Skocz do zawartości

6 glosnikow sciennych w salonie


banana15

Recommended Posts

niestety podłogi już są wylane a w nich podłogówka i ciężko cokolwiek schować (jedynie pod plytkami). Zależało mi na glosnikach pod sufitem dlatego że takie rozmieszczenie juz gdzies widziałem (małe Bose) i wszystko grało dobrze, Elektryk wyprowadził przewody głośnikowe 2x0,75mm2 do każdego miejsca bo stwierdził że to wystarczy. a ja jestem laikiem w tych sprawach więc  stwierdziłem że jakiś system tu się sprawdzi. Nie oczekuję kina z prawdziwego zdarzenia. Są firmy które zajmą się tym tematem online i doradzą coś na podstawie wymiarów i wizualizacji?

Przesyłam wam również wizualizacje salonu (zasłon by nie było jeśli są glosniki)

 

2.thumb.jpg.16286533d048da455390a598d090b8d6.jpg1.thumb.jpg.24b5a2300bf42c6ef2b1444b5d954ba6.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, banana15 napisał:

Elektryk wyprowadził przewody głośnikowe 2x0,75mm2 do każdego miejsca bo stwierdził że to wystarczy.

Wydaje mi się że chyba troszkę za cieńkie te kabelki, minimum to 2x1,5mm² 

Nadal chcesz kolumny w tych miejscach co planowałeś sufit lub sciana?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz chociaż, czy to kable miedziane, czy aluminiowe? Bo obciążalność prądowa miedzianych to około 8 A, a aluminiowych 6 A. Niby niemało, ale maksymalna moc RMS przy głośnikach 4-omowych to odpowiednio 192 i 144 W, ale po odjęciu spadku napięcia na długich przewodach może się okazać, że realna moc do osiągnięcia to 100 W. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x0,75mm² to przekrój wystarczający przy krótkich przewodach gdy biegną bezpośrednio przewody ze wzmacniacza do kolumn. Do połączeń dłuższych jakie są potrzebne do prowadzenia nie najkrótszą droga w ścianach przewody powinny być grubsze.

Na tej wizualizacji nie widzę głośników, tylko oświetlenie w suficie i dość wysoko na ścianach. Głośniki satelity takie jak Bose Acoustimass powinny być na ścianie na wysokości telewizora np, po jego bokach w tym pomieszczeniu.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick ma rację - to wizualizacja oświetlenia. Z tak umieszczonych głośników otrzymałbyś dźwięk typu ,,radiowęzłowego,, Żadnego stereo a tym bardziej efektów związanych z KD. 

Jeśli nie chcesz już robić bruzd w ścianach, a podłoga gotowa to pozostaje Ci miejsce za listwami przypodłogowymi, jeśli takie będa.  A moja rada jest taka - daj sobie spokój z chowaniem przewodów głośnikowych. Po wykończeniu podłącz wszystko zwyczajnie. Przynajmniej częśc przewodów można zamaskować, jeśli bardzo będą Ci przeszkadzały. Istnieje też możliwość zastosowania kolumn bezprzewodowych i jeśli nie zależy Ci bardzo na wysokiej jakości to właśnie takie rozwiązanie może okazac się dobre w Twoim mieszkaniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RLC napisał:

Wydaje mi się że chyba troszkę za cieńkie te kabelki, minimum to 2x1,5mm² 

Nadal chcesz kolumny w tych miejscach co planowałeś sufit lub sciana?

Tak, planuje miec je na scianie z tego wzgledu ze salon nie jest duzych rozmiarow 7.20m x 4.2m tak wiec stojace kolumny nie wchodza w gre ewentualnie przy tv gdzies.

Panowie na wizualizacji nie ma glosnikow bo ja sobie wymyslilem ze mają byc juz po zrealizowaniu projektu.

Przewody są miedziane.

Chcialbym te 6 puszek jakos wykorzystac skoro juz są :/ jakieś oswietlenie tez da się zrobic na tych przewodach glosnikowych?

