Skocz do zawartości

Kino do słuchania muzyki - co dalej?


Misiek87

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

Trochę przewrotnie. Poprzedni założony przeze mnie wątek dotyczył kina domowego (link by nie zaśmiecać ponownym opisem). Będzie to przykład jak życie weryfikuje odwieczny dylemat "kino czy stereo?" ;)
W skrócie:
- mały salon - 17,5 m2 (prostokąt)
- grający zestaw: Yamaha RX-V685, Polk Audio T531, Sub Magnat 302a, Dual cs-455.
- obecny budżet 2'500,00 zł. 

Do kina dla mnie osobiście zestaw raczej w granicach oczekiwań (subiektywnie). Zmieniły się priorytety.
Teraz moje odkrycie. W maju zestaw wzbogaciłem o używany gramofon Dual cs-455. No i się zaczęło... dokupiłem wkładkę z igłą at-vm95e, skalibrowałem, kupiłem/zdobyłem płyty (nowe i używane), szczoteczki, folie, mycie (forumową recepturą) oraz oczywiście wieczorne słuchanie na kanapie. Przepadłem :D Do góry nogami stanął też dotychczasowy współczynnik muzyka/kino(xbox) - było 30/70% - jest naciągane 50/50 % z tendencją wzrostową na rzecz muzyki. A im więcej muzyki (w pure direct) tym większy niedosyt z obecnego zestawu...

Do rzeczy. Chciałem Was prosić o konsultację/poradę. 
Nie chciałbym rezygnować/sprzedawać zestawu kinowego (już to rozważałem). Nawet dla filmów 30% warto mieć kino. No!, ale coś bym poprawił. Rozważam 3 opcje:
1. Dokupić przedwzmacniacz gramofonowy - obecnie zestaw jest podłączony do pre ampitunera.
2. Dokupić wzmacniacz stereo (z pre garamofonowym) i skorzystać z tego, że ampli kinowe yamahy ma pre out.
No i opcja 3 na którą nie jestem przygotowany finansowo, bo pierwotny budżet częściowo "zjadły" gramofon. akcesoria i winyle. "Podejrzewam jednak" ;), że najsłabszym elementem mojego zestawu są po prostu grające na frontach kinowe T50 (kompromis przeszłości). Tu jednak rozmowa chyba nie na dzisiaj - musiałbym podwoić budżet (i jeszcze trochę) no i zrezygnować na teraz z pkt 1 i 2 - co również wezmę pod uwagę, jeśli tak poradzicie. Mam do zagospodarowania budżet do 2500 zł. Może być sprzęt używany, choć z powodu obawy o "wtopę" skłaniałbym się ku sprzętowi nowemu. Wiem, że w tym budżecie również bym znalazł 2 kolumny, ale chyba wolałbym dozbierać do czegoś lepszego (KEF550 lub 750?) by za rok znowu nie drapać się w głowę i zastanawiać co by tu zmienić. 

Dzięki za Wasz czas, pomoc i propozycje sprzętu :)
Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny wzmacniacz stereofoniczny kory będzie mógł pracować w trybie końcówki co zdecydowanie poprawi odsłuch stereo oraz odciąży amplituner  od zasilania frontów, zwróć uwagę na Audiolaba 6000A, który ma taką funkcję przełączaną pilotem oraz wysokiej klasy przedwzmacniacz gramofonowy. Zapraszam na odsłuchy oraz indywidualne wyceny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubad napisał:

A nie lepiej zainwestować w samą końcówkę mocy? Zamiast w audiolaba 6000a? 

Nie, bo końcówka mocy będzie podłączona pod pre amplitunera, które d... nie urywa. Kupując wzmacniacz z możliwością pracy w trybie końcówki mocy, podłączasz wszystkie źródła pod ten wzmacniacz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, seba3002 napisał:

Nie, bo końcówka mocy będzie podłączona pod pre amplitunera, które d... nie urywa. Kupując wzmacniacz z możliwością pracy w trybie końcówki mocy, podłączasz wszystkie źródła pod ten wzmacniacz. 

Fakt, już wcześniej trochę szukałem i im więcej czytałem tym więcej miałem wątpliwości co do tego pre.

