Skocz do zawartości

Wymiana amplitunera oraz frontów pod lepsze stereo


..Michał..

Recommended Posts

Witajcie,
Właśnie dołączyłem do forum dla tego na początku chciałbym się z Wami przywitać.
Ostatnio sporo czasu spędziłem przeglądając to forum, uzyskałem wiele cennych informacji i chciałbym poradzić się Was w kwestii odświeżenia mojego zestawu audio.
Obecnie mam dość wiekowy amplituner Onkyo TX-SR605 w zestawie z kolumnami Jamo s606.
Kiedyś zestaw służył głównie do kina domowego, teraz proporcje kino/muzyka się zmieniły jest to mniej więcej odpowiednio 30% do 70% i nie do końca satysfakcjonuje mnie dźwięk w stereo.
W amplitunerze brakuje mi też funkcji sieciowych, obsługi nowych kodeków dźwięku oraz złącza ARC.
Postanowiłem przede wszystkim wymienić amplituner oraz kolumny przednie. Główny cel jest taki aby amplituner całkiem nieźle radził sobie z muzyką. 

Udałem się salonu Top Hi-Fi i tam panowie zaproponowali mi zestaw Yamaha RX-A1080 z kolumnami B&W 603 lub B&W 704.
Wczoraj byłem na odsłuchu i generalnie z dźwięku byłem zadowolony chociaż nie powalił na kolana. Kolumny B&W 603 trochę lepiej wypełniały pomieszczenie niskimi tonami, ale B&W 704 miał lepszy środek i górę. Plusem B&W 704 jest też ich zdecydowanie mniejszy rozmiar co nie jest dla mnie bez znaczenia - mieszkam w bloku. Pomieszczenie w którym stoi zestaw ma wymiary 3m x 6m, TV wisi na dłuższej ścianie.
Napiszcie proszę czy Waszym zdaniem taki zestaw jest w OK, czy może warto wziąć np jakiś inny amplituner? W Top Hi-Fi nic innego mi nie zaproponowali, chyba głównie Yamahy mają na stanie.
Co do budżetu, powyższy zestaw już wychodzi 15k i nie chcę tego przekroczyć. Pierwotnie nawet zakładałem wydanie 10k. Jeśli chodzi o rodzaj muzyki to ciężko mi wskazać jeden konkretny, słucham prawie wszystkiego w zależności od nastroju. 
    
    
    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Koncepcja amplitunera ze wzmacniaczem mi się podoba. Rozumiem, że w takim przypadku można wziąć zdecydowanie tańszy amplituner, byle miał odpowiednie wejścia/wyjścia? Macie jakieś propozycje takiego zestawu? 

Wydaje mi się, że nie potrzebuję całego zestawu 5.1, myślałem o samych frontach ewentualnie dodatkowo z centralnym. Dub oraz tylne głośniki planowałem zostawić ze starego zestawu. Co myślicie o podłączeniu jako fronty z powyższym zestawem kolumn B&W 704?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może usiądź spokojnie i zastanów się czy w ogóle potrzebujesz kina domowego 🙂

A wracając do tematu. Tak, wystarczy tańszy AMP taki jak np onkyo 696, yamaha 685 (która chyba jest trudno dostępna) czy każdy marantz, od najtańszego modelu w górę. A żeby dobrać wzmacniacz i kolumny musisz określić jaki dźwięk w stereo Ci interesuje. Ja jako fanatyk dali mogę zaproponować Ci system oparty na dali zensorach lub obronach  i Cyrusie One. Ale opcji masz masę. Przy tym budżecie najlepiej udać się na odsłuch i wybrać coś na jego podstawie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) lubię po całym tygodniu pracy coś obejrzeć w weekend, dlatego nie chcę rezygnować z KD. Nie musi ono być nie wiadomo jakiej jakości, to co mam obecnie nie jest idealne ale myślę że akceptowalne. 

Moje wcześniejsze zapytanie o konkretny zestaw nie wynika z lenistwa, na pewno spędzę teraz sporo czasu na czytaniu i szukaniu odpowiedniego zestawu. Chodzi o to że nigdy wcześniej nie brałem pod uwagę oddzielnego wzmacniacza i teraz nawet nie wiem od czego zacząć. Liczę że może ktoś z Was ostatnio kompletował jakiś podobny zestaw i będzie w stanie coś zaproponować.

Zwracam uwagę na wygląd, więc aby zestaw wyglądał na spójny pewnie będę szukał urządzeń z tej samej firmy. Mam nadzieję że to nie ograniczy za bardzo wyboru.

