Skocz do zawartości

Wzmacniacz do MA Silver 500 (początkowo: do Klipsch F3)


Markcox

Recommended Posts

Cześć,

Wreszcie przyszedł czas na to, że i ja (tu niespodzianka) potrzebuję pomocy, wskazówki, ukierunkowania w wyborze wzmacniacza stereo 😉

Do tej pory główną zajawką było u mnie kino, ale coraz mocniej w moje progi zaczyna wchodzić muzyka i uzurpować sobie coraz większy udział - odtwarzana głównie z płyt CD. Bodźcem do tego całego zamieszania było odkurzenie ze strychu starego CD Denona, kupionego jakieś 20 lat temu i tak jakoś poszło.

Obecnie jestem w posiadaniu ampli KD Pioneer SC-LX87 i zestaw kolumn oparty o fronty Klipsch F3 (reszta kolumn i sub’ów tu raczej nie ma większego znaczenia). I tu po dłuższym obcowaniu z muzyką pojawia się problem. Tak, jak w kinie ten zestaw wyrywa mnie z butów, tak w muzyce, po dłuższej „chwili” obcowania to jednak nie jest to. Jak przy muzyce z kategorii ogólnie rozumianych klubowych, HH itp. brzmienie Klipsch’a z Pionkiem spokojnie się  sprawdza, tak już np. muzyka rockowa przy dłuższym słuchaniu potrafi trochę męczyć.

I tu poszukiwałbym wzmacniacza, który by nieco ocieplił ten charakter Klipsch, trochę złagodził jego górę, uwypuklił środek, z zachowaniem mocnej podstawy basowej.

Dodam, że w ramach eksperymentu miałem okazje krótko pobawić się na tych kolumnach wzmacniaczem NAD, jak dobrze pamiętam 326bee, ale w mojej ocenie nie dźwignął tematu. Nie zagrał lepiej od SCLX, mało tego sprawiał wrażenie, że nie daje rady napędzić niskotonowych głośników, Pionek radzi sobie z tym lepiej. Zdecydowanie lepiej ten NAD wypadł przy znacznie mniejszych F10 Klipsch’a.

Budżet… tu mam zagwozdkę. I chciałem niejako odwrócić kota ogonem – ile powinienem przygotować srebrników, żeby faktycznie osiągnąć efekt, jakiego oczekuje? 2k? 4k? może 6k?

Myślę, że takie przedziały biorę pod uwagę, ze wskazaniem chętnego zatrzymania się na 4k właśnie. Dodam, że również, a może nawet przede wszystkim, biorę pod uwagę używki. Chcę na razie pobawić się trochę dźwiękiem, potestować.

Jeszcze jedno, z racji chęci wciągnięcia wzmacniacza w układ kina, dobrze by było, gdyby wzmacniacz miał opcję pracy, jako końcówka mocy w kinie.

Pomożecie? 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 342
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Markcox nie chcę nic sugerować, ale pogadałbym z Panami z branży o Cyrusie One / lub HD o ile potrzebujesz streaming/. instalowałem go koledze i naprawdę mnie zaskoczył. Jestem przyzwyczajony do dużych klocków i raczej sceptycznie podchodziłem do czegoś mniejszego / ale skubany jest za to długi :) /, nie sądziłem , że może mieć takiego kopa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że F3 nie są szczytem finezji i nie zostały stworzone do muzyki symfonicznej - inne jest ich zastosowanie, ale jak zaznaczyłem, jest to u mnie przede wszystkim podstawa kina. Ale i w muzyce w dominującym u mnie gatunku muzyki klubowej świetnie sobie radzą - generalnie lubię jasne granie. Jednak, jak już wspomniałem problem zaczyna się w innych gatunkach, które również zaczęły gościć w naszym domu, przez polskiego rock'a, JMJ, Jacksona, Vangelis'a, praktycznie przewija się wszystko, poza heavy metalem. Nie może być tak tragicznie, żeby nic nie dało z tym się zrobić ;) 

@tomek4446 dzięki za drogowskaz, Streaming nie jest w tym priorytetem. Cyrusa One mam gdzieś na marginesie, z resztą wiem, że Seba ma i go poleca. Zastanawiam się tylko, czy właśnie w używkach, za mniejsze pieniądze nie można osiągnąć podobnego efektu. A w moim przypadku jest to swoisty eksperyment, który w razie czego ma przynieść jak najmniejsze straty a i z finalnym zakupem chciałbym zmieścić się w możliwie jak najniższym (w miarę możliwości) budżecie. Widziałem u Pumpurka fajne CA, ale już zdążyłem doczytać, że z Klipschem to nie jest najszczęśliwsze połączenie.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadałbym też z @MobyDick o klasie D , wg. mnie to jedne z bardziej neutralnie grających wzmacniaczy.

