Skocz do zawartości

Wzmacniacz pod Focal Aria 926 / Audio Physic Classic 8 / Monitor Audio Silver


twofisher

Recommended Posts

Chciałbym poprosić Was o opinię na temat najbardziej odpowiedniego wzmacniacza dla poniższych kolumn.

Jestem po odsłuchu kilku systemów audio - najbardziej podobały mi następujące głośniki (najlepsze na początku).

- Focal Aria 926 (słuchałem z Cambridge Audio CXA81) - bardzo melodyjne, czuć było lekkość brzmienia, dynamikę, bardzo podobał mi się ten sposób grania
- Audio Physic Classic 8 (słuchałem z Atoll IN200 i Cyrus 6 DAC) - super przestrzeń, dobra dynamika i niskie tony, chociaż bass mógłby być bardziej "soczysty", ale nie było źle
- Monitor Audio Silver 300 (słuchałem z Cambridge Audio CXA81) - trochę było mało bassu i dynamiki w rockowych utworach, wysokie / średnie tony dokładne
- Monitor Audio Bronze 500 (słuchałem z Cambridge Audio CXA81) - generalnie całkiem ok, jednak stereo i wysokie / średnie tony były zdecydowanie gorsze od poprzedników, dynamika i bass dobra

Planuję jeszcze odsłuchać Monitor Audio Silver 500, na razie nie miałem takiej możliwości.

Słuchałem również KEF Q950 z CXA81 oraz Fyne Audio 502 z Atoll IN200 oraz Cyrus 6 DAC, jednak te dwa systemy brzmiały dla mnie gorzej niż wymienione wcześniej.

Biorąc pod uwagę wzmacniacze na jakich miałem możliwość odsłuchiwać sprzęt, czy macie propozycje najlepszych połączeń kolumny / wzmacniacz? Jakie wzmacniacze dodać do testów?
Co zmienić, co odsłuchać, w jakim połączeniu, żeby zagrało najlepiej?

  • Budżet 10-15 tys zł na całość.
  • Zestaw ma grać na 27m2 (salon z aneksem)
  • Źródło - głównie komputer PC wyposażony w kartę dźwiękową z wyjściem optycznym. Biorę pod uwagę zakup DACa i połączenia po USB.
  • Streamer sieciowy do Spotify / Tidal - może być częścią zestawu, mogę też go dokupić później
  • Muzyka głównie uniwersalna, wszystkiego po trochu - głównie lekki rock oraz bardziej dynamiczny, bassowy, trochę klasyki, trochę popu, trochę elektroniki.
  • Zależy mi na brzmieniu zbliżonym do Focal Aria 926 - jeśli chodzi o płynność, budowanie sceny, spójność, stereo, niskie tony soczyste, bass nie dudniący
Edytowano przez twofisher
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do muzyki której słuchasz zdecydowanie polecam do odsłuchu:

Klipsch RP8000F  - detaliczne, dynamiczne granie z referencyjnym basem o neutralnej temperaturze brzmienia, sprawdzą się w każdej muzyce, do tego świetna przestrzenność dźwięku. W tej cenie rewelacja

Monitor Audio Silver 500 - świetne kolumny z rewelacyjną górą pasma, basu trochę mniej niż u Klipscha ale wystarczająco dużo i pełna kontrola

wzmacniacz polecam Nad c375 i jest moc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, twofisher napisał:

Planuję jeszcze odsłuchać Monitor Audio Silver 500, na razie nie miałem takiej możliwości.
Co zmienić, co odsłuchać, w jakim połączeniu, żeby zagrało najlepiej?

  • Budżet 10-15 tys zł na całość.
  • Zestaw ma grać na 27m2
  • Muzyka głównie uniwersalna, wszystkiego po trochu - głównie lekki rock oraz bardziej dynamiczny, bassowy, trochę klasyki, trochę popu, trochę elektroniki.
  • Zależy mi na brzmieniu zbliżonym do Focal Aria 926 - jeśli chodzi o płynność, budowanie sceny, spójność, stereo, niskie tony soczyste, bass nie dudniący

Jest różny repertuar muzyczny i warto iść w kierunku kolumn, których brzmienie Ci najbardziej odpowiadało.

Wybierając powyższe kolumny zostaje około 5K na wzmacniacz i według mnie jest to trochę za mało, aby pokazały pełnię swoich możliwości.

