Skocz do zawartości

Audio Physic Classic 5 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 267
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tak jak do tego przyzwyczaił AP, jednak kolumny tego producenta znane są raczej z tego ze grają zupełnie inaczej niż wyglądają. Należy je ustawiać daleko  od ścian bo można ponarzekać na nadmiar basu. Z założenia są budowane do ustawienia niemal na środku pokoju, aby ograniczyć wpływ odbić od ścian na dźwięk z kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzimy da się uzyskać lepsze brzmienie od diamond na tym wzmacniaczu. W poprzednich testach kolumny wypadły lepiej niż obecne. Więc jest sens aby Kraft szukał dalej :)

Tak czy siak widze że Classic 5 spodobały Ci się najmniej z obecnych kolumn. Tak wnioskuje po 7 stronach pisania i jednak krótkiej ich recenzji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

W poprzednich testach kolumny wypadły lepiej niż obecne. 

Tak czy siak widze że Classic 5 spodobały Ci się najmniej z obecnych kolumn. Tak wnioskuje po 7 stronach pisania i jednak krótkiej ich recenzji.

Normalnie strach się odezwać. Czy ja coś takiego napisałem? Skąd te wnioski? Jest wręcz przeciwnie. AP Classic są jednym z najfajniejszych kolumn, jakie testowałem.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Normalnie strach się odezwać. Czy ja coś takiego napisałem? Skąd te wnioski? Jest wręcz przeciwnie. AP Classic są jednym z najfajniejszych kolumn, jakie testowałem.

To tak, żeby usystematyzować - mógłbyś teraz napisać, które kolumny w Twoim systemie, Twoim zdaniem sprawdziły się najlepiej? Taki mini ranking 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne wnioski z odsłuchów.

Na podstawie płyt: Yello "Touch Yello"Paul McCartney "Tug of War"Dire Straits "On Every Street", Anna Maria Jopek "Upojenie" i paru luźnych utworów.

Dźwięk Classic 5 jest świetnie zbalansowany. I nie mówię tu tylko o subiektywnym odczuciu wyrównania pasma. Kolumny łączą w doskonałych proporcjach przeciwstawne sobie cechy. Z jednej strony grają żywo i angażująco - nie sposób się przy nich nudzić. Z drugiej nigdy nie brzmią ostro, nie są nadmiernie pobudzone - są komfortowe przy długich odsłuchach. Bas potrafi zejść, przynajmniej w moim odczuciu, bardzo nisko - dobrze to słychać choćby na płycie Yello, gdzie subwooferowo ściele się po podłodze - ale absolutnie nie ma skłonności do pogrubiania, spowalniania czy dudnienia. Jest szybki, sprawny i gdy trzeba ma nawet uderzenie. Szczegółowość góry pasma też jest co najmniej dobra. Ani za ostro, ani za delikatnie. Słychać dużo detali, smaczków, ale nie ma analizowania czy podkreślania, które szkodziłoby muzykalność. Ta wydaje się najważniejsza. Na dobry odbiór brzmienia wpływa też jego naturalność. Od początku kolumny przekonały mnie, że odtwarzają wszystko tak, jak powinno mniej więcej brzmieć. Ok. Szarpnięcia strun gitar mogłyby zabrzmieć ostrzej. Trąbka bardziej przenikliwie itd. Ale całość absolutnie się broni. Mamy tej ostrości akurat tyle, żeby nie tracić na długotrwałym komforcie słuchania. Wokale są bardzo przyjemne, naturalne, bez podkreślonych sybilantów. W miarę namacalne, choć takiego otoczenia powietrzem i wycięcia z tła, jakie usłyszałem z KEF R3 nie mają. Takie porównania można by ciągnąć dłużej. Że przejrzystość nie taka, jak w B&W 706, Że bas nie taki z przytupem, jak w Fyne F501, Że otoczenie dźwiękiem po bokach nie takie, jak w Operach itd. Każdy kolumna, przynajmniej w pieniądzach w których się poruszam, ma swoje mocne i słabsze strony. Mocną stroną Classic 5 jest balans. Dostarczenie dźwięku zabawnego, przyjemnego, ale jednocześnie niepozbawionego audiofilskiego sznytu, z klasą. 

Przekonałem się do membrany woofera z włókna szklanego. Taka plecionka gra czysto, naturalnie i jest szybka. 

CDN  

.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

Przekonałem się do membrany woofera z włókna szklanego. Taka plecionka gra czysto, naturalnie i jest szybka.