23 godziny temu, Q21 napisał:

Najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny wzmacniacz stereofoniczny kory będzie mógł pracować w trybie końcówki co zdecydowanie poprawi odsłuch stereo oraz odciąży amplituner  od zasilania frontów, zwróć uwagę na Audiolaba 6000A, który ma taką funkcję przełączaną pilotem oraz wysokiej klasy przedwzmacniacz gramofonowy. Zapraszam na odsłuchy oraz indywidualne wyceny.

 

Q21, Adiolab wprawdzie ponad budżet, ale jak to Ja już złapałem haczyk i czytam co się da. Na audiostereo wyczytałem jednak w recenzji o słabym pre gramofonowym (może i tak będzie lepiej niż na ampli kd) oraz słabym module bluetooth. Ot zagwozdka, bo nie mam ani wiedzy, ani doświadczenia by to zweryfikować.

No i zacząłem się drapać w głowę, bo moim źródłem dźwięku będzie gramofon i no właśnie streaming (spotify). W sytuacji gdy idę we wzmacniacz, który będzie robił za końcówkę mocy dla KD (do którego mam podpiętego xbox, chromecast video i TV) i stanowił samodzielną alternatywę dla muzyki to pojawi się kwestia dobrego streamingu. Z drugiej strony mogę podpiąć chromecast'a audio którego mam. Chociaż nie wiem jak wypada w porównaniu z bluetooth. Może ktoś zna odpowiedź na powyższe.

Może jakaś alternatywa dla audiolab 6000a?

Z góry dzięki!

Michał 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ktoś coś jeszcze doradzi? Może być poza budżet (np. około 3000).

Poczytałem jeszcze i na pewno wezmę pod uwagę Cyrus One. Obecnie chyba faworyt jeśli idzie o funkcjonalności których potrzebuję. Z tyłu głowy jeszcze audiolab.

Yamahę s701 niestety muszę skreślić, jako że nie znalazłem by mógł pracować jako końcówka mocy. Nad c356bee w sumie nieźle i może pracować jako końcówka, tylko że dokupienie modułu przedwzmacniacza to temat chyba z pogranicza tych niemożliwych. Nigdzie nie znalazłem tych akcesorii do Nad'a. Atoll z kolei po postu nie ma wejścia phono - ewentualnie który atoll i jaki pre gramofonowe do niego (oddzielnie). Pionier a-50da nie będzie pracował jako końcówka mocy. Marantz poza budżet. Coś pominąłem?

Chciałbym się zabrać do tematu porządnie i jak mam coś wypożyczyć i testować to przydałoby się mieć co porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Możesz też przegryźć sprawę i stosować wzmacniacz który nie ma mozliwości pracy jako typowa końcówka. Wtedy podłączasz pod dowolne wejscie liniowe.

To też rozważałem. Pewnie problemem będzie żonglowanie pokrętłem głośność, jako że nie jestem jedynym użytkownikiem. Na co poleciłbyś rzucić okiem?

2 godziny temu, seba3002 napisał:

Z tym że Cyrus one (którego zresztą mam, używam jako końcówki mocy w KD i odrębnego wzmacniacza w stereo) nie ma DACa. Wtedy do chromecasta wypadałoby dodać jakiś przyzwoity dac. Bądź kupić streamer z przyzwoitym DACiem. 

Czekaj, czekaj... wychodzą moje braki. Myślałem, że przy Chromecast audio nie będzie potrzebny dodatkowy DAC?

Dnia 9.10.2020 o 11:13, Misiek87 napisał:

No i opcja 3 na którą nie jestem przygotowany finansowo, bo pierwotny budżet częściowo "zjadły" gramofon. akcesoria i winyle. "Podejrzewam jednak" ;), że najsłabszym elementem mojego zestawu są po prostu grające na frontach kinowe T50 (kompromis przeszłości). Tu jednak rozmowa chyba nie na dzisiaj - musiałbym podwoić budżet (i jeszcze trochę) no i zrezygnować na teraz z pkt 1 i 2 - co również wezmę pod uwagę, jeśli tak poradzicie. Mam do zagospodarowania budżet do 2500 zł. Może być sprzęt używany, choć z powodu obawy o "wtopę" skłaniałbym się ku sprzętowi nowemu. Wiem, że w tym budżecie również bym znalazł 2 kolumny, ale chyba wolałbym dozbierać do czegoś lepszego (KEF550 lub 750?) by za rok znowu nie drapać się w głowę i zastanawiać co by tu zmienić. 