Wzmacniacze do Focal Aria 926 to:

a) Musical Fidelity M5si lub Musical Fidelity M6si ocieplą brzmienie i ładnie wypełnią środek pasma,

b) NuPrime IDA-8 lub NuPrime IDA-16 ocieplą brzmienie oraz zwiększą dynamikę,

c) Rotel RA-1572 lub Rotel RA-1592 bardzo uniwersalne wzmacniacze (nie myśleć, że złe).

Wzmacniacz do Monitor Audio Silver 500 to:

a) Denon PMA-1600NE lub Denon PMA-2500NE będzie bardziej technicznie z dobrą podstawą basową.

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Draconian napisał:

Klipsch RP8000F  - detaliczne, dynamiczne granie z referencyjnym basem o neutralnej temperaturze brzmienia

Panuje taka potoczna opinia, że te kolumny są super do kina jeśli nie wybitne. Nie słuchałem, ale zastanawiam się jak w stereo sobie radzą. Klipsch gra V-ką (miałem niższy model) i pamiętam dobrze - w sumie był to powód sprzedaży - słabo radziły sobie w średnicy. Ale to była seria R a nie RP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wito76 napisał:

Panuje taka potoczna opinia, że te kolumny są super do kina jeśli nie wybitne. Nie słuchałem, ale zastanawiam się jak w stereo sobie radzą. Klipsch gra V-ką (miałem niższy model) i pamiętam dobrze - w sumie był to powód sprzedaży - słabo radziły sobie w średnicy. Ale to była seria R a nie RP.

RP8000 to inna bajka, tylko wymagają naprawdę porządnego pieca, podłączone do byle czego zagrają byle jak. Porównywałem je z różnymi kolumnami w tej cenie i zdecydowanie wygrywały, przez zakupem przetestowałem je kilkukrotnie na różnym repertuarze. Jak V to grają po wyjęciu z pudełka ale tak ma wiele kolumn, po kilku dniach grania to co one potrafią jest naprawdę zaskakujące i co ciekawe na wielu płytach na pierwszy plan wybija się właśnie średnica. Wykorzystuję je wyłącznie do słuchania muzyki, kina nie posiadam. Polecam lekturę:

https://www.audioholics.com/tower-speaker-reviews/klipsch-rp-8000f

pomiary

https://www.audioholics.com/tower-speaker-reviews/klipsch-rp-8000f/conclusion

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Draconian napisał:

do muzyki której słuchasz zdecydowanie polecam do odsłuchu:

Klipsch RP8000F  - detaliczne, dynamiczne granie z referencyjnym basem o neutralnej temperaturze brzmienia, sprawdzą się w każdej muzyce, do tego świetna przestrzenność dźwięku. W tej cenie rewelacja

Monitor Audio Silver 500 - świetne kolumny z rewelacyjną górą pasma, basu trochę mniej niż u Klipscha ale wystarczająco dużo i pełna kontrola

wzmacniacz polecam Nad c375 i jest moc!

Z tym basem to chyba żartujesz Silver 500 jest on sejsmiczny i to nie tylko w kinie bo w stereo pokazuje prawdziwą klasę...

Edytowano przez fosge
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem juz wiesz czego szukasz. I widzisz że tylko odsłuch może przynieść rezultaty o które ci chodzi.

Dodam tylko że sprobował bym podłączenia wyżej wymienionych kolumn z innymi wzmakami po prostu

Focala z Atollem albo Magnatem MA 1000

Z Audio Physic już więcej soczystości na basie nie uzyskasz. To kolumny które grają szybko , przestrzennie,

Silver 300 i silver 500 podobnie zestawił bym  z Atollem, Magnatem ewentualnie Denonem PMA 1600NE. Jeśli będzie za ciepło to Roksan K3. Gra lepiej od CXA81.

 

Zapraszam na odsłuch i po wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podobały się Panu AP Classic 8 z Atollem, ale chciałby Pan uzyskać więcej wypełnienia z tych kolumn sprawdziłbym je jeszcze z Unison Unico Nuovo/Duo. Fajną opcją, której Pan nie sprawdzał jest Opera Grand Mezza, po lekturze powyższych odczuć z odsłuchów mogłyby się Pany spodobać.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Bardzo dziękuję za wszystkie posty z konkretnymi propozycjami!!! 🙂 Będę próbował odsłuchać jak najwięcej z nich.

Pod koniec tygodnia będę odsłuchiwał jeszcze poniższe kolumny:

- ELAC Carina FS 247.4
- B&W 603 Anniversary Edition
- Opera Grand Mezza

Model 603 od B&W w tej specjalnej edycji podobno brzmi ciekawiej niż wersja standardowa, ma ktoś z nimi jakieś większe doświadczenie? Pewnie mało osób, bo głośniki dostępne od miesiąca... 😉 Cena / jakość chyba wygląda nieźle, ale odsłuch to zweryfikuje.

