Skocz do zawartości

Kolumny B&W DM16 Kilka pytań


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No wiec powodem jest odstający drut z cewki trący o karkas wewnątrz szczeliny, w której porusza się cewka. Nawet jeśli wymienią Ci cewki razem z membranami to nie będzie to zbyt duzy koszt. Przynajmniej tak jest w Polsce. W firmie Salto we Wrocławiu koszt wymiany dwóch membran z cewkami do kolumn Coral wynosił ok 180 zł.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wskazówki. 

Na koniec jeszcze doradźcie, czy wysłać oba niskotonowe i obie zwrotnice do serwisu? Tak będzie chyba najlepiej. 

Przetwornik LF w drugiej kolumnie nie wykazuje objawów usterki i jeszcze go nie wyjmowałem. Ale może dla świętego spokoju wysłać oba LF i obie zwrotnice?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było wysłac 2 komplety. Jednak najpierw zadzwoń i zapytaj. Bo może być tak że Ty wyślesz a w serwisie nawet nie dotkną zwrotnic. Jesli wymienią Ci tylko samą cewkę to drugiego głośnika nawet nie dotkną. Natomiast jeśli wymienią razem z membraną to możesz usłyszeć różnicę w odtwarzaniu i dlatego w drugim też powinien być wymieniony komplet aby oba zagrajy jednakowo. Określa Ci to przy rozmowie n/t naprawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem przetwornik z drugiej kolumny. Ciężko było bo tu uszczelka była i się przykleiło.  Na tym jest naklejka z symbolem, może uda się znaleźć w necie taki głośnik?  Nie wiem skąd takie uszczelki kupić bo teraz widzę, że oryginalnie były. Najwyżej teraz będzie bez uszczelek. 

Wychodzi na to, że kolumny są 1980 rok produkcji ale przetwornik LF w jednej był naprawiany w 1990.

20201018_131859.thumb.jpg.5504e91a29232a9342625f6cbdee7190.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, nie było mnie. Załatwiłem sprawy związane z audio ze skutkiem... negatywnym :(

Dobra, więc tak. Wyślij obydwa do serwisu. Widać że było grzebane. Ale to normalne w starszym sprzęcie. Poproś serwis zeby Ci sprzedali uszczelki dobrane do tych kolumn. Powinni mieć bądź nakierują Cię na nie. Uszczelki są bardzo ważne. 

teraz tak. Jeśli serwis bedzie robił coś w jednym przetworniku, to musi zrobić to samo w drugim. Pan w serwisie moze Ci mówić, ze coś jest sprawne i nie ma sensu. Poproś mimo to.

chyba nie ma się co przyglądać zdjęciom i doszukiwać się usterek. Serwis wszystko Ci powie.

zwrotnice też wyślij. Niech przemierzą. Jeśli nie będą mieli środków ( dobry miernik pojemnosci kond jest drogi) to niech Ci wymienią wszystkie elektrolity na przyzwoitej jakości ( nie najtansze) ale nie audiofilskie, bo nie ma sensu.

kolumny masz w dobrym stanie i masz się nimi cieszyć. Wszystkie te naprawy nie zrujnuja Cię, a jeśli czegoś nie dokonujesz to później będzie Cię to denerwowało. Poświęć trochę czasu ale się nie napinaj. To ma być zabawa. Powodzenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, audiowit napisał:

Poświęć trochę czasu ale się nie napinaj. To ma być zabawa.

Oczywiście 🙂 w zastępstwie gram na KEF Calinda więc napinki strasznej nie ma. 

 

Zrobię jak mówisz, dziękuję. Już wszystko co trzeba wymontowane. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, audiowit napisał:

Nie dawajcie robić się w balona. Jeśli będziecie odpuszczać to tacy będą dalej oszukiwać.

Nie odpuściłem. 

Skontaktowałem się ze sprzedawcą z eBay. Mówi, że nie wiedział nic o tej wadzie, że podczas transportu mogło coś wpaść w szczelinę koło cewki, byle paproch. Ale finalnie przeprosił i stwierdził, że w takiej sytuacji zwrot części pieniędzy się należy. Nawet sporo odda, będzie na naprawę. Facet okazał się uczciwy, przynajmniej na końcu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Głośniki niskotonowe wraz ze zwrotnicami od tygodnia są w naprawie/przeglądzie. Co do przetworników, okazało się, że cewki są całe ale zawieszenia nie spełniają już swojej roli i wymagają wymiany. Prawdopodobnie przez stare zniekształcone zawieszenie jedna z cewek ocierała. Oba głośniki będą zrobione tak samo. 