Co do kolumn Dali, wolałbym jakieś mniejsze. Podstawkowych nie chcę bo ze podstawkami zajmują tyle samo miejsca co podłogowe, ale w miarę możliwości szukam jednak spośród tych mniejszych rozmiarowo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo ciekawych konfiguracji, które w danym budżecie możemy Ci zaproponować. Serdecznie zapraszam na odsłuchy do naszego salonu.

Kilka moich propozycji - w kwestii amplitunerów zwróciłbym Twoją uwagę na amplituner Marantz SR6015Denon AVC-X4700H, chyba że pójdziemy w kierunku urządzeń jeszcze bardziej zbudowanych pod hifi, czyli Anthem lub np. najnowszy NAD T758 v3. Wszystkie urządzenia możesz u nas przetestować.

Kolumny - koniecznie spójrz na System Audio Saxo 60, to kolumny, który świetnie sprawdzą się w Twoim salonie, na prawdę warto posłuchać. Wchodzi także w rachubę Audiovector QR3, może Fyne Audio F501 lub Audio Physic Classic 8.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, seba3002 napisał:

Tak, wystarczy tańszy AMP taki jak np onkyo 696

przecież on nie ma pre-out.

@..Michał.. yamaha rx-v685 to obecnie najtańszy nowy amplituner z pre-out jaki możesz dostać, wszystko inne będzie droższe. Jest jeszcze opcja kupienia czegoś bez pre-out i zastosowanie konwertera hi-low.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lolekdrugi napisał:

przecież on nie ma pre-out.

@..Michał.. yamaha rx-v685 to obecnie najtańszy nowy amplituner z pre-out jaki możesz dostać, wszystko inne będzie droższe. Jest jeszcze opcja kupienia czegoś bez pre-out i zastosowanie konwertera hi-low.

 

Jesteś pewny, że nie ma pre out? Rzuć okiem na tylna ściankę. 

Poza yamaha ma też marantza nr1510, który jest w podobnej cenie. Zresztą yamaha, o której piszesz nie jest już nowością 🙂

Także opcji, wbrew temu co piszesz, jest co najmniej 3.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seba3002 napisał:

Jesteś pewny, że nie ma pre out? Rzuć okiem na tylna ściankę. 

kurcze faktycznie, musiałem na złą ścinkę popatrzeć, przepraszam za błąd.

4 minuty temu, seba3002 napisał:

Poza yamaha ma też marantza nr1510, który jest w podobnej cenie. Zresztą yamaha, o której piszesz nie jest już nowością 🙂

no jest ten Marantz ale to jest slim, musiałbym zerknąć dokładnie. Na pewno wygrywa najlepszym systemem kalibracji Audyssey, Onkyo ze swoim AccuEq jest porażką niestety.

Ta yamaha jest starsza faktycznie ale ma dość znośne ceny u nas w kraju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@..Michał.. kolego masz 6x3m2 pokój i jeszcze tv na dłuższej ścianie. Żadne KD 5.1 bo nie ma sensu, sofę masz na bank pod ścianą i żadne kolumny nawet na tył nie pasują. Idź w stereo, czyli amplituner stereo, Onkyo tx8390, Denon DRA800, Yamaha 803D, Arcam i tu jak chcesz SA10, SA20, SA30.
Kolumny Heco Aurora700, Pylon Audio Diamond25 lub Shapire27, Monitor Audio Bronze lub Silver.
Kolega ostatnio stał przed takim samym dylematem. Identyczny pokój ma i miał podstawkowe kolumny, moim zdanie bardzo zła akustyka y niego ale podłogowe zupełnie inaczej zagrały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny SA Saxo 60 wyglądają ciekawie, szkoda że w sieci nie ma o nich zbyt wiele opinii.

Co do zaproponowanych amplitunerów, pytanie jak np taki Denon AVC-X4700H, czy NAD T758 v3 ma się do zestawu najtańszego amplitunera pre-out ze wzmacniaczem? Przykładowo do yamaha rx-v685 wraz z Yamaha a-s1100 lub a-s800? W którym kierunku lepiej iść? Kolumny Saxo 60 będą pasowały do takiego zestawu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Bali napisał:

@..Michał.. kolego masz 6x3m2 pokój i jeszcze tv na dłuższej ścianie. Żadne KD 5.1 bo nie ma sensu, sofę masz na bank pod ścianą i żadne kolumny nawet na tył nie pasują. Idź w stereo, czyli amplituner stereo, Onkyo tx8390, Denon DRA800, Yamaha 803D, Arcam i tu jak chcesz SA10, SA20, SA30.

