Skocz do zawartości

Kolumny do ostrzejszej muzyki


antivirus

Recommended Posts

Cześć Wam,

Szukam kolumn do metalowej muzyki i rozpoczynam poszukiwania. 27m pomieszczenie. Dość wąski rozstaw kolumn (około 1,7-1,8m) trójkąt równoboczny.

Udało mi się posłuchać: Pylon Opal 21 (zbyt kwadratowy/twardy bas), Indiana Line 561 (za miękko, zbyt ciemnoi nudno), Melodika 40 bl3 (nieco za mało dociążenia wokali, zbyt agresywna góra), Dali Oberon 7 (nieco za dużo góry, zbyt "smużący" bas, ale fajna barwa), Tannoy XT6F (za mało basu), Monitor Audio Silver 500 (za technicznie, szkicowe), Dynaudio Emit M30 (plastyka super, ale trochę blade w barwie). Wszystkie powyższe kolumny słuchałem zarówno z "ciepłą" (xindak) jak i "jasną" elektroniką (cambridge).

Ogólnie zauważyłem parę prawidłowości i nie mogę złapać złotego środka. Wszystko jest: albo dość przyjemne,ale trochę zbyt zza koca (nudne), albo brakuje czegoś przyjemnego w dźwięku i dźwięk zaczyna męczyć. Mimo używania różnych wzmacniaczy całość odbieranego dźwięku jest mocno definiowana przez kolumny. Nagrania też są strasznie różne.  W związku z tym mam wrażenie, że to co na Indiana Line grały przyjemnie to krzyczy na mnie z Melodiki, a to co jest fajne na Melodika to na Indianie gra jak zza koca i jest ściśnięte w sam środek.

Ogólnie dźwięk powinien być ciepły, z dobrym basem (ale nie smużącym, ani twardym), średnica może być lekko wycofana, ale plastyczna i lekko ciepła, i delikatnie podkreślona, ale gładka góra. Wtedy powinno sobie to poradzić z każdym nagraniem. Nie gram zbyt głośno, więc dobrze, żeby brzmienie było wystarczająco detaliczne również przy nocnym słuchaniu.

Istnieje coś takiego dajmy na to do 8tysięcy plnów ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć,
Przede wszystkim z jakim wzmacniaczem mają grać kolumny? Z Cambridge ( jakim) czy z Xindak ( jakim)?
Jeśli chodzi o kolumny to w takich gatunkach sprawdzą się Fyne Audio F501, które zagrają bardziej dociążonym dźwiękiem niż XT6f. Dobrym rozwiązaniem byłyby także Audio Physic Classic 8, które odwdzięczą się dodatkowo szeroką prezentacją sceny dźwiękowej i dużą ilością szczegółów. Alternatywą może być System Audio Saxo 60. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przy metalu nie siadły ani w/w Tannoye, ani f501. Brakowało mi zwyczajnie basu w obu kolumnach.

Na Twoim miejscu poszedłbym w Heco Aurora 700/1000, ewentualnie Pylon Diamond 25/28, które przy ostrej muzie wg mnie poradziły sobie zajebiście.

Warte sprawdzenia wg. mnie są zdecydowanie Diamondy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie propozycje. Elektronikę będę chciał dobrać do danej kolumny, chociaż wolałbym, żeby nie była to zbyt ostra elektronika.

Pylon Diamond 28 to kawał kolumny. Nie wiem czy rozstaw nie będzie zbyt mały. Jak gra Heco Aurora 700 w porównaniu do Fyne 501 i Pylon Diamond 25/28 ?

Czytałem, że Heco Aurora 700 potrafią mocno "zamazać" wszystko basem (a kontrola basu nie podobała mi się już w Dali) ?

Pylon Diamond mnie zaciekawiły. Czy to są bardziej jasne, rozdzielcze kolumny ? Czy ciepłe granie ? Pytam, ponieważ widzę, że zdania są mocno podzielone.

Jedna osoba napisała mi również na priv, żeby spróbować z Pylon Pearl 25. Nie brałem ich pod uwagę "ponieważ" cena była znacznie niższa niż zakładałem, ale jeśli ma dobrze zagrać z metalem ?

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam D28 u siebie w salonie 18m2, aczkolwiek rozstaw kolumn mam ok. 3m. Na wąsko nie słuchałem, bo takiej potrzeby nie miałem.

A i co do tego 'kawału kolumny' to z biegiem czasu myślę sobie, że mogłyby być nawet jeszcze większe, bo akurat lubię ten spory gabaryt kolumn ;) na wizus mają świetny charakter

Co do brzmienia, określiłbym Diamondy jako kolumny wszechstronne z lekko ocieplonym przekazem. D25 będą trochę bardziej basowe niż 28 pomimo mniejszych rozmiarów i średnicy głośników, ale to już musiałbyś odsłuchać sam.