Co do zwrotnic, pan z serwisu dzisiaj przysłał mi mailem raport z pomiarów który wklejam poniżej. Wygląda to chyba nie najgorzej, pan z serwisu sugeruje jedynie wymianę "C6".  Ponieważ nie jestem elektronikiem, proszę Was, niech ktoś rzuci okiem i ewentualnie doradzi mi zanim odpiszę serwisantowi jakie są moje życzenia.  Nie chciałbym wymieniać wszystkich kondensatorów tylko dlatego, że są stare, bo jeśli trzymają parametry w granicach tolerancji to chciałbym zachować jak najwięcej komponentów z oryginalnej budowy kolumn. 

236342638_Screenshot(24).thumb.png.3555334d6743972378145dd90b376266.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega    pytanie odnośnie przebiegu naprawy padło w innym wątku. Odpowiadam tutaj. Głośniki i zwrotnice są od jakiegoś czasu w naprawie. Obecnie pan który się tym zajmuje, poszukuje zawieszenia górnego (gumowego) do przetworników basowych.  Nie ukrywam, że trochę się denerwuję czy cos z tego będzie. Nie chodzi już o pieniądze bo nie kosztowały majątku ale ja polubiłem te paczki i chciałbym móc się nimi cieszyć. 

Przy okazji zapytam, czy te zawieszenia naprawdę tak trudno dobrać do DM16? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, ze odpowiedź w poprzednim temacie też nie byłaby grzechem. Ostatecznie to temat o naszych systemach.

Nie wiem jak jest u Ciebie, ale myśle, ze w Polsce, np w firmie Salto we Wrocławiu nie stanowiłoby to dużego problemu. Myślę, że tak długi czas naprawy jak u Ciebie jest próbą .................. . Nie chcę głośno mówić, ale może sie domyślisz. Zdobycie zawieszeń do kolumn nie stanowi zbyt dużego problemu. Niezależnie od kraju. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znajdę zawieszenie,  w tej chwili  już nie jestem taki pewny 😞     To są 40-letnie kolumny i może przetwornik basowy ma jakieś nietypowe rozmiary. Cały czas jestem w kontakcie z człowiekiem który mi naprawia., obaj szukamy.  Przysłał mi diagram rozmiarów membrany/zawieszenia. 

559387253_Screenshot(39).thumb.png.99af4ef6f5910c04c81a98b4269e4159.png

@Rega , @audiowit ,  jeśli twierdzicie, że to takie łatwe, proszę Was o pomoc gdzie mogę te zawieszenia znaleźć?  Napisałem email do B&W i czekam na odpowiedź. Gdzie jeszcze mogę tego szukać, do kogo się zwrócić z zapytaniem? 

Pomocy 😞

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci piasłem - zapytaj w firmie Salto we Wrocławiu. Naprawiali mi zawieszenia w kilkudziesieciu głośnikach. Zawsze zawieszenia były dobrane idealnie do modelu. I nie tak, że byle jakie, ale zawsze były takie jak powinny byc. Adres firmy dostepny w internecie. Na pierwszy rzut oka właściciel nie sprawia dobrego wrażenia, ale to pozory. Facet zna się na rzeczy. Naprawdę polecam tę firmę. Jakość samych zawieszeń oraz naprawy bardzo dobra. Cena też konkurencyjna. Termin naprawy to kilka dni.  Z tym, ze nie wysyłaja samych zawieszeń a sami  naprawiają. Nie dziwię sie  w obecnej sytuacji na rynku. Podobne zawieszenia wymieniali mi w JBL L-86. Zobacz jak wyglądają po wymianie. Jeśli chcesz to mogę Ci też wysłać zdjecie sprzed wymiany.

20200524_182210.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie napisałem email do tej firmy Salto. Odpowiedź nadeszła szybko ale mało z tego rozumiem. Pan napisał, że jeśli mają zawieszenia to "do 250mm a potem 300" ,       ewentualnie żeby szukać ebay USA (?)        No więc firma Salto chyba mi nie pomoże.

Znalazłem jeszcze jakąś firmę w Holandii, gdzie też napisałem email   https://speakerrepairshop.nl/en/

Szukam dalej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwanie zawieszeń ciąg dalszy.