Będę wdzięczny za info na temat najlepszych / najciekawszych wzmacniaczy do tych trzech kolumn, jeśli ktoś je wcześniej testował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne kolumny ale pod każdymi warto sprawdzić inne wzmak.

Do Bowersów cieplejszy, ciemniejszy, gęsty.

Do ELACa jaśniejszy, szybszy, mocniejszy

Opery są najbardziej podatne na wzmacniacz. Grają najlepsza przestrzenią. A czy grają bardziej otwarcie czy basowo to zależy od wzmacnicza.

W zależności gdzie będziesz słuchał, ale poproś o podłączenie do chociaż dwóch rożnych modeli / firm.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po testach ELAC Carina FS 247.4 oraz B&W 603 Anniversary Edition ze wzmacniaczami Rotel ra-1572, NAD c375 oraz Hegel h120.

- ELAC Carina FS 247.4 - ogólnie kolumny bardzo uniwersalne, dobrze radziły sobie z muzyką rockową, przy Metallice było czuć dynamikę, uderzenie i moc! Przy Dire Straits też było nieźle, chociaż stereo, przestrzeń i wysokie tony trochę zmniejszone względem B&W. Najmniej efektownie zagrał Hegel, generalnie po prostu sobie plumkał, nie zrobiło to na mnie wrażenia. Zdecydowanie lepiej było z Rotelem, wyważony bass / wysokie tony, natomiast najbardziej dynamicznie zagrał NAD, bass był mocny, energiczny, kolumny mogły roznieść pomieszczenie odsłuchowe :D W tych kolumnach brakowało mi trochę wysokich tonów, stereofonii i przestrzeni, które były w B&W. Próbowaliśmy to osiągnąć zmianami wzmacniaczy, jednak góra była zdecydowanie przytłumiona - co nie znaczy, że jej nie było - była, tylko mniej efektowna niż B&W.

- B&W 603 Anniversary Edition - moim zdaniem kolumny świetne do spokojniejszego rocka i ogólnie mniej dynamicznej muzyki, bass jest delikatniejszy, nie ma takiej energii jak Elac, bardziej słychać wysokie i średnie tony, niezależnie od wzmacniacza. Fajnie budują scenę, jednak do mojego typu muzyki średnio się sprawdziły ze względu na brak niskich tonów.

Podsumowując moje testy na razie najbliżej mi do Elaców Carina FS 247.4 z NADem 375 lub Rotelem 1572. Chciałem ELACi sprawdzić z NADem 388, ale nie miałem takiej możliwości.
Ciekawe jakby zagrały Elaci ze wzmacniaczami, które proponowaliście typu Atoll, CA CXA81, Musical Fidelity M5si, Roksanem K3, czy Yamaha 1200. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego w jednym sklepie :(

Następne testy to Opera Grand Mezza oraz Audio Monitor Silver 500 / Bronze 500 i chyba moja lista kolumnowa się kończy, został tylko odpowiedni dobór wzmacniaczy, żeby to wszystko ładnie zagrało 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@twofisher, a nie obawiasz się, że ta góra o której tyle piszesz, na dłuższą metę może okazać się męcząca? Słuchałem kilka razy Focal Aria 906 i owszem, w sklepie jest to na krótką metę fajne, bo gra to detalicznie i z wyraźna zarysowaną górą. Wiem, że niektórzy preferują takie granie ale jeśli Twoje spostrzeżenia opisujesz tylko na podstawie odsłuchu w salonie, który zapewne nie był zbyt długi, w domu możesz mieć inne odczucia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, twofisher napisał:

- ELAC Carina FS 247.4 - W tych kolumnach brakowało mi trochę wysokich tonów, stereofonii i przestrzeni, które były w B&W. Próbowaliśmy to osiągnąć zmianami wzmacniaczy, jednak góra była zdecydowanie przytłumiona - co nie znaczy, że jej nie było - była, tylko mniej efektowna niż B&W.

 

W tych kolumnach zastosowane są inne głośniki wysokotonowe, dlatego jest taka różnica w odbiorze górnego pasma.

Tutaj zgadzam, że ciężko będzie to osiągnąć z jakimkolwiek wzmacniaczem i uzyskać tak namacalną, wyraźną górę pasma.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2020 o 20:37, twofisher napisał:

Model 603 od B&W w tej specjalnej edycji podobno brzmi ciekawiej niż wersja standardowa, ma ktoś z nimi jakieś większe doświadczenie? Pewnie mało osób, bo głośniki dostępne od miesiąca... 😉 Cena / jakość chyba wygląda nieźle, ale odsłuch to zweryfikuje.

