Skocz do zawartości

Korygowanie odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia via RPi 3+ na Volumio


MariuszZ

Recommended Posts

5 godzin temu, marcinmarcin napisał:

mam wrażenie "metaliczności" dźwięku.

U mnie znowu po zastosowaniu filtrów dźwięk traci "masę". Już sam nie wiem czy mi to pasuje. Jest muzyka bardziej detaliczna, jest lepsze obrazowanie stereo ale dźwięk jest jakiś taki "kartonowy". Nie ma tego czegoś co sprawia, że czuć moc. 

Takie zafalowania przed IR mam nawet bez filtrów. No i w czasie mam zupełnie inaczej niż na Twoich obrazkach. Wszystko się dzieje, w krótszym czasie. Jak ustawiasz opcje analiza w REW do pomiaru? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Jak ustawiasz opcje analiza w REW do pomiaru? 

Tutaj było ustawione FDW 15 cycles. Długość tego co za wynika z czasów pogłosu. Masz bardziej wytłumione pomieszczenie, będzie mniej tego. To są pomiary tylko jednego kanału, z tego co pamiętam kilkadziesiąt cm od kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, marcinmarcin napisał:

U mnie po wycięciu 10dB na modach, też nie ma takiego uderzenia, ale za to bas się nie leje i nie dudni... jest punktowy i wtedy kiedy trzeba

Tak to chyba działa. Czekam na mikrofon i będę dalej rzeźbił zgodnie ze wskazówkami Toma ;) Na razie filtry mam tak zrobione jak w tutorialu i działa to całkiem bo jest precyzyjniej i nic się nie rozjeżdża na scenie. Może za mocno spłaszczyłem stąd ten ubytek masy dźwięku. Jak pomierzę odpowiedź z filtrem to się wyjaśni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2021 o 14:08, marcinmarcin napisał:

Pobawiłem się trochę w wolnym czasie różnymi filtrami FIR vs IIR. Wcześniej w wątku marudziłem że zawsze po dodaniu pliku konwolucyjnego w APO mam wrażenie "metaliczności" dźwięku. Jednak nie jest to kwestia APO, a prawdopodobnie tego że moje ucho jest wrażliwe na tzw pre-ringing czyli efekt zastosowania filtrów FIR. A wyszło to przypadkiem, ponieważ jednym z generowanych plików był zestaw filtrów EQ minimum phase (IIR) który wklepałem do Rephase i okazało się że nic mnie nie denerwuje w dźwięku. Pomierzyłem trochę i o ile zastosowanie filtrów IIR daje efekt jak poniżej: ( Step Response - bez jakiejkolwiek korekcji, z Equalizerem w APO i z Equalizerem jako plik konwolucyjny wav (minimum phase) - cisza przed głównym impulsem.

 

Poniżej efekt zastosowania filtrów typu FIR (Equalizer typu linear phase jako plik konwolucyjny - czerwony, Equalizer typu hybryda (cześć IIR, wysokie FIR) - niebieski, oraz Equalizer IIR w APO plus bardzo delikatna korekta fazy (wyrównanie L i R - max 25st przesunięcia) - zielony. Tu widać jak ładnie Equalizer w moim przypadku eleminuje nadmierny pogłos - brązowy wykres po głównym impulsie skacze w okolice 30%, a po korekcie EQ 10-15% (wycięte największe rezonanse).

 

Jak widać każda opcja powoduje pojawianie się przed impulsem dodatkowych artefaktów. Czym mocniejsza ingerencja w fazę tym większa ilość artefaktów. Zmniejszanie ilości tapsów może wpływać na efekt pre-ringing. Będę musiał to jeszcze pomierzyć i odsłuchać, tak żeby powalczyć o jak najmniejszy efekt dzwonienia.

Co do samego przebiegu fazy. Zastosowanie EQ IIR w APO jest identyczne z zastosowaniem IIR minimum phase w Rephase - powoduje identyczny rozjazd w fazy.

