Skocz do zawartości

Subwoofer 40 Hz, front full band, sourrond 80 Hz.


Aramil21

Recommended Posts

Dlaczego w kinie domowym takie ustawienia nie zdadzą egzaminu? 

Kolumny frontowe bardzo dobrze radzą sobie z pełnym pasmem. Zaczynają się od 22 Hz., ale mimo wszystko chciał bym wzmocnić tylko dolne pasmo subwooferem. 

Rozmawiamy o kinie domowym.

Sub miał by służyć tylko i wyłącznie do "trzęsienia ziemią". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro basu brakuje przy standardowych ustawieniach kina domowego to albo masz za słabego suba albo z akustyka coś nie tak czyli źle ustawione kolumny i sub. Jego nie można postawić od tak gdzie nam się podoba, kalibrację pożądanie też należy przeprowadzić mikrofonem w cichych warunkach i aby nic nie stało na drodze. W KD subwofer ma swoją ścieżkę dla efektów 5.1 5 to kolumny a 1 to subwofer, i jeśli chcesz wspomóc fronty subwoferem to z ustawienia lfe musisz ustawić lfe+main (dla mnie bezsensu takie ustawienie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zostało przeprowadzone jak należy i gra też naprawdę bardzo przyzwoicie.

Najzwyczajniej chciałem odciąć cześć pasma z suba aby załączał się tylko przy dolnym paśmie. 

Ale skoro odcinając sub na 40 będzie luka w sourrond ustawionym na 80 to nie widzę sensu aby to robić. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze inaczej. 

W momencie gdy mam ustawione głośniki frontowe na full band (pełne pasmo) i mam podłączony subwoofer, który gra do 80 Hz bez włączonej funkcji lfe + main:

Przykład:

z tyłu sceny jest wybuch. Głośniki sourrond ustawione są od 80 Hz. 

 

1. Gra subwoofer do 80 Hz + frontowe głośniki do 80 hz

Czy:

2. Gra subwoofer do 80 Hz bez frontów 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli podłączasz subwoofer do systemu wielokanałowego w którym jest zarządzanie subwooferem to podłączasz go do wejścia bez filtrowania lub jeśli takiego nie ma to ustawiasz jego górną częstotliwość na maksimum. Innej opcji nie ma! Z zasady w systemach kinowych z wszystkimi kolumnami pełnopasmowymi kanał subwoofera służy do efektów dźwiękowych własnie takich jak np. wybuch wulkanu lub trzęsienie ziemi. Wtedy można odnieść wrażenie że zwykle on zupełnie milczy, bo tak jest. Jeśli część kolumn ma ograniczone do dołu pasmo bo są to małe kolumny wtedy dobrze jest ustawić je zwykle jako małe i wtedy zakres częstotliwości poniżej pewnej wartości ( zazwyczaj 80 Hz ) są przekazywane na subwoofer. Bywa że amplituner pozwala ustawić odciążenie kolumn frontowych niżej niż pozostałych. Do tego dochodzą jeszcze funkcje producentów amplitunerów w których bas idzie za równo na kolumny frontowe jak i subwoofer. To tylko takie własne pomysły producentów i są nieobowiązkowe.

Teraz to chyba oczywiste że jeśli z tyłu jest wybuch i masz tam małe kolumny to z jednej strony może być efekt basowy do subwoofera, z drugiej strony zostanie do niego przekazany sygnał poniżej 80 Hz który by trafił do kolumn tylnych ale one nie są go w stanie dobrze odtworzyć ( ze względu na swoje gabaryty ). Ustawianie niższych częstotliwości pomiędzy subwooferem i małymi kolumnami zwykle zupełnie nie ma sensu. Często warto ustawić wyższą częstotliwość podziału gdy mamy dobry subwoofer ( np. 120 Hz ). 

Czy to nie jest oczywiste ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Aramil21 napisał:

Zapytam jeszcze inaczej. 

W momencie gdy mam ustawione głośniki frontowe na full band (pełne pasmo) i mam podłączony subwoofer, który gra do 80 Hz bez włączonej funkcji lfe + main:

Przykład:

z tyłu sceny jest wybuch. Głośniki sourrond ustawione są od 80 Hz. 

 

1. Gra subwoofer do 80 Hz + frontowe głośniki do 80 hz

Czy:

2. Gra subwoofer do 80 Hz bez frontów 

 

wg instrukcji Denona

http://manuals.denon.com/AVRX1500H/EU/PL/GFNFSYaxhqtbzr.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie da się.

