Skocz do zawartości

Subwoofer 40 Hz, front full band, sourrond 80 Hz.


Aramil21

Recommended Posts

Bali, sub ustawiony odpowiednio. Tak jak napisałeś :)

Temat założyłem, gdyż myślałem że fronty również uzupełniają pasmo pozostałych głośników poniżej 80hz. 

I pomyślałem, że po co męczyć sub i kręcić go do 80 Hz, skoro można zrobić to tylko do 40 Hz. 

Obecnie już wiem, że kolumny frontowe kie usupelniaja pozostałych o niższe częstotliwości gdy włączony jest subwoofer. I że nie ma sensu cokolwiek z nim. Kombinować. 

Ale... Jeśli chodzi o głośność suba. 

Kalibracja nie zawsze odpowiednio dobiera ilość decybeli. Należy z mikrofonem wyrównać każdy głośnik na 75 decybeli czyli do głośności referencyjnej. Dzięki temu żaden z głośników nie jest głośniejszy od pozostałych i mając przynajmniej 5.1 czujemy ze jesteśmy w środku filmu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, membrana bierna, ale grają bas delikatnie lepiej od subwoofera który mam w zestawie. A co najważniejsze, równie szczegółowo. Podany przez producenta zakres działania jest prawdziwy, schodzą do 22 Hz. Jest to opatentowana technologia występująca tylko w platine noiree. Sam byłem pod ogromnym wrażeniem tych biernych membran. 

Panowie, dziękuję. 

Dzięki wam "dorosłem" do tego, aby centralny ustawić na 80 Hz, dzięki temu więcej prądu zostanie dla niego do spożytkowania na częstotliwości których nie da się zastąpić innym głośnikiem. 

Kalibracja jak i cała reszta jest zrobiona wzorowo. 

Dziękuję za zaangażowanie tematem. 

Teraz pozostaje mi tylko sprawdzić obecne ustawiania i mam nadzieję zostawić je w spokoju na długi czas :)

. Panowie, dziękuję. 

Dzięki wam "dorosłem" do tego, aby centralny ustawić na 80 Hz, dzięki temu więcej prądu zostanie dla niego do spożytkowania na częstotliwości których nie da się zastąpić innym głośnikiem. 

Kalibracja jak i cała reszta jest zrobiona wzorowo. 

Dziękuję za zaangażowanie tematem. 

Teraz pozostaje mi tylko sprawdzić obecne ustawiania i mam nadzieję zostawić je w spokoju na długi czas :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory czegoś nie ogarniam chyba. PiS raz że brak basu i chcesz sub dopełnić bass a teraz piszesz że fronty to super kolumny z fajnym basem.
Ok a subwofer masz w rogu czy też według norm ustawiłeś? Podzieliłeś ścianę na 5 i 2/5 lub 4/5 długości ściany lub centralnie na środku suba masz???

Wiesz a spróbuj wszystkie kolumny łącznie z frontami ustawić na Small i na 80hz. Sprawdź czy usłyszysz różnice. Moim zdanie lepiej powinno być.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Tu nie ma znaczenia jak potworne masz te fronty.

Model 710 od Onkyo ich nie uciągnie.

Wydajnościowo to jest seria 6.

Zdaje sobie z tego sprawę. 

Podobno pazur pokazują dopiero przy 300 W 8ohm. 

W stereo jest tylko 135 w 8ohm

A w kinie domowym pewnie tylko ok. 100 W a może nawet mniej. 

Mimo małej mocy AV, w stereo grają lepiej od wszystkich zestawów stereo które słyszałem do ok 20 tys za parę kolumn. Bas w stereo też jest potężny. 

W KD widać delikatny spadek mocy, ale nadal jest bardzo przyzwoicie. 

Niestety, nie chce już inwestować w potężny AV. Musi mi wystarczyć to co obecnie mam. 

 

 

59 minut temu, MobyDick napisał:

Przypomnę że w tych kolumnach frontowych i centralnym są po 4 głośniki o średnicy 10 cm wspomagane membraną bierną zamiast basreflexu :) .

Jakie wnioski z tego wypływają? :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym co ma największa bezwładność w takich kolumnach jest jednak powietrze. 4 niewielkie głośniki stożkowe nie potrzebują dużej jego objętości. Dlatego napędzanie takich kolumn bardzo mocnymi wzmacniaczami  nie powinno wymagać  bardzo dużych mocy. Może faktycznie przydał by się nieco wydajniejszy wzmacniacz, ale w przypadku amplitunerów kinowych może być z tym problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4 niewielkie głośniki pracują przy dużym wychylę i są sprężone pneumatycznie (ciśnieniem powietrza) z membraną bierną, która odpowiada za niskie częstotliwości. 

W momencie gdy podbijam bas w aplikacji, bardzo zauważalny jest znaczący wzrost wychyłu tych głośników. 

Możliwe, że większa moc jest potrzebna, aby wprowadzić w odpowiednio duży ruch te 4 niewielkie glosniki co ma zaowocować odpowiednio głębokim bamem.

Ale z drugiej strony nie wiem po co bas miał by być w tych głośnikach jeszcze bardziej głęboki i intensywny. W stereo nic więcej nie potrzeba. W KD niskich częstotliwości nigdy za mało... Co nie znaczy że teraz jest go mało. 

Edytowano przez Aramil21
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną myśl. 

Seria platine noiree przeznaczona jest do dużych pomieszczeń. Producent zaleca wzmacniacz 100 - 500 w 8 ohm. 

Możliwe że większą moc jest potrzebna przede wszystkim do grania głośniej. 

Moje miejsce odsłuchowe ma ok 25m2

Puki co, są to jedyne głośniki których słuchałem, które nie zmieniają swojej barwy nawet w najmniejszym stopniu przy podglaszaniu. Niezależnie czy mam ustawiony potencjometr na 40 czy 80 % (więcej nie podgłaszam bo jest już strasznie głośno) barwa nie zmienia się ani trochę, tylko głośność. Delikatne dźwięki nadal są delikatne a ostre nadal ostre w takim samym stopniu. 

Wiec możliwe, że nie tracę wcale aż tak dużo słuchając w stereo. Po prostu słucham ciszej z racji mniejszego pomieszczenia. 

Edytowano przez Aramil21
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...