Skocz do zawartości

Korygowanie odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia via RPi 3+ na Volumio


MariuszZ

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
3 godziny temu, cork1@op.pl napisał:

czy da się nim zrobić korektę przez rpi4 z kartą pi2aes która idzie dalej przez zewnetrzny dac i następnie do wzmaka ??

Da się ale żeby filtry poskładać trzeba pomiary wykonać. Do tego mikrofonu żeby pomiary wykonać potrzebna karta audio z wejściem mikrofonowym. Ja używałem Sound Blastera XFi HD z mikrofonem od ampli kina Onkyo TXNR767. 

Poza tym nie wiem jak ten mikrofon się sprawdzi do współpracy z REWem. Zakładam, że nie jest kalibrowany więc to też jakieś ograniczenie jeżeli chodzi o dokładność pomiaru. Spróbować warto nawet w celach edukacyjnych ale gwarancji nikt nie da, że efekt będzie Wow 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Jednym z bardziej czytelnych i sprawdzonych tutoriali do tworzenia filtrów splotu wykorzystywanych w konwolwerach jest poradnik Serkana Gura "Przewodnik po zaawansowanej korekcji pomieszczenia za pomocą REW
i RePhase przy użyciu filtrów splotu (FIR)".

Dla chętnych zabawy z tworzeniem filtrów FIR poradnik do pobrania po polsku w załączniku. Moje tłumaczenie nie jest zbyt stylistycznie poprawne ale koncentrowałem się na merytorycznej treści. Może komuś się przyda ;) 

Pozdrawiam.

 

Przewodnik po zaawansowanej korekcji pomieszczenia za pomocą REW i RePhase przy użyciu filtrów splotu.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do korekcji przy pomocy filtrów splotu można wykorzystać poradnik omówiony przez Serkana w ponizszym filmiku. 

Na potrzeby prób i doświadczeń pozwoliłem sobie przetłumaczyć tutoriala. Do pobrania załącznik.

Oczywiście próbowałem te filtry u mnie te korekcje wykorzystując DSP w Allo Sparky i całkiem dobrze się sprawdzały. 

Zachęcam do eksperymentów.

Pozdrawiam.

 

Samouczek REW Convolution with inversion.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.02.2024 o 21:38, MariuszZ napisał:

Najprostsza i chyba najbardziej efektywna ale nie efektowna korekcja rezonansów pomieszczenia wg OCA "Mastering Digital Room Correction".

U mnie daje taki efekt jak na gifie. Jest liniowo, mniej efektownie w zakresie basu ale bardzo detalicznie. Trzeba słuchać trochę głośniej ;) 

 

 

1A.gif

Wygląda jakbyś za dużo przefiltrowal. Charakterystyka powinna wzrastać w kierunku niskich częstotliwości. Wczytaj sobie krzywa Harmana lub inną i do niej dopasuj. Korekty na niskich tonach najlepiej robić jako IIR a na powyżej częst Schroedera jako FIR. Sprawdź na koniec czy korekcja i nie rozjechałem fazy między kolumna L i R.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tom.O napisał:

Wczytaj sobie krzywa Harmana lub inną i do niej dopasuj.

Robiłem i nawet fajnie to grało tylko pojawiały się znieksztalcenia słyszalne. Bas ciężko przy tej korekcie okiełznać w zakresie najniższych f. Poprawiałem krzywą chyba ze 4 razy i ciężko było uciec od problemu schodzenia basu poniżej możliwości przetwornika. Mocno się zdziwiłem po pierwszej przymiarce jak zobaczyłem, że moje kolumny, których BR strojony jest na 41Hz schodzą do 30 dziarsko próbując odtwarzać te najniższe tony. Niestety kosztem zniekształceń. Było kilka prób i zaniechałem na jakiś czas. Bardziej chodziło mi o sprawdzenie metody i efektu niż szukania finalnego rozwiązania dla idealnej korekcji. 

Będę jeszcze rzeźbił temat ale jak uporam się z zaległymi sprawami.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MariuszZ napisał:

Robiłem i nawet fajnie to grało tylko pojawiały się znieksztalcenia słyszalne. Bas ciężko przy tej korekcie okiełznać w zakresie najniższych f. Poprawiałem krzywą chyba ze 4 razy i ciężko było uciec od problemu schodzenia basu poniżej możliwości przetwornika. Mocno się zdziwiłem po pierwszej przymiarce jak zobaczyłem, że moje kolumny, których BR strojony jest na 41Hz schodzą do 30 dziarsko próbując odtwarzać te najniższe tony. Niestety kosztem zniekształceń. Było kilka prób i zaniechałem na jakiś czas. Bardziej chodziło mi o sprawdzenie metody i efektu niż szukania finalnego rozwiązania dla idealnej korekcji. 

