Skocz do zawartości

Konfiguracja amplitunera - czy używać?


javman

Recommended Posts

Cześć, mam pytanie, czy wg was konfiguracja parametrów amplitunera  powinna być wykorzystywana czy lepiej zostawiać wszystko na ustawieniach domyślnych. Chodzi mi zwłaszcza o ustawienia bardziej ukryte jak equalizer schowany w ustawieniach dla np. pasma dźwięku 80hz, 800hz, 1500hz, 2500hz itd. Pytam bo w obecnym sprzęcie, aby być w miare zadowolonym z dzwięku musiałem te wszystkie pasma wzmocnić o maksymalną wartość, a do tego ustawić klasyczny bass i treble także na maksa. Mam ampli Onkyo TX SR-505 + Dali Zensor 3.

Dzieki takiemu podciągnięciu mogę przy dość cichym słuchaniu cieszyć się ładnym dzwiękiem, ale czy tak powinno być?

 

I drugie pytanko, ampli ma konfigurację głośników, ale do czego służy opcja crossover, gdy subwofer jest ustawiony na "off" i tylko kanał "front" jest ustawiony jako "on". Czy to jest odcięcie basu na kolumnach frontowych? Czy gdy ustawie to na 40hz to znaczy, że wszystkie niższe częstotliwości nie będą puszczane na kolumny?

 

Ogólnie brakuje mi basu w paśmie od 100 do 200hz, ten najniższy bas na tym zestawie z tymi ustawieniami jest fajny. Ale czasem w piosenkach zwłaszcza popowych jest taki efekt "pływania basu", który na mini wieży sprzed 15 lat i włączonej opcji "dynamic bass boost" jest świetnie słyszalny, a na moim zestawie niestety nie - dopiero jak wyjde na balkon to taki efekt slyszę idealnie - bas pięknie wybrzmiewa. No ale chciałbym słuchać jednak w pokoju ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, javman napisał:

Chodzi mi zwłaszcza o ustawienia bardziej ukryte jak equalizer schowany w ustawieniach dla np. pasma dźwięku 80hz, 800hz, 1500hz, 2500hz itd. Pytam bo w obecnym sprzęcie, aby być w miare zadowolonym z dzwięku musiałem te wszystkie pasma wzmocnić o maksymalną wartość, a do tego ustawić klasyczny bass i treble także na maksa. Mam ampli Onkyo TX SR-505 + Dali Zensor 3.

W przypadku filmów , tv itp. kiedy używasz amplitutenara robisz kalibrację , odcinasz fronty , centralny , satelity i jakie kolumny tam masz na 80 Hz i tak zostawiasz / bo rozumiem , że suba masz ? / . Gdy słuchasz muzyki stereo wciskasz Pure Audio i koniec. Wszelkiego typu kombinacje z dawaniem na full różnych podbić powoduje tylko zniekształcenie dźwięku i nic ponadto. Jak dojdziesz do wniosku , że jednak Twoim żywiołem jest muzyka , to faktycznie warto pomyśleć nad wzmacniaczem stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie używam go do słuchania muzyki, czy to z wbudowanego radia czy to z tv - kanały muzyczne.

Nie potrafię oglądać filmów na głośnikach innych niż te z tv :)

Właśnie problem w tym, że jak dam pure audio to faktycznie wysokie tony są bardzo przyjemne - lepsze nawet niż jak je wyciągam equalizerem i bas ten taki bardzo niski, jestem w stanie jak sie skupie wyłapać, ale brakuje tego takiego pływającego basu, no i wtedy ampli musi grac na np. 30 z 80 aby można  komfortowo słuchać.

Ten pływający bas to dla mnie ważna rzecz, bo za dzieciaka się osłuchałem tej mini wieży z podbiciem basu, i teraz równam wszystko do tamtego brzmienia. Nadal mam tą wieżę i serio nawet sub, ktory owszem tez mam nie jest w stanie tego miękkiego basu dać na takim poziomie jak ta mini wieża.

Właśnie zaczynam skłaniać się ku zakupowi wzmacniacza stereo, ale czy to faktycznie poprawi sytuację?

Kolega sprzedaje Yamache 1092, ponoć dobra rzecz, może uda mi się zanim sprzeda posłuchac go.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, javman napisał:

Kolega sprzedaje Yamache 1092, ponoć dobra rzecz, może uda mi się zanim sprzeda posłuchac go.

Posłuchać zawsze warto, ale pakujesz się w kolejny amp. KD , a więc urządzenie skonstruowane do reprodukcji dźwięku wielokanałowego . Po co ? Wypożycz od Q21 lub S4Home wzmacniacz stereo w Swoim budżecie , posłuchaj na Swoich kolumnach i zadecydujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, javman napisał:

Kolega sprzedaje Yamache 1092, ponoć dobra rzecz, może uda mi się zanim sprzeda posłuchac go.

nie kupuj tego, to zabytek i w dodatku jest amplitunerem KD a Ciebie interesuje stereo. Albo możesz sobie wypożyczyć wzmacniacz a jakiegoś salonu HiFi albo znajdź coś w sklepie internetowy, zamów, masz 14 dni na test i jak się nie spodoba to zwróć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, javman napisał:

Ten pływający bas to dla mnie ważna rzecz, bo za dzieciaka się osłuchałem tej mini wieży z podbiciem basu, i teraz równam wszystko do tamtego brzmienia. Nadal mam tą wieżę i serio nawet sub, ktory owszem tez mam nie jest w stanie tego miękkiego basu dać na takim poziomie jak ta mini wieża.

To jest ten moment kiedy musisz wybrac w którym kierunku zmierzasz. Większość na tym forum to osoby poszukujace dzwieku jak najbardziej powiedzmy naturalnego tzn. maksymalnie zbliżonego do zamierzeń autora muzyki a to zazwyczaj oznacza raczej uszczuplenie tego jak nazwałeś "pływajacego basu" na rzecz jego rożnorodności, detaliczności itp. Sam ptzesiadałem sie parę lat temu z mini z xbasami i tym podobnymi i poczatki były trudne, ale uwierz mi, że warto przejść przez proces detoksu aby usłyszeć więcej! Zdecydowanie odpuść sobie ampli AV do muzy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kolei:

Seba3002 - nie potrafie tego opisać słowami o co z tym basem chodzi, ale całkiem zgrabnie opisał to slaw0001 - po prostu lepiej dla mnie brzmi muzyka, gdy on jest niż gdy go nie ma ;)

Budżet - gdy zacząłem tu na forum czytać o sprzęcie SMSL to zaczynam się skłaniać ku niemu. Ale ok 1k - 1,5k zł wchodzi w grę.

 

tomek4446, lolekdrugi - wypożyczenie to chyba będzie najlepsze rozwiązanie. Co do tej Yanahy, no niby stara ale ponoć wysoki model i dobrze się w stereo spisywał. Ale fakt to KD i tu moje pytanie, czy faktycznie KD, ktore to tak naprawde kilka kanałów więcej niż w stereo musi być gorsze od stereo? 

slaw0001 - ogólnie po zakupie kolumn, zacząłem myśleć jak napisałeś, że może tak właśnie ta muzyka ma brzmieć, właczyć pure audio i pogodzić się z brakiem podbić, ale chciałbym mieć możliwość te podbicia mieć pod ręką i może mój ampli. tego nie robi, ale jest jakis sprzęt, który oferuje tego typu opcje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...