A co z tym? Odwiedziłem TopHiFi we Wrocławiu i raczej doradzali zmianę kolumn, które dadzą więcej niż wzmak z T50. Poznałbym z chęcią również opinię ludzi z forum. "Więc opinii = większy ból głowy", ale w sumie o to chodzi :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jestem zagorzałym zwolennikiem klasycznego stereo to tutaj zgodzę się z tym co powiedzieli w sklepie Top Hi-Fi.

Powiem więcej, że i tak wcześniej czy później te kolumny kwalifikują się do wymiany jak chcesz chcesz iść w kierunku stereo.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.10.2020 o 06:41, seba3002 napisał:

Z tym że Cyrus one (którego zresztą mam, używam jako końcówki mocy w KD i odrębnego wzmacniacza w stereo) nie ma DACa. Wtedy do chromecasta wypadałoby dodać jakiś przyzwoity dac. Bądź kupić streamer z przyzwoitym DACiem. 

Już nadrobiłem braki. Zatem do Chromecast Audio przydałby się zewnętrzny DAC, który da lepsze efekty niż wbudowany i podpięty analogowo. 

Zostaje mi rozważyć już teraz Cyrus ONE HD (by mieć wszystko w jednym pudle) lub zewnętrzny DAC, np. Cambridge DAC 100.

Dnia 30.10.2020 o 16:27, lysyrafal napisał:

Powiem więcej, że i tak wcześniej czy później te kolumny kwalifikują się do wymiany jak chcesz chcesz iść w kierunku stereo.

Pełna zgoda! Nie mam złudzeń, że T50 (albo cały zestaw T531) to mój "zestaw startowy", z którym prędzej czy później będę chciał się rozstać. Pytanie jest bardziej w materii harmonogramu rozbudowy, tj. co da lepszy efekt w stereo na początek: nowe kolumny z apli kinowym, czy wzmacniacz stereo z T50. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, JacekWF napisał:

Pioneer A-40 może pracować w trybie końcówki mocy i ma dac, wejście phono i wejście optyczne. Masz wszystko czego potrzebujesz w jednym pudełku.

Tyle, że jeśli te T50 to zestaw startowy i w przyszłości kolega zechce kupić kolumny za powiedzmy 5k pln to wtedy i ten wzmacniacz może pójść do wymiany. Aczkolwiek kupując tańszy wzmak mniej straci przy ewentualnej sprzedaży. I bądź tu człowieku mądry w którą stronę iść 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, seba3002 napisał:

Tyle, że jeśli te T50 to zestaw startowy i w przyszłości kolega zechce kupić kolumny za powiedzmy 5k pln to wtedy i ten wzmacniacz może pójść do wymiany. Aczkolwiek kupując tańszy wzmak mniej straci przy ewentualnej sprzedaży. I bądź tu człowieku mądry w którą stronę iść 😁

Nowego Pioneera A-40 Kolega kupi za 1300-1400 pln nawet jak zmieni kolumny na lepsze i wzmak mu nie podejdzie to sprzeda go za ok. 1000 pln więc strata nie duża. Problem w tym, że mało jest wzmacniaczy, które mogą pracować w trybie końcówki i są "wszytkomające" - dac, phono, optyk. Właśnie "bądź tu człowieku mądry" bo królika można gonić w nieskończoność :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, JacekWF napisał:

Pioneer A-40 może pracować w trybie końcówki mocy i ma dac, wejście phono i wejście optyczne. Masz wszystko czego potrzebujesz w jednym pudełku.

I to jest propozycja, którą wezwę pod uwagę. Może trochę zbyt pochopnie pominąłem sprzęt z budżetu 1000-2000 zł. Ucho zadecyduje. 

12 godzin temu, seba3002 napisał:

i w przyszłości kolega zechce kupić kolumny za powiedzmy 5k pln

Oj zechce... na pewno! Stąd też ten wątek. Wiem że często bardziej opłaca się kupić zestaw kolumn i wzmacniacza (niż osobno), ale gorąca głowa już by coś kupiła, przez to niestety pakuje się w rozważania, "od jakiego wzmacniacza hamulcowym będą kolumny?", albo potem przy nowych kolumnach "czy ogranicza mnie wzmacniacz?". Miałem nie gonić króliczka...

12 godzin temu, fosge napisał:

Ja bym się na przyszłość nie martwił na pewno taki A40 będzie trzymał cenę tym bardziej że szykuje nam się super inflacja i dewaluacja złotówki przez cudowną politykę "Nie rządu" Będzie tylko drożej....

