Skocz do zawartości

Pomysł na Audio do niewdzięcznego salonu


szyt

Recommended Posts

Cześć,

Szukam pomocy w doborze zestawu grającego do salonu. Niestety moja wiedza kończy się na słuchawkach i nie mam pomysłu jak to dobrać żeby miało sens. Samo pomieszczenie też nie jest specjalnie wdzięczne. Plan użytkowy wygląda jak w załączonym pliku. Powierzchnia to ok 45m2 + otwarty aneks ok 12m2. Dodatkową komplikacja jest tzw katedralny sufit - do wys 5m w szczycie - czyli akustyka będzie mocno średnia. Z uwagi na powyższe zdaję sobie sprawę, że cudów nie można oczekiwać, natomiast co zrobić żeby i tak jakoś to nagłośnić. Zastosowania - Muzyka (Apple Music jako 95% źródło + czasem swoje FLAC - gatunkowo w sumie wszystko poza rapsami), Filmy, Gry z konsoli. Nie wymagam audiofiskich doznań :) ale tez nie chcę słuchać pierdziawek z TV. Nie chce 9.1 i gimnastyki z kablami i głośnikami. Jakie opcje rozważam:
- klasyczne stereo. np. Marantz nr1200 (fajny bo ma HDMI, AirPlay etc) + podłogówki (KEFy q950 u znajomka sluchalem i fajnie to chodzilo).
- porządniejszy soundbar z niskotonowym.

I tutaj do szanownego grona prośba o sugestie w sprawie:
- kierunku jaki lepiej obrać i propozycji sprzętu. Może w ogóle źle kombinuję? :)
- budzetu jaki zalozyc - warunki są jakie są i nie ma sensu pewnie isc w jakies wypasy, ale zakladam ze sprzęt tez musi odpowiednią moc miec.

Z góry dzięki!

 

salon.JPG.06fb6a81b3f044483d4d2e6413974861.JPG

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szyt napisał:

- klasyczne stereo. np. Marantz nr1200 (fajny bo ma HDMI, AirPlay etc) + podłogówki (KEFy q950 u znajomka sluchalem i fajnie to chodzilo).

Ten amplituner stereo NR1200 jest za słaby do tej wielkości pomieszczenia, a jak już to lepszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz Marantz PM7000N.

Z czym u kolegi grały te kolumny KEF Q950?

Budżet w jakim się poruszamy plus/minus?

Soundbar zdecydowanie odpada.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u kolegi jest NAD C368.

Ten Marantz to tylko przykład był - bo mały, fajny wizualnie, bogaty zestaw wejsc z HDMI etc. Ale jesli mówicie, że to nie da rady to skreślam. W ramach innej dyskusji polecono mi Yamahe RN803D i to tez fajnie wygląda mimo braku HDMI. Jeśli powiecie, że w podobnym budzecie dostane lepszy wzmak + dac = mozna kombinowac :)

Budzet liczyłem ze dostanę od Was ;) W sensie ile trzeba wydać żeby to miało sens - fajnie jakbyśmy sie w 5-6k zamkneli, ale powiedzmy że do 10k możemy dojechać spokojnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Budżetu za Ciebie nie określimy i sam musisz powiedzieć gdzie jest górna granica. Jeśli chodzi o pomieszczenie to nie pozostaje nic innego jak tylko wypożyczyć zestaw do domu i sprawdzić go we własnych warunkach odsłuchowych. 
Metraż jest duży w związku z czym warto wziąć pod uwagę wydajne kolumny takie jak wspomniane Kefy Q950 ale połączenie z jasnym Marantzem NR1200 może odebrać radość z odsłuchu. Tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłby wzmacniacz stereo taki jak Audiolab 6000a czy Magnat MR780. Oba wzmacniacze bardzo dobrze zgrywają się z Q950. 
Alternatywą mogą być Pylon Audio Diamond 28 w połączeniu z Marantz NR1200. Tutaj Marantz rozjaśni nieco brzmienie co wpłynie pozytywnie na Diamond 28, które charakteryzują się nasyconym brzmieniem z potężniejszym dołem. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem Ci, że kolega ma dobrze dobrany zestaw i sumie to mógłbyś kupić sobie taki sam zestaw (pomijając warunki akustyczne i pewnie inną wielkość pomieszczenia).

R-N803D to amplituner stereo też jest często polecany do tych KEF Q950, ale ze wzmacniaczem będzie to lepiej grało tym bardziej że się Tobie podobało.

