Skocz do zawartości

Kolumny do ostrzejszej muzyki


antivirus

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Moim zdaniem do metalu dobrze by się nadały jakieś Focale  np. Chorusy, a komuś mogą nie przypaść do gustu.

Czyli grające ostrą górą i mocnym dołem. Słuchałem na ariach 906 rocka ale raczej lżejszego (dire straits) i mi taki rodzaj grania do gustu nie przypadł. Ale być może do ekstremalnych odmian rocka i metalu byłyby ok. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, audiowit napisał:

Oczywiście, że w mniejszym. Tylko zwróć uwagę, że jest jasno napisane, że autor slucha w trójkącie rownobocznym. Jeśli tylko jedna z kolumn nie jest wystawiona w kąt, to wszystko jest ok.

Kiedyś chciałem kupić kolumny ( Art Deco 8 pojechałem do właściciela. 30m2 kolumny rozstawione szeroko. Miejsce odsłuchowe daleko od bazy. Gra to średnio lub nawet ... Zmniejszenie bazy i odległości spowodowało, ze wróciłem do domu z pustymi rękoma. Wlasciciel po usłyszeniu mozliwosci swoich kolumn zmienił zdanie.

Niektóre z kolumn nie potrzebują szerokiego rozstawienie. Dochodzi do tego akustyka.

 

Tak myślałem, że w mniejszym ale mimo wszystko takie wąskie rozstawienie mi jakoś nie pasuje w tak dużym pokoju.

Z drugiej strony ktoś powie co z tego, że wygląda jak to wcale nie gra. Zabawna historia z tymi kolumnami narobił Ci smaki, ale przynajmniej je usłyszałeś.

Akustyka też oczywiście, ale obstawiam iż większość pokoi (salonów) jest dość pusta (autor tematu nie dodał zdjęcia szkoda). 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szkoda, ze nie widzimy jak slucha i nie bardzo wiemy na jakim wzmacniaczu itd.

Rafał, kolumn nie kupiłem ale zyskałem kolegę.  Dlatego mówię żeby jeździć i sluchać roznych systemów. Czasem po takich występach gościnnych wracam z wieloma inspiracjami.  Najgorsze, to zamknąć się i sluchać tylko swojego. Słuch się akomoduje, wydaje nam się, ze jest świetnie, a tu... słabiutko :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też prawda słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. Zawsze warto skorzystać z okazji i posłuchać ponieważ to jest bezcenne (własne uszy).

3 godziny temu, antivirus napisał:

Dali Oberon 7 ?

Dali są kolumnami wolnymi, ale jak już chcesz to posłuchaj poprzednika Dali Zensor 7. Myślę, iż te kolumny bardziej sprawdzą się przy Twoich wymaganiach muzycznych, które są bardzo specyficzne.

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Moim zdaniem do metalu dobrze by się nadały jakieś Focale  np. Chorusy, a komuś mogą nie przypaść do gustu.

Też o tych kolumnach pomyślałem, ale tu raczej ciepło nie będzie. Tempa im nie brakuje, a po za tym to jasne granie i w dłuższej perspektywie zmęczy.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. 

@audiowitdzieki za parę podpowiedzi używanych kolumn. 2-3 letnie wchodzą w gre, starszych bym nie chciał. Jeśli nie uda się znaleźć ciekawych nowych no to nie będzie innej opcji.

Ogólnie coś tam już przesluchalem, ale wszystkiego przesłuchać się nie da, dlatego trzeba coś wykluczyć, a coś dołożyć na listę "do sprawdzenia". 

Zacząłem przegląd oferty sklepów i znalazłem jeszcze parę typów:

- Dali Opticon 6

- Focal Chora 816/826 (podobno znacznie przyjemniesze granie niż starej Focale) 

- Wharfedale Linton 

- Triangle Borea 

- Tannoy XT8F (podobno bardziej gęste granie niż XT6F)

- Bowers Wilkins 603 (podobno wcale nie  jest to ostre granie ?)

- Monitor Audio Bronze 500 

Czy ktoś z Was miał okazję słuchać powyższych ?

I ewentualnie co sadzicie o Pylon Pearl 25 ? Ktoś, coś ..?

 

 

 

Edytowano przez antivirus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, audiowit napisał:

Absolutnie odradzam. Bas mają te kolumny ale nie jest on kontrolowany ani szybki. Nie ma impulsu, brak fakturowania co akurat jest ważne w metalu. Do plumkania jak najbardziej, do metalu kicha. 

