Skocz do zawartości

Pytanie totalnego laika - kino domowe czy stereo? Używane, za mniej więcej 1000 PLN


Bydluck

Recommended Posts

Witam!
Jak już zaznaczyłem w temacie, jestem tak zielony w temacie audio jak tylko się da, więc proszę o wyrozumiałość i używanie prostych słów ;) Teoretycznie wiem że w takim budżecie pewnie lepiej celować w stereo, ale! Tak naprawdę nie mam wielkich wymagań, póki co słucham sobie muzyki z jakichś syfiastych głośników 2.1 Logitech albo słuchawek Superluxów, a filmów z głośników wbudowanych w telewizor. Podejrzewam że nawet najbardziej syfiasty zestaw kina domowego za 250 zł to będzie ogromny skok jakościowy.


Do rzeczy. Pomieszczenie mam niewielkie, 3,4 x 4,7 = 16 m2, wysokość pomieszczenia 2,6 m. Telewizor wisi na krótszej ścianie. 
Odsłuchów nie planuję, choć muzykę uwielbiam, no ale jakoś nie sądzę abym znalazł czas. Muzyki (najróżniejszej, od elektronicznej po heavy metal, ale jednak najczęściej jest to rock i jego pochodne) zazwyczaj słucham przy okazji czegoś - najczęściej podczas siedzenia przy kompie, przeglądania internetów itp. (wtedy raczej nie słucham muzyki zbyt głośno), ale też gotowania, sprzątania (wtedy z uwagi na oddalenie od głośników bywa głośniej). Zdarza się oczywiście i tak, że skupiam się wyłącznie na muzyce, ale nie jestem pewien czy warto kombinować pod kątem odsłuchów (raczej wątpię). Ale! Muzyka jest bardzo ważna, więc jeśli uważacie że mimo wszystko lepiej celować w stereo i odczucia z mojego słuchania muzyki wejdą na jakieś 2-3 poziomy wyżej, to piszcie! Z kolei Zdarza mi się skupiać na filmach czy serialach i na tym bazuję że budowa jakiegoś kina domowego mogłaby mieć sens + liczę na to, że przyjemność ze słuchania muzyki i tak byłaby większa niż dotychczas. Tylko nie wiem czy da radę w tak niewielkim pomieszczeniu sensownie rozmieścić głośniki. A może po prostu w budżecie w okolicach 1000 zł nie ma to sensu tak czy inaczej, więc lepiej skupić się na stereo? Zaznaczam że jestem laikiem, bez większych wymagań, póki co słuchającym dźwięków bardzo kiepskich, a jednak nadal żyję - proszę brać to pod uwagę ;) A może jest też opcja na zakup w tej kwocie jakiegoś sensownego amplitunera i dwóch kolumn z opcją na dokupienie do tego kolejnych głośników i zbudowanie póki co stereo, a docelowo jakiegoś 5.1?
Tak czy inaczej proszę o porady czego warto szukać w jednej, czy drugiej konfiguracji, jakich marek, a najlepiej jakich modeli wzmacniaczy, amplitunerów, czy kolumn.
Dodatkowym atutem byłaby możliwość podłączenia dwóch mikrofonów do jakichś sesji karaoke. A jeśli nie da rady bezpośrednio, to jak to zrobić pośrednio? Przy tej okazji byłbym wdzięczny za polecenie jakichś mikrofonów do ok. 100-150 zł, bo jak się można domyślać to co mam w tej chwili to syf ;)

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie!
Pozdrawiam i życzę zdrowia! ;)
Michał

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam fora internetowe, OLX, allegro od jakiegoś miesiąca, bo obudziłem się pewnego dnia z myślą że chciałbym mieć coś fajniejszego do muzyki i/lub filmów niż mam teraz. Tyle że im dalej zagłębiam się w temat, tym mniej wiem. Swoją drogą przede wszystkim przeglądam oferty sprzedażowe, a później szukam opinii na temat sprzedawanych przedmiotów w internecie, ale to niezbyt wydajny sposób szukania informacji, więc nie polecam. Jeśli chodzi o inne fora, to szczerze raczej najczęściej trafiałem na to, stąd wybór akurat tego forum na zadanie pytania. Pomimo przeglądania pokrewnych wątków uznałem że nic na co trafiłem nie odpowiedziało na moje pytanie :) Mam nadzieję że odpowiedzi na pytania pomocnicze dały pełniejszy obraz sytuacji.

Edytowano przez Bydluck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kzł to mozna by poszperać glownie w używkach. Poniewaz nie podałeś jakie brzmienie preferujesz (trudno to określić w sumie po komputerowym zestawie 2.1), proponuje poszukac zestawu all-in-one na poczatek np. Yamahy plus w przyszłości dokupic muzykalny subwoofer. Bedzie to lepsza wersja tego co masz teraz. Wbrew pozorom stereo tez dobrze radzi sobie w współpracy z tv (sam mam tylko stereo do filmow i jest ok). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwoite stereo w twoim budżecie Smsl Q5 Pro + Magnat Quantum 673 telewizor podepniesz optykiem lub coaxial, komputer przez USB naprawdę uzyskasz porządny dynamiczny dźwięk!

https://a.aliexpress.com/_B1OqcH 

https://www.olx.pl/oferta/magnat-quantum-673-kolumny-podstawkowe-para-kable-klotz-ly225s-2-2-CID99-IDGZbbC.html

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Bydluck napisał:

Niestety nie mam pojęcia jakie brzmienie preferuję, liczę na to że ktoś mi po prostu doradzi coś do preferowanej przeze mnie muzyki.