Jedyne ustawienie, które działa to:
Ustawiasz przednie kolumny na large, surround na small. Subwoofer ustawiasz na LFE. Częstotliwość odcięcia na 80 Hz. Niezależnie od tego ustawienia subwoofer także gra także zakres 40-80 Hz, który by normalnie szedł do surroundów.

Nie ma możliwości przesłać tego fragmentu pasma do kolumn frontowych.

Nie chcę mówić, że „robisz to źle”, ale jaki masz rozmiar pomieszczenia, w którym słuchasz kina i muzyki? Jest to szalenie istotne ze względu na to, jak dźwięki o niskich częstotliwościach rozchodzą się w pomieszczeniu i możliwość zlokalizowania ich źródła. W największym skrócie, im mniejsze pomieszczenie, tym częstotliwość, poniżej której nie da się zlokalizować źródła dźwięku, jest wyższa.
(Foldery reklamowe kłamią. Słuch jest w stanie bezproblemowo zlokalizować źródło dźwięku, jeśli tylko dobiega jako fala dźwiękowa, a nie w charakterze modulacji ciśnienia. Wprawdzie im niższa częstotliwość, tym więcej cykli trwania dźwięku do tego potrzeba, ale w otwartej przestrzeni bez zbytnich problemów wskażesz źródło nawet bardzo niskich częstotliwości (z uwzględnieniem dokładności o pół długości fali, rzecz jasna.)

W większości pomieszczeń przeznaczonych do odsłuchu właściwe umiejscowienie źródła dźwięku o niskich częstotliwościach jest bardzo istotne. Najczęściej optymalne miejsca dla subwoofera (lub subwooferów) są inne, niż optymalne miejsce dla kolumny lewej i prawej (biorąc pod uwagę uzyskanie efektu stereofonicznego).

Dlatego pytam o rozmiar pomieszczenia. Osoby, które mają salony wielkości małej sali kinowej, np. 15 na 25 na 3 1/3 m (gdzie częstotliwość Schroedera to równo 40 Hz), myślę że nie będzie problemem zakup procesora AV Trinnov albo Storm Audio i zlecenie skonfigurowania kina domowego specjalistom od akustyki.

Jeśli natomiast masz pokój dzienny o wymiarach np. 7 na 10 metrów i sufit 2,8 m (czyli i tak bardzo duży), to częstotliwość Schroedera wynosi 101 Hz i nie ma szans, żebyś poniżej tej częstotliwości był w stanie bezbłędnie za każdym razem określić położenie źródła dźwięku, a tym samym nie ma różnicy, czy to subwoofer, czy kolumny odtwarzają 40 albo 80 Hz, poza tym, że odpowiednio umieszczony subwoofer będzie miał zminimalizowane powstawanie fal stojących, które robi kalibracja, ale tylko dla kanału subwoofera. Oprócz wspomnianych Trinnova czy Storm Audio żaden amplituner nie robi korekcji fal stojących dla któregokolwiek kanału pełnozakresowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję!

"Wybierz częstotliwość podziału od „40 Hz” do „200 Hz”, aby rozpocząć wysyłanie częstotliwości dla każdego kanału. „Full Band”: odtwarzane będzie pełne pasmo. • Jeśli „Configuration” - „Subwoofer” jest ustawione na „No”, „Front”  zostanie ustalona na „Full Band”, a zakres niskich tonów pozostałych kanałów będzie odtwarzany z przednich głośników.  Zapoznaj się z instrukcją obsługi głośników, aby dokonać ustawienia."

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Teraz to chyba oczywiste że jeśli z tyłu jest wybuch i masz tam małe kolumny to z jednej strony może być efekt basowy do subwoofera, z drugiej strony zostanie do niego przekazany sygnał poniżej 80 Hz który by trafił do kolumn tylnych ale one nie są go w stanie dobrze odtworzyć ( ze względu na swoje gabaryty ). Ustawianie niższych częstotliwości pomiędzy subwooferem i małymi kolumnami zwykle zupełnie nie ma sensu. Często warto ustawić wyższą częstotliwość podziału gdy mamy dobry subwoofer ( np. 120 Hz ). 

Czy to nie jest oczywiste ?

Oczywiste, jak najbardziej, w innym wypadku powstanie dziura w basie. 

Ale... No właśnie. Mam wrażenie, że po ustawienia kolumn frontowych na full band, właśnie te kolumny grają częstotliwość kolumn poniżej 80 Hz z kolumn małych. Czyli tak samo jak subwoofer (subwoofer nie gra basu z kolumn frontowych gdyż są na full band). 

