Skocz do zawartości

Zestaw stereo (?) do salonu z aneksem w kwocie do ok. 3000 zł (nowy) dla nowicjusza


mpietruszko

Recommended Posts

Cześć, z góry przepraszam, że pierwszy post i z miejsca z prośbą o pomoc... ale właśnie tu trafiłem i widząc aktywność forumowiczów postanowiłem sprobować nieco od was wyciągnąć i uzyskać pomoc.

w telegraficznym skrócie, choć pewnie się nie uda. Historia zaczęła się od chęci zmiany taniego soundbara na coś lepszego - tutaj wybór wstępnie padł na Yamaha YAS 209. Szukając dalej, opinii i porównań trafiłem na zestaw głośników aktywnych Audio Pro A26. Te niestety ze względu na brak miejsca po bokach telewizora odpadły. Idąc dalej, pomyślałem, to może Audio Pro A36? I w ten sposób trafiłem tutaj... i zaczął się mętlik w głowie. Przestudiowałem kilkanaście ostatnich stron postów i dużo się dowiedziałem, ale wiem też, że przypadek przypadkowi nierówny. 

Zastosowanie i źródło?
Głównie filmy/seriale i Spotify - oglądam wideo przez serwer wideo Plex bądź Netflix & HBO GO. Muzyka? Spotify, wbudowana aplikacja w TV Samsung UE55NU8042T połączona z aktualnym soundbarem przez HDMI ARC. Muzyka mieszana, od muzyki współczesnej, przez hiphop do czegoś spokojniejszego. W zasadzie wszystkiego po trochu, stąd celuje w coś "uniwersalnego", o ile można tak powiedzieć. Przy stanowisku pracy słucham muzyki głównie z Edifierów R1600TIII kupionych już dobre 5 lat temu i jestem z nich bardzo zadowolony.

Kwota?
Początkowo miało to być okolice 1500 zł, teraz myślę o wydaniu 3000 z lekkim zapasem. Wiem, że w tym budżecie polecacie bardzo często sprzęt używany, ale preferuje jednak zakup czegoś nowego.  

Wstępny wybór:
Amplituner Yamahy (np. RX-V485) oraz zestaw kolumn podłogowych Nota 550 X (rozważałem również Pylon Audio Pearl 25 i 27, ale te kolumny mają 20cm szerokości - tyle mam miejsca na lewo od TV, aby kolumna nie wystawała... to mnie troche zniechęciło. Plus, nie ma ich w ofercie TOP HI-FI gdy planowałem odsłuch).
Chciałem dzisiaj odsłuchać ten zestaw z Nota w TOP HI-FI (jestem z Wrocławia), ale niestety nie jest dostępny, więc z braku laku idę zobaczyć A36 i wspomniany wyżej soundbar Yamahy... Będąc w kropce, jeżeli o odsłuch Nota 550X chodzi. Niestety obsługa nie miała nic w podobnym budżecie do zaproponowania, choć zobaczymy na miejscu co powiedzą. 

W Outlecie jednego ze sklepów znalazłem zestaw kina domowego oparty o Yamaha RX-V483 i Indiana Line Nota 550 X/240 X/740 X w cenie 2800 zł (minus za amplituner w kolorze tytanowym) w stanie dobrym (jedyna podana informacja... czyli ewentualne delikatne ślady użytkowania i nieoryginalne opakowanie). Cenowo mnie bardzo zaintrygował ten zestaw, ale z ewentualnym zwrotem byłby problem - gabaryt i waga. Co myślicie o czymś takim? Po bokach kanapy, teoretycznie gdybym się postarał, zmieściłbym na podstawkach te mniejsze głośniki. Nie planowałem 5.1, rozważając pierwotnie soundbar 🤨. Choć jak mawia klasyk, Cena Czyni Cuda. 

Miejsce, to salon z aneksem kuchennym. Zdjęcia poniżej:

12TouI8.png

8g4lDpY.png

 

Będę szalenie wdzięczny za sugestie co waszym zdaniem byłoby tutaj dobre. 
Dzięki!

Edytowano przez mpietruszko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć, 

no więc po kolei ;). Jest problem z dostępnością Indiana Line a w szczególności serii Nota. Yamaha RX-V485 to seria, która zakończyła swoją produkcję i teraz jest następca RX-V4a. Jeśli chcesz stereo to nie wiem czy jest sens pchać się w amplituner kina, dźwięk z TV jesteś wstanie podpiąć również do wzmacniacza stereo kablem optycznym a jeśli wzmacniacz nie ma wejścia optycznego to są takie przelotki aktywne, które pozwalają nam zamienić sygnał z cyfrowego na analogowy.