Druga część zdania wyklucza pierwszą część zdania!!!!!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 No widzisz, jestem na tyle zielony, że nie zdawałem sobie z tego sprawy. Myślałem że skoro nie wiem czy lubię miękkie brzmienie, góry, doły itd., to że ktoś doradzi coś fajnego pod rock, heavy metal, itp. żeby mi Dave Matthews fajnie brzmiał, żeby się fajnie słuchało Judas Priest, Arctic Monkeys, Pink Floydy czy inne Kings of Leon. Tak mi się marzyło, ale też zdaję sobie sprawę że jednemu będzie odpowiadało to, a drugiemu tamto. No to tę część mojej wypowiedzi można wykreślić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:
1 godzinę temu, Bydluck napisał:

Niestety nie mam pojęcia jakie brzmienie preferuję, liczę na to że ktoś mi po prostu doradzi coś do preferowanej przeze mnie muzyki.

Druga część zdania wyklucza pierwszą część zdania!!!!!

Edytowano 1 godzinę temu przez Chyba Miro 84

Niekoniecznie. Kolega Bydluck po prostu nie wie czy lubi coś czego nie zna (brzmienia różnych zestawów, kolumn itd) bo zapewne nie miał zbyt wiele do czynienia. 

Natomiast wie jakiej muzyki lubi słuchać i że ma być fajnie

Dla mnie logiczne 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ok. Wiec jedziemy z tym gatunkiem.... Na pewno w tym typie muzyki dobrze by było gdyby zestaw był dobrze dociazony (stopa,kotły), dobra separacja rowniez mile widziana. Szybkosc narastania i wygaszania dzwiekow (szybka reakcja membrany na impuls dzwiekowy). Wysokie nieco uspokojone bo... niektore kawałki potrafia po uszach dawać. Ja na starych kawałkach typu antrax, pantera, pierwsze płyty metalica itp. kręcę pokrętłami balansu by dopasować brzmienie. Tak trudny w odtworzeniu jest ten gatunek.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziemy chyba na tyle wredni i nie wkręcimy tu nikogo w zestaw kino Voice Krafta by zmieścić się w budżecie. Podpiszę się pod tym co napisali koledzy powyżej. Polecany wszędzie przez RLC :) mały SMSL Q5 lub alternatywnie Topping MX i tu masz już 4 stówy wydane. Reszta na kolumny. Tak jak doradzili koledzy z Q21 używane Pylon Pearl 25 czyli podłogówki (ale tu muszisz raczej trochę naciągnąć budżet) powinny dać ci dużo radochy i jakości jak za takie pieniądze. Albo jakieś używane monitory jak wspomniane wyżej magnaty. Pomieszczenie niby nie duże, ale tak na granicy postawienia kolumn podłogowych i ku takim lepiej się skłaniaj. Więcej przyjemności i frajdy ze słuchania, choć monitory też potrafią przyjemnie zagrać. Ja bym wolał podłogówki, trochę inna potęga brzmienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba3002 napisał:

Możesz rozwinąć myśl? 

jak dobrze poszukasz, w outletach, na olx to jesteś w stanie wyrwać nowy zestaw kina domowego. Będzie to raczej coś z najniższej półki ale jest realne. Jednak nie jest tak, że trafia się to cały czas, raczej odstępstwo od normy. Traktuj to jako ciekawostkę.

Na pewno jednak w kwocie 1000,- da się bez większego problemu kupić zestaw używany kina domowego. Będzie starszy zapewne bez atmosa ale będzie działać, może i z hdmi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lolekdrugi napisał:

zdziwiłbyś się :) Na upartego da się nawet prawie nowy zestaw złożyć ale wymaga to czasu, cierpliwości, wiedzy i trochę szczęścia.

Wiedza to tu się nie przyda.

Czas? i Szczeście? No jeśli znajdzie się ktoś kto sprzedaje w tak niskiej cenie to wiadomo.

Ja jednak bym na to nie liczył.

8 godzin temu, lolekdrugi napisał:

jak dobrze poszukasz, w outletach, na olx to jesteś w stanie wyrwać nowy zestaw kina domowego. Będzie to raczej coś z najniższej półki ale jest realne. Jednak nie jest tak, że trafia się to cały czas, raczej odstępstwo od normy. Traktuj to jako ciekawostkę.

Na pewno jednak w kwocie 1000,- da się bez większego problemu kupić zestaw używany kina domowego. Będzie starszy zapewne bez atmosa ale będzie działać, może i z hdmi.

Przepraszam ale ja VK z allegro system 5.1 za 700 zł nie uważam za kino.

Podaj zatem sensowny sprzęt używany który widzisz obecnie na rynku do 1000 zl. 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, S4Home napisał:

Przepraszam ale ja VK z allegro system 5.1 za 700 zł nie uważam za kino.

Podaj zatem sensowny sprzęt używany który widzisz obecnie na rynku do 1000 zl. 

Dostaliście w prywatnej wiadomości trzy zestawy, spokojnie można "coś" wybrać i nie jest to VK.

Niestety w tym budżecie z kolumnami skazani jesteśmy na amplitunery z rocznika około 2010-2013 których należy unikać chyba, że ktoś wie jak sobie poradzić z ewentualnymi problemami lub ma dostęp do chipsetów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...