Zadzwoniłbym też do Pumpurka w sprawie :

https://allegro.pl/oferta/zadbany-wzmacniacz-stereo-arcam-a38-pilot-9096190046

Miałem dwa Arcamy , może niezbyt muzykalne ale za to detaliczne granie. przynajmniej w moim odczuciu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ja nie znam tych klipschy ale skoro są ostre jak brzytwa to Cyrusa ja nie polecam. Nie tędy droga. Może coś z atolla, może audiolaba. Cambridge też raczej nie. Cyrus to raczej granie neutralne ze wskazaniem na delikatne rozjaśnienie. Zdaje się że nuprime, który pracuje w klasie D gra ciepło, niestety chyba nie ma wejść main on. 

Ale ja celowałbym najpierw w atolla i audiolaba. 

A w ogóle to szczęka mi opadła, że jeden z największych fanów kina domowego na tym forum idzie w sprzęt stereo 🤪

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maciek72 napisał:

Zdecydowanie lepiej grają RF 62II lub RP 260 , 280

z tym zdecydowanie, to bym nie przesadzał. Zdecydowanie lepiej, to one grają od serii R, ale Synergy mimo wszystko jak na Klipsch'a ma trochę inny charakter grania.

26 minut temu, seba3002 napisał:

Ale ja celowałbym najpierw w atolla i audiolaba

Dzięki Seba, będę miał to na uwadze

26 minut temu, seba3002 napisał:

A w ogóle to szczęka mi opadła, że jeden z największych fanów kina domowego na tym forum idzie w sprzęt stereo 🤪

Latka lecą to i priorytety trochę zaczynają się zmieniać ;) Kino oczywiście zostaje i nadal ma duży udział w torcie, ale smakowanie stereo zaczyna nie być bez znaczenia :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że temat trochę jakby umarł, a ja jestem bardzo zainteresowany rozwojem wypadków, to troszkę pogrzebałem i... Zdaje się kolego @Markcox, że jesteś z Warszawy. Masz tam na miejscu fajny salon @Na Temat Audio, w którym dostaniesz Cyrusa, atolla i audiolaba jak równie inne wzmak, których nie znam 😉. Może warto byłoby udezyc do nich? W każdym razie gdybym ja miał na miejscu sklepy takie jak te udzielające się na forum, to siedziałbym tam pewnie co kilka dni 🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie biorę pod uwagę taki scenariusz. Ale to z nowych, a brałem pod uwagę również używki, tu liczyłem na ukierunkowanie w coś cieplej grającego.

Jeszcze chodzi mi po głowie inny kierunek - zmian w kolumnach ;) "dojrzewam" powoli do pójścia w inne kategorie dźwięku, w ramach testów - tak trochę "wreszcie", bo z takim pomysłem mierzyłem się już od jakiegoś czasu. I może to jest dobry moment?! :) 

33 minuty temu, seba3002 napisał:

W każdym razie gdybym ja miał na miejscu sklepy takie jak te udzielające się na forum, to siedziałbym tam pewnie co kilka dni 🤪.

