Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe do dużego salonu


wushu81

Recommended Posts

Witam. Przymierzam się do wymiany moich kolumn Monitor Audio Silver 2. 

Grają z Atoll in200 signature, źródło to Atoll Cd 200 Signature, a najwięcej i najczęściej streaming przez Raspberry + Allo Digione Signature. 

Jest tylko problem, bo sprzęt i kolumny stoją na wysokiej komodzie 90 cm (ciężka i stabilna),komoda wąska, 160 cm. Salon z aneksem ok 40m2 otwarty po części na kuchnie. Z akustyką nie jest moim zdaniem najgorzej. Dużo przedmiotów w pomieszczeniu, sufit podwieszany, 2 ściany (za i naprzeciw sprzętu) tak jakby podwójne, bo na murowanej ścianie jest karton gips na stelażu i cegła, obrazy, kwiaty itp. 

 Niestety inny układ na razie nie wchodzi w grę, żadnych standów pod kolumny czy inych usytuowań. Jest jak jest i musi tak zostać. Podłogowe też odpadają. 

Chce z tego co mam wyciągnąć najwięcej ile się da. Stąd chęć zmiany kolumn, które są dobre ale wiadomo, że nie jakieś szczyty możliwości. Mój budżet to max 10tys. Najlepiej nowe ale używki też wchodzą w grę, ale kolumny stosunkowo młode. I tak moje typy (nie za duże bo to też ma znaczenie z racji usytuowania). 

1. Monitor Audio Gold 100 5g

2. KEF R3 

3. Buchardt S400

4. GATO FM-15

5. Amphion Argon 3s 

6. Monitor Audio Platinum pl100 mkII (jedynie używane) 

Chciabym polepszyć jakość dźwięku na górze i dole. Moje Silvery jak wiadomo mają 20 cm niskotonowy. Czy to ma znaczenie przy pozostałych, które z reguły maja mniejsze głośniki? Jak to się ma do trójdrożnych (Kef, buchardt?) 

Aha, odsłuchy w domu  odpadają, nie będę tłumaczył dlaczego. Ale może ktoś z Was ma doświadczenie z Atollem i wymienionymi kolumnami. Jestem w stanie podjąć ryzyko, bo myślę że gorzej nie będzie. 

Edytowano przez wushu81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no , żadnych odsłuchów , nie ma opcji na podłogówki, komoda 160cm ( BTW jaka jest odległość do punktu odsłuchwego ? ) , 40m2 , możesz wydać 10tys i chcesz wyciągnąć jak najwięcej .....Czy tylko ja widze tu wwewnętrzną sprzeczność ? :)

Wedug mnie nikt z forum nie  ma prawa mieć najmniejszego pojęcia jak to u Ciebie zagra. Pisać do branży niech Ci podeślą coś , i wtedy zdecydujesz. A jak naprawdę w ciemno, to bym popatrzył na duże JBL vintage :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak bywa, że o inny układ ciężko, bo z kobietami wiadomo, nie jest lekko. Miejsca odsłuchowego jako tako nie ma, nie siedzę przed sprzętem i nie słucham godzinami, bo zwyczajnie nie mam na to czasu. Muzyka gra godzinami, ale w tym czasie robię różne rzeczy, jak to w domu... 

Obecny zestaw nie gra źle, jest dobrze i chciabym, żeby było lepiej. Wiem, że nie osiągnę tego co mógłbym w innym układzie i przy podlogówkach. Ale to może za kilka lat... 

Są kolumny i wzmaki, które się zgrywają. Myślę, że atoll nie jest trudnym wzmakien i jest szansa na udany zestaw. Pytam o doświadczenia, nie ślepe porady. A tutaj osób, które przewaliły sporo sprzętów nie brakuje. Mam pewne ograniczenia odnośnie wypożyczeń czy ustawienia sprzętu i nic na to nie poradzę. 

Jeśli ograniczę zestaw do dwóch czy góra trzech, to może z wypożyczeniem coś wykombinuje. Niemniej przy używanych już to odpada, jeśli z innego końca Polski. 

Wiem, że są osoby, które mają wiedzę, że np. jeśli wezmę MA Gold czy Platinum, to góra się poprawi ale stracę na dole, ze względu chociażby na mniejszy głośnik. A może nie...? O to mi chodzi

Edytowano przez wushu81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie wchodzą w rachubę odsłuchy. Zdecydowanie polecam w Twojej konfiguracji kolumny Buchardt S400, moim zdaniem zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w Twoim pomieszczeniu i swietnie współpracują z elektroniką Atoll. Ewentualnie miłą niespodzianką może być Amphion Argon 3S.

