Skocz do zawartości

Monobloki Ugoda, Wzmacniacz Ugoda, montaż, modyfikacje, pierwsze uruchomienie. Wybór preampu i kolumn do szybkiej muzy.


Recommended Posts

Witam kolegów!!

Zakupiłem Wzmacniacz Ugoda, a właściwie 2 monobloki. Potrzebuję porady co by dobrze zagrało w ciężkiej i szybkiej  muzyce: Metal, Techno, Trance oraz dla odmiany Jazz.

Budżet skromny na początek, bo około 300 zł. Celuję w używki, ewentualnie DIY, gotowe lub projekt. W przyszłości prawdopodobnie zrobię lub kupię coś lepszego. Potrzebuję coś na uruchomienie.

Myślałem o pre lampowym opartym na 2 lampach i minimum 2 źródłach, a najlepiej 3.

Liczę na kolegów @audiowit  (Witek, przepraszam za PCB, wiesz o co chodzi 😏), @RoRo, @tomek4446, @Audio Autonomy, @Rega, @Fafniak, @MobyDick, @MariuszZ, @mordor12, @Kubakk, @Bogusław Kożyczkowski oraz wszystkich, których nie wymieniłem, a znają temat.

Obecne Kolumny Phonar Laser 250. Kolumny do zmiany po Nowym Roku 2021, będą to konstrukcje amerykańskie.

Źródło  Dac Nostromo4, Gramofon,rzadziej odtwarzacz CD. Głównie pliki.

Pokój odsłuchowy 23-25 m kw.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości zacząłem przerzucać internet, aby znaleźć jakąś konstrukcję lampową w tym budżecie.

Powiem Ci że ciężko...... same "jakieś tam"  2 lampy często kosztują 50% tego budżetu. 

Nie lepiej chwile poczekać tzn odłożyć grosza i kupić coś co nie kosztuje majątku, ale jest "pewne"? 

Masz na Ali:

IMG_20201022_160337.thumb.jpg.c64215048ae601b4383af2c4e54d40cc.jpg

ale wątpię, aby ktoś go słuchał i może coś o nim powiedzieć. 

Kit o RS fakt kosztuje ok 300zł, ale bez trafo zasilania, traf głośnikowych,lamp, obudowy. 

Fakt, że to wzmacniacz, a Ty szukasz pre, ale ponieważ DIY to może koledzy jak @nowy78 pomogą nieco go zmodyfikować - jak na ten budżet słyszałem niezłe opinie. 

 

IMG_20201022_161139.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten pre i kiedyś chciałem go używać z lampą. Kupiłem nowy. Jest kilka róznych konstrukcji, na różnych lampach, ale zewnętrznie wyglądajacych bardzo podobnie. Cenowo też spora różnica. Użyłem kilka razy. Może niewygrzane lampy, ale jakoś jego brzmienie mi nie odpowiadało. W sumie był podłączony u mnie zaledwie przez kilka godzin. Obecnie stoi nieużywany. Według fachowca od audio, ogólnie jest oparty na niezłym schemacie (o ile pamietam to chyba Marantza) i co ciekawe do budowy użyto nawet nienajgorszych elementów. Gniazda pozłacane. Za sprowadzenie zapłaciłem ok 600 zł, razem z VAT oraz cłem. Z tym, że kupowałem w Danii. Myśle, że za taką cenę jest dość dobrym rozwiazaniem. Selektor wejść przewiduje cztery źródła. 1 lampa prostownicza 6Z5P oraz 3x12AX7B. Tak wygląda w tej chwili. Jeśli chcesz to moge jeszcze zrobić fotki rozbierane.

 

20201022_193932.jpg

20201022_193946.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega  a co Ci w nim nie pasowało?

Z przymrużeniem oka:

Osobnik nie jest zbyt urodziwy!😁 Gały jak z kuchenki z czasów PRLu, ale najważniejsze 2 krotnie przekracza mój budżet..

Musiałbym go przemalować na czarny, to też nie problem.. No i najważniejsze to WAŻ.

Ale, nie mówię tak, nie mówię nie... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczywistości nie wyglada tak źle. A takie gałki, nie dość,  że  ostatnio modne to nie należa do najtańszych. Poza tym są wygodne.

A wracajac do pre - jak dla mnie gra zbyt słodko. Ja lubie dźwiek krystaliczny i raczej sterylny, a tu jest jak  Mullardy w parze z Psvane. Może gdybym pokusił sie owymianę lamp 12AX7 na ECC 83 np Siemensa to byłoby ok jak dla mnie. Możliwe też ze lampy używane przeze mnie zaledwie kilka godzin, nie grają jeszcze tak jak docelowo. Ja w tej chwili używam pre o kilka półek wyższego. Poza tym jak na te cenę jest zupełnie ok. Ktoś może wybrzydzac że to chińszczyzna, ale w tym przedziale cenowym co nie jest?

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko uczulę abyś nie wpadł na pomysł kupowania używanego przedwzmacniacza feliks audio Espressivo - bo moze się okazać ze będzie gdzieś taka oferta

A przestrzegam bo spaliłem sobie przy pomocy tego ustrojstwa przekaźniki w audiolabie

Tu masz historię razem z dyskusją :

https://www.audiostereo.pl/topic/130079-feliks-audio-espressivo-i-użytkowników-sprzętu-audiolaba-mała-przestroga/#comments

Co ciekawe po chyba roku od tych wydarzeń szanowny pan konstruktor wprowadził wersję ze zmienioną konstrukcją i zabezpieczeniem wyjść RCA

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie, czy bliskość gniazd RCA i gniazda zasilania ma znaczenie? Ponieważ moja ugoda przyjedzie bez obudowy, planuję 1 skrzynkę dla obu mono bloków, gniazdo IEC (wspólne) pośrodku, a po bokach, tegoż gniazda - sygnałowe. Głośnikowe na skraju lewej i prawej strony. (To samo pytanie zadałem na sąsiednim forum).

