Skocz do zawartości

Podłogówki stereo (potem kino) + amp, budżet ok 10 tyś.


Arkon

Recommended Posts

Szukam zestawu 2.0 / 3.0 (2x podłogówka + ew. gł. centralny) jako początek kina z atmosem (docelowo pewnie 5.0.2)

Filmy: 70%, stereo 30%

Stereo: wokale, akustyczna, instrumentalna, jazz, big band. Nie lubię szorstkiej góry. Lubię ciekawe faktury na basie.

Nie planuję subwoofera (nie mam gdzie postawić), więc mile widziany bas w podłogówkach.

Centralny chętnie z głębokimi tonami (pasmo szersze od dołu).

Wymagania od żony: kolor koniecznie czarny, nie błyszczący fortepianowy.

Małe pomieszczenie: 16 m. kw.

Amplituner przynajmniej 9 kanałów, 4k, z eARC, z dobrą kalibracją (układ pokoju nie jest typowy).

Budżet: 10 tyś.

Wstępne typy:

- Denon X3600H

- Dali Oberon 7 + Dali Oberon vocal

- Fyne Audio F501

- Tannoy Revolution XT6F

- Klipsch RP-5000F

- Indiana Line Diva 650 odpada ze względu na fortepianową czerń (chyba że jest wersja w macie?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

3 minuty temu, Arkon napisał:

Nie planuję subwoofera (nie mam gdzie postawić), więc mile widziany bas w podłogówkach.

Odpuść KD , bez subwoofera ta zabawa nie ma najmniejszego sensu. Żadna podłogówka nie da Ci takiego / a nawet przybliżonego / efektu jak sub. Przy takim założeniu , że nie kupujemy suba , jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JaZz napisał:

Jest na pewno dużo lepiej jak same stereo. 

Nie jest . Bez subwoofera mamy marną namiastkę kina. Przy prawidłowym ustawieniu kolumn stereo efekty kinowe również się pojawią. Po za tym zyskujemy przynajmniej jeden system na jakimś poziomie. W przypadku KD bez suba nie mamy kina , a z amplitunerem KD, nie mamy dobrego stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie drżenie podłogi nie jest warunkiem dobrego kina.

Tak jak pisze @JaZz - centralny ma dla mnie znaczenie ze względu na barwę głosu na dialogach. Wbrew pozorom różni aktorzy mają różne głosy. Np. Morgan Freeman fajnie buczy. Albo Sean Connery. Lektorów PL nie trawię.

Edytowano przez Arkon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arkon zrobisz jak zechcesz. Oczywiście najlepiej jest się przejść do salonu audio i posłuchać system z subem i bez. Dla mnie bez suba to tylko o oczko lepszy odbiór niż z głośników telewizora , ale o dźwięku kinowym to mowy nie ma. Ktoś po coś wymyślił kanał LFE , i nie chodzi tu o spadający tynk ze ścian , czy pękające szklanki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Arkon, do 16 metrów spokojnie możesz wstawić monitory. Niestety żadna kolumna podłogowa nie da Ci tego co sub, tutaj koledzy mają rację. 10k PLN to już fajny budżet i można coś pokombinować. Może wstaw zdjęcie pokoju, wtedy branża i koledzy z forum podpowiedzą gdzie wstawić sub i jak ugryźć Twój problem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kina bez suba.

Jeśli tego suba ma nie być to idziemy w stereo.

Jeśli się przełamiesz i sub z czasem będzie to tak. Jest sens

Denon X 3700 + ale nie z Dali! Chyba byłeś w branżowym salonie że takie zestawienie wybrałeś. Do Denona na przykład Magnat Signature 505/507 albo Dynaudio EMIT 30

Ewentualnie Yamaha RXV6 nowa wersja 685 + wspomniane Dynaudio lub tutaj Fyne F 501

Zapraszam na odsłuch. Albo po wypożyczenie sprzetu do domu.

