Skocz do zawartości

Czym różni się dźwięk HD od dźwięku prawdziwego, rzeczywistego...


Awem

Recommended Posts

Dzień dobry,
Dlaczego w dźwięku jakości HD, prawdziwy dźwięk jest zamieniony na
dźwięk metaliczny? Głos ludzki staje się syczący. Na Youtubie, w
telewizjach kablowych i w radiu głos lektorów, aktorów i piosenkarzy
jest syczący i muzyka też taka jest. W dźwięku mowy ludzkiej zmienia się naturalne
niższe tony na dźwięki syczące. Powoduje to, że mowa ludzka w HD i muzyka jest
nieprawdziwa, staje się agresywna i zaczepna dla słuchacza. Wydaje mi
się, że takich zmian w dźwięku jest znacznie mniej w TVP - w telewizji
publicznej.
Dlaczego dokonuje się tak znaczącej destrukcji prawdziwego, naturalnego
dźwięku w zamianie na dźwięk HD?
Jakie zmiany zawiera dźwięk HD w stosunku do prawdziwego, rzeczywistego dźwięku?
Jak to wyjaśnić? Jaki to ma sens?
Brzydota nie jest pięknem dźwięku...
Pozdrawiam,
Awem

Edytowano przez Awem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Awem Nie pamiętam wartości ale to może być kwestia poziomu emisji którą stacje komercyjne mają wyższą. W jakimś konkretnym przypadku moze to powwodować dziwne efekty, ale to jest raczej problem po stronie twojego sprzętu. Kolejna sprawa to kwestia zatrudniania ludzi z wadą wymowy :D  co jest coraz częstsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź. Na tych samych stacjach telewizyjnych są programy, które mają bardziej naturalny, rzeczywisty dźwięk, a inne programy i filmy mają dużo gorszą jakość dźwięku, więc chyba nie jest zasadne obwiniać sprzęt TV lub komputerowy. Chodzi mi o standard zapisu do dźwięku HD i związane z tym modyfikacje dźwięku oraz różnice w stosunku do rzeczywistego dźwięku. Dotyczy to się mowy ludzkiej, muzyki i innych, pozostałych dźwięków. Tak samo jest w radiu, na Youtubie w wypowiedziach ludzi, śpiewaniu, wywiadach i popularnych teledyskach. Prawdą jest, że ludzie pracujący w TV mówią strasznie niewyraźnie. Tacy ludzie nie nadają się do telewizji, ponieważ z lenistwa nie chce im się prawidłowo wypowiadać słów w języku polskim. W Wiadomościach, Faktach, Wydarzeniach, programach publicystycznych, seplenią i bełkoczą słowami... Zatrudnia się głupie miernoty i matoły ! Mi podoba się głos i dykcja Krystyny Czubówny i Beaty Chmielowskiej-Olech. Nie mam im nic do zarzucenia jeżeli chodzi o poprawność i czystość wypowiedzi. Dziękuję im dobrą pracę.

Edytowano przez Awem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To efekt obróbki sygnału w domenie cyfrowej.

DACi Lampizarora wykorzystują lampy czy CD Ayon, przejście cyfra-analog nie jest idealna przy 44,1 tys próbek /s i dlatego wciąż zwiększamy tą wartość -48 -96 -192 itd, a że jeszcze mało to już wchodzimy w obróbkę sygnału 1bitowego w częstotliwości DSD od 64 po DSD256, czyli 256 razy lepszą niż CD i jeszcze więcej. to dlatego teraz streamery i cdki mają update na wyjściu sygnału. 

Inna sprawa to jakość dźwięku przez TV .... nikt na tym się nie skupia, tam chodzi o obraz, chcesz dobry dźwięk z koncertu? to kup odpowiedni sprzęt i płytę blu-ray

Jak mówi reklama ... chcesz tanio , to nie będzie dobrze i szybko......

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Awem moze sprecyzuj co rozumiesz przez dźwięk HD. Czy chodzi ci ogólnie o dźwięk towarzyszący emisji obrazu fHD (programy informacyjne, publicystyka) czy chodzi ci o filmy dokumentalne czy może fabularne czy też może koncerty?

(tym bardziej że na przykład dla mnie dźwięk HD to gęste pliki, powyżej 16/44 a to z TV ma już niewiele wspólnego)

Unikniemy wtedy niektórych rozważań, niezbyt przystających do tematu.