W tym budżecie zaproponowałbym Ci zestaw NAD C316 BEE V2 z Pylon Audio Pearl 25. Widziałem, że też je rozważałeś ale skreśliłeś z powodu wielkości. W tym przypadku konieczna byłaby wspomniana przelotka, gdyż ten wzmacniacz nie ma wejść cyfrowych - Fiio D03 Taishan.

Powyższe rozwiązanie jest moim zdaniem najcelniejsze jeśli chodzi o kompromis jakość dźwięku - cena, jeśli jednak wolałbyś większą funkcjonalność to wybrałbym Yamaha R-N303D też z Pearlami ewentualnie z Fyne Audio F302.

Zapraszamy na odsłuchy. ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki serdeczne za odpowiedź. Na odsłuch chętnie bym wpadł, ale dziś jeszcze nie jestem na etapie frustracji, by robić w tym celu 400km 😅  Choć z każdą godziną wiem mniej, a po cichu liczyłem, że znajdę kogoś we Wrocławiu kto Pearl 25 ma. Niestety, internet nic nie zwraca. 

Czyli zasadniczo, nie ma co pchać się w kombajn 5.1 w przypadku amplitunera, skoro skłaniam się ku stereo. W takim wypadku, nie byłoby problemu z ewentualnym dołożeniem suba, gdyby mi się coś kiedyś odwidziało? Nie ukrywam, że jako fan nowych technologii te wszystkie Spotify Connecty i reszta wygląda atrakcyjnie, ale rozumiem, że przekłada się to ostatecznie na jakość, którą w tej cenie mogę otrzymać. 

Powiedz mi proszę, bo nie daje mi to spokoju - co myślisz o tym przywołanym zestawie 5.1 z Nota 550X i Yamaha RX-V483 w cenie 2800 zł - widząc układ pomieszczenia, byłoby coś z tego? Mam wrażenie, że cena jest dość atrakcyjna jak na ten zestaw, mimo ryzyka ewentualnych drobnych mankamentów wizualnych. Amplituner nie jest pierwszej młodości, ale z tego co udało mi się odszukać, to od swojego młodszego brata V485 odstaje tylko niższym standardem BT i brakiem WiFi 5 ghz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mpietruszko napisał:

Nie ukrywam, że jako fan nowych technologii te wszystkie Spotify Connecty i reszta wygląda atrakcyjnie, ale rozumiem, że przekłada się to ostatecznie na jakość, którą w tej cenie mogę otrzymać. 

Witam 

Osobiście uważam że w takim budżecie najlepiej jest kupić tani dobry w pełni cyfrowy wzmacniacz + dobre kolumny które zagraja, naprawdę OK z nim!

Piszesz że lubisz nowe technologie w kwestii muzyka/film zapewne spojrzysz łaskawym okiem 😉 na mały ale dźwiękowo potężny wzmacniacz SMSL Q5 PRO + nowe KEF Q350 lub Melodika BL30 MK3 uważam że w twoim pomieszczeniu te połączenia powinny się dobrze sprawdzić! Q5 idealnie sprawdzi się do połączeń cyfrowych które stosujesz!

https://a.aliexpress.com/_B1OqcH 

https://allegro.pl/oferta/kef-q350-kolor-czarny-kolumny-podstawkowe-8001287981 

https://allegro.pl/oferta/melodika-bl30-mk3-black-cena-za-pare-2szt-8729284721

W przypadku KEF zostanie jeszcze troszkę na standy pod kolumny!

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Bardzo często widziałem to maleństwo, w tematach które dotychczas tutaj przestudiowałem. O kolumnach ogólnie nie wiem zbyt wiele, ale częstą wątpliwością, która tutaj widziałem był fakt czy kolumny podstawkowe dadzą radę w większych pomieszczeniach jak moje? Zaraz będę w top hifi, to zapytam o te Kefy! 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mpietruszko napisał:

Cześć, dzięki serdeczne za odpowiedź. Na odsłuch chętnie bym wpadł, ale dziś jeszcze nie jestem na etapie frustracji, by robić w tym celu 400km 😅  Choć z każdą godziną wiem mniej, a po cichu liczyłem, że znajdę kogoś we Wrocławiu kto Pearl 25 ma. Niestety, internet nic nie zwraca. 

Czyli zasadniczo, nie ma co pchać się w kombajn 5.1 w przypadku amplitunera, skoro skłaniam się ku stereo. W takim wypadku, nie byłoby problemu z ewentualnym dołożeniem suba, gdyby mi się coś kiedyś odwidziało? Nie ukrywam, że jako fan nowych technologii te wszystkie Spotify Connecty i reszta wygląda atrakcyjnie, ale rozumiem, że przekłada się to ostatecznie na jakość, którą w tej cenie mogę otrzymać. 

