczegolowosc"? Byc moze wina leży po stronie amplitunera ktory to niedomaga i kolumny sa zbyt duzym obciazeniem dla niego (przetworniki z duzym skokiem sprzegniete z potężną membrana bierna moga wymagac napędu z b.dobra kontrola tego pasma). Druga sprawa to moze być problem z akustyka i silne mody pomieszczenia "zamazujace" przekaz. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem i jednocześnie przepraszam za tak mało informacji na początku. 

A więc tak. 

Posiadam subwoofer definitive technology supercube 2000. 

SuperCube 2000 posiada 7,5-calowy głośnik niskotonowy połączony z dwoma siedmio i pół-calowymi pasywnymi radiatorami niskotonowymi, co w połączeniu z wewnętrznym wzmacniaczem klasy D o mocy 650 W zapewnia SuperCube 2000 deklarowaną charakterystykę częstotliwościową od 20 Hz do 200 Hz

Jest bardzo dokładny i muzykalny. 

 

Amplituner to Onkyo tx-rz710 

Moc w stereo to 130 wat na kanał 8 ohm. 

Kolumny są bardzo wymagające ponieważ ich zakres działania to 100 - 500 wat przy 8 ohm. 

Mam pewien niedosyt ponieważ 130 wat nie napędza pasywnych membran w takim stopniu jak powinno. Bas jest bardzo delikatny ale mimo to głęboki. 

Szukam sposobu na odciążenie przynajmniej w minimalnym stopniu kolumn aby reszta pasma zyskała na jakości. Jednoczenie muszę podkreślić, że nie mogę przyczepić się kompletnie do niczego prócz basu, ale wiem że może być lepiej.  

Kolumny potrafią grać bardzo głośno ale nie krzykliwie, wokal brzmi tak jak by wokalista stał obok, a instrumenty znajdowały się w tym samym pomieszczeniu. 

Ale świadomość, że używam głośników tylko w minimalnym stopniu nie daje mi spokoju :)

Podsumowując 130 wat wystarcza aby kolumny grały w przynajmniej takim stopniu jak graja najlepsze zestawy których słuchałem. Brakuje im tylko basu przy niższych wartościach głośności. Stąd pomysł aby go odciąć żeby przerzucić przynajmniej trochę mocy na górne pasmo, które na pewno może być jeszcze lepsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ustawić kolumny przednie którymi są zapewne te Earthquake Platine Noiree jako małe kolumny ( wiem ze to dziwnie brzmi ) i częstotliwość podziału na np. 120 Hz i posłuchaj. Potem wypróbuj np. 100 Hz. Możesz też spróbować wyższej częstotliwości 120 Hz. Nie wiem jakie masz dostępne w tym amplitunerze. Generalnie sądzę że ten subwoofer powinien sobie radzić lepiej z basem niż Earthquake Platine Noiree i powinieneś go używać w szerszym zakresie częstotliwości basu. Napisz jakie masz efekty. Bas to częstotliwości do 200 Hz i nawet w takim zakresie mógłby działać ten subwoofer z tymi kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem ile razy zaskoczą mnie jeszcze te kolumny... 

Miałem zrobić tak jak napisałeś, ale stwierdzialem, że zrobię mały eksperyment z podbiciem basu na aplikacji. 

Kolumny bez podbicia miały mało basu, ale po podbiuciu go w aplikacji z 0 na 10 okazało się że subwoofer nie jest mi potrzebny! 

Bas jest bardziej soczysty i napowietrzony niż z subwoofera! Jego jakość i szybkość dorównuje subwooferowi, którego największą zaletą prócz mocy jest właśnie sprężystość i szybkość basu! Góra pasma nie straciła na jakości. Jedyne co zauważyłem to to, że membrany pracują z większym wychylem. Z pewnością dlatego, aby stworzyć odpowiednie ciśnienie w kolumnie, aby napędzić pasywna membranę odpowiadającą za niskie częstotliwości. 

Jednym słowem szok! 

Posiadam również kolumnę centralną z tej samej serii co frontowe i po ustawieniu obu na full band spełnia w 100% moje oczekiwania co do basu w kinie domowym. 

Mimi to subwoofer zostaje, schodzi odrobinę niżej niż kolumny, co czuć tylko i wylacznie na podłodze podczas oglądania filmów. 