Będę wdzięczny za info na temat najlepszych / najciekawszych wzmacniaczy do tych trzech kolumn, jeśli ktoś je wcześniej testował.

Witaj,

Od kilku tygodni wygrzewamy zmodyfikowaną serię 600 od B&W. 

Konstrukcyjnie, w modelu 603 25th zastosowano m.in kondensatory i rezystory Mundorfa, które poprawiły dźwięk tego modelu. 

Pierwsze wrażenia z Heglem H120, były następujące: więcej powietrza, ustabilizowana góra oraz lepiej trzymany bas. To spora zmiana, za...1000 zł więcej.

Zapraszamy Cię do naszych salonów na porównania, przekonasz się:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale które będą męczyć? Bo na pewno nie ELAC właśnie.

I moim zdaniem to co czujesz na początku że górą jest mniejsza to dobrze. Czy odczułeś przez to spadek detali? Bo nie powinieneś.

Bowersa do Hegla nie polecam.

O ile Angielskie kolumny po prostu wymagają fajnych wydajnych wzmacniaczy o tyle w skandynawskim produkcie nie znajduje nic interesującego.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, S4Home napisał:

Bowersa do Hegla nie polecam.

O ile Angielskie kolumny po prostu wymagają fajnych wydajnych wzmacniaczy o tyle w skandynawskim produkcie nie znajduje nic interesującego.

a skąd ta niechęć kolegi Piotra do takich kombinacji?

Można prosić o jakiś sensowny argument? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wszystko zależy od oczekiwań - jednej osobie będzie się podobało granie Hegla, innej średnio. Dla mnie słuchając Hegla120 z Elacami nic się nie działo... po prostu sobie grały. Hegel ani nie dodał jakoś wysokich tonów, których w Elacach trochę mi brakowało, za to dociął niskie tony w porównaniu do Rotela, czy NADa. Dla innej osoby, może być zupełnie inny odbiór i takie granie może być satysfakcjonujące...

@S4Home - jaki poleciałbyś wzmacniacz, żeby przetestować ELACi 247.4? Zależy mi na dynamicznym graniu, żeby góra była w miarę odczuwalna, jednak niskie tony miały kopa kiedy trzeba. Zależy mi, żeby np Metallica zagrała mocno i dynamicznie, ale jak włączę spokojniejsze Dire Straits, czy np Nilsa Lofgrena - Keith don't go też było sympatycznie 😉

Nie miałem jeszcze okazji testu z Roksanem K3, CA CXA81 lub którymś Naimem.... Jak ELACi mogą zagrać z tymi wzmacniaczami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z Monitor Audio Gold 200 (4G) CXA81 zagrał totalnie płasko i wręcz blado, natomiast Roksan K3 dał im niesamowitego kopa. Nie wiem, jak z ELAC-ami, ale myślę, że warto tego Roksana sprawdzić. A z Dire Straits jest bardzo sympatycznie ;-).

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2020 o 23:32, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

a skąd ta niechęć kolegi Piotra do takich kombinacji?

Można prosić o jakiś sensowny argument? 

Z czym do tej pory łączyłem Hegla to grało to sucho i bez emocji większych.

Poznałem te wzmacniacze dośc dobrze zanim jeszcze mieliście je w ofercie bo sam chciałem go wybrac. Ale po odsłuchach domowych w moim przypadku hura optymizm szybko ostygł. Do tego jeden z większych współczynników straty wartości. A u mnie raczej nic długo nie gości więc nie wybrałem.

 

Dnia 24.10.2020 o 01:12, twofisher napisał:

@S4Home - jaki poleciałbyś wzmacniacz, żeby przetestować ELACi 247.4? Zależy mi na dynamicznym graniu, żeby góra była w miarę odczuwalna, jednak niskie tony miały kopa kiedy trzeba. Zależy mi, żeby np Metallica zagrała mocno i dynamicznie, ale jak włączę spokojniejsze Dire Straits, czy np Nilsa Lofgrena - Keith don't go też było sympatycznie 😉

Nie miałem jeszcze okazji testu z Roksanem K3, CA CXA81 lub którymś Naimem.... Jak ELACi mogą zagrać z tymi wzmacniaczami?

Roksan K3 właśnie albo Xindak 6950

Z Naimem musiał być iść w XS3. Jest jednak znacznie droższy.

Pożyczyć?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...