Obawiam się, że wielu z nas ma takie warunki 🙂. Kanapę można odsunąć kilka cm od ściany, zresztą głową nie jest też dosunieta do niej bezpośrednio. Resztę zrobi kalibracja. Zostawmy autorowi tematu wolny wybór 🙂

12 minut temu, ..Michał.. napisał:

Przykładowo do yamaha rx-v685 wraz z Yamaha a-s1100 lub a-s800? W którym kierunku lepiej iść? Kolumny Saxo 60 będą pasowały do takiego zestawu? 

Rozumiem, że mieszanie marek nie wchodzi w grę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny SA Saxo 60 wyglądają ciekawie, szkoda że w sieci nie ma o nich zbyt wiele opinii.
Co do zaproponowanych amplitunerów, pytanie jak np taki Denon AVC-X4700H, czy NAD T758 v3 ma się do zestawu najtańszego amplitunera pre-out ze wzmacniaczem? Przykładowo do yamaha rx-v685 wraz z Yamaha a-s1100 lub a-s800? W którym kierunku lepiej iść? Kolumny Saxo 60 będą pasowały do takiego zestawu? 
Co rozumiesz najtańszy? Może być kilkuletni czy nowy?
Zobacz cenę avr3700 vs. Avr 4700, w Denonach od modelu avr-x3xxx masz dopiero wyjście "pre-out"
Dużo ludzi stosuje połączenie Amp-wzm. Wiadomo wzmacniacz w KD pracuje jako końcówka mocy a w stereo jako typowy wzmacniacz z pominięciem AVR. Pytanie czemu chcesz tak robić? Pokój nie jest za duży a tym bardziej nie jest ustawmy. Mi się wydaje iż na tyły by były odpowiednie Dipolowe kolumny jeśli już koniecznie chcesz iść w kd 5.1, to bym się jeszcze zastanowił nad Atmosem 5.1.2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O amplitunerze myślałem nowym, byle miał złącze ARC oraz funkcje internetowe. Pisząc najtańszy, chodzi mi o wersję minimum spełniającą takie wymagania i posiadającą pre-out. Wzmacniacz biorę pod uwagę używany, ale podchodzę do tego bardzo ostrożnie bo samemu ciężko będzie mi zweryfikować czy nie jest uszkodzony.

Co do KD to być może ustawienie głośników u mnie nie jest idealne, ale tak jak pisałem wcześniej, jest akceptowanie. Załączam jeszcze obrazek przybliżający jak to obecnie u mnie wygląda. Odpada prucie ścian więc raczej atmos odpada.

Kolumne dipolowe? Dla mnie to jakaś totalna abstrakcja, ale wydaje mi się że to nie jest dobry kierunek jeśli zależy mi na poprawie stereo.

av.png

Na zielono oznaczyłem miejsca głośników.

Edytowano przez ..Michał..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, ..Michał.. napisał:

O amplitunerze myślałem nowym, byle miał złącze ARC oraz funkcje internetowe.

ale chcesz ARC czy eARC bo to różnica. ARC mają wzmacniacze z rocznika od około 2010 jak dobrze pamiętam, natomiast eARC od 2019.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lolekdrugi napisał:

ale chcesz ARC czy eARC bo to różnica. ARC mają wzmacniacze z rocznika od około 2010 jak dobrze pamiętam, natomiast eARC od 2019.

Szczerze? Nie wiem :) Planowałem tak połączyć amplituner z TV i w ten sposób przesyłać audio z Netflixa. Przy gnieździe TV mam tylko ARC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ..Michał.. napisał:

Wydaje mi się, że nie potrzebuję całego zestawu 5.1, myślałem o samych frontach ewentualnie dodatkowo z centralnym. Dub oraz tylne głośniki planowałem zostawić ze starego zestawu.

Myślę, że to bardzo dobra koncepcja. Amplituner Yamaha RX-V6A, ewentualnie tańsza opcja Onkyo 696 z gorszą kalibracją, do tego dobre fronty i dobry centralny, a sub i tyły ze starego zestawu. No i jako wisienka na torcie wzmacniacz stereo połączony z amplitunerem. Idź w tym kierunku, takie połączenie da Ci najlepszy stosunek jakości do ceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańszy chyba jest marantz nr 1509. Jeśli chodzi o wzmacniacz yamahy, to ostatnio widziałem yamahe 1000 na olx za ok 3000. Może warto się zainteresować. Do tego np te SA Saxo 60 i sub klipsch i masz fajne stereo (o ile te saxo są tak dobre jak piszą) i fajne kino. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...