Rozjazd fazy jest znacząco większy jeżeli używamy nadmiernej (zbyt szczegółowej) korekty, a w szczególności jeśli stosujemy filtry dodatnie. ( Rew ma tendencje do ostrej korekty w tym wrzucania filtrów dodatnich - sprawdza się zasada że korygujemy górki a nie ruszamy dołków - gdzie i tak nie wyrabia głośnik/akustyka pomieszczenia).

1. Stosuj filtry jak najszersze (unikaj wysokiego Q, szczególnie poniżej 100Hz bo wtedy ringing może być bardziej słyszalny. 

2. Bardzo dobrze, że robisz minimalne korekcje o np. 25*.

3. Mniejsza ilość próbek w filtrze zmniejszy efekt preringingu ponieważ "wygładzi" same filtry dla niższych częstotliwości. (ale efekt będzie mniej precyzyjny i słabszy)

4. Zawsze w przypadku filtru FIR będzie widoczne zafalowanie przed impulsem.

5. Filtry w APO = IIR w Rephase.

6. Jeżeli obcinasz górki i nie podbijasz dołków to możesz skończyć z dźwiękiem zbyt płaskim. Spróbuj dopasować resztę pasma częściowo do dołka po uśrednieniu pomiędzy 1/3 - 1/6. Jeżeli dołek nie jest minimalno-fazowy - wynika z kasowania się fali bezpośredniej i podbitej to raczej nic się z tym nie zrobi bez zmiany pozycji słuchacza/kolumn.

Podobno słyszalność ringingu nie jest taka oczywista. Z ciekawości w wolnej chwili wygeneruję filtr z mocno ruszoną fazą, wysokim Q na częstotliwości poniżej 50Hz by sprawdzić efekt.

 

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tom.O napisał:

1. Stosuj filtry jak najszersze (unikaj wysokiego Q, szczególnie poniżej 100Hz bo wtedy ringing może być bardziej słyszalny. 

Filtry do fazy mam teraz wszystkie defaultowe Q 2.0 i max korekta 25 stopni (lewy i prawy przesuwam o tyle samo tylko w drugą stronę), ale mam bardzo wysokie Q dla filtrów IIR korygujących niskie częstotliwości. Spróbuję przerobic je delikatniej niż robi to REW i wtedy skorygować fazę, może to jest przyczyną 👍

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Filtry do fazy mam teraz wszystkie defaultowe Q 2.0 i max korekta 25 stopni (lewy i prawy przesuwam o tyle samo tylko w drugą stronę), ale mam bardzo wysokie Q dla filtrów IIR korygujących niskie częstotliwości. Spróbuję przerobic je delikatniej niż robi to REW i wtedy skorygować fazę, może to jest przyczyną 👍

Zanim w REW robisz konfig to wykonaj uśrednianie. Wtedy REW nie będzie musiał korzystać z wysokiego Q. Dodatkowo jak zrobisz wczesnej usrednianie RMS dla kilku miejsc (+/-30cm w każdą stronę) to przebieg tez bedzie bardziej wyrównany. Nie używaj FDW do korekcji amplitudy. Obniż całościowy poziom filtru w Rephase tak by  wzmocnienie było ponizej 0. (nigdy powyżej)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mikrofon UMIK-1 dotarł i od kilku dni go mocno eksploatuję. Od pożyczonego od Tomka różni się gniazdem. W tym jest USB typu C.

Po kilku pomiarach okazało się, że te robione dotychczas robiłem wykorzystując uszkodzoną kartę (SoundBlaster XFi HD) albo nie umiem jej skalibrować. Pasmo wychodzi jakby modulowane jakąś częstotliwością. Myślałem, że z REW nie współpracuje ale po podłączeniu do RMAA też pasma nie można pomierzyć bo są jakieś dzikie oscylacje i nie ma liniowości w przyzwoitej tolerancji. Mimo to coś tam pomierzyłem i jakieś filtry tym "moim" wcześniej opisanym sposobem spreparowałem. Uśrednione wyniki z pomiarów poniżej. Poobcinałem nieco górki ale i zasypałem korekcją nieco dołków tam gdzie dla GD była "minimalna faza". Na słuch jest z korekcją dużo lepiej. Nie pamiętam dokładnie wrażeń jak miałem Diraca ale teraz jest nie gorzej, a może i trochę lepiej, a na pewno taniej ;)