Słuchałem Diamond 25 i Diamond 28 z kilkoma wzmacniaczami i faktycznie przy nieodpowiednim doborze elektroniki niskie tony, nie były bardzo szybkie. Ale z Naimem 5si oraz Supernaitem 2 było już całkiem dobrze w metalu jak na ten przedział cenowy wsród nowych kolumn. Generalnie swego czasu przesłuchałem sporo nowych kolumn w podobnej kwocie i w tej muzyce była po prostu tragedia. Także jeśli chodzi o nowe kolumny to dalej jak najbardziej je polecam do odsłuchu. Wiadomo , że one mają swoje ograniczenia i trzeba iść na pewne kompromisy, ale w tej cenie, jeśli ktoś szuka nowych kolumn do takiej muzyki to jest bardzo ciężka droga.  Jak mam być precyzyjniejszy to mi bardziej odpowiadało połączenie Naima z Diamond 25 niż z 28. Natomiast jeśli autor szuka używanych to zdecydowanie można znacznie lepiej bez dwóch zdań.

@audiowit ,Twoje propozycje używanych kolumn są bardzo fajne. Ja bym szczególnie posłuchał tych ProAc'ów. Sam mam ProAci, co prawda model Dt8 i w metalu bardzo mi się podobają.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mordor12 napisał:

Słuchałem Diamond 25 i Diamond 28 z kilkoma wzmacniaczami i faktycznie przy nieodpowiednim doborze elektroniki niskie tony, nie były bardzo szybkie. Ale z Naimem 5si oraz Supernaitem 2 było już całkiem dobrze w metalu jak na ten przedział cenowy. Generalnie swego czasu przesłuchałem sporo nowych kolumn w podobnej kwocie i w tej muzyce była po prostu tragedia. Także jeśli chodzi o nowe kolumny to dalej jak najbardziej je polecam do odsłuchu. Wiadomo , że one mają swoje ograniczenia i trzeba iść na pewne kompromisy, ale w tej cenie, jeśli ktoś szuka nowych kolumn do takiej muzyki to jest bardzo ciężka droga. Natomiast jeśli autor szuka używanych to zdecydowanie można znacznie lepiej bez dwóch zdań. Jak mam być precyzyjniejszy to mi bardziej odpowiadało połączenie Naima z Diamond 25 niż z 28.

Czy wedlug Waszych doświadczeń to Dali Oberon miały większe problemy z basem czy Diamondy 25/28 ?

Czy jeśli bym zwiększył kwotę do 11-12ys za nowe to coś znajdę ? 

Ewentualnie jakie używki, ale żeby kolumny nie były starsze niż 5 lat ? Tylko nie chciałbym płacić już takich pieniędzy za używane tylko najlepiej połowe tego.  Z w/w do sprawdzenia PMC. 

Słuchacie metalu, więc powiedzcie mi na czym gracie i jakie są kompromisy w Waszych systemach (chyba, że są bezkompromisowe). 

 

Edytowano przez antivirus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mordor12, nareszcie partner do konkretnej rozmowy. Czyli wiesz co chcę przekazać. 7kzł to już konkretna kwota do zakupu kolumn. Ale w tej kwocie nie kupi się kolumn ktore zagrają wszystko. Dla mnie wyznacznikiem klasy kolumn jest metal i muzyka symfoniczna. Ale za 7kzł mozna już coś znaleźć wśród używanych. I tu można zależnie od gustu wybrać albo plastycznie grajace Proac jak i bardziej twarde t+A.

Naima 5i oczywiscie mialem i uważam go na tym pułapie cenowym za dobry ( do rocka) wzmak i cd. Natomiast naprawdę wydać 7kzl na dimondy do metalu...  po prostu można lepiej zainwestować.

Nie bawilbym się nowymi ,raczej nie spełniającymi wymagań kolumnami tylko używanymi 2 klasy lepszymi.

Dla autora watku. Audiofile tak mają, ze często wymieniają sprzęt. Używany nie znaczy zepsuty czy gorszy. Przewaznie jest wypieszczony i wychuchany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kubakk napisał:

Bez obrazy dla pylona , ale tak jak audioWitold pisał , te kolumny nie są zbyt fajne , jedyna ich zaleta to elegancka stolarka :) 

Miałeś u siebie Diamondy? Słuchałeś? Ja swoje kupiłem nówki sporo poniżej 5000 zł. Prawie wszystkie kolumny, które ostatnio słuchałem były więc od nich droższe. No i miazgi nie było. Często z przyjemnością powracałem po testach do Pylonów. Te od nich zdecydowanie lepsze, były też równocześnie zdecydowanie droższe. A jakoś wykonania, jak pisałeś, rewelacyjna.