Po co się rozdrabniać, wpadnij z własnym materacem i nie wychodź przez dni kilka ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że rady Maćka to raczej z tych typu "wujek dobra rada" 🙂. Ja na Twoim miejscu zrobił bym sobie "wycieczkę" po warszawskich salonach audio, porozmawiał ze sprzedawcami. Wiem z doświadczenia, że często są to ludzie, którzy chcą zarobić, nie patrząc na oczekiwania klienta ale są też prawdziwi pasjonaci, którzy potrafią wczuć się w oczekiwania kupującego. Wiem że się powtórzę lecz bardzo dużo pozytywnych opinii naczytałem się o salonie @Na Temat Audio i ja osobiście tam zaczął bym swoją "przygodę". Dziwi mnie tylko, że ani @Q21 ani @S4Home nie przeczytali tematu i nie podsunęli pomysłu, w którą stronę mógłbyś pójść. Cóż. Z racji tego, że Twój temat strasznie mnie zainteresował i jestem mega ciekaw jak się rozwinie, to za punkt honoru postawiłem sobie drążenie go i podbijanie wątku 🙂. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pewnie będę musiał zrobić, aczkolwiek nie ukrywam, że przede wszystkim brałem pod uwagę używki. Kupić, pobawić się, w razie niespełnienia oczekiwań odsprzedać i pójść w następny - tu liczyłem właśnie na jakieś ukierunkowanie, gdyż do tej pory stereo, to nie była moja bajka ;) W przypadku nowych sprzętów wchodzimy w trochę inny pułap budżetu. Nie wiem, czy chcę go dźwigać, czy aż tak bardzo mnie to wciągnie. Ale dzięki za wsparcie, na pewno dam znać o rozwoju sytuacji - czy on nastąpi z pomocą forum, czy innego źródła 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, skoro zostaliśmy już wywołani do tablicy to nie pozostaje nam nic innego jak zabrać głoś w tej dyskusji. Jak sam zauważyłeś masz dobry, wysoki model amplitunera KD. Stąd też zabawa wzmacniaczami z przedziału cenowego 2-3k nie bardzo ma sens, bo nie zagrają one lepiej od Twojego Pionka ( przykład to testowany przez Ciebie NAD ). Jeśli coś miałoby zagrać odczuwalnie lepiej to właśnie wzmacniacz z przedziału cenowego 5-6k. Dobrym wyborem będzie tu wzmacniacz hybrydowy, może być Unison Research Unico Primo, może być Vincent, może być Haiku Audio serii Sol. Można by sprawdzić wzmacniacz Regi Elex-R, może wyższy model Nada na przykład C375Bee. Oczywiście możesz szukać zarówno nowych jak i używanych modelu tychże producentów. Tu jednak dochodzimy do innego problemu. Czy obecnymi kolumnami wykorzystasz potencjał takich wzmacniaczy? Moim zdaniem nie. Klipsch Synergy F3, to duża kolumna, mająca pewne wymagania co do elektroniki, jest to jednak jedna z niższych serii w rodzinie Klipscha. Moim zdaniem powinieneś się zastanowić czy większego skoku jakościowego nie osiągniesz inwestując te pieniądze w nowe kolumny frontowe. Pomijając, że wśród nowych kolumn znajdziesz ciekawe opcje jak choćby Klipsch RP-8000F, Polk Audio S-60e, Monitor Audio Bronze 500, Fyne Audio F502, ( wszystkie z dużymi wooferami ) to na rynku wtórnym z taką kwotą można już znaleźć naprawdę ciekawe opcje. Moim zdaniem warto rozważyć scenariusz, gdzie to kolumny są do wymiany w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest konkret, ponad miarę moich oczekiwań, co do obrania właściwego kierunku ;) Wielkie dzięki Michał @Na Temat Audio Więc muszę to porządnie przetrawić, gdyż nie ukrywam, że - dla zaspokojenia czystej ciekawości - potestowanie innych kolumn również chodziło mi po głowie. Teraz tym bardziej, gdzie wyjaśniło się, że inwestycja we wzmacniacz na poziomie 3k nie wiele może wnieść do tematu.

9 minut temu, mkk napisał:

Używki jak najbardziej, ale z Klipschami do odsłuchu :D

Wielkie dzięki kolego @mkk :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przetrawiłem trochę temat... Więc odwróćmy teraz sytuację.

Mając na uwadze, że w głowie pojawiły mi się oczekiwania względem posiadanego Klipsch'a

Dnia 16.10.2020 o 20:19, Markcox napisał:

trochę złagodził jego górę, uwypuklił środek, z zachowaniem mocnej podstawy basowej

szukam kolumn ;) powiedzmy, że w budżecie 6k +/- za parę frontów,, które będą bliskie spełnienia powyższego, przy zachowaniu i uwzględnieniu w torze samego ampli KD (wymienianego w pierwszym poście Pionera SC-LX), przynajmniej na razie - nie wykluczam oczywiście w dalszym kroku i tak pójścia we wzmacniacz stereo, a raczej jest to bardziej, jak pewne.

Czy wymiana na wspominane RP280? Faktycznie będą bardziej "melodyjne" od przeze mnie posiadanych? Słuchając ich kiedyś (niestety nie w bezpośrednim starciu z F3 i w salonie audio), z tego co zapamiętałem, nie odniosłem wrażenia, żeby była między nimi jakaś przepaść. Fakt, że wtedy nie był to odsłuch, w którym priorytetem było stereo.

Jak na tym tle wypadają KEF Q950? Nie ukrywam, że bardzo mi się podobają KEF'y, ale seria R na ten moment poza zasięgiem ;) 

I tak, wiem, że odsłuchy, odsłuchy i jeszcze raz odsłuchy ;) ale chciałbym najpierw przy Waszej pomocy określić w miarę "wąską" 😁 grupę, następnie przesiać je na odsłuchach w salonie, finalnie biorąc góra dwie pary na testy do domu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie, to pokój z aneksem kuchennym (w sumie 31m2), do tego otwarty (szerokość przejścia ok. 1,5m) na kilkunastometrowy korytarz. 

Pionka nie wyeliminuję, muszę brać go pod uwagę, z kina na pewno nie zrezygnuję. Jak wspomniałem w tor na pewno wejdzie za jakiś czas wzmacniacz, ale to "chwilę" potrwa. Z używkami w tym wypadku może być problem mniejszy, czy większy, z przeprowadzeniem odsłuchu - tym bardziej we własnym domu ;) ale rzucę okiem i rozważę - dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...