Skocz do zawartości

direct vs dolby atmos


ToToTomek

Recommended Posts

Witam. Czy jest jakas różnica jesli sciezkę w dolby atmos - koncert odtwarzamy w trybie direct a opcja gdy przełączamy na tryb dolby atmos ktory pojawia sie TYLKO jesli film koncert jest w tejze ścieżce. Direct ma dawac czysty sygnał taki w jakim jest zapis na plycie bluray czyli dolby atmos. Co wiec daje nam przejscie na tryb dolby atmos ktory pojawia sie tylko gdy jak pisałem dysponujemy taka plyta. W odsłuchu nie bardzo slysze różnice. Pytam z czysto technicznego punktu widzenia..Sytuacja na ampli onkyo.  Z gory dzięki za rzeczowe odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bali napisał:

A nie masz tak że w trybie Direc wyświetlacz gaśnie? Sygnał jest podawany najkrótsza droga bez zbędnych upiekszaczy.

Sprawdzę ale wydaje mi się, że nie . Amnezja heh...Sęk w tym ze tryb dolby atmos pojawia się tylko w momencie kiedy płyta jest w dolmy atmos. W innej sytuacji są tylko pozostalem mono, stereo, orkiestra, surround itd.....

Dlatego mnie to zaciekawiło, chyba ze te 2 opcje są takie same, direct był a atmos poprostu wskazuje ze mozna to odpalic w takim trybie....Dlatego pytam o szczegóły.....

Wydaje mi się że nie gaśnie wyświetlacz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mieszasz.
Tryb Atmos pojawia się wtedy gdy masz np.film w tym kodeku audio. Są to efekty na suficie.
Tryb Direc czy Piure Direc sam ustawiasz jeśli chcesz aby ścieżka audio była w oryginalnym formacie i to wtedy co na wejściu to to samo na wyjściu jest. Najlepsza opcja to tryb Auto. Amplituner optymalnie ustawia opcje pod dany sygnał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego auto w onkyo, ścieżkę można w nim mixować więc jak ktoś przestawi ścieżkę czyli zrobi mix do innego kodeka to tak zostanie do puki tego nie  zmienimy.

Pure oczywiście wyłącz wyświetlacz tryb ten wyłącz wszystko razem z kalibracją i regulacja balansu tonów.

Ale tak czy siak autor nie wiem co czym jest i nie potrafi zadać pytania, odsyłam do instrukcji.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Bali napisał:

Trochę mieszasz.
Tryb Atmos pojawia się wtedy gdy masz np.film w tym kodeku audio. Są to efekty na suficie.
Tryb Direc czy Piure Direc sam ustawiasz jeśli chcesz aby ścieżka audio była w oryginalnym formacie i to wtedy co na wejściu to to samo na wyjściu jest. Najlepsza opcja to tryb Auto. Amplituner optymalnie ustawia opcje pod dany sygnał.

No tak, piszę o koncercie który ma sciezke w dolby atmos. Mam atmosy zabudowane. Sa tryby direct i pure direct w pure wyświetlacz gaśnie faktycznie jak pisałes, w direct nie, między direct a pojawiającym się dolby atmos (pojawia się tylko  jesli płyta ma taką ścieżkę) nie bardzo słychać różnice stad moje pytanie. Czysta ciekawość o różnice. Rozumiem ze uruchamiajac direct masz dokładnie oryginał - i tak jest bo płyta w dolby atmos śmiga pięknie po wszystkich kanałach , zatem moze ktos sie wypowie co w przypadku trybu dolby atmos. A moze to tylko taki dodatkowy niepotrzebnybajer który daje dokładnie to samo co direct czyli pełną oryginalna scieżke w atmos...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie direct kalibracja akustyki jest wyłączona, equalizer jak i regulacja balansem tonalnym skoro nie słyszysz różnicy oznacza to tylko jedno że nie wykonałeś automatycznej kalibracji który zmienia w mniejszym lub większym stopniu charakterystykę fal dźwiękowych które generują głośniki.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Direc czy Piure Direc to nic innego jak tylko wzmocniony sygnał. To co dostaje Amp AV na wejściu to on przekazuje na wyjście bez upiększanie itp. w tym przypadku masz Atmosa. Dasz inna płytę na której jest 5.1hdmaster to będzie na wyjściu. Jeżeli będziesz chciał aby z tej płyty z tej ścieżki zrobić Atmos to nie da rady bo ona ma tylko informacje zawarte dla 5.1 kanałów a nie 5.1.4 czy innego Atmosa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bali napisał:

Direc czy Piure Direc to nic innego jak tylko wzmocniony sygnał. To co dostaje Amp AV na wejściu to on przekazuje na wyjście bez upiększanie itp. w tym przypadku masz Atmosa. Dasz inna płytę na której jest 5.1hdmaster to będzie na wyjściu. Jeżeli będziesz chciał aby z tej płyty z tej ścieżki zrobić Atmos to nie da rady bo ona ma tylko informacje zawarte dla 5.1 kanałów a nie 5.1.4 czy innego Atmosa.

ok dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Yamahe?