Fiu fiu , ja już parę ładnych lat temu polyglass polubiłem , wtedy w jbl , teraz w focalu ;)  ale jak widać zbalansowane brzmienie jest przyjemne
Zobrazuj sobie jak brzmią takie membrany podpięte do porządnego wzmacniacza single ended dual mono w klasie A :P
ew. odpal sobie Kfira Ochaiona - Comfortably Numb (extended version) i daj znać czy jest fenomenalnie czy tylko tak sobie ;) Szczególnie przy podkręceniu vol jest szał

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kubakk napisał:

Fiu fiu , ja już parę ładnych lat temu polyglass polubiłem , wtedy w jbl , teraz w focalu ;)  ale jak widać zbalansowane brzmienie jest przyjemne

Nie wiem o jakich membranach JBL-a prawisz, ale Polyglass w Focalach to zupełnie inna technologia niż plecionka z włókna szklanego w Classicach. Polyglass to tak właściwie membrana papierowa, tylko uszlachetniana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Nie wiem o jakich membranach JBL-a prawisz, ale Polyglass w Focalach to zupełnie inna technologia niż plecionka z włókna szklanego w Classicach. Polyglass to tak właściwie membrana papierowa, tylko uszlachetniana.

Było wrzucane zdjęcie jak wyglądają przetworniki z AP C5 ? w sumie wydawało mi się ,że to podobna technologia a nie zagłębiałem się

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kraft napisał:

Dźwięk Classic 5 jest świetnie zbalansowany. I nie mówię tu tylko o subiektywnym odczuciu wyrównania pasma. Kolumny łączą w doskonałych proporcjach przeciwstawne sobie cechy. Z jednej strony grają żywo i angażująco - nie sposób się przy nich nudzić. Z drugiej nigdy nie brzmią ostro, nie są nadmiernie pobudzone - są komfortowe przy długich odsłuchach. Bas potrafi zejść, przynajmniej w moim odczuciu, bardzo nisko - dobrze to słychać choćby na płycie Yello, gdzie subwooferowo ściele się po podłodze - ale absolutnie nie ma skłonności do pogrubiania, spowalniania czy dudnienia. Jest szybki, sprawny i gdy trzeba ma nawet uderzenie. Szczegółowość góry pasma też jest co najmniej dobra. Ani za ostro, ani za delikatnie. Słychać dużo detali, smaczków, ale nie ma analizowania czy podkreślania, które szkodziłoby muzykalność. Ta wydaje się najważniejsza. Na dobry odbiór brzmienia wpływa też jego naturalność. Od początku kolumny przekonały mnie, że odtwarzają wszystko tak, jak powinno mniej więcej brzmieć. Ok. Szarpnięcia strun gitar mogłyby zabrzmieć ostrzej. Trąbka bardziej przenikliwie itd. Ale całość absolutnie się broni. Mamy tej ostrości akurat tyle, żeby nie tracić na długotrwałym komforcie słuchania. Wokale są bardzo przyjemne, naturalne, bez podkreślonych sybilantów. W miarę namacalne, choć takiego otoczenia powietrzem i wycięcia z tła, jakie usłyszałem z KEF R3 nie mają. Takie porównania można by ciągnąć dłużej. Że przejrzystość nie taka, jak w B&W 706, Że bas nie taki z przytupem, jak w Fyne F501, Że otoczenie dźwiękiem po bokach nie takie, jak w Operach itd. Każdy kolumna, przynajmniej w pieniądzach w których się poruszam, ma swoje mocne i słabsze strony. Mocną stroną Classic 5 jest balans. Dostarczenie dźwięku zabawnego, przyjemnego, ale jednocześnie niepozbawionego audiofilskiego sznytu, z klasą. 

Przekonałem się do membrany woofera z włókna szklanego. Taka plecionka gra czysto, naturalnie i jest szybka

Wczoraj wspominałem o wyrównaniu pasma, braku zniekształceń (czystości grania), zejściu na basie i szybkości Classiców. Poszperałem, bo byłem ciekaw, czy te subiektywne odczucia znajdą wyraz także w pomiarach. Chyba tak. Według pomiarów niemieckiego miesięcznika Stereo, Classic 5 schodzą na basie do 40Hz (przy spadku -3dB SPL). To wbrew pozorom bardzo dobry wynik. Czterogłośnikowe Chora 826 czy Bowersy 704 schodzą odpowiednio tylko do 51 Hz i do 42 Hz. Również mierzone zniekształcenia są niewielkie: 0,3%, 02% i 0,1% odpowiednio dla 63 Hz, 3000 Hz i 10 000 Hz. Dla porównania Bowers 603 - 0,6%, 0,2%, 01%, KEF R3 - 1,0%, 0,3%, 0,1%, Tannoy XF8F - 1,0%, 0,3%, 0,3%,  Najbardziej zaskakuje jednak pomiar odpowiedzi impulsowej Classic 5. Są naprawdę szybkie. Impuls trwa w nich zaledwie ok. 2 ms. Na wykresie porównałem impuls Classic 5 z kilkoma innymi kolumnami. Od góry: AP Classic 5, PMC 25.23, Kudos X3Tannoy XF8F, Focal Chora 826. (czerwona kreska - początek impulsu, niebieska - koniec, tak mniej więcej). Widać, że jedynie PMC jest porównywalnie szybkie. Pozostałym kolumnom ustabilizowanie membran zajmuje 2-3 razu więcej czasu. 