Powiedz mi proszę, bo nie daje mi to spokoju - co myślisz o tym przywołanym zestawie 5.1 z Nota 550X i Yamaha RX-V483 w cenie 2800 zł - widząc układ pomieszczenia, byłoby coś z tego? Mam wrażenie, że cena jest dość atrakcyjna jak na ten zestaw, mimo ryzyka ewentualnych drobnych mankamentów wizualnych. Amplituner nie jest pierwszej młodości, ale z tego co udało mi się odszukać, to od swojego młodszego brata V485 odstaje tylko niższym standardem BT i brakiem WiFi 5 ghz. 

Problem z tym zestawem polega na tym, że ten amplituner jest już nieprodukowany i raczej niedostępny a Noty też nie ma na ten moment, chyba, że mowa o sprzęcie z rynku wtórnego. Jeśli bardziej zależy Ci na muzyce niż oglądaniu filmów to zdecydowanie szedłbym w stereo zamiast kino.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, to rozumiem. Natomiast jak oceniasz sam zestaw pomijając fakt, że jest trudno dostępny oraz nie jest produkowany? Oczywiście patrząc na całość przez pryzmat ceny niższej jak za sam zestaw stereo v485 z 550x bez pozostałych trzech głośników. 

 

Jestem na świeżo po odsłuchu kilku kolumn, zarówno podstawkowych jak i podłogowych. Postaram się to jakoś ubrać w słowa wieczorem, ale w telegraficznym skrócie chyba z żoną jesteśmy bassheadami, na którym byle subwooferem robi większe wrażenie, niż naprawdę fajna góra i klarowność np. Wspomnianych KEF Q350. Musiałbym mieć chyba do tego subwoofer, a to już zakładam kolejny tysiąc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że się nie zrozumieliśmy. Sory, pewnie niejasno to opisałem w pierwszym poście, więc jeszcze pociągnę temat. Ten wspomniany zestaw za 2800 to amplituner Yamaha v483 + kolumny Indiany w konfiguracji 5.1 - 550x + 240 X + 740 X. Czyli pełne 5.1 z Indiana Lite Nota, z amplitunerem właśnie do kina. Częściej zasadniczo coś oglądam w tym miejscu jak słucham, stąd mnie to nieco korci. Pomyśl amplitunera kina, jak ten wyżej, w konfiguracji stereo oczywiście już wybiłem sobie z głowy, za co dziękuję. Teraz rozważam tego typu produkt w opcji z w/w 5.1 od Indiany, w kontrze do tego co polecałeś w opcji stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do moich wrażeń z dzisiejszego odsłuchu, który postaram się w jakikolwiek sposób przybliżyć słowami laika. Miałem przyjemność spędzić niespełna godzinę w sali odsłuchowej z następującym sprzętem (kolumny zasilane były przez wzmacniacz/amplituner (?) stereo Yamahy z multicastem, a za źródło dźwięku służył Spotify z udostępnionego iPada):

Soundbar: Yamaha YAS 209
Kolumny podstawkowe: KEF Q350 oraz Bowers 606 Anniversary Edition
Kolumny podłogowe: PSB Alpha T20 (propozycja, przedstawiona jako konstrukcyjnie zbliżona do Indiany 550x, aby mieć po jednej opcji rzeczywiście choć chwilę osłuchanej)

Na wstępie tylko zaznaczę, że jestem bardzo zadowolony z wizyty w salonie, gdyż dużo mi to "pokazało" w kwestii subiektywnych odczuć i oczekiwań związanych z dźwiękiem. Odczucia natomiast mam, w telegraficznym skrócie, mieszane i wspólnie z żoną nasunął nam się ten sam wniosek - niezależnie czy w grę wchodziły kolumny podstawkowe, czy podłogowe (które sprawdzaliśmy jako ostatnie, by przekonać się czy to kwestia wyłącznie dziwnych oczekiwań względem kolumn podstawkowych), to wspólnie stwierdziliśmy, że jesteśmy chyba bassheadami.

Większą udręką były dla nas bardzo nijakie, co by nie powiedzieć nieodczuwalne kompletnie niskie tony, jak świetna góra. O ile wszystko, do czasu pojawienia się czegokolwiek związanego z niskimi tonami, było nieporównywalnie lepsze i w innej lidze (aż dziwne, że osłuchane piosenki nagle potrafiły pokazać jakiś nowy, niezauważalny w tle detal), tak ta namiastka przyjemnego basu, który czujesz na sobie nawet z tak archaicznej konstrukcji jak bezprzewodowy subwoofer do soundbara - determinujący poniekąd charakter słuchanych kawałków - sprawiała większą radość. Mieliśmy wrażenie, że góry jest zdecydowanie za dużo, co zapewne jest zrozumiałe przy nieosłuchanych osobach, w sali jak ta, starających skupić się na każdym dźwięku. Kiedy z zachwytu komentowaliśmy ilość detali gdy kawałek się zbliżał do punktu kulminacyjnego, tak gdy do niego dochodziło, to patrzyliśmy na siebie ze zdziwieniem. Coś na zasadzie, serio, tylko tyle? 

