Skocz do zawartości

Co kupić do daca zamiast laptopa?


2pac01

Recommended Posts

Witajcie,

Przez ostatnie miesiące do słuchania Tidala używałem laptopa podłączonego do Audiolaba Mdac+. Niestety albo i stety szkoła, w której pracuje moja żona zorganizowała akcję zbierania komputerów dla biedniejszych dzieciaków no i Dell zmienił właściciela :) Chciałbym teraz kupić coś nowego i zarazem niedużego... max 13cali. Myślałem nawet o tablecie ale mam wątpliwości czy to wystarczy. W Tidalu (w programie, nie w aplikacji czy oknie przelądarki) oczywiście ustawioną mam opcję przejmowania całkowitej kontroli przez dac z pominięciem ustawień muzycznych samego komputera. Co możecie mi polecić? Urządzenie nie będzie służyło do niczego więcej.

 

Edytowano przez 2pac01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tabletem moze byc trudniej - faktycznie, kwestia zasilania moze sie pojawic. Dodatkowo goły android ma - o ile dobrze pamietam - ograniczenie w jakosci odtwarzanych plików.
Do wyboru masz jakis PC, laptop, moze jakis mini-pc, maline no i jakies dedykowane streamery, tyle ze te chyba wszystkie mają DAC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Mając dobrego DACa warto pomyśleć tutaj o transporcie plików. Rozwiązania do 3k zł widzę dwa:
1. SOtM SMS200 Neo
2. Pro-Ject Stream Box S2 Ultra.

Oba urządzenia łączysz kablem USB i wykorzystujesz pełen potencjał zasobów sieci oraz masz możliwość podłączenia dysku zewnętrznego. Pro Ject posiada dedykowaną apkę natomiast SOtMa możesz uruchomić korzystając z udanej aplikacji mConnect. Do obsługi wystarczy Ci tak na prawdę telefon lub tablet. 


Zapraszma do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. W dźwięku nie chcę niczego poprawiać. Zależy mi aby nie wprowadzać do toru audio kolejnej zmiennej. 

Co do Androida to na wszystkie moje pytania znalazłem odpowiedź w tym wątku:

https://source.android.com/devices/audio/usb 

Warto go wnikliwie przeczytać, szczególnie przy końcu. Wyjaśnia bardzo wiele technicznych aspektów i prezentuje różne możliwości podłączania urządzeń zewnętrznych, w tym DAC. 

Jeśli chodzi o malinki to mam z nimi styczność na co dzień w pracy. Używamy ich jako sterowników do tańszych systemów parkingowych wraz z modułem PiFace. Niestety malinka ma jedną zasadniczą wadę a mianowicie nie ma ekranu ani klawiatury. Po dołożeniu wszystkiego w zasadzie złożę zwykły komputer z "flakami" na wierzchu a nie o to chodzi. Podobnie rzecz się ma z USBridge. 

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Skoro już zainwestowałem w daca 3.500zł to jak sens ma kupowanie dodatkowego urządzenia do transportu za kolejne 3k? 

Jest jeszcze możliwość streamingu po wifi ale wydaje mi się, że nawet prosty minipecet z prockiem typu Intel Pentium Silver N5000 i pełnowartościowym USB 3.1 będzie i tak lepszym wyborem. Czy jednak nie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Maliny nie potrzebujesz juz monitora, instalujesz w opcji tzw headless - system który obsługuje streaming dostepny jest piorzez interfejs www (np volumio), ew dedykowane aplikacje na telefon/tablet.
Całkiem wygodne
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym zacząć od Chromecast Audio, koszt nieduży a u mnie zagrał lepiej z Tidala niż laptop.  Osobiście wolałbym kupić streamer jako transport np. Bluesound Node czy malinę zamiast komputera.

Edit: Oczywiście mowa o podłączeniu Chromecasta sygnałem cyfrowym bezpośrednio do Daca.

Edytowano przez Chilledbeams
Więcej informacji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Ja bym inaczej rozlokował budżet. Ale to ja prywatnie.

Piotr

A ja właśnie z chęcią posłucham :) Budżet jaki sobie ustaliłem to mniej więcej wartość jakiegoś prostego komputera czyli powiedzmy max 1500zł

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Czy sygnał przesyłany przez USB (szum EMI, specyfika budowy samego kabla) bezpośrednio do głównego daca (kość Sabre ES9018 w moim Audiolabie ma bowiem wbudowane algorytmy redukcji zniekształceń jitter - Time Domain Jitter Eliminator) ma lepszą jakość niż ten z wifi (zakłócenia w paśmie 2.4/5GHz są bardzo liczne, szczególnie kiedy mieszkamy np w bloku), który będzie musiał zostać przekonwertowany przez kolejną elektronikę a następnie kolejnym kablem podłączony do daca? Ponoć im mniej urządzeń tym lepiej.

A co jakby do komputera dołożyć filtr typu Filtr USB iFi Audio iPurifier3? 

A jeśli już uprzemy się na fifirifi to w moim budżecie nie zmieści się:

Dnia 25.10.2020 o 17:29, Q21 napisał:

Pro-Ject Stream Box S2 Ultra.

ale widzę że na rynku jest troszkę tańszy S2 bez Ultra. Jest też Yamaha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, yacool napisał:

Każde urządzenie psuje sygnał. Dołożę kolejne

Nie psuje ale jest kolejną zmienną, którą można wpływać na dźwięk i to niekoniecznie na plus. Natomiast jeśli już dojdziemy do tego, że mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie streamera bez wbudowanego daca bo zapewni lepszy dźwięk niż laptop z bezpośrednio podłączonym komputerem w tej samej cenie to... no właśnie... to co?

Przeczytałem dziś taki mały artykulik (nie wiem czy linki do innych serwisów są dozwolone):

https://www.stereolife.pl/archiwum/artykuly/listy/4387-czym-karmic-dac-a-komputer-czy-streamer

No i przejrzałem ten wątek na naszym forum:

Mam już w głowie jakąś wizję.

 

Edytowano przez 2pac01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o mini pc z systemem Daphile. Masz już dobry Dac z asynchronicznym USB. System Daphile wysyła dźwięk idealnie w bitperfect więc dźwiękowo już jest pięknie. Z wtyczkami obsługuje Spotify Connect, Tidala, Deezera, radia internetowe, na wewnętrzny dysk można wrzucić muzyki pod korek a aplikacja do obsługi na tel jest szybka i wygodna. Jak masz tam dysk SSD to cichutko. Można kontrolować z innych komputerów. Miejsca zajmuje tyle co nic. Sam miałem przez chwilę rozwiązanie na windowsie + audrivana ale finalnie obsługa nie była tak fajna jak mi się na początku wydawało.

Screenshot_20201103-184835.jpg

IMG_20201103_184857.jpg

Screenshot_20201103-184806.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...