Skocz do zawartości

Wymiana wzmacniacza - docelowo kino 5.1


loup

Recommended Posts

Witam wszystkich,

W tej chwili mam wzmacniacz Technics SU-V500 i 2 pary małych monitorków Onkyo (front na szafce RTV, tył na ścianie). Do tej pory mi to starczało w małym mieszkaniu, ale przeprowadzam się do domu, gdzie muszę już teraz zaplanować rozmieszczenie sprzętu i głośników. Będę też chciał stopniowo ulepszyć sprzęt, najpierw wzmacniacz, a potem głośniki. Zestaw służy mi do słuchania muzyki (60%) i oglądania filmów (40%). Źródło dźwięku to Raspberry Pi z HiFiBerry Digi+ Pro (jako streamer), a do filmów telewizor Philips. Do obydwu potrzebuję wejść optycznych. Docelowo dojdzie może jeszcze projektor, na suficie nad TV. Część wypoczynkowa salonu ma ok. 30 m2. Poniżej moje pytania:

  1. Czy dla układu pomieszczenia jak w załączniku i zastosowania 60% muzyka, 40% filmy, warto iść w stronę systemu 5.1? Jeśli nie to jaka inna konfiguracja?
  2. Jaki wzmacniacz mógłbym kupić już teraz (może być używany), aby potem pasował do docelowych głośników (patrz pkt 1)? Nie potrzebuję tunera, jedyny warunek to 2 wejścia optyczne. 
  3. Jeśli 5.1 ma tu sens, gdzie dać tylne głośniki, powieszone na ścianie nad kanapą?

Budżet na wzmacniacz do 750 zł (może być używany), głośniki docelowo do 2000 zł.

 

rzut-rtv.png

Edytowano przez loup
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna iśc w kino. Tylko budżet masz za mały.

Przyzwoity amplituner z akceptowalnym stereo i dekoderami HD który nie będzie stary to budżet 1000 zł za używany oczywiscie.

Albo w obecnych czasach nawet jeszcze wiecej.

Natomiast w cenie 2000 ciezko będzie znaleść system 5.1 uzywany. 5.0 tak.Ale to żadne kino.

Daj więc znać czego szukamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Skoro częściej będziesz słuchał muzyki to w mojej ocenie lepiej postawić na system stereo, który również poradzi sobie w kinie. W zakładanym budżecie faktycznie ciężko będzie znaleźć sensowne rozwiązanie 5.1. 
Jeśli skupiłbyś się na zestawie stereo to Topping MX3 w połączeniu z Pylon Audio Pearl 25. Uzyskasz brzmienie precyzyjne z szeroką prezentacją sceny dźwiękowej oraz punktowym basem. W przyszłości będziesz mógł dokupić subwoofer, który poprawi efekt w kinie. 
Alternatywą dla Pylonów mogą być Heco Aurora 700, które zagrają potężniejszą podstawą basową oraz bardziej nasyconym dźwiękiem. Średnica będzie naturalniejsza i wyjdzie nieco przed kolumny. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Niestety do Oświęcimia mam za daleko, Pabianice nieco bliżej, do rozważenia :)

Faktycznie może dobre kolumny stereo + z czasem subfoower nie jest złym pomysłem? Rozumiem, że w razie czego można wymienić potem wzmacniacz i dokupić resztę głośników, żeby dopełnić do 5.1 (bez wymiany kolumn)? 

Jeśli chodzi o budżet to w zasadzie może być więcej niż to co napisałem, ale nie chcę wydawać na start 5000 zł, wolę wymieniać sprzęt etapami, czyli zacząć od wzmacniacza. Pytanie zatem jaki wzmacniacz stereo do budżetu 750-1000 zł (z wejściem optycznym, nie potrzebuję USB, bluetooth i innych fajerwerków, bo mam malinkę jako stremer). Kolejny etap to dobre kolumny stereo, potem subwoofer, a jak nadal będzie mało do kina to potem wymiana wzmacniacza, dokupienie tyłów i centralki. Ma to sens? :) Oczywiście dopuszczam zakup sprzętu używanego.