W przyszłym tygodniu zacznę kombinować próbując sztuczek opisanych w temacie przez @Tom.O Mam nadzieję na jeszcze lepsze wrażenia ;)  

LiPzEQ (Medium).jpg

PAPO (Medium).jpg

LAPO (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Pasmo wychodzi jakby modulowane jakąś częstotliwością. Myślałem, że z REW nie współpracuje ale po podłączeniu do RMAA też pasma nie można pomierzyć bo są jakieś dzikie oscylacje i nie ma liniowości w przyzwoitej tolerancji. Mimo to coś tam pomierzyłem i jakieś filtry tym "moim" wcześniej opisanym sposobem spreparowałem. Uśrednione wyniki z pomiarów poniżej. Poobcinałem nieco górki ale i zasypałem korekcją nieco dołków tam gdzie dla GD była "minimalna faza". Na słuch jest z korekcją dużo lepiej. Nie pamiętam dokładnie wrażeń jak miałem Diraca ale teraz jest nie gorzej, a może i trochę lepiej, a na pewno taniej ;)

  

Sprawdz częstotliwość próbkowania. Ewentualnie jest taka opcja synchronizacji z zegarem - poprawia pomiar fazy na wysokich tonach.

13 minut temu, MariuszZ napisał:

W przyszłym tygodniu zacznę kombinować próbując sztuczek opisanych w temacie przez @Tom.O Mam nadzieję na jeszcze lepsze wrażenia ;)

 

Jak masz jedno miejsce gdzie słuchasz to zrób serię pomiarów: centralnie i po 20-30 cm w każdą stronę i po 15 w górę i 15 cm w dół.

Pomiary koniecznie osobno dla każdego kanału. (zapisz jako serię pomiarów kanał L i do osobnego pliku P).

Korekcję amplitudy najlepiej po uśrednieniu RMS i ewentualnie wygładzeniu 1/6 dla całego pasma w REW. (kwestia preferencji, słuchanej muzyki, głośnosci itd czy krzywa harman czy inna). Popatrz jeszcze na czasy wybrzmiewania po korekcji - czasem mimo iz amplituda jest równa to obniżam poziom by dopasować wybrzmiewanie do reszty pasma.

Do fazy do Rephase musisz wrzucić filtry z REW oraz średnią wektorowa z pomiarów po dopasowaniu czasowym. całościowy poziom obniżasz tak by był poniżej 0.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tom.O napisał:

Do fazy do Rephase musisz wrzucić filtry z REW oraz średnią wektorowa z pomiarów po dopasowaniu czasowym. całościowy poziom obniżasz tak by był poniżej 0.

Ja już wypisałem sobie w punktach wszystkie Twoje wskazówki ale jeszcze będę pytał przy pomiarach i później przy korektach bo nie wszystko rozumiem. Będę wdzięczny jak znajdziesz czas i podpowiesz. 

Tą kartę SB na razie wrzuciłem do szuflady. Używałem bo ma wejście liniowe i można było próbować kalibrować. Teraz przerzuciłem się na mojego systemowego Sabaja D5. Ma USB więc komunikuje się z REWem. Co prawda nie ma wejść liniowych ale chyba nie trzeba kalibrować bo w necie ją wzdłuż i wszerz mierzyli i jest liniowa w całym paśmie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Co prawda nie ma wejść liniowych ale chyba nie trzeba kalibrować bo w necie ją wzdłuż i wszerz mierzyli i jest liniowa w całym paśmie. 

Przecież "karta' czyli interfejs jest w Umik. Nic nie kalibrujesz. Dac jak coś dodaje a wątpię to od razu też go skorygujesz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marcinmarcin napisał:

Przecież "karta' czyli interfejs jest w Umik.

Umik to Input, Output z REW poprzez DACa na wzmacniacz idzie. Jutro jak znajdę pokażę jak karta SB na wzmaka liniowo dawała 😉 Ku przestrodze, że pozornie może być ok ale jak się wniknie (kalibracja karty audio) to dramat pomiarowy może być. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tom.O napisał:

Sprawdz częstotliwość próbkowania.

