Skocz do zawartości

Kolumny B&W DM16 Kilka pytań


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jasne, że łatwiej tylko przetworniki. Ale kolumny mają parę lat i może trzeba zwrotnice też obejrzeć. Ja nigdy takich rzeczy nie rozkręcałem i nie naprawiałem bo nie umiem. 

Pomyślę jeszcze nad tym. Może sam niskotonowiec wyślę. Ale wtedy nie będę spokojnie spać... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyślij 2 niskotonowce i 2 zwrotnice. Przetwornikow sprawnych nie ruszaj. 

Przecież w zakładzie nie będą na sluch sprawdzać tylko naprawia przetworniki, przemierzą kondy i ewentualnie wymienià. Przesyłanie kolumn to ryzyko. Chyba, ze sam im odwieziesz.

Nauczysz się. W starych kolumnach wszystko jest proste.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygłuszenie wyciągasz bez problemu. Zwrotnica pewnie będzie przykrecona do tylnej ścianki. Zrób sobie zdjęcia, jak kabelki są podłączone do zwrotnicy. Pewnie są na wsuwki , jeśli nie, to lutownica. 

Miedzy przetwornikiem A skrzynią powinna być uszczelka. Jeśli nie ma, to trudno. Nie dawaj uszczelki. 

Po powrocie przetwornikow wszystkie czynności wykonujesz tak samo, tylko w odwrotnej kolejności;)

Tak na marginesie. Opieprz goscia, ze sprzedał Ci kolumny nie informując Cię o usterce. Cewka nie odksztalca się w transporcie. Nie odpuszczaj cwaniakowi. Próbuj odzyskać przynajmniej część kasy.

I tu apel do pozostałych. Nie dawajcie robić się w balona. Jeśli będziecie odpuszczać to tacy będą dalej oszukiwać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki do demontażu.

Kolumny kupiłem od handlarzy jakichś na eBay "Hi-Fihouse"  (100% pozytywnych opinii).  O ile w ogóle sprawdzali, mogli nawet nie usłyszeć tego chrobotania bo naprawdę trudno to usłyszeć. Napiszę jednak do nich. Opinii jeszcze nie wystawiłem. Paczki na pewno chcę zatrzymać bo są fajne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kolega już robi testy i naciska na membranę (to trzeba robić to w osi możliwie jak najbliżej nakładki przeciwpyłowej) np. 3-4 palcami z równomierną siłą, a nie naciskając na jej skraju w jednym miejscu wyginając w ten sposób membranę.
Zazwyczaj jak jakieś uzwojenie cewki się odklei, lub jakaś część uzwojeń to głośnik charczy podczas odsłuchów (uzwojenie nie jest na sztywno z karkasem więc podczas podania prądu lata jak chce w układzie magnetycznym)
Z tego co widzę to kolega nie stwierdza żadnego charczenia, tylko jakieś popukiwanie, pytanie czy ono rośnie wraz ze wzrostem mocy?
Miałem kiedyś tak że nakładka przeciwpyłowa trzymała się membrany mniej więcej połową powierzchni i na pierwszy rzut oka nie było tego widać, podczas nawet cichego odsłuchu membrana poruszając się wprowadzała w drganie tą nakładkę przeciwpyłową stąd było popukiwanie.
Jeszcze inny przypadek to dolny resor, możliwe że gdzieś klej puścił (to też trzeba by obejrzeć)
Jeszcze inna opcja to linki zasilające głośnik, czasem są nieco za długie i podczas dużego skoku membrany potrafią o nią uderzyć (ale to tylko podczas głośnego słuchania przy dużym wychyleniu membrany) i słychać to zazwyczaj z bliska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek_86 naciskam membranę tak jak mówisz. Słychać bardzo delikatne skrobanie, jak by drucik w środku ale nie mogę zajrzeć do środka więc pewności nie mam co to.

Przetwornik niskotonowy wyjąłem i nie będę go wkładać z powrotem póki co. 

Wyjąłem też część wygłuszenia aby mieć dostęp do zwrotnicy bo może zwrotnice też wyślę do przeglądu.  

Na zwrotnicy jest naklejka "tested 1980"  natomiast na przetworniku niskotonowym naklejka "tested 1990"  - czyli domyślam się, że ktoś już grzebał w kolumnach dawno temu.

Zamieszczam kilka zdjęć. 

20201018_101359.thumb.jpg.fd150456d6c5f1e29b4f04cd1e54b6e2.jpg

20201018_101348.thumb.jpg.728a3c65ce37d665a11a5a9a5a5d7b8f.jpg

20201018_101337.thumb.jpg.67e78e181033f12b6258960c943f6db8.jpg

20201018_101324.thumb.jpg.fb82a12ec9d24c4fdcfe00dec97c1aac.jpg

20201018_094851.thumb.jpg.1c4acdf9f69bc4ed38d4c8782f21dd1a.jpg

 

 

 

 

Wszystko jest połączone na wsuwki więc łatwo bo nie mam lutowania. Jednak na zwrotnicy jest kostka której nie mogę rozłączyć. Nie chcę używać siły żeby nie uszkodzić. 

Jak tą kostkę rozłączyć? Trzeba może jakiś zatrzask nacisnąć gdzieś z boku?

20201018_095722.thumb.jpg.ecf58f45ad289f5f1d381be18cb4785e.jpg

20201018_100623.thumb.jpg.c80cc52af6fc9479fb65dbcfa94076a2.jpg

20201018_100223.thumb.jpg.43a460349c84a5467fef6694779827ee.jpg

 

@audiowit , @Rega, Panowie, czy wizualnie mogę coś jeszcze sprawdzić w tym przetworniku aby zlokalizować  usterkę? Mogę dać więcej zdjęć. 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fafniak napisał:

te białe skrzydełka

One się łatwo odginają do góry, nie chcę ich wyłamać. Cholera, słaby dostęp tam jest, jak włożę rękę to już nic nie widzę. Łatwiej będzie odkręcić płytę zwrotnicy od dna kolumny i wyjąć w całości na zewnątrz. Wtedy można będzie łatwiej manipulować przy tej kostce.  Jest trochę tych śrubek bo zwrotnica (wkręty) przykręcona od spodu kolumny, więc teraz muszę zdemontować podstawę aby mieć dostęp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kostka wyszła, tam nie ma zatrzasków, trzeba było użyć więcej siły bo ze starości się skleiło. 

Audiowit, dołączam kolejne zdjęcia. Nie wiem czy o takie Ci chodzi? 

20201018_113116.thumb.jpg.690d5cf9a2cab3388d2c0fc75b19f70e.jpg

20201018_113053.thumb.jpg.66ad6cc730ea6e3df9fded59e7de9bd0.jpg

9 minut temu, Rega napisał:

odklejony jest dolny resor.

Dzięki ale ja się nie znam kompletnie i nie wiem który to dolny resor. Trzeba mi pokazać jak dziecku palcem.

Domyślam się, że resor to ten żółty dysk dookoła. Jest przyklejony wszędzie. Może zdjęcie słabe było. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...