W takim podejściu chyba lepiej położyć kable do tyłów i subwoofera na wszelki wypadek już na etapie budowy, prawda? Gdzie w tym scenariuszu dać kabel do subwoofera? Może być w rogu salonu przy kanapie?

Edytowano przez loup
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wygląda to dobrze, ale nie łyknę teraz takiego wydatku, bo mam inne priorytety. Dlatego skupmy się na wzmacniaczu i zaplanowaniu rozmieszczenia głośników, żeby łatwo ten system potem rozbudować.  Rozumiem, że taki HK AVR260 spełniłby dobrze zadanie? Jakich jeszcze modeli szukać? Niekoniecznie od razu do kina. Może być coś prostszego i stereo. No i gdzie kable na głośniki tylne i subwoofer wyprowadzić? Wieszać tylne na ścianie czy to zły pomysł? Dodam, że mam 2 małych dzieci, więc podstawówki to może nie być dobry pomysł ;)

Edytowano przez loup
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby łatwo rozbudować system, musisz szukać wzmacniacza z wejściem main in i amplitunera z wyjściem pre out, które pozwoli Ci zintegrować kino domowe i stereo. Zabawa w kupowanie czegoś "po taniości" zwykle kończy się jeszcze większymi wydatkami. Jeśli chcesz kupić sprzęt używany z niepewnego źródła, musisz mieć jakiekolwiek pojęcie o elektronice i kolumnach głośnikowych, bo w innym wypadku możesz nadziać się na minę i stracić jeszcze więcej kasy. Skoro to co zaproponowała Ci kolega @Markcoxjest dla Ciebie na chwilę obecną zbyt dużym wydatkiem (kwota ta to minimum przy nowym KD - tu masz solidne, używane i z pewnego źródła), to może odpuść sobie na razie zakup czegokolwiek do momentu aż uzbierasz więcej kasy. 

A jeżeli ta granica 3000 PLN jest nie do przeskoczenia, daruj sobie KD (które w stereo zagra bez porównania gorzej w tym budżecie niż wzmacniacz stereo) i kup jakis używany wzmacniacz plus dwa fronty. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002, ,to na pewno, chętnie się wybiorę. Tylko dzisiaj muszę zgłosić zmiany do elektryki (w tym kable do głośników). dlatego wolę je zrobić nawet jeśli ich nie wykorzystam. Także pytanie czy o ile będzie kiedyś kino, to czy montaż tylnych głośników na ścianie i subwoofera w rogu ma sens?

Edytowano przez loup
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Przemyślałem temat i stwierdziłem, że zwiększę budżet na wzmacniacz do 2000 zł, ale dalszym ciągu może to być sprzęt używany.

Założenia mam takie:

  • możliwość podłączenia TV i malinki po złączu optycznym
  • nie chce bajerów typu bluetooth czy funkcje sieciowe, bo od tego mam malinkę. Zamiast tego wolę lepsze "bebechy" mające wpływ na jakość dźwieku
  • nie potrzebuje tunera, do tego też mam malinkę (radio internetowe)
  • z wejść analogowych w zasadzie tylko CD, może kiedyś phono
  • w kolejnym kroku kupię lepsze kolumny stereo -  3000 zł
  • później ewentualnie dojdzie subwoofer
  • jakby to było mało to wymiana wzmacniacza na kino domowe + ew. końcówka mocy do stereo

Jakie wzmacniacze polecacie przy takich wymaganiach?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, loup napisał:

możliwość podłączenia TV i malinki po złączu optycznym

każdy amplituner tylko po co skoro malina ma hdmi, jak planujesz kodi to tylko po hdmi będziesz miał DTS-HD i inne lepsze formaty.