Zdaję sobie sprawę, że oczekiwania kontra budżet są z dwóch innych światów, ale co smutne, wolałem wypożyczyć na weekend soundbar, jak którykolwiek z zestawów z którymi miałem dziś do czynienia. Żałuję, że nie starczyło czasu (a ja nie miałem też serca męczyć już Pana, który nam pomagał) na odsłuchanie któregokolwiek z zestawów ubogaconych o nawet przeciętny subwoofer.

Podsumowując, z waszego doświadczenia - czy we wspomnianym budżecie (np. 3200 zł) jest szansa pogodzić opcję stereo z subwooferem (całość nowa, ewentualnie używany subwoofer)? W jednym z podwrocławskich marketów znalazłem zestaw R-N303D + Indiana Line Nota 550 X w cenie 2800 zł. Podjadę to jutro zobaczyć i ewentualnie zabiorę do domu by sprawdzić. 

A może, dalej męcząc temat, gdyż nikt go ostatecznie nie storpedował bądź zachęcił do zakupu - pochylić się w stronę wspomnianego zestawu 5.1 opartego o Indianę Lite Nota i Yamahe v483 w cenie 2800 zł i do niego dokupić suba?  

Dziękuje z góry!

Edytowano przez mpietruszko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem o co Ci chodziło, ale sam dalej nie potrafisz określić się co do jednej drogi. Kino czy stereo. :D Dopóki tego nie zrobisz to ciężko będzie Ci cokolwiek doradzić.

Kino jest optymalnym rozwiązaniem do oglądania filmów, ale do słuchania muzyki już zupełnie nie. Można uzyskać dobry bas ze stereo, trzeba po prostu dobrać odpowiedni wzmacniacz i kolumny. Niestety budżet rośnie dość szybko, tak samo jeśli chodzi o suby do muzyki, moim zdaniem najtańszy sensowny to SVS SB-1000. Takie subwoofery raczej powinny mieć zamkniętą konstrukcję obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mpietruszko napisał:

Jak wygląda sytuacja z podłączeniem suba do amplitunera, czy wzmacniacza bez pre-out? Załóżmy do takiego R-N303D. Byłoby coś z tego, czy jeżeli już teraz wiem, że skłaniam się raczej ku stereo z subem, to szukać czegoś z takim złączem? 

Nie jestem pewien, ale RN303 ma chyba wyjście Linę Out, które pozwoli podłączyć subwoofer (proszę, mnie poprawić jeśli źle mówię). Są też takie suby, które mają terminale i można je podłączyć ze wzmacniaczami, które nie przewidywały podłączenia subwoofera.

Żadne (prawie) kolumny i wzmacniacz nie dadzą tyle basu, co osobny sub. Oczywiście może być go dużo, ale nigdy aż tyle, co da sub.

Stereo z subem spisze się super w muzyce i okej w kinie, a zestaw kina w muzyce wypadnie blado. Dlatego ja bym polecał 2.1, zwłaszcza, że zestaw kinowy trzeba mieć miejsce by poprawnie ustawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się trafić R-N303D w zestawie z Indiana 550X za 2799. Na tyle na ile pozwoliły warunki zrobiłem sobie krótki odsłuch i mam wrażenie, że jest zdecydowanie lepiej, jeżeli o niskie tony chodzi. 

W warunkach domowych odsłucham to dopiero jutro, ale można powiedzieć, że pierwszy etap zakończony - kupiłem bez możliwości zwrotu, więc poniekąd jestem na ten zestaw na jakiś czas skazany 😅

Dziękuję serdecznie za porady i sugestie. Teraz dam sobie chwilę i jak dalej będzie mi mało, to wrócę z tematem związanym z subem. 🍻

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

483 o Nota jest w takiej cenie bo to mocno wyeksploatowany zestaw.

Nie chcesz używany a to jest używany. Nie ma opakowania i grał pewnie ze 3 lata. Jak nie lepiej.

Nowego kina w tej cenie nie zbudujesz. możesz iśc w Yamahae 485 + Taga 606 V3 albo Quadral 6500 LE.

Ale w stereo lepiej iśc w NAD 316 V2 + Dali Soektor6. Mamy ekspozycję nie używaną to mogę ci ją wycenić w lepszych $$. Czy do nas masz bliżej na odsłuch?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 3.10.2020 o 17:06, RLC napisał:

Szybko odsłuchujesz oraz kupujesz szkoda że nie wziołeś zestawu na testy do domu! 

Za 2799 można było lepiej wybrać 😉

podepnę się pod temat; czy możesz podać zestawy w tej kwocie jakie masz namyśli; tak żeby było wi-fi radio inetrnetowe i wszystkie te funkcje co w R-N303D ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...