Direct to co innego niż Pure Direct.

Direct czy też czasem nazywany Straight pozwala amplitunerowi na wybór ścieżki, kodeka samemu.

Pure Direct bez względu jaki jest tryb z żródła przełącza amplituner w stereo z wyłączonymi upłynniaczami i dodatkami.

Chyba że źle rozumiem pytanie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, S4Home napisał:

Masz Yamahe?

Direct to co innego niż Pure Direct.

Direct czy też czasem nazywany Straight pozwala amplitunerowi na wybór ścieżki, kodeka samemu.

Pure Direct bez względu jaki jest tryb z żródła przełącza amplituner w stereo z wyłączonymi upłynniaczami i dodatkami.

Chyba że źle rozumiem pytanie?

onkyo.....

rozumiem,dziękuje zatem jesli w direct - ampli sam wybiera to wnioskuje ze wybiera dolby atmos (plyta z taka sciezka), tym samym moglłoby sie potwierdzic to ze efekt na pojawiacej sie opcji wyboru "dolby atmos" jest taki sam. W direct robi to poprostu za nas ampli. Prosze mnie poprawić jesli sie myle

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak Direct w Atmosie. Jest ścieżka 5.1 lub 7.1, ale oprócz niej jest jeszcze dźwięk obiektowy zapisany jako odizolowana fala dźwiękowa o określonej głośności i położeniu. Nie jest przeznaczona do odtworzenia przez konkretny głośnik, tylko amplituner decyduje, jak zostanie odtworzony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Pure Direct bez względu jaki jest tryb z żródła przełącza amplituner w stereo

Nie prawda.

Czy tak na prawdę jest ciężko zrozumieć ŻE :

pure direct = wyłącza wyświetlacz, wszystkie nie wykorzystywane obwody strefy, kalibrację. eq, balans tonalny

direct = wyłącza kalibrację, eq , balans tonalny.

cała reszta = możliwość regulacji tonalnej, włączenia/wytłaczania kalibracji, regulacji eq.

I to jest różnica między tymi trybami i tyle.

 

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ścieżka trueHD

g7gO846.jpg

iFGs2JD.jpg

Tryb Dolby Surr który pozwala rozszerzyć ścieżkę zwykłą nie atmos na głośniki sufitowe

EroaUqA.jpg

 

ścieżka TrueHD/Atmos

sILpDb4.jpeg

 

Autor tematu powinien wziąć do ręki instrukcję i przeczytać co jest w niej napisane skoro sam nie potrafi rozumieć na czym polega różnica i możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jasiek88 napisał:

ścieżka trueHD

g7gO846.jpg

iFGs2JD.jpg

Tryb Dolby Surr który pozwala rozszerzyć ścieżkę zwykłą nie atmos na głośniki sufitowe

EroaUqA.jpg

 

ścieżka TrueHD/Atmos

sILpDb4.jpeg

 

Autor tematu powinien wziąć do ręki instrukcję i przeczytać co jest w niej napisane skoro sam nie potrafi rozumieć na czym polega różnica i możliwości.

Autor tej odpowiedzi nie powienien odpowiadać jeśli nie chce....zapewne ma ciekawsze rzeczy do zrobienia w swoim perfekcyjnym świecie....

Jak widać temat jest interpretowany na różne sposoby.....przez osoby,które mogą mieć większą wiedze niż Twoja.

Serdecznie Cie pozdrawiam :D:D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj mojego postu bezpośrednio pod swoim.

1 minutę temu, ToToTomek napisał:

przez osoby,które mogą mieć większą wiedze niż Twoja.

Jak widzisz nie bardzo niestety kino to nie zabawka dla debili :) tylko trzeba mieć trochę oleju w głowie żeby zrozumieć pewne sprawy.

Pure Audio
Listening mode that provides purer sound
quality by switching off the power of the display
and analog video circuits.

The display is turned off when the Pure Audio (for
compatible models only) listening mode is selected.

While the listening mode is Pure Audio (for compatible
models only), the video signals input through jacks
other than the HDMI IN jack cannot be shown.

If ZONE 2 or ZONE 3 is turned on when the listening
mode of the main room is Pure Audio, it will
automatically switch to the Direct listening mode.