1605619621_APC515.thumb.png.94475201ec6bdbcc92aa800d6112b93e.png

1930250708_APC514.png.519355fec9094cae8f3664ca5b34045c.png

Wygląda na to, że jakaś korelacja między tym, co słychać, a tym, co wychodzi w pomiarach występuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne porównanie. Jako że bawiłeś się też trochę DL oraz REW, myślałeś o tym żeby wykonywać pomiary w  REW w miejscu osłuchu dla każdej testowanej kolumny?

Opisujesz brzmienie bardzo obszernie i każdy z modeli ma swoje brzmienie. Fajnie byłoby to skorelować z wykresami ch-ki częstotliwościowej, czasu pogłosu, waterfall, odpowiedzi impulsowej, itp.

Warunki odsłuchu masz zawsze takie same i takie zestawienie dodałoby dużą wartość do Twoich opisów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

Impuls trwa w nich zaledwie ok. 2 ms. 

Nie wiem skąd mi się wzięły te 2 ms. Na szczęście na wykresie widać, że chodzi o ok. 0,3 ms. Przepraszam za błąd.

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

by przetestować coś takiego ? w q21 jakieś promo

https://www.q21.pl/adam-vox-lc001-sba.html

Fajne, ale raczej nie mam szans na ich przetestowanie. Towary z outletu sklepy niechętnie pożyczają. 

3 godziny temu, kukocz napisał:

Świetne porównanie. Jako że bawiłeś się też trochę DL oraz REW, myślałeś o tym żeby wykonywać pomiary w  REW w miejscu osłuchu dla każdej testowanej kolumny?

Opisujesz brzmienie bardzo obszernie i każdy z modeli ma swoje brzmienie. Fajnie byłoby to skorelować z wykresami ch-ki częstotliwościowej, czasu pogłosu, waterfall, odpowiedzi impulsowej, itp.

Warunki odsłuchu masz zawsze takie same i takie zestawienie dodałoby dużą wartość do Twoich opisów.

Żeby to zrobić dobrze, trzeba by się naprawdę przyłożyć. Stopień komplikacji takiego projektu przekracza moje zasoby. Czasem takie porównania, np. odpowiedzi częstotliwościowej kolumn w konkretnym pokoju testującego zamieszcza Stereophile.

1133577419_APC513.png.f175688942cbb96b054575dee4c9d5aa.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 prawda to ,że niechętnie wypożyczacie kolumny z outletu ? @Kraft byłby może zainteresowany adam vox-ami , przypominają trochę laguny , gdyby to było równie ciekawe brzmienie to byłby odpowiedni konkurent - na zdjęciach wykonanie wygląda zacnie

PS: jeśli jest tak jak Kraft wspomina to lipnie bo myślałem obadać project dac-a którego q21 też tam ma ,a po co brać nówkę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.11.2020 o 17:46, Kraft napisał:

Żeby to zrobić dobrze, trzeba by się naprawdę przyłożyć. Stopień komplikacji takiego projektu przekracza moje zasoby. Czasem takie porównania, np. odpowiedzi częstotliwościowej kolumn w konkretnym pokoju testującego zamieszcza Stereophile.

1133577419_APC513.png.f175688942cbb96b054575dee4c9d5aa.png

 

Większość parametrów, o których wspomniałem, idzie wyciągnąć z jednego "sweepa" w REW. Ostatecznie można by się nawet ograniczyć do odpowiedzi częstotliwościowej i czasu pogłosu. Wykonywane z tego samego punktu (miejsca odsłuchu) oraz tego samego ustawienia kolumn - da fajną macierz porównawczą dla testowanych przez Ciebie kolumn oraz subiektywnej oceny brzmienia. Wiem, że będzie to obarczone wieloma błędami i przybliżeniami, ale odkąd sam mam Umik'a zastanawiam się jak różne kolumny współgrają z konkretnym pomieszczeniem, a póki co nie miałem okazji przytachać innych kolumn do salonu :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...