Skocz do zawartości

Kino Domowe dla osób starszych


rtoz

Recommended Posts

Cześć forumowicze,

Myślę o zainwestowaniu dla rodziców w kino domowe, bo dopiero co sobie fajny telewizor kupili. Ojciec lubi oglądać filmy Matka czasem się dołącza, nie wiem czy to ma związek, ale oboje mają 61 i 62 lata, po prostu myślę, że ich słuch nie jest napewno audiofilski raczej zależy mi na tym aby cieszyli się w miarę przestrzennym i wyraźnym dźwiękiem. 

Nie znam się na tym temacie, jestem laikiem. Na początku myślałem o jbl bar 9.1, ale po wpisaniu czegokolwiek w google temat okazuje się dużo bardziej skomplikowany. 

Pokój w którym miałoby stać kino domowe ma ok. 16 m^2 z tym że drzwi do pokoju są w połowie a kino byłoby rozstawione na połowie tego pokoju (odległość 4m od telewizora 2.5m szerokości - mniej więcej szerokość kanapy)

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to 4000zł. 

Warto kupować soundbara w takiej sytuacji czy raczej iść faktycznie w stronę kina domowego?

Będę wdzięczny za pomoc i polecenie jakiejś konfiguracji.

Pzdr, rtoz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

W takim pomieszczeniu pokusiłbym się o zestaw oparty o małe podłogówki warto zwrócić uwagę kolumny Wilson Raptor 5, Raptor Vocal, Raptor Mini lub STX z serii Electrino, Electrino 150, Electrino 150e oraz Electrino 150c, nieduża kolumna podłogowa zapewni zarówno świetne kino jak i dobry odsłuch stereofoniczny. Do kolumn proponuje muzykalny i funkcjonalny amplituner Denona model AVR-1600H, który posiada menu w języku polskim co może ułatwić obsługę. Zapraszamy na odsłuchy oraz indywidualne wyceny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra, wielkie dzięki, same te odpowiedzi mi sporo rozjaśniają o co w tym wszystkim chodzi.

@Q21 bardzo chętnie bym wpadł, jednak ode mnie to 150 km, nie mówię jednak nie, może zrobię sobie wycieczkę... :)

Trochę z innej beczki, ale chciałem zapytać o podłączenie źródeł. Napewno jednym ze źródeł na dzienny użytek będzie podłączenie do telewizji. W tym wypadku podłącza się kino domowe do dekodera czy do telewizora bezpośrednio?

Drugim zastosowaniem będą usługi streamingowe (Netflix i HBO Go) 

Trzecie zastosowanie będę dopiero wprowadzał, bo uważam że to super rzeczy na prezent dla Taty z różnych okazji, mianowicie filmy na DVD/BluRay. Jaki odtwarzacz należy kupić?

Oraz pytanie zbiorcze. Jak bardzo różni się jakość dźwięku w związku z tymi trzema zastosowaniami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku amplitunera kina domowego zazwyczaj TV podłącza się kablem HDMI do jego wyjścia a dodatkowe urządzenia do jego wejść. W przypadku wzmacniacza takiego jak Smsl Q5 Pro TV podłącza się do niego jego wyjściem optycznym lub coaxialnym. Dodatkowe sprzęty typu dekoder i DVD/BluRay do wejść w TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję taki odtwarzacz https://allegro.pl/oferta/odtwarzacz-blu-ray-3d-sony-bdp-s6700-wi-fi-4k-wifi-9640199201 czyta wszystkie formaty zapisu dźwięku, posiada USB, BLUETOOTH, filmy DVD, BLU-RAY, sieć DLNA, małe rozmiary pasuje wizualnie do Smsl-a.

Kolumny Kef Q350  https://allegro.pl/oferta/kef-q350-kolor-czarny-kolumny-podstawkowe-8001287981 mogą stać na szafce, dosyć blisko przysunięte do ściany nie przeszkadza im to 😉 

Jeżeli uznacie że jest za mało niskich tonów Q5 daje możliwość podpięcia subwoofera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rtoz napisał:

zależy mi na tym aby cieszyli się w miarę przestrzennym i wyraźnym dźwiękiem. 

 

5 godzin temu, RLC napisał:

W takim metrażu poszedłbym w Stereo

@RLC znajdź nie pasujący element. Gość chce dźwięk przestrzenny w filmach a Ty stereo proponujesz 🤦‍♂️

4 godziny temu, rtoz napisał:

Oraz pytanie zbiorcze. Jak bardzo różni się jakość dźwięku w związku z tymi trzema zastosowaniami?

aby mieć najlepszy wybór możliwości dźwiękowych, podpinasz bluray i dekoder do amplitunera a ten do TV. Wyjątkiem jest sytuacja gdy TV oraz amplituner wspierają eARC. Wtedy możesz wszystko podpiąć do TV pamiętając by amplituner był podpięty do gniazda oznaczone w TV jako eARC. Na chwilę obecną jednak są z tym problemy gdyż technologia nadal raczkuje.