Może jednak uda się do nas podjechać, zapraszam. Mamy w salonie wszystkie wymienione przez Ciebie modele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, biorę to pod uwagę, niemniej jednak ew. po wymianie silverów. Silvery to jednak nie jest szczyt osiągnięć (mimo, że w swoim przedziale cenowym to bardzo dobre monitory). Wydaje mi się, że w moim przypadku czas na kolumny, bo obecne zostały mi z poprzedniego zestawu a przy zmianie głównych sprzętów nie starczyło na kolumny. A Atoll ma co nieco jeszcze do zaoferowania, moim zdaniem.

W droższych podstawkach są już jednak inne rozwiązania wysokotonowych, są też konstrukcje trójdrożne czy inne rozwiązania technologiczne, które muszą mieć wpływ na lepszy przekaz, mimo moich warunków. I to chce osiągnąć. Jeśli polepsze górę i średnicę, dół zostanie na podobnym poziomie to już będzie jakiś krok w przód. Wtedy ew. subwower (np. Rel t5i - wiem, wiem, powiecie, że mały). Ale tak naprawdę muzyka u mnie leci w tle, często słucham wieczorami i dużego jeb...ia nie potrzebuje.A często ma się duży sub, i skręcony i tak na minimum, żeby nie burzył całego przekazu swym basem. Naprawdę nie ma u mnie  tragedii jak niektórzy myślą, że 40m2, monitory i kiepski układ, to na bank źle. Silvery dają radę, moim zdaniem. 

Muzyka głównie to klasyczny rock, blues, spokojne odmiany  jazzu trochę alternatywy czy progresywnego rocka. Ale na spokojnie. Lata podkręcania prawie na full mam za sobą :)

Ważna rzecz, kolor czarny lub pochodne i koniecznie z maskownicami. Jeśli się nie mylę np. Neat Acoustics momentum sx3i nie mają maskownic i to deklasyfikuje u mnie sprzęt. Maskownice ze względu na dzieci. 

 

 

Edytowano przez wushu81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowe silvery nie chce zmieniać, nie wiem skąd to wywnioskowałeś :)

Z wypożyczeniem jest trochę problem, ale to bardziej sprawa kurierów i dostaw, bo często zamiast do domu przywożą na adres firmy i niekiedy wynikają z tego pewne niepożądane sytuacje. Jest jeszcze jeden lub dwa powody, dlatego wolę odsłuchy w salonach. Niestety wiem, że nie to samo co w domu. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że to zakup poważny i spróbuję coś wymyśleć, żeby w domu dwie ub trzy pary przesłuchać. Tylko najpierw chcę tą listę trochę ograniczyć do max 3 par. 

Edytowano przez wushu81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

biorąc pod uwagę Twoje ograniczenia nie będzie łatwo, szczególnie ten wąski rozstaw w dużym salonie stawia duży znak zapytania. Mamy u siebie Atolla In200 Signature, mogę Ci polecić dwie konstrukcje do sprawdzenia. Na pewno wspomniane tu przez Piotra PMC Twenty5.22  mogą być bardzo dobrą opcją. Jeśli natomiast oczekiwałbym trochę bardziej masywnego grania z dołu to przetestuj Unison Research Max Mini. Jeśli byłbyś przejazdem w Warszawie to zapraszam, możemy spiąć i zaprezentować takie połączenie.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda mi się na dniach podjechać na odsłuch do jednego z salonów, zobaczyłbym i posłuchałbym kilka modeli w tym wspomniane PMC. Tylko cena katalogowa tych PMC też dużo ponad mój budżet, a w dodatku nowsze modele wyszły 5.22i. Nie zawsze nowsze jest lepsze, ale coś tam pewnie ulepszyli, skoro nowy wysokotonowy się pojawił. 

Nie będę ukrywał, że trochę liczę na black friday, bo wydatek nie mały... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa seria PMC rzeczywiście wymagałaby nadszarpnięcia budżetu ale wychodzące 25.22 powinny się plus/minus zmieścić. Jeśli przypadną Ci do gustu to nie zostawiałbym tego na ostatnią chwilę, bo dostępne są pojedyńcze egzemplarze z kolorów. Moim zdaniem kolumny warte uwagi.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice cenowe są dosyć spore, seria wychodząca to teraz katalogowo 11500 zł, nowa seria 15999 zł. Co do brzmienia obie kolumny różnią się przede wszystkim głośnikiem wysokotonowym, w nowej serii montują przetwornik z serii Fact. Co do brzmienia nowa seria gra szerzej w zakresie wysokich tonów, mamy więcej szczegółów, ale nie przejawia się to wyostrzeniem, czy też męczącym dźwiękiem. Starsza seria w moim odczuciu gra natomiast trochę bardziej dociążonym dołem, jednak trzeba tu wziąć poprawkę na różnicę w ilości przegranych godzin, starsza seria pograła nieporównywalnie dłużej.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...