Czy to możliwe że kolumny frontowe po ustawieniu na Full band pełnia funkcje subwoofera nawet gdy podłączony jest subwoofer? 

yahoo111

Salon, w którym oglądam KD ma 5x5m, wysokość ok 2.4 m. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest raczej niemożliwe. No chyba ze układ kalibracji uznał ze sam subwoofer sobie z tym nie radzi i wtedy może być wspomaganie frontami. Generalnie jeśli wszystko gra dobrze to nie powinno być słychać z których głośników dochodzą najniższe częstotliwości. Informacje o kierunku źródeł dźwięku powinny być zawarte w wyższych harmonicznych które są przetwarzane przez głośniki odpowiedzialne za kierunek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Aramil21 napisał:

Dziękuję!

"Wybierz częstotliwość podziału od „40 Hz” do „200 Hz”, aby rozpocząć wysyłanie częstotliwości dla każdego kanału. „Full Band”: odtwarzane będzie pełne pasmo. • Jeśli „Configuration” - „Subwoofer” jest ustawione na „No”, „Front”  zostanie ustalona na „Full Band”, a zakres niskich tonów pozostałych kanałów będzie odtwarzany z przednich głośników.  Zapoznaj się z instrukcją obsługi głośników, aby dokonać ustawienia."

 

Czy oby nie jest tak, że pomimo podłączonego subwoofera, w momencie gdy ustawiamy fronty na full band one nadal będą odtwarzać zakres tonów niskich z pozostałych głośników? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadą jest to ze najniższe częstotliwości przenosi się do subwofera, tylko gdy go brak trafiają one z kanałów tylnych na duże fronty. Jest od tego jedno odstępstwo, tylko gdy używa się systemu z samych małych kolumn frontowe łączy się z subwooferem tak że tworzy on z nimi kolumny frontowe wyłącznie łączone kablami głośnikowymi. Wtedy dla amplitunera to system bez subwoofera z dużymi frontami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MobyDick napisał:

To jest raczej niemożliwe. No chyba ze układ kalibracji uznał ze sam subwoofer sobie z tym nie radzi i wtedy może być wspomaganie frontami. Generalnie jeśli wszystko gra dobrze to nie powinno być słychać z których głośników dochodzą najniższe częstotliwości. Informacje o kierunku źródeł dźwięku powinny być zawarte w wyższych harmonicznych które są przetwarzane przez głośniki odpowiedzialne za kierunek.

W takim razie wszystko jest w najlepszym porządku, gdyż ciężko mi zlokalizować z którego głośnika dochodzi bas - Subwoofer czy fronty. 

Subwoofer jest naprawdę mocny, mimo swych małych gabarytów. 

W takim razie suba ustawiam na 80 Hz bez obawy ze będzie nakładać się z frontami. 

Teraz pozostaje mi tylko odpowiednio dostroić subwoofer pod względem decybeli do frontów aby bas miał to samą barwę i moc. 

Cieszy mnie również fakt, że fronty grają tylko wyłącznie to co powinno w nich zagrać, dzięki temu odcinając do 80 Hz  ( przy podłączonym subwooferze) pozostałe kolumny zaoszczędzą trochę prądu, który będzie mógł być spożytkowanych na wyższe pasmo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odciążenie od najniższych częstotliwości kolumn frontowych często daje bardzo dobre rezultaty. Jeśli napiszesz jakie to kolumny i subwoofer to łatwiej będzie coś więcej powiedzieć. Musisz pamiętać że jeśli mocno podkręcisz subwoofer zajmujący się częstotliwościami poniżej 80 Hz to będzie on dość miękki i dudniący.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Aramil21 napisał:

W takim razie suba ustawiam na 80 Hz bez obawy ze będzie nakładać się z frontami. 

Ja czytam czytam i wciąż nie wiem czemu ty coś ustawiasz na subwooferze, subwoofer ustawiasz na kanał LFE i odkręcasz go na maxa pokrętłem hz chyba że sub ma dodatkowe inne opcję do wyłączenia filtra dolnoprzepustowego.

To amplituner jest odpowiedzialny za wysłanie basu tam gdzie trzeba i ile trzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz gdzie chcesz ustawiać 80hz? Na tyle suba czy w opcjach Amp AV?
Jeśli chodzi o decybele, to zazwyczaj przy kalibracji jest podane czy za dużo czy za mało.
Zobacz wkleiłem linka o korekcji i co i jak. Faktycznie podaj co za Amp AV i jakie to kolumny z subem. Miałem kiedyś Dali e12f i to dość duży gabarytowo sub był niż to co teraz mam SvS sb2000, szczerze to nie słychać maleństwa ale czuć i to jest efekt zajebisty w kd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...