Będę jeszcze rzeźbił temat ale jak uporam się z zaległymi sprawami.

Pozdrawiam.

Filtr gornoprzepustowy i po sprawie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Robiłem i nawet fajnie to grało tylko pojawiały się znieksztalcenia słyszalne. Bas ciężko przy tej korekcie okiełznać w zakresie najniższych f. Poprawiałem krzywą chyba ze 4 razy i ciężko było uciec od problemu schodzenia basu poniżej możliwości przetwornika. Mocno się zdziwiłem po pierwszej przymiarce jak zobaczyłem, że moje kolumny, których BR strojony jest na 41Hz schodzą do 30 dziarsko próbując odtwarzać te najniższe tony. Niestety kosztem zniekształceń. Było kilka prób i zaniechałem na jakiś czas. Bardziej chodziło mi o sprawdzenie metody i efektu niż szukania finalnego rozwiązania dla idealnej korekcji. 

Będę jeszcze rzeźbił temat ale jak uporam się z zaległymi sprawami.

Pozdrawiam.

Podeslij pomiar osobno lewej jak i prawej kolumny. Do tego filtr jaki wygenerowałeś. Jak robiłeś w rephase to plik źródłowy. Zobaczę co można z tym zrobić. Raczej unikaj podbić o więcej niż 2dB. Jeżeli chodzi o częstotliwości poniżej strojenia bass reflex to absolutnie odradzam podbijanie tam, bo głośnik nie pracuje tam już efektywnie, nie ma odciążenie 'poduszka powoetrzna' i zniekształcenia bardzo wzrastają (nie mówiąc o ryzyku uszkodzenia za duża amplituda). Bez min 2x20cm nie ma możliwości odtworzenia na wysokim poziomie głośnosci częstotliwości ok 30Hz przy niskich zniekształceniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Tom.O napisał:

Podeslij pomiar osobno lewej jak i prawej kolumny

Ok. Z góry dziękuję. mdat z pomiarem i filtrami do wygenerowania 1/A jest na dysku do ściągnięcia :) Filtry wygenerowałem w REW eksportując jako pliki wav i do pobrania są w załączniku. Te z indeksem HK to te zniekształcajace bas. Są to filtry 1/A pomnożone krzywą Harmana MP (A times B)

Pozdrawiam. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Ok. Z góry dziękuję. mdat z pomiarem i filtrami do wygenerowania 1/A jest na dysku do ściągnięcia :) Filtry wygenerowałem w REW eksportując jako pliki wav i do pobrania są w załączniku. Te z indeksem HK to te zniekształcajace bas. Są to filtry 1/A pomnożone krzywą Harmana MP (A times B)

Pozdrawiam. M

Widzę następujące problemy po korekcji:

1. Zaburzony balans tonalny:

 - duży dołek w dolnej średnicy - 200-400Hz. Czy masz jakieś gąbki lub inne ustroje akustyczne które mogą działać wąsko-pasmowo ?

 - brakuje ok 3dB na niskich tonach. 

 - zaburzona góra pasma. (same kolumny mają u Ciebie niemalże doskonałą charakterystykę od 1kHz w górę.) Absolutnie nie korygowałbym tam niczego.

L_prb.jpg.4df7ca6fe2260699d31c3f608cda138a.jpgR_filtr.jpg.9600f7c9e0f8ab8d7ecaf7cab4120b19.jpg

2. Rozbieżna faza w zakresie 60Hz oraz 80Hz

 - kolumny nie współpracują ze sobą. Zgranie fazy umożliwia uzyskanie nawet 7dB w tym zakresie.

Problem_fazy.jpg.bcdeb87da8fbe092cb7228f2cdd93481.jpg

Jak znajdę chwilę to wygeneruję Ci filtry w Rephase i zobaczysz, czy nadal występują takie problemy. Na jakiej częstotliwości próbowania słuchasz ? Raspberry używasz do korekcji ? (Volumio, Moode audio +Camillia DSP czy coś innego ?) Czy robiłeś 3 pomiary dla każdego kanału ? (3x występuje w Twoich plikach ta sama nazwa)

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te konkretne pomiary robiłem wg tego poradnika. Po 3 pomiary żeby odrzucić te z ewentualnymi błędami i atrefaktami. W sumie wystarczą dwa pomiary osobno L i P zrobione w centralnym punkcie LP. Korekta tylko do 225Hz. Nie mam wąskopasmowych ustrojów. Mogę popracować nad symetrycznym rozmieszczeniem kolumn bo na dziś stoją niesymetrycznie względem ścian bocznych. Zrobię z ciekawości pomiar dla symetrycznego rozstawienia i obadam czy te dołki 200-400Hz się zmienią.