4 godziny temu, loup napisał:

nie chce bajerów typu bluetooth czy funkcje sieciowe, bo od tego mam malinkę. Zamiast tego wolę lepsze "bebechy" mające wpływ na jakość dźwieku

w przypadku amplitunerów się tak nie da niestety sprzedają się gadżety więc producenci celują w to co się sprzedaje w przypadku nowych wzmacniaczy jest tak samo.

4 godziny temu, loup napisał:

jakby to było mało to wymiana wzmacniacza na kino domowe + ew. końcówka mocy do stereo

tutaj da się zrobić ale nie w tych pieniądzach. Ewentualna opcja to kupno teraz amplitunera a potem dokupienie końcówki stereo i podpięcie pod wzmaka ale wtedy musisz szukać modeli z pre-out dla frontów. Na pewno onkyo tx-nr696 oraz yamaha rx-v685, może w dobrej cenie dorwiesz rx-v781 (powinien kosztować około 1200 maks!) jeżeli Ci nie przeszkadza brak eARC. niestety nr696 oraz v685 nie kupisz raczej za 2k o ile nie trafisz jakiegoś outletu lub używki co jest realne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lolekdrugi napisał:

każdy amplituner tylko po co skoro malina ma hdmi, jak planujesz kodi to tylko po hdmi będziesz miał DTS-HD i inne lepsze formaty.

w przypadku amplitunerów się tak nie da niestety sprzedają się gadżety więc producenci celują w to co się sprzedaje w przypadku nowych wzmacniaczy jest tak samo.

tutaj da się zrobić ale nie w tych pieniądzach. Ewentualna opcja to kupno teraz amplitunera a potem dokupienie końcówki stereo i podpięcie pod wzmaka ale wtedy musisz szukać modeli z pre-out dla frontów. Na pewno onkyo tx-nr696 oraz yamaha rx-v685, może w dobrej cenie dorwiesz rx-v781 (powinien kosztować około 1200 maks!) jeżeli Ci nie przeszkadza brak eARC. niestety nr696 oraz v685 nie kupisz raczej za 2k o ile nie trafisz jakiegoś outletu lub używki co jest realne.

Może nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Na tym etapie nie potrzebuje amplitunera czy wzmacniacza AV. Stwierdziłem, że zacznę właśnie od dobrego wzmacniacza stereo / końcówki mocy. Tylko z wymaganiami jak powyżej i w budżecie ok. 2000 zł. Czy to jest sensowna opcja? Jeśli tak to jakie wzmacniacze / końcówki teraz brać pod uwagę?

W dalszej krokach byłoby dokupienie dobrych frontów, potem ew. subwoofer a dopiero ewentualnie na końcu (może kiedyś) dokupienie do tego wzmacniacza AV z pre-out oraz pozostałych głośników do 5.1 (centralny + 2 tylne). Czy takie ulepszanie systemu ma ręce i nogi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MobyDick napisał:

Jak najbardziej ma to sens. Po prostu zwykle ludzie kupują najpierw amplituner kd, a potem rozbudowują go o stereo.

Jak dla mnie kupno teraz amltiunera kd nie ma sensu, bo nie mając wszystkich głośników nic mi to nie da. Wolę sobie wyprowadzić sygnał cyfrowy z tv i malinki na dobry wzmacniacz i stopniowo ulepszać zestaw. Mój aktualny wzmacniacz nie ma wejścia optycznego , więc TV mam podłączony pod gniazdo słuchawkowe.

Wracając do tematu, jakie wzmacniacze stereo przy tych parametrach? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, loup napisał:

Może nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Na tym etapie nie potrzebuje amplitunera czy wzmacniacza AV. Stwierdziłem, że zacznę właśnie od dobrego wzmacniacza stereo / końcówki mocy. Tylko z wymaganiami jak powyżej i w budżecie ok. 2000 zł. Czy to jest sensowna opcja?

ok, to ma jak najbardziej sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...