Direct
This listening mode can be selected for all input
signals. It shuts down processing that affects
sound quality to deliver a playback sound quality
closer to sources. Speakers play the sound field
according to the number of channels in the input
signal
, so there would be output from only the
front speakers for a 2 ch signal, for example


To adjust the sound quality
It is possible to enhance or moderate the bass and treble of
front speakers. Press TONE on the main unit several times
to select the desired setting from "Bass" and "Treble", and
turn the TONE dial to adjust
.
0 You can also adjust the sound quality of a power
amplifier connected in a separate room. After pressing
either ZONE 2 or ZONE 3 on the main unit, within
8 seconds press TONE and turn the TONE dial to adjust.
 This cannot be set if the listening mode is Pure Audio or Direct.

AccuEQ Room Calibration:
It cannot be set if the listening mode is Pure Audio or
Direct.

Re-EQ, Re-EQ(THX):
It cannot be set if the listening mode is Pure Audio or
Direct.

A/V Sync
It cannot be set if the listening mode is Pure Audio or
Direct.

Music Optimizer:
It cannot be set if the listening mode is Pure Audio or
Direct.

Autor to nikt inny jak śmierdzący leń wszystko jest w instrukcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jasiek88 napisał:

Nie cytuj mojego postu bezpośrednio pod swoim.

Jak widzisz nie bardzo niestety kino to nie zabawka dla debili :) tylko trzeba mieć trochę oleju w głowie żeby zrozumieć pewne sprawy.

A jednak takowe posiadasz :D Właśnie wiec nie powinienes się wypowiadać tam gdzie Cie nie proszą....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jasiek88 napisał:

Najpierw się czegoś naucz a później szczekaj.

Ale przecież to Ty zacząłeś ujadać. Nikt Cie nie prosil. Twoje zdanie jest dla mnie kompletnie nieistotne. Nie zwróciłem się do Ciebie. W świecie audio poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy nie mają takiego bólu tyłka i takich kompleksów na punkcie swojej pseudowiedzy jak Ty. Pamietaj rozumu nie pozjadałeś, kiedyś też zaczynałeś a temat wywołał dyskusję, czystą ciekawość, sprzeczne poglądy dają konstruktywne odpowiedzi. Ty tego jedak nigdy nie zrozumiesz a szkoda....Podobny temat poruszany był na innych forach , grupach, jakże konstuktywne odpowiedzi mozna było poznać i porady. Milego dnia Ci zyczę....

Edytowano przez ToToTomek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2020 o 10:41, Jasiek88 napisał:

Nie prawda.

Czy tak na prawdę jest ciężko zrozumieć ŻE :

pure direct = wyłącza wyświetlacz, wszystkie nie wykorzystywane obwody strefy, kalibrację. eq, balans tonalny

direct = wyłącza kalibrację, eq , balans tonalny.

cała reszta = możliwość regulacji tonalnej, włączenia/wytłaczania kalibracji, regulacji eq.

I to jest różnica między tymi trybami i tyle.

 

Nie wiem czy to nie jest kwestia tez firmy w której są montowane te układy Pure Direct. Ale nie kłócę się.

W takim razie nie widzę potrzeby montowania Pure Direct. ale to ja.

Tylko dodałem komentarz.

Dziękuję za wyjaśnienie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w tym temacie zostało wszystko powiedziane nie trzeba tu tworzyć żadnych nowych teorii bo wszystko jest w instrukcji jakie są różnice między trybami.

Czy Pure Direct a amplituner KD może być rożnie interpretowany i zastosowany? nie sądzę w denonie i yamaha działa podobnie odłącza układy które mogą generować zakłócenie.

Ogólnie w Onkyo RZ słychać dość wyraźnie różnice między Pure Direct a Direct @S4Home sprawdźcie sobie kiedyś w wolnym czasie, w muzyce dochodzi tam sporo wysokich tonów co podejrzewam jest grzebanie ze strony onkyo w dźwięku.. aby udać "czysty" bardziej klarowny dźwięk :)

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko chciał zauważyć, że nie ma czegoś takiego, jak Direct czy Pure Direct i jakikolwiek dźwięk obiektowy. Amplituner decyduje, które głośniki odtworzą dźwięk obiektowy, w jakiej głośności i z jakim opóźnieniem. Nie ma możliwości, aby było inaczej, bo dźwięk nie jest zakodowany jako dyskretna ścieżka audio, którą można by przesłać do konkretnego głośnika bez żadnej obróbki, tylko jako obiekt, który musi być umiejscowiony w przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jasiek88 napisał:

Ogólnie w Onkyo RZ słychać dość wyraźnie różnice między Pure Direct a Direct @S4Home sprawdźcie sobie kiedyś w wolnym czasie, w muzyce dochodzi tam sporo wysokich tonów co podejrzewam jest grzebanie ze strony onkyo w dźwięku.. aby udać "czysty" bardziej klarowny dźwięk

Tak sprawdzę. Wiesz ja z reguły po to robię kalibrację i ustawienia żeby ich nie zerować. I raczej czerpać radośc z tych ustawień. Ale sprawdzę!

Dziekuję

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...