Problemem okazało się złe ustawień systemowych dżwięku Win7. W zakładce urządzenia do odtwarzania/speaker jest też suwak Line/Mic IN i ten powinien być na zero, a nie był. Szkolny błąd robiłem i tak mierzyłem. Po wyzerowaniu Line In w tej zakładce i ustawieniu Line In na 100% w zakładce urządzenia do nagrywania jest wszystko OK. Karta się kalibruje i nie ma dzikich oscylacji jak wcześniej. Ku przestrodze i dla potomnych zamieszczam obrazki jakie było nieliniowe pasmo karty (+/- 5dB) i jakie jest ;) Już chciałem ją rozbierać na warsztat, a to tylko suwak był w niewłaściwym miejscu.

ust (Medium).jpg

pasmo (Medium).png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tom.O , @marcinmarcin muszę zapytać bo skończyły mi się pomysły. Wielokrotnie robiłem pomiary REW i było ok. Po raz pierwszy podłączyłem RME jako interfejs i mam sygnał z REW przesyłany na obydwa kanały mimo , że zaznaczony w preferencjach i generatorze jest jeden. Ten wybrany jest tylko głośniejszy i tyle. Nie mogę dojść co się dzieje . Podłączenie laptop RME po USB. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

@Tom.O , @marcinmarcin muszę zapytać bo skończyły mi się pomysły. Wielokrotnie robiłem pomiary REW i było ok. Po raz pierwszy podłączyłem RME jako interfejs i mam sygnał z REW przesyłany na obydwa kanały mimo , że zaznaczony w preferencjach i generatorze jest jeden. Ten wybrany jest tylko głośniejszy i tyle. Nie mogę dojść co się dzieje . Podłączenie laptop RME po USB. 

Sprawdź na generatorze w ReW czy tak jest. Posłuchaj jakiś płyt testowych np na YT i zobacz czy to REW daje w d.. E czy RME 

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Karta się kalibruje i nie ma dzikich oscylacji

Nice case 😁👍 ( w sensie niezły przypadek i jak ważne są wszystkie duperele, które mogą zakłócić pomiar)

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tomek4446 napisał:

Podłączenie laptop RME po USB. 

Tomek spróbuj jeszcze pokombinować ze sterownikami ASIO. Odhacz "two outputs", Wejdź w "ASIO control panel" i "Output Volume" i rozdziel kanały jeden wyciszając. Nie wiem czy pomoże ale jest taka opcja więc spróbować warto ;) 

asio (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

@Tom.O , @marcinmarcin muszę zapytać bo skończyły mi się pomysły. Wielokrotnie robiłem pomiary REW i było ok. Po raz pierwszy podłączyłem RME jako interfejs i mam sygnał z REW przesyłany na obydwa kanały mimo , że zaznaczony w preferencjach i generatorze jest jeden. Ten wybrany jest tylko głośniejszy i tyle. Nie mogę dojść co się dzieje . Podłączenie laptop RME po USB. 

Parametr "Width" w RME ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2021 o 23:33, Tom.O napisał:

Podobno słyszalność ringingu nie jest taka oczywista. Z ciekawości w wolnej chwili wygeneruję filtr z mocno ruszoną fazą, wysokim Q na częstotliwości poniżej 50Hz by sprawdzić efekt.

@Tom.O mam teraz nowe kolumny (też Quadral, tylko mniejsze Platinum M35). Zrobiłem dla nich korektę w Rephase (jak na załączonym obrazku) i nic mi nie dzwoni i nie wkurza po korekcie... chyba nawet jest lepiej... trochę dziwne ale też przeszedłem z Tidala na Deezer i teraz się zastanawiam czy moja wcześniejsza korekta fazy nie gryzła się z filtrami tidalowymi i ich kombinacjami z dźwiękiem (wynikałoby z ostatniej afery że one też dodają ringing).

Zapytam jeszcze co uważasz za niskie Q do korekty fazy - wcześniej starałem się korygować najchętnie z q=2, teraz zastosowałem do 5 i wydaje się OK

Faza_Platinum_M35.png

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...