Góra nie kłuje w uszy, ale jest imo wystarczająco wyrazista i nie męczy na dłuższą metę. Do tego uważam, że to jedne z piękniejszych kolumn podłogowych, ale wiadomo co do tego opinie będą podzielone, bo każdy ma swoją estetykę. Do mnie akurat mocno przemawia minimalizm.

Przy Twoim budżecie jednak tak sobie myślę teraz, że Heco bym odrzucił, bo masz spory wachlarz kolumn do wyboru. Diamondy brzmią wg. mnie dużo dojrzalej.

Musisz odsłuchać i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kacper.kaps napisał:

Mi przy metalu nie siadły ani w/w Tannoye, ani f501. Brakowało mi zwyczajnie basu w obu kolumnach.

 

Pełna zgoda nie ten kierunek jeśli chodzi o w/w gatunek muzyki.

Dnia 8.10.2020 o 14:25, antivirus napisał:

Szukam kolumn do metalowej muzyki i rozpoczynam poszukiwania. 27m pomieszczenie. Dość wąski rozstaw kolumn (około 1,7-1,8m) trójkąt równoboczny.

 

Tutaj trzeba coś zrobić, aby kolumny stały szerzej bo nawet najlepsze kolumny będą grały kiepsko.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lysyrafal napisał:

Pełna zgoda nie ten kierunek jeśli chodzi o w/w gatunek muzyki.

Tutaj trzeba coś zrobić, aby kolumny stały szerzej bo nawet najlepsze kolumny będą grały kiepsko.

Rafał, u mnie stoją 1.8m. To nie jest regułą. Myślę, że ważniejsze są odległości od ścian.

 

6 godzin temu, mordor12 napisał:

@antivirus polecam odsłuchać kolumny Pylon Diamond 25 i Diamond 28. Zgodnie z Twoimi preferencjami może to być to, czego szukasz w dźwięku.

 

Absolutnie odradzam. Bas mają te kolumny ale nie jest on kontrolowany ani szybki. Nie ma impulsu, brak fakturowania co akurat jest ważne w metalu. Do plumkania jak najbardziej, do metalu kicha. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Rafał, u mnie stoją 1.8m. To nie jest regułą. Myślę, że ważniejsze są odległości od ścian.

 

Absolutnie odradzam. Bas mają te kolumny ale nie jest on kontrolowany ani szybki. Nie ma impulsu, brak fakturowania co akurat jest ważne w metalu. Do plumkania jak najbardziej, do metalu kicha. 

Dzięki, Co byś zaproponował innego ?

Widze, że co człowiek to inna opinia. Oczywiście nic w tym złego, im więcej informacji tym lepiej. Zastanawiają mnie jednak tak rozbieżne opinie o Diamondach, zaczynające się od tego, że są dość jasne, kończąc na rozlazlym basie. I bądź tu mądry 🙂

Czy miał może ktoś z Was porównanie Pylon Diamond 25/28 do Dali Oberon 7 ? Które z nich są jaśniejsze, ktore bardziej muzykalne, które mają bardziej dudniący bas ? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że w mniejszym. Tylko zwróć uwagę, że jest jasno napisane, że autor slucha w trójkącie rownobocznym. Jeśli tylko jedna z kolumn nie jest wystawiona w kąt, to wszystko jest ok.

Kiedyś chciałem kupić kolumny ( Art Deco 8 pojechałem do właściciela. 30m2 kolumny rozstawione szeroko. Miejsce odsłuchowe daleko od bazy. Gra to średnio lub nawet ... Zmniejszenie bazy i odległości spowodowało, ze wróciłem do domu z pustymi rękoma. Wlasciciel po usłyszeniu mozliwosci swoich kolumn zmienił zdanie.

Niektóre z kolumn nie potrzebują szerokiego rozstawienie. Dochodzi do tego akustyka. 

Do metalu Blumenhofery :). MMusisz mieć szybkie kolumny, niekoniecznie z wyeksponowaną górą. Dimondy takie nie są. Klipsch... też niekoniecznie przegięcie w drugą stronę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duży wpływ na brzmienie kolumn ma akustyka pomieszczenia i ich ustawienie. Te same kolumny ustawione wzdłuż dłuższej ściany dość blisko jej zabrzmią pod względem basu inaczej niż gdybyśmy je ustawili wzdłuż krótszej i daleko od niej. Dlatego opinie o tych samych kolumnach mogą tak bardzo się różnić. Oczywiście podłączona do nich elektronika również jest nie bez znaczenia. Do Pylonów wygląda na to ze są potrzebne wzmacniacze dające twardy bas, z dobrą jego kontrolą. Pylony z serii Diamond wymagają ustawienia dość blisko tylnej ściany dla podkreślenia wyższego basu, aby  nabrał szybkości. Dlatego byłym ostrożny z ferowaniem wyroków z jakimi kolumnami będzie dobrze. Jeśli pomieszczenie eksponuje bas to może warto posłuchać w nim jakichś Cantonów DC. Jeśli kolumny musza stać blisko tylnej ściany wiele Quadrali się sprawdzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...