Aha, ostrzejszej muzy nie słucham, więc na temat, jak Diamondy sprawiają się w tym gatunku, nie mam zdania.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.10.2020 o 20:03, antivirus napisał:

Czy wedlug Waszych doświadczeń to Dali Oberon miały większe problemy z basem czy Diamondy 25/28 ?

Czy jeśli bym zwiększył kwotę do 11-12ys za nowe to coś znajdę ? 

Ewentualnie jakie używki, ale żeby kolumny nie były starsze niż 5 lat ? Tylko nie chciałbym płacić już takich pieniędzy za używane tylko najlepiej połowe tego.  Z w/w do sprawdzenia PMC. 

Słuchacie metalu, więc powiedzcie mi na czym gracie i jakie są kompromisy w Waszych systemach (chyba, że są bezkompromisowe). 

 

Słucham metalu od lat wielu i polecam Ci zestaw Klipsch RP8000+Nad c375, na tym zestawie będziesz miał referencyjny bas i średnicę, górę też na dobrym poziomie i nie słuchaj bajek że za ostre, że średnica wycofana itp. To kolumny wymagające doboru porządnego pieca, o dużej mocy i gęstym ocieplonym brzmieniu. Wtedy pokazują klasę. Odpuść Focale, miałem, słuchałem różne modele i jak dla mnie blado w metalu wypadają, Dali podobnie, robi dobre kolumny ale niekoniecznie do takiej muzy, niedawno słuchałem Opticon 8 i senność przy nich ogarniała. Triangle, Bowersy dla mnie w ciężkich brzmieniach też nie bardzo. Z Monitor Audio to seria Silver model 500 jest świetny, do metalu też jak najbardziej, ciut mniej basu niż u Klipscha ale wystarczająco dobrze. Pylonów nie znam więc się nie wypowiem. U Klipscha masz dynamikę odrzutowca do tego bas który się nie gubi, a przy okazji detaliczność i przestrzenność dźwięku, to kolumny o neutralnej temperaturze brzmienia wbrew obiegowej opinii, do takiej muzy zostały stworzone tylko trzeba pamiętać że dłuuugo się wygrzewają, po wyjęciu z kartonów jest słabiutko ale większość dobrych kolumn tak ma.

Edytowano przez Draconian
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home Zgadza się, trzeba przesłuchać jak najwięcej ale często brakuje na to czasu niestety. Z używanymi kolumnami też jest parę dodatkowych problemów.

Czy ktoś z Was jest w stanie porównać bas Oberonów do Diamondów 25/28 ? (jeśli chodzi o kontrolę, masę itd). Tak jak pisałem, nie interesuje mnie typowo szkicowe brzmienie, ale nie chcę też, żeby średnica zakrywała dolne i wyższe pasma.

Chciałbym raz jeszcze powtórzyć pytanie na czy Wy gracie metal i jakie są ograniczenia Waszych systemów (zawsze się czegoś dowiem). Ja nie słucham muzyki głośno, więc wydaje mi się, że nie potrzebuje "nie wiadomo" czego.

 

@Q21 - widziałem, że macie w ofercie Pylony i Oberony. może jesteście w stanie pomóc ?

Edytowano przez antivirus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JaZz napisał:

Mnie oberon 7 z Yamahą 685 kłuły w uszy górnym pasmem. Często też jak wchodził wokal / growl to odruchowo przyciszalem muzykę mimo że głośno nie grałem. 

Miałem właśnie okazję słuchać tych kolumn i dlatego zastanawia mnie porównanie ich do Pylonków. Zawsze jakiś punkt odniesienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, antivirus napisał:

@S4Home Zgadza się, trzeba przesłuchać jak najwięcej ale często brakuje na to czasu niestety. Z używanymi kolumnami też jest parę dodatkowych problemów.

Czy ktoś z Was jest w stanie porównać bas Oberonów do Diamondów 25/28 ? (jeśli chodzi o kontrolę, masę itd). Tak jak pisałem, nie interesuje mnie typowo szkicowe brzmienie, ale nie chcę też, żeby średnica zakrywała dolne i wyższe pasma.

Chciałbym raz jeszcze powtórzyć pytanie na czy Wy gracie metal i jakie są ograniczenia Waszych systemów (zawsze się czegoś dowiem). Ja nie słucham muzyki głośno, więc wydaje mi się, że nie potrzebuje "nie wiadomo" czego.

 

@Q21 - widziałem, że macie w ofercie Pylony i Oberony. może jesteście w stanie pomóc ?

Odpuść te Oberony w metalu to klapa, podsunąłem Ci dobry system na tacy posłuchaj a growle Cię zauroczą:) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...