Skocz do zawartości

Kino + muzyka - rozmieszczenie głośników


zork

Recommended Posts

Chciałbym poradzić się w temacie rozmieszczenia głośników w salonie. Firma, która mi robiła wstępną wycenę zapropnowała 5 głosników w suficie + subwoofer:

L,P,C: Origin D83Ax3, Tył: Origin D81x2, Sub: Dali E12F

Przejrzałem sporo postów na tym forum i nie tylko i wygląda na to, że chyba źle trafiłem z tą firmą......

Nagłośnienie chcę zrobić dla filmów oraz muzyki. Kino domowe w pomieszczeniu to tylko jedna z funkcji, dlatego nie da rady spełnić w pełni tych wszystkich warunków jeżeli chodzi o odległości od ścian oraz kanapy. Potrzebny jest jakiś kompromis. Układ mebli nie ulegnie już znaczącej zmianie. Salon ma 22m2, kuchnia około 12m2.

Opracowałem własne rozwiązanie (5.0.2?) dwie kolumny podłogowe, głośnik centralny sufitowy, głośniki efektowe w rogach ścian oraz dwa sufitowe.

Dodatkowo:

  • dla kolumny podłogowej prawej dostosuję projekt mebla w taki sposób, aby ją tam zmieścić. Pianino cyfrowe z gitarą zamienię miejscami, dla pianina zamiast stojaka będzie półka w ścianie lub inne mocowanie. Odsłoni to znacząco tą kolumnę.
  • głośnik centralny będzie sufitowy - najchętniej wysuwany elektrycznie KEF Ci3-80QT.
  • głośniki efektowe od Atmosa opcjonalnie - jak budżet pozwoli.

Jestem laikiem w tym temacie i chętnie poczytam opinie specjalistów - czy dla tego pomieszczenia jest jakaś sensowniejsza konfiguracja?
Zakładając, że prawa kolumna podłogowa będzie we wnęce meblowej, czy można jakoś opracować tą wnękę tak, żeby jej wpływ na jakość dźwięku był jak najmniejszy?

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem.

plan.png

salon_przod.jpg

salon_tyl.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za firma? Zajmuje się oświetleniem czy jak?

To co się czasem dzieje za kulisami rozmów salonowych to jest żenada. Sam się też tego nasłuchałem zanim powstał S4.

Ale nie ważne. Zmień firmę.

NIE ma czegoś takiego jak 5.0.2 Jeśli chcesz montować Atmosa bez suba to lepiej nie kupuj nic. W takim przypadku Atmos to jedynie moda i chęc pokazania że się ma znajomym.

Kino to 5.1! i od tego możesz wyjść i rozbudowywać dalej.

10 godzin temu, zork napisał:

głośnik centralny będzie sufitowy - najchętniej wysuwany elektrycznie KEF Ci3-80QT.

Jeśli będzie tylk oprojektor to tak. Montowaliśmy takie rozwiązanie. W przypadku TV który jest znacznie niżej gra to bardzo słabo. Z Projektorem jest ok.

A więc do tego reszta. Małe KEF Q550 + na tyły nawet 150 i sub!!!!!

Zapraszam po porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Jeśli będzie tylk oprojektor to tak. Montowaliśmy takie rozwiązanie. W przypadku TV który jest znacznie niżej gra to bardzo słabo. Z Projektorem jest ok.

Trochę mnie tylko martwi co jak ten KEF Ci3-80QT wyjdzie z produkcji a jak będę musiał wymienić. Nie widziałem innego głośnika tego typu. Czy zamiast tego instalacyjny będzie równie dobry?

2 godziny temu, S4Home napisał:

A więc do tego reszta. Małe KEF Q550 + na tyły nawet 150 i sub!!!!!

Zapraszam po porady.

Gdzie postawić sub? Koło lewej kolumny? Czy koło sofy wzdłuż długiej ściany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zork napisał:

Trochę mnie tylko martwi co jak ten KEF Ci3-80QT wyjdzie z produkcji a jak będę musiał wymienić. Nie widziałem innego głośnika tego typu. Czy zamiast tego instalacyjny będzie równie dobry?

Ale myślisz o kwestii serwisowej czy dlaczego?

Wymienić na co?

Tak tylko KEF ma takie rozwiązanie. Instalacyjny do sufitowy? Jako centralny to dno. Ile byś na niego nie dał to nie da brzmienia jaki powinien.

Sub koło lewej kolumny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Ale myślisz o kwestii serwisowej czy dlaczego?

Myślę o tym, że robię zabudowę pod jeden typ głośnika. To mocno ogranicza mi wybór oraz jest ryzyko, że jak się za 7 lat ten głośnik spali to nowego już nie kupię bo nie będzie dostępny.

Chyba sensowniej będzie zrobić skos w płycie GK i jakiś stelaż pod powieszenie głośnika centralnego.

W każdym razie chyba mam jasność w kwestii rozmieszczenia. Dzięki!

Edytowano przez zork
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yahoo111 napisał:

Gdzie? Na firance?

Ewentualnie jakiś wzmocniony ekran żeby powiesić na jego dolnej poprzeczce?

Głośnik centralny zjeżdżający z ekranem w dół to dość awangardowy pomysł :-) Ciekawe czy po podgłośnieniu zaczęłoby bujać ekranem :-)
Pod ekranem na środku pokoju też nie. Jedyna opcja to zrobić jakiś stelaż i przykręcić do sufitu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Na standzie pod.

Słuchajcie szukam rozwiązania. Macie lepsze?

Wiesz, to środek pokoju. Z tyłu jest otwierane okno balkonowe. Nie ma szans.

Widzisz od strony technicznej jakieś przeciwwskazania żeby centralny przymocować do sufitu nad ekranem? Obudowę GK się dostosuje tak żeby było dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem to tak, że lepiej mieć głośnik, który jest na stałe tak zamontowany przy suficie (i wycelować go w stronę słuchacza), niż na siłę pchać się w kefa.

Odnośnie kefa jedna uwaga: Amplituner musi mieć dwa wyjścia trigger. Dwa, bo jedno zwykle jest ustawione jako starter subwoofera (i w niektórych modelach nawet nie da się tego zmienić), a dopiero drugie można skonfigurować dowolnie. I do tego jest jeszcze obciążalność prądowa tych dwóch wyjść. Kef może wymagać, żeby trigger był wystarczająco silny do uruchomienia cewki przekaźnika. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...