Skocz do zawartości

Amplituner z dobrym dźwiękiem stereo i zestaw głośników


robertvelkosciej

Recommended Posts

Cześć maniacy dobrego dźwięku.

Zaznaczam, że jestem totalnym amatorem jeżeli chodzi o zestawy kina domowego/stereo. Moja wiedza jest czysto teoretyczna zaczerpnięta z forum. Raz (wiele lat w temu) na Targach Kielce wszedłem do namiotu, w którym ktoś reklamował swój sklep ze sprzętem hifi i muszę przyznać, że wówczas szczękę zbierałem z podłogi. Niestety sprzęt, na którym była odtwarzana muzyka, kosztował raptem 100 tyś PLN więc całkowicie poza moim budżetem 😉 Doszedłem jednak do takiego etapu w życiu, że chciałbym zrealizować moje marzenie. Dostałem od żony zielone światło aby na 40 urodziny kupić sprzęt grający. Dysponuję budżetem w okolicach 10/11 tyś. Z tego co poczytałem wstępnie zdecydowałem się na amplituner Onkyo TX-RZ 840 i zestaw kolumn Klipsch 5.1 R-820F, R-52C, R-51M, R-100SW. O wyborze amplitunera zdecydował test, w którym recenzent zachwalał jego grę w stereo. Nie ukrywam, że jest to dla mnie dość istotny aspekt tego klocka. Dużo muzyki jest u mnie w domu na co dzień. Mam dość pokaźną kolekcję płyt CD. Po zakupie zestawu chcę założyć konto na Tidal i w przyszłości dokupić gramofon. Nie mogę sklasyfikować się w określonych gustach muzycznych. Głównie z moich głośników słychać muzykę rockową i metal ale leci też sporo jazzu, bluesa, trafia się muzyka poważna, poezja śpiewana a także folk z całego świata. Zdaję sobie sprawę, że muszę pójść na jakieś kompromisy jeżeli chcę miłość do muzyki połączyć z dobrym dźwiękiem kina domowego.

1. Zastanawiam się jednak czy kupić tańszy model Onkyo TX-RZ 696 a zaoszczędzoną w ten sposób kasę przeznaczyć na dodatkowy, nowy lub używany wzmacniacz stereo. Domyślam się, że ten model amplitunera fajnie zagra w kinie ale czy za zaoszczędzone pieniądze jestem w stanie kupić wzmacniacz stereo, który zabrzmi odczuwalnie lepiej podczas odtwarzania muzyki od TX-RZ 840? Czy może w tym przedziale cenowym nie mam co liczyć na cuda i pozostać przy moim wcześniejszym wyborze?

2. Czy fronty, które wybrałem sprawdzą się przy odtwarzaniu muzyki której słucham czy rozglądać się za innymi głośnikami? Wiem, że to dość indywidualna sprawa i pewnie wyjdzie dopiero na odsłuchach. Jeżeli już będę na takie odsłuchy jechał to na jakie ewentualnie głośniki zwrócić uwagę?

 

Mieszkam w Kielcach. Salon około 20m ale z otwartą kuchnią, która dokłada dodatkową powierzchnię. Pozdrawiam wszystkich i po cichu liczę na odpowiedzi które pomogą mi w dokonaniu wyboru.

20200928_183211.jpg

Edytowano przez robertvelkosciej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka uwag jesli mozna

1. Ogladasz TV z boku?

W takim przypadku i tak położony narożnik nie da Ci możliwości obcowania z dźwiękiem stereo. Kino będzie ograniczone jakoś pojdzie ale stereo, scena będzie mocno przesunięta.

2. Kolumn Klipsch które wybrałeś totalnie nie nadają się do stereo.

3. amplituner RZ 840 jest dobry zarówno w stereo jak i kinie. Alternatywą jest faktycznie tańszy Yamah 685  z wzmacniaczem. I to na prawde zagra dobrze. Ewentualnie Marantz SR 5017. Chodź jemu w kinie zabraknie uderzenia

 

Zacznijmy zatem od kolumn. Lubisz jasne analityczne brzmienie? To lepiej wybrac monitor audio bronze 500 czy Magnat Signature 507 / 505

wolisz ciemniejsze brzmienie to Heco Aurora 700 , ELAC F6.2 czy KEF Q550

Mowie oczywiscie o setach 5.1

Co do amplitunera to zalezy od budzetu jaki zostanie ja stawiam na 840 lub Yamahe plus wzmacniacz nawet Nada. Zagra to na prawdę dobrze.

Ale ułożenie salonu dobrze by było zmienić.

