Skocz do zawartości

Dali mentor 1


KrólKiczu

Recommended Posts

Czy ktoś z szanownych kolegów miał styczność z tymi kolumnami? Miałem ostatnio przyjemność słuchania tych kolumn w salonie hi fi i bardzo mnie urzekły 🙂. Niestety nie mam możliwości odsłuchać ich w domu (salon nie wypożycza sprzętu) a zastanawia mnie czy kolumny te dadzą wystarczają ilość basu w pomieszczeniu ok 14 m2. Teraz mam zensory 5, które też nie są jakimiś gigantami. I czy  według Was taka wymiana ma sens i ew co innego polecacie w cenie do 5 tys PLN (monitory). Słuchałem dla porównania jeszcze audiovector qr1 i focali Aria. Wzmacniacz Cyrus one. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Mam Dali Mentor Menuet. Troche podobne. Cenowo też.  Nie wiem , jak Mentor1, ale słuchając (sporadycznie) Menuetów, uważam, że mają trochę za mało basu. Może nie tyle za mało, ile ten bas jest zbyt mało głęboki. Pomijając ten bas to są to zupełnie dobre kolumienki, jak na te wielkość. Scena przez nie tworzona jest bardzo szeroka i dość rozbudowaną w głąb. Efekty słyszalne bardzo dobrze. Poza tym w moich Mentor Menuet otwór bas refleksu umieszczony z tyłu we wgłębieniu i skierowany pod kątem w dół co umożliwia (jako nielicznym) powieszenie tych kolumienek na ścianie , co przy małych powierzchniach i braku miejsca jest nie bez znaczenia. Uważam, natomiast, ze sa trochę za drogie. Obecnie dostepne od 1799 do 2499 za sztukę. Za te cene można kupić dużo lepsze, a przynajmniej z dużo wiekszym basem, kolumny. U mnie są w roli kolumn zastępczych i używane są zaledwie kilka razy w roku. Pozdrawiam

20200415_121840.jpg

20200415_122028.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Co najbardziej spodobało mi się w tych kolumienkach to właśnie scena i bardzo dobra góra (chyba zasługa wstęgi). Szczerze powiedziawszy w salce odsłuchowej, która miała na pewno dużo powyżej 30m mi tego basu nie brakowało, zwłaszcza że do basolubów nie należę. I teraz tylko odwieczne pytanie - czy warto gonić tego królika czy nie 🙄

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, scena w ich wykonaniu jest bardzo dobra. I co ciekawe chyba lepsza niż w wielu dużo wiekszych kolumnach. To chyba zasługa zwrotnicy. Weźmy pod uwage też to, że ja mam Menuety, a Ty myślisz o Jedynkach. Nie przeceniaj tez znaczenia wstegi. To raczej gadżet. Dobrej jakości, zwykły głośnik wysokotonowy potrafi zagrać równie dobrze.

U mnie grają czasem w pokoju odsłuchowym, częściowo zaadaptowanym akustycznie, o powierzchni ok 17,5 m2. I tu właśnie czuję te niedobory basu. Ale przyczyna może leżeć gdzie indziej - otóż na codzień słucham KEF 107 reference gdzie za bas odpowiadają po dwa 10 calowe głośniki, lub Dali 7, gdzie woofer też jest 10 calowy, czasem też JBL z 8 calowymi wooferami. No, a tu głośniczek basowy jest, jak dla mnie, zbyt słaby.  Może w mniejszym pomieszczeniu się sprawdzą. Musisz sam je wypróbować w swoich wrunkach. Przepraszam za taką wyświechtaną poradę, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Jednak na kolumny główne w zestawie szukałbym czegoś innego. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rega napisał:

Musisz sam je wypróbować w swoich warunkach. 

Zdaję sobie z tego sprawę ale mój lokalny salon nie wypożyczą sprzętu 🙂. A ani S4Home ani q21 nie mają tych kolumn. Podobały mi się też audiovector qr1 (które maja chyba oba ww salony) aczkolwiek nie wiem czy nie są one zbyt analityczne i czy po dłuższym odsłuchu nie męczyłyby ucha w połączeniu z moim wzmacniaczem. Być może tak to jest przy krótszym odsłuchu, że właśnie ta analityczność podoba się ale na dłuższą metę może nie być wcale tak fajna. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rega napisał:

A gdzie mieszkasz - jeśli gdzieś na pomorzu zachodnim to możesz przyjechać i wypożyczyc moje Menuety. Zawsze to coś podobnego i mógłbyś posłuchać u siebie.

Drugi koniec Polski - Lublin. Ale dziękuję za zaproszenie 🙂. Napaliłem się trochę na te dali ze względu na firmę. Pasowałyby mi do kina domowego. Dlatego być może na jakiś czas odpuszczę temat bo wiem, że zmiany zwykle ciągną za sobą kolejne zmiany, a na to nie mam ani ochoty ani nadmiaru monet 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, seba3002 napisał:

łuchałem dla porównania jeszcze audiovector qr1 i focali Aria. Wzmacniacz Cyrus one. 

I Mentor wygrał?

Mentor 1 i Manuet to inne kolumny.

Bardzo dobra przestrzeń i góra pasma jeśli lubisz detale. Kolumny które lubią nagrania bardzo dobrej jakości. Niestety pokazują braki tych gorzej nagranych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć czy wygrał. Na pewno przegrał focal bo grał zbyt ostro. Podobał mi się też audiovector ale w związku z tym, że w kinie domowym mam kolumny dali to stylistycznie bardziej odpowiadają mi mentory. I owszem, ta detaliczność od razu "rzuca się w uszy". Nawet po powrocie do domu słuchając tego samego materiału od razu dało się wyczuć różnice. Pytanie tylko czy ta detaliczność nie byłaby na dłuższą metę męcząca i czy w porównaniu z zensorami 5 nie czuć by było brak basu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Z ciekawych monitorów w budżecie ok. 5000zł warto zwrócić uwagę na Buchardt Audio S300 MKII, Audio Academy Dione II oraz najjaśniej brzmiące z nich - Monitor Audio Silver 100.
Buchardt S300 zdecydowanie zachwycają precyzją i potęgą brzmienia! :D 

Zapraszamy na odsłuchy i indywidualne wyceny!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, seba3002 napisał:

Niestety obie kolumny przekraczają mój budżet. Poza tym stylistycznie i dźwiękowo jednak skłaniam się do tych mentorów. Dziś jadę na ponowny odsłuch i negocjacje ceny. Być może jednak stanę się posiadaczem tych słodziaków 🙂

Edit. Po ponownym odsłuchu zawitały do mnie dali mentor 1. Po krótkim odsłuchu przed pracą jestem zauroczony. Przepiękna scena, detaliczność a i na brak basu w moim mały pokoiku nie mogę narzekać 🙂. Także na razie jestem mega zadowolony i czekam czy po kilku tyg kolumny "dotrą się" i będą czarować jeszcze bardziej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i elegancko !

Słuchałeś dwa razy. Znaczy że zakup dokonany świadomie.

Ja focale odbieram podobnie właśnie. Ale wiele ludzi lubi takie granie.

Najważniejsze że Ty wybrałeś trafnie.

8 godzin temu, seba3002 napisał:

Także na razie jestem mega zadowolony i czekam czy po kilku tyg kolumny "dotrą się" i będą czarować jeszcze bardziej. 

To nowe? Ktoś miał jeszcze nowe Mentory?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...