Skocz do zawartości

Budżetowy zestaw do Dolby Atmos - 5-7 tys złotych; układ 5.1.4


Barsen

Recommended Posts

Cześć :)

Z powodu globalnego świrusa kina nie działają i długo działać nie będą (a czy będą patrząc się na smutny los AMC i Cineworld to inna historia :( ), więc stanąłem przed wyzwaniem złożenia swojego mini kina.

Wybór TV względem nagłośnienia był banalnie prosty - OLED od LG. Teraz zostaje wyzwanie :)

Chciałbym złożyć dość budżetowy zestaw do DA w układzie 5.1.4  w przedziale 5-7 tysięcy złotych.

Pomieszczenie - salon z aneksem, mieszkanie względnie małe. Na strefę telewizyjną jest gdzie przestrzeń 3x3,5 metra, wysokość ok 2,8 metra.

Do czego: głównie filmy i gaming. Filmy to iTunes, BR plus to co w danym miesiącu mam wykupione w streamingu (AP, Netflix, HBO). Gaming - PC. Odsłuch muzyki średnio mnie interesuje, mam od tego słuchawki Beyerdynamics ze wzmacniaczem, nie mniej nie będę narzekał jak będzie w miarę ok - rozpiętość muzyczna dość duża od trance przez hard rock do metalu.

Ogólnie lubię bass i nie lubię sąsiadów.

 

Amp: wybór wstępnie padł na Denona X2600H - bo Denon?

Kolumny: zestaw 5.1 - rozumiem że do DA nie są potrzebne konkretne marki, raczej żeby sprzęt był dobry. Obecnie z uwagi na nieosłuchanie to pewnie większość sprzętów będzie robiła wrażenie.

7,1 raczej opada z uwagi na to że bocznych kolumn nie mam gdzie ustawić. Mieszkam w dużym mieście, to pewnie też i miałbym możliwość gdzieś odsłuchu, nie mniej wolałbym się zorientować w temacie.

Subwoofer: może być osobno, może być w zestawie. Czytałem już że całkiem sensowe opcje są osobno, jak wspominana tutaj na forum wielokrotnia Magnat. 

Kolumny sufitowe: tutaj właśnie zaczęły się schody. Raczej się skłaniam w kierunku 4 przy odpowiednim ustawieniu wszystkich głośników z tym co instrukcja od Dolby zaleca, choć wiem że nie jest to idealne mieszkanie do tego. Z drugiej strony coraz więcej gier będzie wykorzystywać DA - w tym wychodzący lada moment Cyberpunk 2077.

Mieszkania już wykończone, sufit nie jest podwieszony. Z drugiej strony to jest ostatnie piętro, do mieszkania sentymentu nie mam, w ciągu paru lat chcę je dać na wynajem, wiec nie musi być jakość ładnie. Rozumiem, że muszą byś głośniki onwall i trzeba przeciągnąć kable. Dali Oberon bo takie znalazłem - wykraczają dość sporo poza budżet. W głośniki reflektorowe raczej bawić się nie chcę, czytałem że efekty dość średnie względem tych sufitowych. Heco zaś są średnio dostępne.

Pozdrawiam

:)

 

 

Edytowano przez Barsen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz minimum Amplituner 9.1, aby 5 kolumn stało na podłodze a 4 były na suficie aby powstał Atmos w systemie 5.1.4
Denon avr-x2600h to system 7.2 czyli zrobisz Atmos 5.1.2, ewentualnie dwa suby to 5.2.2
Proponuję wyższy model AVR-X3700H który jest 9.2 to raz, dwa już ma na pokładzie eARC, D.Atmios D.Vision oraz 8K, jako extra dodatek posiada wyjścia "pre-out" na wszytkie kanały.
Co do kolumn to Denon fajnie gra z Monitor Audio Bronze lub Silver, Heco Aurora czy stare Music Style, Pylon Audio Shapire lub Pearl. Co do suba to ten Magnat 203A lub większy 303A jeden z tańszych subow i za tą kasę nie ma co się czepiać.
Nie powinieneś robić głośników On Wall chyba że to pod Auro 3D, Atmos powinien być na suficie....ale wiadomo jak to jest gdy się nie ma możliwości rozstawienia kolumn według zaleceń.986f2f9b623b85e211fd3784dc854eac.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przerost formuły nad treścią.

Dokładnie tak potrzebował byś amplitunera z szersza obsługą kolumn. No i same kolumny..... Nie nie to się nie uda. Wiem naczytałeś się że to fajne i w ogóle. Ale nie masz na to budżetu.

Mając 7k lepiej iśc w solidny system 5.1 ewentualnie doinwestować w te dwa dodatkowe atmosy.