 

Ps. Dzięki każdemu za porady20201003_115537.thumb.jpg.94d4b1dbc4614bdd117d64680c8b74ad.jpg

Myslalem zeby dac cos na tej zabudowie wtedy bedzie bardziej z frontu. Jakies przewody moge poprowadzic jeszcze na scianie tv bo tam beda plyty betonowe wiec z kuciem nie ma problemu. Gorzej z naglosnieniem z tyłu salonu20201003_120042.thumb.jpg.9fb729e9ebe9b6c0153ad03656f41898.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląda sprawa dopuszczalnego napięcia dla izolacji tych przewodów. Pewnie są w stanie wytrzymać 230V, jednak lepiej było by je chyba użyć do niskonapieciowej instalacji z oświetleniem LED. Jeśli chcesz wielokanałowe kino domowe to trzeba pomyśleć gdzie maja być głośniki do kanałów tylnych. Do stereo nie używa się z zasady więcej niż 2 kolumny plus ewentualnie subwoofer. Można zawsze użyć drugiej strefy. Czyli jeśli wzmacniacz ma wyjscia na 2 pary głośników lub 2 osobne wzmacniacze w systemie multiroom. Co do wzmacniaczy z wyjściami na 2 pary kolumn to musisz pamiętać ze większość kolumn które są w sprzedaży ma zbyt niską impedancję aby mogły grac 2 pary równocześnie, mimo ze producenci piszą na nich ze jakoby mają impedancję 8 ohm i powinno być to możliwe. Tak jednak nie jest. To takie zalegalizowane kłamstwo stosowane przez wielu producentów. Większość kolumn na których pisze 8 ohm ma impedancję 4 omy lub tylko nieco więcej. Podłączenie równoczesne 2 par takich kolumn do wzmacniacza stereo grozi zwykle jego uszkodzeniem, po krótkim lub dłuższym czasie używania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, banana15 napisał:

Tak, planuje miec je na scianie z tego wzgledu ze salon nie jest duzych rozmiarow 7.20m x 4.2m tak wiec stojace kolumny nie wchodza w gre ewentualnie przy tv gdzies.

Masz 30m² to jest naprawdę słuszne pomieszczenie na kolumny podłogowe ale skoro chcesz na ścianach to Dali o których już wspominałeś mogą się sprawdzić + AMLITUNER KD

https://systemy-kina-domowego.pl/kino-domowe/kolumny-glosnikowe-male/dali-fazon-sat-5-1-system-kina-domowego 

Jeszcze jedna kwestia piszesz o nagłośnieniu audio ale chyba nadal nie wiemy czy STEREO czy KD. Padają propozycję w ciemno? Chociaż po liczbie wypuszczonych kabli pewnie KD

Może coś takiego? 

https://allegro.pl/oferta/kino-domowe-ma-w180-atmos-5-0-2-gwnolimit-od-gi-8096222191

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wiem czy chce stereo czy kino bo nie wiem jak znaczna bedzie roznica. Tak jak pisalem chce to przede wszystkim do sluchania muzyki ze spotify, bluetooth, radia, a tylko czasami do obejrzenia filmu. Pewnie zadowolilo by mnie podlaczenie wszedzie glosnikow tam gdzie sa te puszki. Tylko czy da sie w ogole cos podlaczyc na tych przewodach i pytanie do czego.. czy np. ten glosniki z zestawu Dali podlacza sie tylko do tych przewodow glosnikowych, a calosc zasilana z amplitunera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby kolumny zagrały musisz je podpiąć pod wzmacniacz/amplituner. Jeżeli stereo to wzmacniacz KD to amplituner. 

Troszkę się chyba pospieszyłeś z tymi przewodami w suficie, wydałeś pieniądze pochopnie! 

Ja bym na twoim miejscu kupił wzmacniacz + mocne kolumny podłogowe ewentualnie rozważył bym subwoofer!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś jednak chciał dodatkowe kolumny z tyłu salonu możesz użyć listew maskujących.

https://www.castorama.pl/kanal-elektroinstalacyjny-legrand-24-x-14-mm-z-tasma-2-m-id-1013476.html?store=0&exactc=856a21a3f808ca829d032e882a9a1e95&keyword=pla_wszystkie_smart_pm&gclid=EAIaIQobChMItYq_zMSY7AIVS9iyCh0bnwLYEAQYAiABEgJisfD_BwE 

Przewody w suficie mógłbyś wykorzystać do oświetlenia punktowego/taśma led może jakaś przetwornica do tego?

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-230v-na-12v-dc-15w-1-25a-9563321462

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko małe 3 grosze - żółte z zewnątrz druty nie oznaczają że kable są miedziane. W tej chwili wiekszość dostepnych w marketach budowlanych przewodów głośnikowych jest JEDYNIE miedziowane. A naprawdę są aluminiowe. Skrót na szpuli to CCA. Natomiast całkowicie miedziane to OFC. Zwróc na to uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...