No i pytanie: kino czy jednak stereo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźmy sobie że idziemy do kina np. Helios na dobry film z cyklu Gwiezdne Wojny i wyłączają nam subwoofery w czasie seansu. Myślę że po kilku minutach byłaby awantura i ludzie wyszli by z seansu z wielkimi pretensjami i żądaniem zwrotu gotówki. Kino to emocje a subwoofery odgrywają potężną rolę w tej zabawie, docenisz to również przy cichym słuchaniu gdy frontowe kolumny nie będą w stanie emitować odpowiedniej energii subwoofer świetnie podkreśli dół pasma dając odpowiedni efekt i wypełnienie. Przy tak małej powierzchni możesz swobodnie zastosować monitory i subwoofer, a amplituner Denona czy to model AVR-X3600, czy 3700 będzie doskonałą bazą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

docenisz to również przy cichym słuchaniu gdy frontowe kolumny nie będą w stanie emitować odpowiedniej energii subwoofer świetnie podkreśli dół pasma dając odpowiedni efekt i wypełnienie. Przy tak małej powierzchni możesz swobodnie zastosować monitory i subwoofer, a amplituner Denona czy to model AVR-X3600, czy 3700 będzie doskonałą bazą.

Tak, możliwość cichego słuchania jest na plus, ale z drugiej strony niskie basy lubią się rozchodzić do pomieszczeń obok. Więc w sumie nie wiem czy subwoofer pomaga w cichym słuchaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arkon napisał:

Tak, możliwość cichego słuchania jest na plus, ale z drugiej strony niskie basy lubią się rozchodzić do pomieszczeń obok. Więc w sumie nie wiem czy subwoofer pomaga w cichym słuchaniu.

Kino to tak jak pisali koledzy z @Q21 niskie tony emitowane przez suby , oraz ..... odpowiedni poziom SPL. Odniosę się do wcześniejszego porównania Q21 , a jak by tak nawet z subami puścić w Cinemaxie ludziskom " Gwiezdne Wojny" na 60dB , to co, nie wyszli by ?

Przy cichym słuchaniu ścieżki dźwiękowej filmu 3/4 dynamiki znika. Chyba , że piszesz o cichym słuchaniu muzyki , tam faktycznie subwoofer nie musi być , ponieważ słuchamy w trybie amp. Stereo lub Pure Direct . Tylko jak do muzyki ,to po cholerę Ci amplituner KD ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, tomek4446 napisał:

Przy cichym słuchaniu ścieżki dźwiękowej filmu 3/4 dynamiki znika. Chyba , że piszesz o cichym słuchaniu muzyki , tam faktycznie subwoofer nie musi być , ponieważ słuchamy w trybie amp. Stereo lub Pure Direct . Tylko jak do muzyki ,to po cholerę Ci amplituner KD ? :) 

Tak jak pisałem: 70% kino, 30% muzyka. Każdy aplituner AV ma tryb stereo, co bardzo mi pasuje (no wiem, nie tej klasy co zwykłe stereo, ale chyba nie będę kupował 2...)

Miałem kiedyś kino 5.0 na Wharfedale Diamond / Denon 1610 czy coś takiego i grało to całkiem nieźle nawet bez suba. Potem suba dokupiłem i było ciut lepiej, ale nie żeby jakaś przepaść.

Czy dla samego stereo różnica poziomu podłogówek i podstawkowych to jest przepaść ? Bo jeśli nie, to może faktycznie podstawki + sub.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Arkon napisał:

Tak jak pisałem: 70% kino

Chyba się jednak nie rozumiemy :) Bez subwoofera nie masz , żadnego 70% kina. Masz po prostu o oczko lepsze głośniki niż z TV.

1 godzinę temu, Arkon napisał:

Czy dla samego stereo różnica poziomu podłogówek i podstawkowych to jest przepaść ? Bo jeśli nie, to może faktycznie podstawki + sub.

Przy 16m2 spokojnie możesz wejść w monitory. Jak pójdziesz w amp. KD to jakość stereo i tak nie będzie miała znaczenia , czy to będą podłogówki ,czy nie. Za to dobra wiadomość jest taka , że jak zdecydujesz się na stereo / np. na bazie monitorów/ to sub nie będzie potrzebny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...