W tym momencie żałuję, że onkyo ogranicza odcięcie subwoofera od 80hz wzwyż. W innym przypadku odcięcie zrobił bym najwyżej na 40hz. 

Sam subwoofer nie posiada regulacji crossover, więc chyba nie ma żadnego sposobu, aby zmniejszyć jego zakres działania. 

Jak widać, przypadkowo oszukałem system podbijając "sztucznie" bas na aplikacji. Najwyraźniej kolumny potrzebują zdecydowanie więcej prądu, aby zrobiły to samoistnie. 

Wrócę do tematu za jakiś czas. Muszę uzbierać trochę gotówki na dodatkową końcówkę mocy. Po podłączeniu większej ilości prądu zdam relacje. 

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz , niczego nie oszukałeś tylko wprowadziłeś korekcję equalizacyjną. Masz dzięki niej teraz więcej basu niż wcześniej. Zapewne użycie końcówki mocy która dała by lepsze uderzenie basu by pomogła. Podłączając subwoofer do amplitunera KD nie powinno się używać regulacji odcięcia na nim. Gdybyś mnie posłuchał regulacja basu na którym Ci chyba zależy była by związana z ustawieniem głośności subwoofera. Wtedy kolumny były by nim mniej obciążone. Myślę ze warto abyś wypróbował jednak to o czym pisałem i porównał z tym co teraz masz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test o którym pisałeś. 

Wsłuchiwałem się w najmniejsze szczegóły przy bardzo wymagających piosenkach. 

W górze pasma nie zauważyłem poprawy poprzez odciążenie kolumn niskimi tonami ani na odwrót. 

Możliwe, że zmienia się tylko i wyłącznie ich wychył, który nie potrzebuje znacznej ilości prądu. Dzięki temu pasywna membrana mimo potężnego basu robi to praktycznie bez zauważalnego zużycia energii. Jeśli jest tak jak myślę, to to rozwiązanie jest czymś idealnym! 

Wychodzi na to, że subwoofer zostaje tylko i wyłącznie do kina domowego, aby delikatnie wzmocnić dolne pasmo. 

Do stereo wystarczą kolumny, gdyż ich bas jak pisałem wcześniej bardziej mi odpowiada. 

Nawet nie zdawałem sobie sprawy co trafiło w moje ręce. 

Mając wcześnie to świadomość nie kupował bym subwoofera. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jednak do efektów kinowych subwoofer się przydaje. Te 4 głośniki 10 cm w każdej z kolumn frontowych jest małe ale z tego co piszą o nich są przygotowane do dużych wychyleń, a ich sumaryczna powierzchnia jest zbliżona do jednego głośnika basowego o średnicy 20 cm. Więc nie powinno być źle. Bardzo ciekawe jest to , że jeśli wykres ich pasma przenoszenia prezentowany przez producenta jest wiarygodny, ich bas schodzi tak nisko mimo małej średnicy głośników. Jak wspomniałem membrany bierne działają tu jak tunele br i mimo że wyglądają na duże głośniki basowe to pełnią nieco inną funkcję. Głośniki wysokotonowe są niezależne od nisko-średniotonowych. Co najwyżej mocniej obciążonymi końcówkami mocy gdy doprowadzisz je do przesterowania możesz uszkodzić basem delikatne cewki głośników wysokotonowych, bo to zdarza się dość często. To chyba najczęstsze uszkodzenie kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W amplitunerze mam ustawiona blokadę na 80% mocy, więc nie obawiam się o przeciążenie go w muzyce czy kinie domowym. 

Oczywiście subwoofer zostaje, bo jak wspomniałem delikatnie lepiej radzi sabie z niskimi częstotliwościami, a to właśnie one nadają w kinie domowym ten smaczek.

Narodzil się kolejny problem.

W stereo z automatu włącza mi się tryb 2.1 i nie wiem jak zrobić, aby subwoofer grał tylko w trybie wielokanałowym podczas oglądania filmów. 

Amplituner to onkyo tx-rz710 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

subwoofer to definitive technology supercube 2000. 

"SuperCube 2000 posiada 7,5-calowy głośnik niskotonowy połączony z dwoma siedmio i pół-calowymi pasywnymi radiatorami niskotonowymi, co w połączeniu z wewnętrznym wzmacniaczem klasy D o mocy 650 W zapewnia SuperCube 2000 deklarowaną charakterystykę częstotliwościową od 20 Hz do 200 Hz"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...