Skocz do zawartości

DAC / Wzmacniacz słuchawkowy (USB) do Sundara


Gość

Recommended Posts

Witam szanowni, mam pytanie jak w tytule. Jakiś czas temu kupiłem słuchawki HiFiMan - Sundara.   Słuchawki są spoko, grają równo, kulturalnie i przyjemnie, że tak powiem. Jednak ja nie jestem miłośnikiem słuchawek (żadnych), więc postanowiłem dać te Sundara synowi, głównie pod lapka. Chłopak się zaszczepił muzyką (bez mojej namowy)  i nawet sam coś próbuje robić amatorsko na FL ( i fajnie🙂

Jednak ten pierwszy DAC/wzmacniacz słuchawkowy muszę mu kupić "w ciemno bez odsłuchu".  Z tego co wiem od syna, to ma grać równo, bez podbijania czegokolwiek. 

Potrzebny jest DAC/wzmacniacz słuchawkowy USB pod laptop Win,  który napędzi bez problemu słuchawki Sundara

Moje typy na teraz to: Topping DX3 Pro oraz Fiio K5 Pro.  

Podpowiedzcie proszę co wybrać, może jeszcze inne propozycje w cenie powiedzmy do 1k zł, może trochę więcej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie miałem dopisać iFi Zen DAC.  Muszę jeszcze poczytać o połączeniu z Sundara, czy pasują do siebie. 

Pół dnia spędziłem na szukaniu czegoś pod te słuchawki. Wygląda na to, że 1000 zł może być za mało 😆 a więc mogę coś dołożyć o ile ma to sens.

Może jeszcze ktoś doradzi inne combo?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrócę na chwilę do tematu. Po lekturze tu i tam (czyli trochę w ciemno ;)) wybór padł na iFi Zen DAC.  Właśnie go dostałem i testuję. 

Urządzenie działa "prosto z pudełka" podłączone USB do lapka Win10, uruchomiona aplikacja Tidal.     

Zainteresowało mnie dlaczego dioda wokół potencjometru VOL nie zmienia koloru przy zmianie gęstości pliku, czy nawet nie zmienia koloru na fioletowy (magneta) przy plikach MQA.  Nie jestem jakimś fanem MQA ale producent podaje, że aby to działało, trzeba zrobić "MQA setup". Okazało się, że na Windows jednak trzeba w tym celu zainstalować sterownik ze strony producenta: 

https://ifi-audio.com/firmware/mqa/

Po instalacji sterownika wszystko działa jak należy, dioda zmienia kolory kiedy trzeba sygnalizując rodzaj pliku. Dodatkowo, dzięki temu zabiegowi ze sterownikiem, można w apce Tidal na Win włączyć "Exclusive Mode" i cieszyć się dużo lepszym, pełniejszym dźwiękiem, o dziwo jest nawet głośniej. Rozumiem to w ten sposób, że tylko ze sterownikiem można uzyskać sygnał Bit-Perfect z lapka do DAC?

 

1545212778_Screenshot(19).png.4ffb25ac4d13374c3acc38ff5a018f1b.png

20201107_152133.thumb.jpg.bbcb9d400230f7a159df91f66d30666e.jpg

20201107_152034.thumb.jpg.d4d3e9edbdb5d9ad59a850a772af1603.jpg

 

iFi Zen DAC nadaje się wystarczająco do napędzenia słuchawek Sundara, nie brakuje mu mocy, jeśli ktoś by się tego obawiał. Kilka dodatkowych dB można uzyskać włączając przycisk "Power Match". Zastosowanie kabla zbalansowanego do słuchawek również skutkuje wyższym poziomem głośności, warto więc zainwestować w taki kabelek.   Ogólnie ten DAC/amp nie ma się czego wstydzić bo gra bardzo fajnie i nawet się tego nie spodziewałem. 

Tutaj zdjęcie z kablem zbalansowanym made in China 

20201107_160351.thumb.jpg.03ef8b3494acf83e01250613bb34e522.jpg

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Ta funkcja Exklusive Mode zapewne sprawia że to co odtwarzasz z Tidala omija mixer systemowy Windows. Czy nie jest tak ze wtedy pozostałe dźwięki mogą być na innym układzie dźwiękowym ?

Nie jestem pewny jakie "pozostałe" dźwięki masz na myśli? Ja mam wszystkie dźwiękowe powiadomienia systemowe w lapku wyłączone. 

 

3 minuty temu, Janusz Duryn napisał:

Bit-Perfect powinien być dostępny również Foobarem w trybie WASAPI. Ale to musisz sam sprawdzić.

To jeszcze sprawdzę w wolnej chwili. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jeśli wyłączysz Exklusive Mode, to wtedy będziesz słyszał wszystkie dźwięki albo na laptopie albo na IFI Zen. Taka funkcja daje zwykle wyłączność na jakimś urządzeniu dla programu. To się w praktyce sprowadza właśnie do przesyłania nieprzetworzonego przez system operacyjny dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MobyDick napisał:

Taka funkcja daje zwykle wyłączność na jakimś urządzeniu dla programu.

Zgadza się, tutaj dotyczy to aplikacji Tidal na Win.  Zobacz pierwsze zdjęcie w poście #7 "this option only has effect for HiFi nad Master playback"

Ale żeby to działało razem z Zen DAC, musi być zainstalowany serownik od iFi. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak byłoby bez sterownika iFi, nie chce mi się już odinstalowywać żeby to sprawdzić czy i jaka jest różnica. W każdym razie kolory zaczęły się zmieniać dopiero po instalacji sterownika. A może coś przeoczyłem. 

Wrzuciłem jeszcze na próbę jakiś plik DSD 256 przez Roon i tak to wyglada:   (kolor diody w DAC niebieski - zgodnie z rodzajem pliku DSD)

206950533_Screenshot(23).thumb.png.7ae1acbc248b9fffd84b33ec5cd0107c.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Ja mój egzemplarz Hifiman Sundara 2018 używam z mobilnym wzmacniaczem z DAC Beyerdynamic Impacto Universal

Ta konfiguracja rozwiązała problem z wymianą kontrowersyjnego stockowego kabla, ponieważ Beyerdynamic Impacto Universal jest zintegrowany z bardzo elastycznym i cienkim kablem 2x 3,5 mm. 

Dodatkowo mam 4 kable z różnymi końcówkami do wyboru w zależności do jakiego urządzenia źródłowego chce podpiąć zestaw i mam możliwość zamontowania baterii do tego mobilnego wzmacniacza.

Beyerdynamic Impacto Universal jest też lżejszy niż np. Audioquest Dragonfly Red/Cobalt, Lotoo Paw S1/S2 i Luxury Precision W1/W2.

Jak wadę tego wzmacniacza wskazałbym brak wyświetlacza, możliwości ustawień EQ i na stałe zamontowany kabel słuchawkowy.

Daje mi to duża elastyczność i wygodę w zakresie mobilnego użytkowania Hifiman Sundara.

 

IMG20221007172715.jpg

Edytowano przez rott
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...