Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!
Widziałem na tym forum wątek otwarty w 2017 roku poruszający tematykę odsłuchu muzyki. Ciekawa dyskusja. Zdecydowałem się odświeżyć ten temat i w formie filmowej porady chcę podzielić się z Wami doświadczeniami z przeprowadzania poważnych odsłuchów muzyki. Wszystko to jest również wynikiem doświadczeń zawodowych, jako inżynier dźwięku i montażysta A/V. W tym filmie podpowiadam, na co szczególnie zwrócić uwagę przygotowując się do poważnej sesji odsłuchowej ...


Podzielmy się swoimi doświadczeniami, aby odsłuch nagrań muzycznych dostarczał nam zawsze maksimum pozytywnych wrażeń!
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loudness War, to koszmar dla wszystkich poważnie słuchających muzyki. W załączonym przykładzie w prosty sposób zmodyfikowałem głośność BOLERO, co później umożliwiało odsłuch w warunkach testu. Regulacja poziomami głośności jest dla współczesnych procesorów bardzo prostym zadaniem. W większości przypadków podstawowa analiza pozwala uzyskać zadowalający efekt. Pamiętam, jak w latach 90-tych firma Technics zastosowała w swoich odtwarzaczach CD (np. SL-PS50, SL-PS70) system "peak search", który w ciągu kilku minut analizował płytę CD znajdując najgłośniejszy moment płyty. Fragment ten odtwarzany był w kilkusekundowej pętli, aby użytkownik mógł przed kopiowaniem ustawić optymalny poziom zapisu w magnetofonie kasetowym. System bardzo ułatwiał poprawne kopiowanie płyt CD ... oczywiście wyłącznie do zastosowań domowych :-) Jeśli w latach 90-tych możliwe było zaprojektowanie takiego prostego systemu, to przy dzisiejszej technologii przetwarzania dźwięku i przy dzisiejszej wydajności procesorów mobilnych, możliwa jest bardzo szybka analiza profilu głośności i dynamiki dowolnego nagrania. Zamiast maksymalizacji głośności i cięcia wszystkiego "przy suficie" limiterem, inteligentna zaawansowana analiza.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna mała uwaga do filmu "Słuchanie muzyki". Do fragmentu o optymalnym miejscu odsłuchowym dla więcej niż jednej osoby (9 minuta+). Jeśli chodzi o wrażenia stereofoniczne, to dla słuchaczy znajdujących się jeden za drugim powinny być one faktycznie zbliżone. Problemem za to może być percepcja basu. Kilkadziesiąt centymetrów w tył lub przód może sprawić, że znajdziemy się w zupełnie innym miejscu na mapie modów pomieszczenia. Ktoś siedzący bliżej powie, że basu jest mało, a ktoś siedzący za nim, że dla niego bas dudni. Warto brać to pod uwagę przy wyciąganiu wniosków z odsłuchu, gdy miejsce odsłuchu nie jest optymalnie usytuowane. Druga sprawa, że rozstawianie foteli na boki, zamiast przód-tył, nie jest lepsze. Na bokach też możemy trafić na odmienne miejsca rozkładu modów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kraft

Dziękuję za wypowiedź.

Powiedzmy sobie szczerze, że w przypadku poważnego odsłuchu muzyki NIESTETY istnieje tylko jedno miejsce poprawnego odbioru. To smutna prawda, ponieważ często chcemy przesłuchać konkretne nagrania w grupie i na gorąco podzielić się wrażeniami z odsłuchu. W filmie celowo pominąłem zagadnienie modów i związaną z nimi percepcją basu. Jak słusznie zauważyłeś, problem rozkładu modów dotyczy zarówno układu siedzeń "przód-tył", jak i "lewo-prawo". Dlatego zmiana rozstawu siedzeń tego ewentualnego problemu nie rozwiązuje. Jednak ma ogromny wpływ na poprawny odbiór pozornych źródeł dźwięku podczas odsłuchu w grupie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak przychodzą do mnie ludzie zeby posluchać muzyki to wyraźnie zaznaczam, że słucha jedna osoba. Jeśli chcą do mnie przyjść 2 osoby, to wyraźnie zaznaczam, że zapraszam na pogaduchy, a nie poważny odsłuch.

Dzięki, ze zwrocileś uwagę na problem nagrzania sprzetu. Do tej pory jest to wyśmiewany problem na tym forum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Zapewne nie mam takiego doświadczenia w sprzęcie Audio jak większość obecnych tutaj na forum, nie uważam się też za audiofila poprostu lubię słuchać muzyki. Bardziej bym był za stwierdzeniem wygrzania sprzętu (nowe kolumny wzmacniacz) często jest tak że wymagamy cudów od nowych urządzeń audio. Trzeba dać im trochę czasu ja to nazywam (ułożeniem się) na poprawne pokazanie swoich możliwości. 

Co do miejsca odsłuchu ostatnio miałem gościa, mówię mu usiądź na środku między kolumnami usłyszysz zupełnie inny dźwięk. Mówi że to nie ma znaczenia 🤔 Jednak jak zrobił to o co go poprosiłem był zaskoczony na plus. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RLC napisał:

Bardziej bym był za stwierdzeniem wygrzania sprzętu (nowe kolumny wzmacniacz) często jest tak że wymagamy cudów od nowych urządzeń audio. Trzeba dać im trochę czasu ja to nazywam (ułożeniem się) na poprawne pokazanie swoich możliwości. 

Nie tylko nowe kolumny /wzmacniacz, ale przed każdym poważnym odsłuchem należy na jakis czas pozwolić popracowac systemowi. Moj system jest juz ze mną kilka lat a mimo to po x-czasie od włączenia dzwiek sie polepsza za każdym razem.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...