 

@rtoz Pamiętaj by do zestawu kina czyli 5 głośników koniecznie dokupić subwoofer zwłaszcza gdy zakupisz kolumny podstawkowe aby mieć fajne efekty w filmach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem przede wszystkim pod uwagę wiek rodziców 60+ dlatego zaproponowałem mały wzmacniacz + dwie kolumny ewentualnie subwoofer. Metraż 16m² w KD może być poprostu dla nich zbyt wyraziście! 

Napisane było w miarę przestrzennym i wyraźnym dźwiękiem stereo to napewno zapewni! Mowa też jest o słuchaniu muzyki przez starszych państwa. Nikogo nie zmuszam do kupna wyrażam swoją opinię która jest jak najbardziej do rozważenia.

Jeżeli tobie @lolekdrugi nie pasuję to co napisałem trudno ja z tym mogę żyć 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać że podłączanie  dwóch lub trzech kolumn tylko przednich do amplitunera kina domowego mija się z celem. Podłączanie sprzętu do TV gdy amplituner jest podłączony do wejścia HDMI ARC to często droga przez mękę, czasem działa czasem nie. Współczesne amplitunery kina domowego nie należą do zbyt łatwych w obsłudze z powodu bardzo wielu funkcji nad którymi trzeba zapanować. Często trzeba  urządzenia włączać i wyłączać w odpowiedniej kolejności ... Dlatego stereo moze okazać się tu łatwiejsze w użyciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RLC napisał:

stereo to napewno zapewni!

stereo nie zapewni Ci przestrzennego dźwięku w filmie to zawsze będzie kanał lewy i prawy.

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Współczesne amplitunery kina domowego nie należą do zbyt łatwych w obsłudze z powodu bardzo wielu funkcji nad którymi trzeba zapanować. Często trzeba  urządzenia włączać i wyłączać w odpowiedniej kolejności ...

no to pojechałeś, obecnie się podpina i ustawia hdmi-cec, sterowanie z poziomu pilota od tv. W większości tym ludziom wystarczy pewnie ustawienie na stałe jakieś symulowane 5,1 a jak przyjdzie 5.1 to amplituner i tak się sam przestawi. Zmieniać raczej nie trzeba a tyle ogarną to w końcu jeden przycisk od trybów. Oni mają dopiero 60 lat, nie 90.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hdmi-cec często raz działa a innym razem mu się nie chce. Różnie z tym bywa. Przestrzenność dźwięku w stereo to zupełnie inny wymiar niż w dźwięku wielokanałowym. W praktyce często z tylnej strefy często w filmach prawie nic nie słychać. Inna rzecz że nie wszystkie filmy mają dźwięk wielokanałowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi czytać nie umiesz? Autor tematu jasno napisał że zależy mu na w miarę przestrzennym i wyraźnym dźwięku a to jest duża różnica jak PRZESTRZENNY DŹWIĘK dlatego jest propozycja stereo + subwoofer które też się sprawdzą w oglądaniu filmów. 60 lat to nie jest dużo 😉 Jednak czas płynie i łatwiej jest obsługiwać prosty wzmacniacz, jak amplituner który ma kilkanaście funkcji. 

Czasami trzeba iść na kompromis nie zawsze dźwięk wielokanałowy jest dostępny w filmach, stereofonia systemu stereo też swoje robi!  Zresztą poczekajmy co odpowie główny zainteresowany 😉 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi no wycinasz to co pasuje, nie to co napisane. Nie żebym bronił ale może nie zauważyłeś ? 😏

@rtoz według mnie żeby poprawić dźwięk z telewizora który dość często jest słabiutki to do filmów nie do muzy, dla rodziców proponuje soundbar. Dość często można go ustawić żeby włączał się razem z telewizorem i zdecydowanie poprawi wrażenia przestrzenne i samą jakość dźwięku. Swojego czasu do kupionego telewizora dostałem soundbar za 1 pln czyli żaden super w komplecie był woofer taki bezprzewodowy. Przez długi okres leżał spakowany i chciałem kogoś obdarować ale kiedyś z nudów go podłączyłem do filmów i został! Napisze coś co nie jest zbyt popularne tu na forum ale do filmów jest genialny ma jakieś surround itd.. Jakiej marki rodzice kupili telewizor? Warto kupić tej samej to się fajnie integrują. Ja mam Samsungi...

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaZz Ja mam, może jakiś zupełnie słabiutki miałeś albo oczekiwania jak od porządnego kina? Mam całkiem spoko stereo ale i tak uważam że belka jest super. W mojej wielkości salonu 80m2 głośniki z TV kompletnie nie dają rady i belka robi robotę.

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Inferno napisał:

no wycinasz to co pasuje, nie to co napisane. Nie żebym bronił ale może nie zauważyłeś ? 😏

@RLC, @Inferno w pierwszym temacie autor 3 razy wspomniał o kinie domowym, wrzucił propozycje soundbara jbl 9.1 który ma dodatkowe satelity, ponadto napisał o dźwięku przestrzennym i tylko raz o wyrazistym. A wy na podstawie tego wymogu "wyrazistości" proponujecie mu stereo które do filmów ma się jak pięść do oka. Ale to ja wybieram z tekstu co mi pasuje, nie ma sprawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...