Zapraszam po wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Chwilowo ułożenie narożnika się nie zmieni ale jest w planach jego eliminacja. Jedyne co mogę zmienić to przesunąć fronty i tv tak aby były na środku względem tylnej części narożnika. W domu tylko ja choruję na "dźwiękomanię" więc będę wiedział gdzie usiąść. Wstępnie po twojej odpowiedzi wybrałem głośniki KEF Q550. Mam tylko jeszcze dylemat czy Onkyo TX-RZ 840 czy wspomnianą przez Ciebie Yamahę 685 plus wzmacniacz Nada. Jeżeli zdecyduję się na wzmacniacz stereo to za jakim modelem Nada mam się rozglądać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, seba3002 napisał:

Były tu gorsze ustawienia salonu a autorzy postu chcieli wydawać niemałe pieniądze. Wystarczy fronty przesunąć w stronę ściany i jedna osoba spokojnie będzie miała idealny odbiór stereo. 

To jest bardzo duży narożnik. Żona taki chciała ze względu na to że często wpadają do nas znajomi/rodzina i trzeba gdzieś siedzieć. Na tej tylnej centralnej części spokojnie zmieszczą się dwie/trzy osoby więc wspólnie z żoną na stereo w tym miejscu nie powinniśmy narzekać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia. Kolega bardzo proponuje mi kupić aplituner Arcam avr390 twierdząc, że różnica w dźwięku będzie bardzo duża. Pytanie dla bardziej doświadczonych maniaków audio czy faktycznie jest sens taka zmiana? Budżet wzrósł do 12 tyś. W poniedziałek będę w okolicach Krakowa. Chciałbym podjechać gdzieś na odsłuch. Możecie polecić sklepy w Krakowie lub okolicy godne odwiedzenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

W takim przypadku i tak położony narożnik nie da Ci możliwości obcowania z dźwiękiem stereo. Kino będzie ograniczone jakoś pojdzie ale stereo, scena będzie mocno przesunięta.

Siedzac w czerwonym x-ie mozna bezproblemowo odbierać scene stereo a przestrzen za siedzeniem tylko pomoże w kreowaniu sceny (lepiej tutaj niz gdyby była przysunieta do sciany).

Screenshot_20200930-173557_Chrome.jpg

Dodatkowo za miejscem odsluchu jest chyba okno jak sądzę wiec zamontowanie ciezkich zasłon ktore na wieczorne odsłuchy będą zaciąganie, jeszcze lepiej wpłyną na odbiór stereo i nie tylko.... czyli jest potencjał.

Kolejny aspekt to. Jesli wziasc pod uwage miejsca pierwszych odbić to po lewej patrzac z punktu widzenia siedziska jest wysepka a z prawej część narożnika. Tutaj wysówanie kolumn bedzie miało kolejny wpływ na "sterowanie" brzmieniem i holografia w odbiorze muzyki. Jesli te proporcje układu sa idealnym odwzorowaniem to nawet bym pokusił sie o oddalenie od prawej strony sciany, byle by tylko kąt rownoboczny utworzył punkt odsluchu na narozniku. Cały czas oczywiscie odnoszę sie do poprawnosci w budowaniu bazy stereo.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Siedzac w czerwonym x-ie mozna bezproblemowo odbierać scene stereo a przestrzen za siedzeniem tylko pomoże w kreowaniu sceny (lepiej tutaj niz gdyby była przysunieta do sciany).

Dodatkowo za miejscem odsluchu jest chyba okno jak sądzę wiec zamontowanie ciezkich zasłon ktore na wieczorne odsłuchy będą zaciąganie, jeszcze lepiej wpłyną na odbiór stereo i nie tylko.... czyli jest potencjał.

Kolejny aspekt to. Jesli wziasc pod uwage miejsca pierwszych odbić to po lewej patrzac z punktu widzenia siedziska jest wysepka a z prawej część narożnika. Tutaj wysówanie kolumn bedzie miało kolejny wpływ na "sterowanie" brzmieniem i holografia w odbiorze muzyki. Jesli te proporcje układu sa idealnym odwzorowaniem to nawet bym pokusił sie o oddalenie od prawej strony sciany, byle by tylko kąt rownoboczny utworzył punkt odsluchu na narozniku. Cały czas oczywiscie odnoszę sie do poprawnosci w budowaniu bazy stereo.

Tak, za narożnikiem jest podwójne okno. Ciężkie zasłony wiszą na karniszu więc spokojnie można całe okno zasłonić. Półwysep jest wysoki na 110 cm, Proporcje są mniej więcej zbliżone do rzeczywistych odległości. Narożnik stoi na dywanie (minimalnie większym od samego narożnika) na którym jest długi stolik kawowy. Możesz mi łopatologicznie wyjaśnić jak mam ustawić te kolumny, ewentualnie rozrysować? Szafkę pod sprzęt będę robił na wymiar dopiero po zakupie amplitunera i kolumn. Docelowy tv mam zamiar kupić w przyszłym roku więc nic nie ogranicza mnie w sposobie zagospodarowania przedniej ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, robertvelkosciej napisał:

 Szafkę pod sprzęt będę robił na wymiar dopiero po zakupie amplitunera i kolumn. Docelowy tv mam zamiar kupić w przyszłym roku więc nic nie ogranicza mnie w sposobie zagospodarowania przedniej ściany.