Piszę maile po całym świecie ale jak dotąd nikt nie ma podobnych rozmiarów.

Napisałem także email do B&W support UK i odpisali, że niestety nie mają już takich zawieszeń ale polecili mi zwrócić się właśnie do tego człowieka który aktualnie próbuje mi naprawić.  John, bo tak ma na imię starszy pan, jak się okazuje jest uznanym fachowcem w dziedzinie budowy i naprawy kolumn w UK.   Trudno jest jednak znaleźć zawieszenie o konkretnych rozmiarach. Wszystkie rozmiary z diagramu - A, B, C, D, E, muszą się zgadzać, przez co takie poszukiwanie to żmudna robota jest.  Niby kawałek gumy a taki problem. 

W akcie desperacji zacząłem szukać na eBay a nawet Amazon, haha!  No i bum! Na Amazon jest bardzo podobne zawieszenie, tyle, że piankowe zamiast gumowe. Lepsze to niż nic, więc postanowiliśmy, że warto zamówić i spróbować to piankowe czy będzie działać. Oby!

W międzyczasie poszukuję dalej...

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

Na Amazon jest bardzo podobne zawieszenie, tyle, że piankowe zamiast gumowe. Lepsze to niż nic, więc postanowiliśmy, że warto zamówić i spróbować to piankowe czy będzie działać. Oby!

Działać bedzie tyle że moze zmienić charakter brzmienia woofera. Górne zawieszenie to po sklejeniu część (przedłużenie) membrany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może trochę ode mnie. 

Mam dwie pary DM16, woofery BW 250 były montowane tylko w tych kolumnach, są baaaaardzo rzadkie, nie do dostania bez zakupu kolejnej pary. B&W już od dawna nie oferuje części zapasowych do tak starych kolumn, z resztą DM16 były produkowane b. krótko (ok. 3 lat w krótkiej serii). 

Mam jeszcze zapasową parę tych wooferów, ale pełnią rolę ewentualnych części zapasowych do moich kolumn, z resztą oba były już naprawiane i nie grają tak dobrze jak oryginał.  

Ale generalnie te gumowe zawieszenia (górne) są niezniszczalne, dlaczego kazali Ci to wymieniać? Były poprzecierane? Jasne, z biegiem czasu zawieszenia tracą parametry, ale jakiekolwiek zamienniki to o wiele większe ryzyko, na 100% nie będą mieć takich parametrów jak oryginał. Niestety, ciężka sprawa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ToTameALand napisał:

generalnie te gumowe zawieszenia (górne) są niezniszczalne, dlaczego kazali Ci to wymieniać?

Dopóki się ich nie dotyka, może i są niezniszczalne. Nikt mi nie kazał wymieniać zawieszeń. Z wyglądu były całkiem ładne, ale to tylko z wyglądu. Problem był w tym, że w jednym z głośników cewka nie była na swoim miejscu i ocierała. Nie wiem, być może grawitacja przez 40 lat trochę jakoś odgięła zawieszenie. Wystarczy milimetr czy dwa i cewka będzie ocierać.   Nawet gdzieś ostatnio wyczytałem, że czasem (w awaryjnej sytuacji, na krótki czas) może pomóc odwrócenie głośnika w kolumnie tak aby dół był na górze. 

Człowiek który mi naprawia musi nacentrować cewkę. Żeby to zrobić, musi przecież odkleić stare zawieszenie. No chyba, że da się to zrobić bez odklejania zawieszenia a jedynie przez centralny otwór pod kopułką. Nie za bardzo wiem jak to się robi fachowo. 

Jeśli jednak trzeba odklejać zawieszenie górne, to po takim zabiegu raczej ta guma już się nie nadaje do ponownego wklejenia?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę na wesoło.  Ponieważ zbroję się w części zamienne do paczek (w razie cuś), zakupiłem tweetery TW26, a niech sobie leżą. 

Przyszły z Francji, ale jak!  Na początku pomyślałem, że ktoś zrobił sobie jaja, taki  francuski humor.  Zobaczcie ile chłopina musiał się naślinić z tyloma znaczkami żeby poprzyklejać. 

Jak mnie kiedyś odrzuci od audio, to może zacznę zbierać znaczki. Na początek już coś będzie  🤣

20201127_180506.thumb.jpg.c2efafde7459f6c73e3aad53870e578f.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...