Skocz do zawartości

Co zrobiłem źle?


TomekN

Recommended Posts

Cześć. Mam Salon ok. 35m2 w mieszkaniu i używam sprzętu audio w propocjach ~50:50 kino/muzyka. Z tego powodu używam amplituner do KD i zestaw głośników w układzie 5.1. Nigdy nie byłem audiofilem, ale z wiekiem coraz bardziej doceniam jakość dźwięku. Od pewnego więc czasu stopniowo wymieniam sprzęt na coraz lepszy - ale w ramach rozsądku i dostępnych dla mnie półek cenowych. Myślałem, że obecnie posiadam już jako-taki zestaw minimum, który w miarę przyzwoicie gra mi zarówno kino i w miarę też muzykę (o ile to jest możliwe w ogóle). Tak mi się wydawało w każdym razie, do czasu aż przyniosłem do domu głośniczek Sonos One. Właczyłem go i szczęka mi trochę opadła jak to małe gówienko gra. Zdałem sobie wtedy sprawę, że mój "główny" zestaw w salonie brzmi przy tym, hm, dość blado. I teraz nie wiem co zrobiłem źle..

  • Amplituner: Yamaha RX-V685
  • Głośniki LR: KEF Q350
  • Głośnik centralny: KEF Q250c
  • Głośniki surround: aktualnie jeszcze z zestawu HKTS11, ale w przyszlym tygodniu montuję KEF 3001SE
  • Subwoofer: aktualnie jeszcze z zestawu HKTS11, ale planuję zakup SVS SB-1000 (może będą jakieś promocje na Black Friday czy tam Cyber Monday)

Zdaję sobie sprawę, że obecny subwoofer jest g*wniany, ale mimo tego coś tam drży. Ale nawet bez subwoofera same Q350 powinny (chyba) grać "efektowniej" niż najtańszy Sonos, chociażby ze względu na wielkość (przetwornik Uni-Q 6.5"). A mam niestety wrażenie, że tak nie jest. Nie wiem jak to dobrze wytłumaczyć, ale muzyka z Sonosa jest "przejmująca", ma taką jakby głębię. A z mojego zestawu - dopiero jak zrobie go dość głośno, włączę w amplitunerze 7ch Stereo, Enhancer, itd - czyli trochę "naoszukuję". I to mi się właśnie mentalnie nie podoba.

Jeśli chodzi o ustawienia amplitunera, to setup robiłem z użyciem mikrofonu YPAO Yamahy - nic więcej sam nie umiem. KEFy Q350 stoją na podstawkach o prawidłowej wysokości, zrobionych przez TomBase Audio. Myślicie że da się jakoś uratować ten zestaw i wycisnąć z niego coś więcej? Uprzejmie proszę o jakieś porady.

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki pomysł mi się urodził czytając o twoich rozterkach sprzętowych. Spróbuj dwa Kefy Q350 w trybie stereo w miejscu tego Sonosa ustawić i posłuchać na podobnym poziomie glośności. 

Jeżeli jakość odtwarzanej muzyki nie będzie odbiegać od Sonosa to prawdopodobnie akustyką pomieszczenia i rozstawienie kolumienek kuleje. 

Jeżeli dalej Sonos rządzi to może ustawienia EQ popraw ale nie poprzez YPAO. Mam Onkyo i też kiedyś DSP zaufałem. Wyszła kicha. Poustawiałem ręcznie odległości i filtry korektora na ucho i da się tego słuchać. 

Nie poddawaj się 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...