AlloSparky z Volumio i Brutefirem jako DSP używam zamiennie z Eversolo. Może za jakiś czas dorzucą do Evera możliwość korekt konwolwerem. Byłoby ciekawie. 

Do Brutefira potrzebuję filtrów mono 65536 taps, 96kHz rate, w dowolnym formacie obsługiwanym przez volumio. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Te konkretne pomiary robiłem wg tego poradnika. Po 3 pomiary żeby odrzucić te z ewentualnymi błędami i atrefaktami. W sumie wystarczą dwa pomiary osobno L i P zrobione w centralnym punkcie LP. Korekta tylko do 225Hz. Nie mam wąskopasmowych ustrojów. Mogę popracować nad symetrycznym rozmieszczeniem kolumn bo na dziś stoją niesymetrycznie względem ścian bocznych. Zrobię z ciekawości pomiar dla symetrycznego rozstawienia i obadam czy te dołki 200-400Hz się zmienią.

AlloSparky z Volumio i Brutefirem jako DSP używam zamiennie z Eversolo. Może za jakiś czas dorzucą do Evera możliwość korekt konwolwerem. Byłoby ciekawie. 

Do Brutefira potrzebuję filtrów mono 65536 taps, 96kHz rate, w dowolnym formacie obsługiwanym przez volumio. 

Pozdrawiam.

Hej Mariusz,

Zrobiłem na szybko korekcję na podstawie Twoich pomiarów. (użyłem tylko większej długości filtra, ale brutefir powinien to przyjąć: 131072) 

Modyfikacje:

1. Redukcja rezonansu w okolicach 49Hz.

2. Korekcja fazy poniżej 100Hz. (pozwoliło to uzyskać ok 8dB w okolicy 80Hz oraz 1,5dB w zakresie 56-60Hz)

Okolice 80Hz po tej korekcji może nawet wymagać lekkiej korekcji na kilka dB. (przesłuchaj)

70Hz jest nie do wyrównania korekcją, raczej praca nad ustawieniem kolumn może tu pomóc.

Przesłuchaj jak to teraz gra. (czy jesteś też pewien, że upsampling jest robiony przed filtrem? jeżeli masz różne częstotliwości próbkowania filtra i odtwarzanego sygnału to korekcje się przesuwają i są nieprawidłowe)

Czy bas reflex masz zatkany ?

By te korekcje zrobić dobrze to należałoby zrobić więcej pomiarów w w okolicy miejsca odsłuchowego. (20cm w każdą stronę oraz góra dół)

Pozdrwawiam,

T

 

 

Filtr.jpg.a687f027c381ec64c7992aec69ad59d1.jpg

   

 

 

Faza.jpg.868f51219b9bfa0b395ace548bb02c41.jpg

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Jesteś Wielki. Dziękuję 😁 w weekend lub zaraz po zrobię pomiary z Twoimi filtrami i odezwę się. 

W Volumio żeby Brutefir zasloczyl musi być upsampling ustawiony na "rate" filtra 96kHz. Nie wiem jak to dziala ale chyba jest przed filtrem bo jak ustawie inny to krzyczy Volumio, że Brutefir nie działa. 

BR w tych pomiarach był odetkany. Nie robiłem z Bifrostami żadnych pomiarów z zatkanym ale to dobry pomysł i może spróbuję. 

Mam drugi komplet kolumn tzn. BMN i z nimi kombinowałem z BR. Poprawia się odpowiedź pomieszczenia na niskim basie oraz SR po impulsie.

Pozdrawiam. M

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MariuszZ napisał:

Hej! Jesteś Wielki. Dziękuję 😁 w weekend lub zaraz po zrobię pomiary z Twoimi filtrami i odezwę się. 

W Volumio żeby Brutefir zasloczyl musi być upsampling ustawiony na "rate" filtra 96kHz. Nie wiem jak to dziala ale chyba jest przed filtrem bo jak ustawie inny to krzyczy Volumio, że Brutefir nie działa. 

BR w tych pomiarach był odetkany. Nie robiłem z Bifrostami żadnych pomiarów z zatkanym ale to dobry pomysł i może spróbuję. 