Denon X 2700 + set Monitor audio Silver albo 200 jeśli typowo kinowo albo Bronze 500 jeśli także muzyka.

Yamaha 685 albo nowa 6A z Heco Aurora 700 czy ELAC F6.2

Co do instalacyjnych kolumn to Magnat lub Heco. Wychodzą tanio i są dostępne.

Zapraszam po porady, na odsłuch, wycene i wypozyczenie sprzetu

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

nie masz na to budżetu.

I warunków trochę też

9 godzin temu, Barsen napisał:

3x3,5 metra

to trochę mało, żeby pchać na siłę 5.1.4. Jeżeli już uprzesz się na DA, to 5.1.2 w zupełności Ci wystarczy. Niestety, albo stety właśnie, jeżeli chodzi o KD, to równie ważne, jak nie ważniejsze, od zastosowanych przetworników, jest ich prawidłowe rozłożenie w przestrzeni, zgodnie ze "sztuką".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nie mam warunków na coś lepszego. Zestaw potem pewnie upchnę po rodzinie Ew na olx i kupie już coś z górnej polko jak będą ku temu warunki.



Amplituner to 2700 w zasadzie mi odpowiada jeżeli chodzi o funkcje.

Sub to Magnat 302a jest ok.

Kolumny - skłaniam się w kierunku Heco Auroro 700, jeżeli to by dobrze się komponowało.

co do pozostałych głośników - centralny i tylne, to jakieś są godne polecenia?

sufitowe - na dwóch mogę poprzestać, jednak ten Atmos chciałbym wypróbować. rozumiem ze do sufitu można je przywiesić, ale są jakieś konkretne modele do tego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Myślałem ze 5.1 ma tylne kolumny. Skoro to są boczne to 7.1 byłby dobrym układem.

Z 7.1 miałbym problem z ustawieniem kolumny bocznej prawej bo ona musiałaby być dostawiana na statywie, gdyz tutaj jest pusta przestrzeń. Lewą można przemontować na skraju ściany przed drzwiami tarasowymi. 


jak wstępnie planowałem to w zasadzie powinienem się na styk zmieścić z ustawieniem sofy, TV na wysięgniku naściennym. 

Edytowano przez Barsen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są amplitunery, w których możesz ustawić, czy głośniki boczne są z boku (90-110°), czy z tyłu (110-150°). Amplituner przynajmniej teoretycznie powinien w tym drugim ustawieniu używać kolumn przednich lub przednich szerokich, żeby przesunąć dźwięk trochę do przodu. Nie mam jak tego sprawdzić, więc nie potwierdzę, ale w tym drugim ustawieniu i tak nie będzie działać 7.1.

Czy możesz zamieścić rzuty pomieszczenia? Przynajmniej nie będziemy teoretyzować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan poglądowy. Od ściany do TV jest na tyle miejsca że planowałem tam wstawić witrynę tak na cirka 60 cm, obecnie jest sporo wolnego miejsca.

7.1 raczej skreślałem na wstępnie, wiadomo że byłoby miło - ale to na przyszłość i większe lokum.

Co do kolumn - Heco Aurora 700 czy 1000? Na razie odłsłuchałem ich na YouTubie (moment na śmiech) - jeżeli miałbym przystać na mniejszy zestaw to mogę też dołożyć do lepszych.

Druga sprawa - są zestawy Heco Aurora z subem 30a. Opłaca się to?

plan.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kanapa będzie przy ścianie, to 7.1 na pewno odpada, musi być 5.1.

Pamiętaj, że głośniki boczne nie muszą być rozmieszczone symetrycznie. Lewy może być na bocznej ścianie, czy w narożniku, a prawy może być na przeciwległej ścianie. Amplituner skoryguje parametry zależne od odległości, zarówno opóźnienie, jak i głośność. Różnica głośności między głośnikiem w odległości 1,5 m od słuchacza a drugim w odległości 6 m to ledwie 6 dB. Oczywiście oznacza to, że jeden głośnik ciągnie 10 W, a drugi 40 W (plus spadki na kablach, czyli odpowiednio np. 10,5 W i 45 W), ale to ciągle mieści się w wydajności większości sensownych i polecanych amplitunerów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to czy lepszego

20 godzin temu, Barsen napisał:

Faktycznie, nie mam warunków na coś lepszego.

Tylko więcej.

 

Czasem warto zbudować lepsze kino 5.1 bo daje po prostu znacznie lepsze efekty niż inspirowane gazetkami 5.1.4.

System 5.1 jest łatwiejszy w ułatwieniu i kalibracji.

Możemy ci pożyczyć sprzęt do domu abyś mógł sobie realnie pochodzić z nim po pomieszczeniu i sprawdzić co gdzie i dlaczego lepiej gra.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...