Co do budżetu branża powinna zaproponować Ci na priv dobre ceny i np. taki zestaw NAD C368 z Kef Q950 za 10K to spokojnie kupisz, a nawet niżej.

Jeśli ma być to zestaw na długie lata to warto dołożyć i cieszyć się muzyką, a nie żałować i oczywiście przed zakupem wypożyczyć do do domu i sprawdzić jak to gra.

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans aby ten Marantz wysterował Q950.

To znakomite kolumny ale minimum do nich to RN 803 od Yamahy jeśli chcesz kombo.

A lepiej właśnie zastosować wzmacniacz jak wspomniany NAD 368 , Cyrus ONE czy Roksan K3 a sieć załatwić przez chromecast Audio czy Yamahe WXAD 10

Zapraszam na odsłuch.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Marantz wyleciał.

Ten NAD w sumie nie jest głupim pomysłem, braki w AirPlay dałoby się jakoś dołozyć innym urządzeniem. Tak więc zakładając, że będziemy kombinować pod RN803 albo tego NADa, to jakie kolumny jeszcze można brać pod uwagę? Koniecznie te Q950, czy 750/550 też dadzą radę? Tak poczytalem forumkę co jeszcze polecane bywa + co mi wpadło w oko w sklepach:

  • Heco Aurora 700/1000
  • Yamaha NS-777
  • Klipsch R-820F
  • Focal Chora 816
  • Dali Oberon 7
  • B&W 603s2

Coś tu zupełnie nie pasuje? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak wielkiego pomieszczenia warto wybrać ten najwyższy model czyli Kef Q950. Teraz zestaw z Nad C368 można nabyć w dobrej cenie.

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/nad-368-kef-q950.html

https://www.q21.pl/nad-c368-kef-q950.html

Dobre zestawy z Nad C368 z innymi kolumnami PSB X2T lub Polk Audio Signature S60E. Dobrze by było, abyś wypożyczył kolumny do domu, ze względu na trudną akustykę.

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/zestaw-stereo-nad-c368-psb-speakers-x2t.html

https://www.q21.pl/nad-c368-polk-audio-signature-s60e.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolumn wymienionych przez Ciebie Heco Aurora 1000 byłyby najciekawsze. Są to duże kolumny o potężnym dźwięku, który spokojnie nagłośni powierzchnię ponad 40m2. Zarówno Yamaha RN803d jak i NAD C368 sobie z nimi poradzą. Nad będzie bardziej precyzyjny i bas na nim będzie bardziej zróżnicowany. Yamaha z kolei będzie bardziej funkcjonalna i mimo wszystko delikatnie równiejsza niż cyfrowy NAD. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się zaczęło bo zacząłeś czytać :P Miałeś jedne kolumny wybrane teraz masz 9 par i dojdą kolejne. Po co? Cześć z nich to w ogole do odsiana wstępnego a nie do dokładania do listy jak NS 777 czy Klipsch 820. Heco sa fajne ale to nei poziom grania KEF. Jaki masz budżet? Bo tu też skaczesz dość mocno.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Ahoj.

Odkopię temat. Pomieszczenie ukończone, wypadałoby brać się za stereo, ale no realia trochę mi zasadność tego pomysłu stopują. Mianowicie na gotowo widzę następujące problemy:

  • w pomieszczeniu jest wyraźnie słyszalny pogłos. Powierzchnia + wysoki sufit ze skosami + kubatura i wystrój robią swoje. Jest surowo, bez dywanów, firan/zasłon etc. W teorii mogę popracować jeszcze jakimiś gratami - roślinki etc, tu i tam dodać jakieś lamele, ale no jestem przekonany że natury akustycznej pomieszczenia nie zmienię, bez urządzania go w sposób który wizualnie mi się nigdy podobać nie bedzie ;)
  • na drodze pomiędzy lewą kolumną a słuchaczem jest oparcie drugiej kanapy. Z tego co się orientowałem, to w zależności od modelu głośników które mam upatrzone (603s2ae, Carina FS 247.4, KEF Q950) to głośnik niskotonowy mógłby być częściowo przesłonięty.
  • ze względu na rozmiar szafki RTV kolumny i słuchacz raczej nie zrobią idealnego trójkąta równobocznego ;)

Z drugiej strony - mialem przez chwile położonego soundbara z wooferem. Było dużo lepiej niż na samych pierdziawach z TV i całkiem akceptowalnie :) Czytam tez o urządzeniach z korekcja akustyki i dumam czy na tym coś jestem w stanie ugrać. Ze wzmakow chciałem zacząć sprawdzanie od produktów z BluOS - użytkowo bardzo mi przypadła ta platforma do gustu: C399, C700, M10v2 i może Powernode'a aktualnego. C399 i M10v2 mogą mieć DIRACa.

