Skocz do zawartości

Gramofon do Hegel H190 i Elac Vela


Recommended Posts

We wzmacniaczu nie masz przedwzmacniacza gramofonowego, więc poza gramofonem będziesz potrzebował jakiś phonostage. 

Sam gramogon, w sensie jego budowy, ma najmniejszy wpływ na kształtowanie dźwięku, najbardziej wpływa na to wkładka. Budowa gramofonu jest o tyle ważna, że może zapewnić pełną kalibrację, więc wtedy możesz założyć dowolną wkładkę. 

Pewnie pojawią sie o to pytania:

1. Sprzęt nowy czy używany? 

2. Jakiego brzmienia oczekujesz? 

3. Masz już jakieś winyle? Jeśli tak to czy to nowe wydania czy płyty z epoki? 

Pozdrawiam, 

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Spójrz sobie na gramofon amerykańskiej marki Mofi StudioDeck+, ma dobrą wkładkę Mofi StudioTracker, gra dość ciepłym, dociążonym dźwiękiem. Teraz do oferty weszła nowa wersja Foundation, która spokojnie zmieści się w Twoim budżecie. Myślę, że z Heglem to mógłby być całkiem udany zestaw. Tak jak napisał powyżej kolega Kamil będzie jeszcze potrzebował przedwzmacniacza gramofonowego. Dlatego sprawdziłbym do kompletu przedwzmacniacz Mofi StudioPhono.

Inną opcją może być gramofon Rega Planar 3 z wkładką Rega Elys i przedwzmacniaczem Rego Fono MM. To również dość analogowo brzmiący zestaw.

W przypadku pytań jestem do dyspozycji.

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Na Temat Audio napisał:

Spójrz sobie na gramofon amerykańskiej marki Mofi StudioDeck+, ma dobrą wkładkę Mofi StudioTracker,

Mam takie dwa pytania , ile kosztuje igła do :

https://allegro.pl/oferta/mofi-electronics-studiotracker-mm-9294053368

bo wiadomo , że się zużywa i trzeba będzie nabyć nową.

Oraz , jak by to było gdybym chciał założyć np. wkładki które już posiadam ,czyli Shure 91ed /3/4 -1 1/2 grama/ lub ADC XLM MK II /3/4 - 1 1/2 grama/ jeżeli regulacja antyscatingu zaczyna się na tym gramofonie od 4-6gram ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

@Pokryvson odradzam zakupu Mofi StudioDeck+, jak już szukasz to sprawdzaj jaki nacisk jest wymagany dla igły 1,8 -2,2g to za dużo dla nowych vinyli. 

Poprawny i zdrowy dla vinyli jest nacisk max do 1,6g

Cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a tylko płacisz za wygląd.

Wybór należy do Ciebie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Wkładka z zestawu powinna być jak od razuj zastąpiona czymś lepszym?

Szukam sprzętu nowego, rząd plus minus 6 tys. ew. z przedwzmacniaczem. Płyty w przeważającej większości nowe będę kupował. Brzmienie interesuje mnie, tak jak napisał kolega wyżej, bardziej ciepłe niż zimne i lekko dociążone.

Edytowano przez Pokryvson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Karol64208 napisał:

Cześć,

@Pokryvson odradzam zakupu Mofi StudioDeck+, jak już szukasz to sprawdzaj jaki nacisk jest wymagany dla igły 1,8 -2,2g to za dużo dla nowych vinyli. 

Poprawny i zdrowy dla vinyli jest nacisk max do 1,6g

Cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a tylko płacisz za wygląd.

Wybór należy do Ciebie.

 

A to ciekawa informacja o tej sile docisku, zwłaszcza że duża część dostępnych wkładek ma docisk oscylujący w okolicach 2 gramów (nie tylko MOFI), a często nawet powyżej tej wartości. I to często mówimy o wkładkach z bardzo wysokiego pułapu cenowego. Widać obecna produkcja wkładek, kompletnie nie spełnia wymogów obecnej produkcji płyt winylowych.

Pozdrawiam
Grzegorz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Na Temat Audio, to tak obecnie wygląda a ceny też mają duży nacisk na portfel:) Nie wiem dlaczego przy obecnej technice nie potrafią zrobić porządnej wkładki.

Kiedyś obliczono że nacisk 2g generuje na punkcie styku igły z vinylem ok 1 tony/

Od początku jak zacząłem przygodę z vinylami to pierwsze co zrobiłem kupiłem wkładkę która umożliwia odtwarzanie płyt przy nacisku 1,2-1,4g.

Mam płyty powyżej 40 lat użytkowania i bez żadnych śladów, czy trzasków.

