Skocz do zawartości

Kolumny B&W DM16 Kilka pytań


Gość

Recommended Posts

Cześć, niedawno sprawiłem sobie kolumny jak w tytule. Niewiele o nich wiem i znaleźć w sieci cokolwiek trudno.  Nawet jeśli są (były w swoich czasach) słabe w hierarchii B&W, to i tak bardzo mi się podobają z wyglądu i brzmieniowo. 

Niestety, po dłuższym słuchaniu stwierdziłem wadę głośnika niskotonowego w jednej z kolumn. Jest takie ciche prykanie. Z pozycji gdzie zwyczajnie słucham jest to prawie niesłyszalne ale z bliska jednak wyraźnie. Podejrzewam, że głośnik do wymiany a może coś więcej.  Skontaktowałem się już z człowiekiem który naprawia i odnawia kolumny w UK i powiedział, że zrobi przegląd, pomierzy wszystko i naprawi co trzeba. 

Mam jednak do Was pytanie. Ponieważ w tych kolumnach jest zastosowany jakiś stary patent B&W - obwód chroniący przed nadmiernym obciążeniem, tzw. APOC Circuit.  Z przodu każdej kolumny jest nawet dioda, która ma się zapalić w chwili kiedy system ochrony zadziała.

1102818790_Screenshot(14)_LI.thumb.jpg.1e98419583aca83859290d4fcf4a7059.jpg

 

Gdzieś wyczytałem, że warto jest usunąć to zabezpieczenie dla lepszej pracy kolumn. Być może to były jakieś amatorskie pomysły, jak to w internetach bywa. Ja nie jestem specem i nie wiem nawet w którym miejscu przy zwrotnicy znajduje się ten patent. 

Moje pytanie jest, czy ktoś z Was wie, czy rzeczywiście warto usunąć to zabezpieczenie? Osobiście wolałbym zachować kolumny w stanie najbardziej oryginalnym w miarę możliwości. Ale jeśli taki zabieg może w płynąć na poprawę działania kolumn, to... sam nie wiem.

Może jednak niech fachowiec tylko sprawdzi zwrotnice, głośniki i powymienia zepsute ewentualnie części? Co sądzicie? 

 

Edit, zapomniałem dopisać, czy ktoś może podać mi link skąd dowiem się jakie głośniki siedzą w DM16?  Chcę sprawdzić dostępność i ceny jeśli będę musiał kupić. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dzięki Kuba. Ten objaw "prykania" jest tylko w jednej kolumnie. Pomyślę jeszcze nad tym czy to wywalić. Zapytam się jeszcze człowieka co ma mi naprawiać jakie ma zdanie na temat.

Jeśli ktoś ma info na temat tych paczek to proszę pisać lub linki. Chcę wiedzieć jakie tam przetworniki siedzą jeśli będzie trzeba kupić. 

Dla ciekawych wklejam jeszcze parę zdjęć. 

 

20201017_190132.thumb.jpg.df820b7aa2db3ad13b5f1af3093cadc7.jpg

20201017_190058.thumb.jpg.e3e0bfa1b6699935e9cb882bad8476e0.jpg

20201017_190110.thumb.jpg.2623d6869f5705eb8c15c9a827ebe22c.jpg

 

20201017_190153.thumb.jpg.48ac5c4a3a7ceceedb8f929630eb5523.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paluchem poruszać na wyłączonym rozumiem. I słuchać czy coś tam nie ociera?

 

Zrobiłem. Fafniak, znasz się kurde!

Gdy lekko dociskam niskotonowy to w jednym miejscu coś ociera blisko membrany. Tylko w jednym miejscu, tak na godzinie 5.

W drugiej kolumnie tak nie ma.

Być może tam jakieś wygłuszenie się oberwało i dotyka? To co, wykręcić głośnik i sprawdzić? Oczywiście już nie dziś.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ("znaniem się " nie nazwałbym tego)

Mam nadzieję że w osi to sprawdzałeś

Nie wiem jak sa zbudowane te głosniki/kolumny ale możesz sprawdzić czy coś nie ociera z elementów wewnętrzno/poza głośnikowych, ale obawiam sie ze to moze być cewka i tuleja (boszsz... chyba to sie tak nazywa)

i tu raczej fachura jest potrzebny ale to sprawy raczej naprawialne

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak. Sobota wieczór a ja głośnik wykręcam. Ale chory jestem to co poradzę 😆

Wykręciłem i już wkręciłem z powrotem. 15 minut. 

Jednak to w środku tam gdzie cewka i kabelki. Tam gdzie to żółte.

 

 

Trzeba będzie wysłać do fachowca, trudno. Ale dzisiaj jeszcze gra 👍

20201017_203330.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JohnDoe- bądź dobrej myśli. Nie każda usterka, nawet duża, wymaga wymiany calego głośnika. Dobry fachowiec sobie poradzi. 

Zobacz jak wyglądał głośnik od moich JBL po przesyłce kurierskiej w Polsce. Dzieki dobremu fachowcowi, po trzech dniach już był zamontowany w kolumnie.

Natomiast nazwę  firmy która wyprodukowała głośnik powinieneś odczytać z naklejki lub nadruku znajdującego sie na magnesie samego głośnika. Znane firmy zazwyczaj umieszczają swoje logo na magnesach. Na drugim zdjęciu logo firmy na głośniku w jednej z moich kolumn.

image.png.5acaf5a86d9c68edc817bf65f8a769b9.png

 

 

20200617_124006.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do logo firmy czy jakichś symboli na magnesie to nie widziałem. Jedynie naklejkę "tested". Ale robiłem wszystko w pośpiechu i może czegoś nie zauważyłem. Wyjmę go w dzień przy lepszym oświetleniu i porobię zdjęć dla siebie, żeby już więcej nie wykręcać. 

Teraz mnie nastraszyliście, że nie wiem czy słuchać czy wyłączyć. No ale gra i nie słyszę drapania z daleka 😆

Trudno, wyślę jakoś do serwisu.    Tutaj: http://www.loudspeaker-design-restoration.co.uk/30/loudspeaker-restoration/

Wstępna rozmowa już była. Wyślę obie kolumny i będę miał spokój. 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wyłącz. Jakoś kilka dni wytrzymasz. Możliwe, że cewka jest dwuwarstwowa, jak pisał Witek, i doklejenie drutu załatwi sprawę. Natomiast jeśli przetrzesz drut słuchajac, to już na pewno będzie do wymiany. Czasem wymieniają samą cewkę, a czasem, kiedy nie chcą sie bawić we wklejanie cewki w otwór membrany to wymieniają  komplet z membraną i wtedy często jest tak, że kolumny nie grają już identycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...