Mam drugi komplet kolumn tzn. BMN i z nimi kombinowałem z BR. Poprawia się odpowiedź pomieszczenia na niskim basie oraz SR po impulsie.

Pozdrawiam. M

 

Jeżeli to nie są kolumny z głośnikami min 2x20cm to raczej unikałbym zatykania bas reflex bo jednak pozwala on solidnie podnieść efektywność oraz obniżyć zniekształcenia w zakresie działania. Można po prostu obniżyć poziom w tym problematycznych częstotliwościach i zyskasz większy zapas mocy/dynamiki. Nie wiem jak ten filtr wypadnie odsłuchowało bo wszystkie twoje pomiary były w jednym miejscu i ciężko mi ocenić przesunięcia fazy w obszarze odsłuchowym. Jak masz inne kolumny to podłącz i zrób pomiar, zastanawia mnie czy też będzie taki dołek w okolicach dolnej średnicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tom.O napisał:

Jeżeli to nie są kolumny z głośnikami min 2x20cm to raczej unikałbym zatykania bas reflex bo jednak

To rozumiem ale ja mam kolumny wyjątkowe bo strojone na ucho konstruktora. Z moich analiz i obliczeń wyszło, że jest potrzeba zatkania BRów jednych z moich kolumn bo jest tam Seas CA22RNX. Powinien być RNY wg sztuki projektowania. Prawdopodobnie wybrał na ucho strojąc brzmienie paczek. Ja ogólnie nie mam uwag do brzmienia tych kolumn. Grają zacnie ale ciekawość nakazuje popróbować i pozmieniać tym bardziej, że zatkany BR w moim przypadku to lepsza odpowiedź pomieszczenia. Wstępnie już to sprawdziłem. Działa :) 

Sim pokazuje czerwony czyli BR i zielony czyli zatkany OZ.

 

 

 

Zrzut ekranu 2024-02-23 222526.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.02.2024 o 22:20, MariuszZ napisał:

To rozumiem ale ja mam kolumny wyjątkowe bo strojone na ucho konstruktora. Z moich analiz i obliczeń wyszło, że jest potrzeba zatkania BRów jednych z moich kolumn bo jest tam Seas CA22RNX. Powinien być RNY wg sztuki projektowania. Prawdopodobnie wybrał na ucho strojąc brzmienie paczek. Ja ogólnie nie mam uwag do brzmienia tych kolumn. Grają zacnie ale ciekawość nakazuje popróbować i pozmieniać tym bardziej, że zatkany BR w moim przypadku to lepsza odpowiedź pomieszczenia. Wstępnie już to sprawdziłem. Działa :) 

Sim pokazuje czerwony czyli BR i zielony czyli zatkany OZ.

 

 

 

Zrzut ekranu 2024-02-23 222526.png

Rzeczywiście wygląda na to, że w Twoim przypadku układ zamknięty może sprawdzić się lepiej. 22cm to całkiem duża powierzchnia. Jezeli nie forsujesz tych kolumn sygnałami poniżej 40Hz to nie powinno być problemu. Miałeś okazję posłuchać filtrow? Różnice nie będą w stylu “dzien/noc”, ale pewnie jak dłużej posłuchać z filtrami a potem wyłączysz to odczujesz że coś brakuje. Dla lepszego efektu pomocne byłyby pomiary w kilku punktach i lepsze dopracowanie filtrów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.02.2024 o 09:27, Tom.O napisał:

Miałeś okazję posłuchać filtrow?

Miałem trochę czasu więc poświęciłem go na słuchanie muzyki z przygotowanymi przez Ciebie filtrami i bez. Oczywiście delikatna korekcja w zakresie jednego pika i dipa szału nie robi ale wsłuchując się w detale mogę z 100% pewnością powiedzieć, że efekt słychać i poprawia on ogólny odbiór muzyki w tym zakresie. Trudno byłoby mi oszacować w jakiejś skali poprawę ale jest odczuwalna. Oczywiście poskładałem podobny filtr delikatnie przycinając piki do 200 Hz i efekt jest podobny. Nie wiem czy zasypanie tego rozległego dipa na ok. 80 Hz ma jakieś większe znaczenie ale na pewno oddziałuje na podświadomośc jak się popatrzy na wykresy czy wodospad. 

Pomierzyłem Umikiem i dla zobrazowania wrzucam efekt Twojej pracy. Raz jeszcze dziękuję za przygotowany filtr. 

Pozdrawiam. M

 

gif filtry.gif

Zrzut ekranu 2024-02-29 214102.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...