Dziękuję za ostrzeżenie @Fafniak, budżet jaki jest każdy widzi...

Zastanawia mnie jeszcze ten brzydal od @Rega 😁....

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 1Ender napisał:

A ile to prundu źre? 😁

Nie mam pojęcia. Ale chyba niezbyt wiele bo lampy nawet nie rozgrzewają sie mocno. Są zaledwie ciepłe. Poza tym to nie wzmacniacz ze stopniem końcowym.

A jeśli chodzi o wygląd - to zareczam, wygląda dużo lepiej niż kiedyś polecane na tym forum jakieś polskie DIY. No, ale musiałbyś się dowiedzieć o końcową cenę. Po ostatnich uszczelnieniach rządowych doliczają cło oraz VAT. Na ogół do wszystkich przesyłek o wartości powyzej 150 zł. Ogólnie plus ok 40% do ceny wyjściowej, do tego koszt przesyłki. I nie wiadomo czy oplaca sie skórka za wyprawkę.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zadnego schematu. Po otrzymaniu przesyłki był,  ale  w czasie kiedy zmieniałem lokum w Danii, to pewnie wyrzuciłem. O tym, że to chińczyk pisałem w pierwszym moim poście.  Kupiłem go w maju ubiegłego roku. Kilka dodatkowych zdjęć, jeśli Ci to coś pomoże, zamiast schematu.

20190917_073842 (1).jpg

20190917_073913.jpg

20190917_074018.jpg

20190917_074006.jpg

20190917_074259.jpg

20190917_074318.jpg

20190917_074346.jpg

20190917_074352.jpg

20190917_074405.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do  @Karol64208

Dwa monobloki są na osobnych płytach aluminiowych, Trafa osobno, obudowa wspólna z płyty MDF laminowanej (podstawa + boczki), tylna ścianka ze sklejki 4mm (docelowo blacha stal lub alu 2-3 mm), Front będzie z blachy aluminium lub stalowej (3-5mm), pokrywa górna stal lub alu około 1-2mm z wyciętymi otworami wentylacyjnymi.

Mam jeden wyłącznik połączony z bezpiecznikiem i gniazdem.

Takie ustrojstwo, widok z dwóch stron. Jak podłączyć 2 monobloki do jednego wyłącznika?

obraz.png.c1cdbf9e238d47ae1cd6d51bf5362e15.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Takie ustrojstwo, widok z dwóch stron. Jak podłączyć 2 monobloki do jednego wyłącznika?

To pytanie z pogranicza filozoficznych jest. Jak podłączysz do jednego gniazdka czy będą dalej monoblokami? ;) 

 Z czysto technicznego punktu widzenia jak zasugerował Moby to jedyna opcja, w szereg by mogło coś nie zadziałać ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender  podłączysz oba trafa uzw. pierwotne tylko równolegle, Obudowa nie ma znaczenia, tylko żeby nie była łatwopalna i podłączona masa wtórna do wszytskich elementów metalowych obudowy. Oczywiście musisz sprawdzić bezpiecznik, jaki teraz tam jest, prąd obciążenia?

Jak masz jakieś pytania to pisz.

@Rega dobrze  było by obniżyć napięcie anodowe, bo trafo które w nim jest przeznaczone na napięcie 220V a w Pl. macie 230V to powoduje wyższe napięcie anodowe, niepotrzebnie. Lampki mają być tylko lekko ciepłe- to dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208Nie używam tego preampa, a jakiekolwiek zmainy zostawiam dla nastepnego użytkownika. Moim ,,nadwornym,, pre jest w tej chwili Advance  Acoustic X-pre oraz za chwile po remoncie też czasem Yamaha C2a. Zdjęcie Yamahy NIE W MOIM systemie. Oba o kilka klas wyższe niż ten chińczyk.

image.png.6266180de80a66c5f959a4a8734df080.png

20200223_143649.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Prace posuwają się powoli na końcówkami mocy. Będzie to dual mono, a raczej 2 końcówki w 1 obudowie. 

Ugoda będzie mieć potencjometr, dość nietypowe rozwiązanie. 

Obudowa będzie z płyty meblowej 18 mm, spód i boczki. Tył ze sklejki 5 mm bejcowany by wyciągnąć fakturę słoi. Panel frontowy z Mdfu surowego 12 mm, pomalowany na czarny mat. Dodatkowo wyfrezowany pod laminat w kolorze srebrnym, na którym będzie nazwa projektu i skala potencjometru. Góra również ze sklejki 4 mm, pomalowana na czarny mat z wyfrezowanymi otworami wentylacyjnymi. 

Dzisiaj przyjechały radiatory. 

Jutro montaż wszystkiego. Mam nadzieję że zdążę też wyregulować prądy i pierwszy raz uruchomić. 

Zdjęcia niebawem. 

 

@RoRo proszę o zmianę tytułu z

"Monobloki Ugoda, Wzmacniacz Ugoda, jaki preamp do szybkiej muzy?"

na

"Monobloki Ugoda, Wzmacniacz Ugoda, montaż, modyfikacje, pierwsze uruchomienie. Wybór preampu i kolumn do szybkiej muzy."

Chyba, że masz inny pomysł to napisz proszę w PW. 

PS. @RoRo - Temat można zostawić tu, czy wolisz przenieść do innego działu? 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...