Inwestycja w sprzęt audio. Z czasem okaże się, że to lepsza lokata kapitału niż konto oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem 0,000001% :D Mnie przekonałeś. Kolejny argument gdy będę znosił sprzęt do domu! 

12 godzin temu, JacekWF napisał:

Właśnie "bądź tu człowieku mądry" bo królika można gonić w nieskończoność :)

A jeszcze 2 lata temu myśląc o pierwszym kinie byłem pewny, że "sprzęt na lata - kto by tam zmieniał...", "muzyki mało słucham", "drożej patrzeć nie warto".... i jak to zwykle z kompromisami bywa do d...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra oferta na Arcama.

Dnia 30.10.2020 o 06:41, seba3002 napisał:

Wtedy do chromecasta wypadałoby dodać jakiś przyzwoity dac.

Używany Arcam rDAC. Klasyk który nigdy nie przestanie być warty.

Ale to fakt że na dzień dzisiejszy dużym osłabieniem będą kolumny. Stad też nie bardzo jest jak przetestować konkretny lepszy wzmak.

No ale jak mają być wymienione no to warto.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twojej sytuacji @Felix1  nie ma dobrego wyjścia. Co ja bym zrobił?

Poszukał używanego:

1) daca za około 200-400 zł, do chromcasta wystarczy dac z wejściem optycznym. Potrzebujesz też przewodu mini toslink - toslink, przykładowa aukcja.  https://allegro.pl/oferta/kabel-toslink-mini-toslink-jack-optyczny-spdif-1m-9869226446
2) przedwzmacniacza gramofonowego, na początek wystarczy taki za około 200 zł np. DIY z Mikołajek. Tym sposobem uniezależnisz się od pre gramofonowego wbudowanego we wzmacniacze, które są często nie najlepszych lotów.
3) a to zostanie przeznaczyłbym na zakup używanego wzmacniacza, najlepszego na jaki mnie stać.

Pozostałbym przy obecnych kolumnach i za jakiś czas je wymienił, bo jest to element najdroższy, zazwyczaj najwięcej wnoszący. I o ile zyskasz na dość znacznej poprawie, to i tak nie wykorzystasz w pełni potencjału kolumn. Dla mnie taki zakup jest bezsensu. Słabsze kolumny zagrają lepiej z lepszym wzmacniaczem, niż odwrotnie.

Zapytaj kolegów, którzy podłączali budżetowe kolumny pod wysokiej klasy wzmacniacze.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, 1Ender napisał:

nie ma dobrego wyjścia.

@1Ender powoli do tego dojrzewam. W weekend wróciłem do rozważań by sprzedać kino, bo gdy dodam do tego oddzielny pre, DAC'a, chromecast i wzmacniacz (oprócz ampli KD które mam i gramofonu) to zaczyna się robić małe centrum lotów kosmicznych... no i braknie miejsca na szafce rtv. Weekendowe testy polegające na oglądaniu filmów i graniu na Xbox w stereo (z ampli) zakończyły się jednak fiaskiem. Oczywiście mówię o moich subiektywnych odczuciach i jestem jak najdalej od wchodzenia w ogólne rozważania KINO czy STEREO. Po prostu u mnie wieksza frajda w kinie. Tylko w muzyce niedosyt i żal...

Dumam dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale czemu na tym etapie myślicie o przedwzmacniaczach gramofonowych, DACach i innych duperszmitach skoro kolega na razie nie wie w którą stronę iść.

Ja osobiście chcąc poprawić odsłuch stereo w swoim systemie dołożyłem najpierw wzmacniacz. W przedziale do ok 3000 PLN znajdzie się kilka ciekawych propozycji. Dokładając przyzwoity wzmacniacz można - jak już tutaj ktoś zauważył - całkiem sporo wycisnąć nawet z budżetowych kolumn. 

Można też oczywiście pójść w stronę wymiany kolumn - tak jak to zrobił kolega @JaZz. On akurat po testach kilku wzmacniaczy stwierdził, że na ten moment wystarczy mu wymiana samych paczek na lepsze. 

Przede wszystkim warto na początek wypożyczyć kolumny lub wzmak (bądź to i to na raz) i przekonać się na własnej skórze czy w ogóle gra jest warta świeczki 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...