Najlepiej na konkretach

A tytuł tematu powinien być zmieniony - dopisek "w telewizjach"

@RoRo ?

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za profesjonalne podpowiedzi.
Chodzi mi zwyczajnie o różnice, pomiędzy tym jak słyszy człowiek, kiedy rozmawia z drugim człowiekiem w rzeczywistości, a tym kiedy rozmowa taka jest nagrana do standardzie HD.
Tak samo chodzi mi o różnicę w słuchaniu instrumentów muzycznych, akustycznych oraz będąc na koncercie, pomiędzy rzeczywistością, a dźwiękiem zapisanym w HD.

Dźwięk na płytach CD nie jest metaliczny tak jak dźwięk HD na Youtubie. Chodzi np. o nowe teledyski oraz o teledyski i piosenki z albumów artystów, które zostały niedawno zremasterowane do jakości HD, a oryginalne wersje tych piosenek są z przed 20 lat.
Dlaczego dźwięk HD jest metaliczny i jest inny niż rzeczywisty przed nagraniem do zapisu cyfrowego?
Na czym polegają różnice?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za uprzejme i profesjonalne odpowiedzi.
Odpisuję, na forum, kiedy jestem przy komputerze i mam na to czas. Nie wiem ale może jest tak, że inne osoby, odpisują na forum, wtedy kiedy nie są przy urządzeniu do odpisywania i wtedy kiedy nie mają czasu na odpisywanie. Teoretycznie wszystko jest możliwe. Praktycznie jest to do zrobienia.
Chodzi mi o zwyczajne słuchanie muzyki i oglądanie teledysków i koncertów na Youtubie na notebooku DELL Latitude z lepszym głośnikiem Creative. Sprzęt jest na tyle dobry do muzyki, że nie powoduje zniekształceń w dźwięku, które miałyby wpływ na istotę omawianego problemu.
Pozdrawiam,
Awem

Edytowano przez Awem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy tutaj taka opcje ze: komputer sparowany jest z glosnikiem komputerowym a pytania są...

Dnia 27.09.2020 o 16:38, Awem napisał:

Dlaczego w dźwięku jakości HD, prawdziwy dźwięk jest zamieniony na
dźwięk metaliczny?

Myślę ze to jakość owego urzadzenia plus glosniczek w plastikowej obudowie bo takie wystepuja w w/w sprzetach dają widocznie taki effekt.

58 minut temu, Awem napisał:

Sprzęt jest na tyle dobry do muzyki, że nie powoduje zniekształceń w dźwięku, które miałyby wpływ na istotę omawianego problemu.

Z kolei ten cytat to zaprzeczenie poprzedniego.

Dnia 28.09.2020 o 12:42, Awem napisał:

Chodzi mi zwyczajnie o różnice, pomiędzy tym jak słyszy człowiek, kiedy rozmawia z drugim człowiekiem w rzeczywistości, a tym kiedy rozmowa taka jest nagrana do standardzie HD.
Tak samo chodzi mi o różnicę w słuchaniu instrumentów muzycznych, akustycznych oraz będąc na koncercie, pomiędzy rzeczywistością, a dźwiękiem zapisanym w HD.

A tutaj to juz wogóle masakra by porownywac w/w i pisac ze "jest na tyle dobry" i odnosić tego typu konstrukcje do rozmowy w rzeczywistosci nie mowiac juz o instrumentach live bedac na koncercie..... nie mam pytań wiecej. Rozjechales Nas.... pozdr

Ps: mam sprzęt ktory nawet nie startuje do highendu a zjada bez problemu glosniczki komputerowe typu logitech/creative itp. Nawet nie ma co porównywać! Jednak majac ten sprzęt (mam na mysli swój), nie potrafie sie zbliżyć do dzwieku live na koncertach, a Ty chcesz to uzyskać z .....

58 minut temu, Awem napisał:

DELL Latitude z lepszym głośnikiem Creative

??????

Raczysz sobie żartować??????

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Awem napisał:

Chodzi mi o zwyczajne słuchanie muzyki i oglądanie teledysków i koncertów na Youtubie na notebooku DELL Latitude z lepszym głośnikiem Creative. Sprzęt jest na tyle dobry do muzyki, że nie powoduje zniekształceń w dźwięku, które miałyby wpływ na istotę omawianego problemu.

Awem , jesteś albo szczęściarzem , albo nigdy nie słyszałeś normalnego wzmacniacza + kolumn :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...