Ogólnie planuje się zabrać za wizyty w paru miejscach, osłuchać czy takie zestawy maja szanse zagrać dla mnie przyjemnie - potem ew wziąć maksymalnie ograniczoną kombinacje i zobaczyć jak to w domu wyglada - bo tez jak ma mi wyjść, ze nie ma lepiej niż na głupiej belce pod TV, to nie ma tez sensu 15k wywalać na takie zabawy. Natomiast jak ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to jestem otwarty :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ewentualnie mogę zaproponować Naim Unity Atom, trochę na innym systemie, lecz dosyć sprawnie działający.
Jeśli soundbar grał, akceptowalne to może, jeszcze pomyśleć nad sybwwoferem .
Niestety korygowanie automatyczne pomieszczenia przez aplikacje pomorze, ale tylko doraźnie.
Uważam, że adaptacja akustyczna jest potrzebna, aby zmienić pogłosy u pana w pomieszczeniu.
Zapraszamy do salonu na odsłuchy, zawsze na miejscu pomożemy doradzić i porównać różnice między nimi.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

21 godzin temu, szyt napisał:

w pomieszczeniu jest wyraźnie słyszalny pogłos. Powierzchnia + wysoki sufit ze skosami + kubatura i wystrój robią swoje. Jest surowo, bez dywanów, firan/zasłon etc. W teorii mogę popracować jeszcze jakimiś gratami - roślinki etc, tu i tam dodać jakieś lamele, ale no jestem przekonany że natury akustycznej pomieszczenia nie zmienię, bez urządzania go w sposób który wizualnie mi się nigdy podobać nie bedzie ;)

To bardzo źle. musisz zadbać o akustykę bo inaczej zakup sprzetu nie ma sensu. Jest tak modnie że nie ma dekoracji?

Czy to kwestia czasu?

21 godzin temu, szyt napisał:

na drodze pomiędzy lewą kolumną a słuchaczem jest oparcie drugiej kanapy. Z tego co się orientowałem, to w zależności od modelu głośników które mam upatrzone (603s2ae, Carina FS 247.4, KEF Q950) to głośnik niskotonowy mógłby być częściowo przesłonięty.

No to odpada

21 godzin temu, szyt napisał:

ze względu na rozmiar szafki RTV kolumny i słuchacz raczej nie zrobią idealnego trójkąta równobocznego ;)

Może być równoramienny.

Z NADami trzeba ostatnio uważać , albo ich produkty coś się ulegają awariom albo jakieś dziwne aktualizację mają.

Możesz u nas wypożyczyć Lyngdorfa z dobra kalibracją. Ale no finalnie zobaczysz sam że musisz coś powalczyć

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, S4Home napisał:

Witaj,

To bardzo źle. musisz zadbać o akustykę bo inaczej zakup sprzetu nie ma sensu. Jest tak modnie że nie ma dekoracji?

Czy to kwestia czasu?

Nie wiem czy jest modnie - jest minimalistycznie. Nie czuje się dobrze w "przeładowanych" środowiskach ;) Dekoracje są, nawet sporo i będą się pojawiać, tu i tam dołożę jeszcze lamele aku, natomiast żeby tutaj faktyczną zmianę akustyczną zrobić to musiałbym położyć dywany (odpada), zamontować jakieś firany (odpada - cala ściana o długości 9m to są drzwi HS - nie chce ich zasłaniać). Jedyne co mi przychodzi do głowy to obniżyć sufit i zamontować jakieś KG akustyczne, ale to znów gruby projekt i najwcześniej w przyszłym roku i nie wiem czy mi się ten pomysł jeszcze podoba :) 

Do czego zmierzałem - pomieszczenie odsłuchowe z prawdziwego zdarzenia to nie będzie nigdy, natomiast nie taki jest cel tej zabawy. Muszę po prostu posłuchać co mi się podoba, najlepiej wziąć coś na testy i zobaczyć czy z korekcja coś dodatkowo ugram, czy taki powernode będzie wystarczający, czy w ogóle nie ma sensu i zwykły soundbar z subem za 1/5 ceny wystarczy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...