Opis w poprzednim wpisie dotyczył propozycji co mozna zrobić (przesuń/wysuń) ktore wplyna na odbiór. Jednak skłamał bym wytyczajac Dokladnie gdzie to ma stac by zrobić meble pod wymiar. Nikt prócz Ciebie tego nie dokona. Opisałem jak ja bym próbował to ustawić by było optymalnie. Dopóki nie "stanie" tam system i nie wyda dźwięku, wszystko jest tylko propozycjami/namiarami na ustawienie. Tak wiec cała zabawa przed Toba. 

Gdy juz system zagra.... zacznij przesuwać naroznik w przód/tył - zapisz zmiany w notesie

Nastepnie kolumny wysuń/wsuń pod sciane - zapisz zmiany w notesie

Kolumny frontowe rozsuń/przybliż wzgledem siebie - rowniez notuj

Skręć pod kątem w miejsce odsłuchu lub "odegnij kąt" - znow zaposz co sie zmieniło w dźwięku

I teraz jesli juz poznałeś te wpływy na dzwiek to np. mixuj wysuniecie z katem dogiecia. Opcji jest multum. Wtedy zrozumiesz dlaczego nie uzyskales odpowiedzi co do poprawnego ustawienia. Bo takie nie istnieje....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcam zagra znacznie lepiej. Ale może być obcięty z pewnych funkcji sieciowych. Pytanie czy zwracasz na to uwagę.

Jeśli masz mozliwośc zakupu w dobrej cenie Q750 to one grają wyraźnie lepiej od 550.

Co do amplitunera to na prawdę opcja Yamaha + wzmacniacz jest ciekawa. Zestawił bym to brzmienie na równi  z Arcamem. Z tym że mozna lepiej dobrać wzmacniacz pod fronty i wciąż masz dobrą funkcjonalność.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem do jednego z kieleckich sklepów rozeznać się co w trawie piszczy. Załapałem się przy okazji na szybkie szkolenie i odsłuch jakiegoś sprzętu stereo. Sprzęt stereo grał pięknie ale tylko przy muzyce puszczanej przez sprzedawcę. Gdy wziąłem na tapetę muzykę która zalega na moich półkach czar prysł. To po prostu nie grało. Wszystko było puszczane przez Tidal. Rozumiem, że przyczyn może być wiele. Choćby i nie przykładanie się do odpowiedniej jakości nagrania płyty przez samych wykonawców jak i nieodpowiedniego charakteru brzmienia samych głośników. Zestaw stereo który mi Pan sprzedawca polecał kosztował w okolicach 10 tyś a mimo to zawiódł moje oczekiwania. Mam tylko jedno pytanie. Kolumny które grały w tym zestawie były niewielkich rozmiarów, podstawkowe. Usłyszałem że takie kolumny zagrają w stereo zdecydowanie lepiej niż kolumny podłogowe w tym samym przedziale cenowym. Tłumaczył to tym że ze wzgledu na rozmiar można w tej samej cenie zbudować małą kolumnę z lepszych podzespołów. Czy faktycznie tak jest czy nie sugerować się tym stwierdzeniem?

Edytowano przez robertvelkosciej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy o jakim budżecie mówimy! 

Powiedzmy że w kwocie 1200zł może tak być? 

Wyższy pułap cenowy 2000/2500 już chyba już nie za bardzo! Zarówno Kef jak i Polk mają dobrą opinię! Kef Q350/Polk Audio Signature S50 ale niech wypowiedzą się koledzy bardziej doświadczeni 😉 

Bardziej bym się skłaniał do stwierdzenia używane kolumny za 2000 lepiej zagrają jak nowe za 2000.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, RLC napisał:

Wszystko zależy o jakim budżecie mówimy! 

Powiedzmy że w kwocie 1200zł może tak być? 

😉

Powiedzmy, że się mylisz. Kolumny podstawkowe wyższej serii można kupić w cenie kolumn podłogowych serii niższej. Problem jest w tym, że nie do każdego pomieszczenia wstawisz monitory. Jeśli masz duże pomieszczenie nie wstawisz do niego monitorów. I zarówno monitory jak i podłogówki mają swoich zwolenników jak i przeciwników. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że nie do końca napisałem co mam na myśli 🤔 Znam osobę co uparcie pcha kolumny podstawkowe do pomieszczenia 40m² mówi że wysoka skuteczność załatwi temat! 

Jednak mowa jest o jakości kolumn i z tym stwierdzeniem się zgodzę

44 minuty temu, seba3002 napisał:

Kolumny podstawkowe wyższej serii można kupić w cenie kolumn podłogowych serii niższej.

Kwestia miejsca i metrażu jakie mamy na kolumny warunkuje wybór podstawki czy podłogowe. Najlepsze jest to że część ludzi uważa że podłogowe grają głośniej jak podstawkowe czyli większa kolumna gra głośniej, nie zawsze przecież tak jest!

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...