Dlatego jest to ważne.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz, a ja korzystam od kilku lat z gramofonów i igieł które mają zdecydowanie większy VTF, gdzie większość płyt mam nowych i nie mam z nimi problemu. 

To że nie pojawią się u Ciebie trzaski, faktycznie spowodowane jest niską siłą docisku. Tylko niestety błędnie interpretujesz jej finalny efekt. Ponieważ to nie brak efektu niszczenia płyty powoduje brak niepożądanych efektów, a niska precyzja igły pracującej z taką siłą docisku przez co układ wkładki nie zbiera wielu składowych dźwięku. 
Trzask płyty to w większości przypadków efekt brudu i ładunków elektrostatycznych, więc proszę nie sugeruj użytkownikom że to kwestia zbyt wysokiej siły docisku, która niszczy płyty, bo tak nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Na Temat Audio

Ponawiam moje pytania

Mam takie dwa pytania , ile kosztuje igła do :

https://allegro.pl/oferta/mofi-electronics-studiotracker-mm-9294053368

bo wiadomo , że się zużywa i trzeba będzie nabyć nową.

Oraz , jak by to było gdybym chciał założyć np. wkładki które już posiadam ,czyli Shure 91ed /3/4 -1 1/2 grama/ lub ADC XLM MK II /3/4 - 1 1/2 grama/ jeżeli regulacja antyscatingu zaczyna się na tym gramofonie od 4-6gram ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Na Temat Audio napisał:

To że nie pojawią się u Ciebie trzaski, faktycznie spowodowane jest niską siłą docisku.

trzaski to może efekt uboczny, ale w pierwszej kolejności objawi się to w samym dźwięku, będzie mało wyrazisty- jakby ochrypł Co do szczegółowości igły to tutaj nie ma o czym mówić, są bardzo szczegółowe.

Objawi które opisałem mogą już pojawiać się po kilkunastu odsłuchach.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Na Temat Audio napisał:

Igieł do wkładek Mofi na chwilę obecną nie ma w ofercie.

Warto o tym wspomnieć na stronie , zamiast marketingowych opisów kosmicznego materiału na talerz. Talerz ma być ciężki i równy , /w Telefunkenie S500 mam aluminiowy centrowany nabijanymi ciężarkami / i koniec .  Rozumiem , że jak klient złamie lub skrzywi igłę podczas kalibracji , to ma 1600 zł w plecy na dzień dobry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wyjątkowa cecha produktu. Podobnie jest w produktach brytyjskiej Regi i w przypadku wszystkich wkładek typu MC. W żadnym z przytoczonych przeze mnie przykładów nie widziałem aby taka informacja była zamieszczana. Jest to uszkodzenie mechaniczne, które nie wynika ze specyfiki produktu a jedynie jego niewłaściwego użytkowania. Trochę tak jak z samochodem i przebiciem opon. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 1.11.2020 o 20:48, Pokryvson napisał:

Cześć. Proszę o podpowiedź, na jakie gramofony zwrócić uwagę, jaki rząd cenowy, czego posłuchać mając wzmacniacz Hegel H190 i kolumny podst. Elac Vela.

Marcin

 

Witaj,

Według nas, dobrą kombinację stanowi gramofon ELAC Miracord 60 https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/elac-miracord-60.html

-To poukładany, dojrzały i barwny dźwięk. Może się podobać, szczególnie w kombinacji z głośnikami z serii VELA. Do Miracorda należałoby dobrać przedwzmacniacz:

-Thorens MM008 https://www.tophifi.pl/stereo/przedwzmacniacze/thorens-mm-008-adc.html -Brzmi odmienne, jest mocny na basie i ma wypchany do przodu środek. 

Polecamy Ci, sprawdzić ten setup w naszych salonach Tophifi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 14.11.2020 o 22:36, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Witaj,

Według nas, dobrą kombinację stanowi gramofon ELAC Miracord 60 https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/elac-miracord-60.html

To też wezmę pod uwagę, ale może Miracord 70? Jest teraz zdaje się chwilowo tańszy, czy to lepszy model od Miracord 60??

Wstępnie waham się też między Regą P3 (Elys2) a Clearaudio Concept. Czy ktoś potrafiłby w jakikolwiek sposób porównać te gramofony? Czy Rega to podobny poziom co Clearaudio? Praktycznie nie mam szans na bezpośrednie porównanie..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

nie, Rega Planar 3 nie będzie odpowiednikiem Clearaudio Concept. Takie porównanie ma sens z Regą Planar 6 ( Exact ). Co do samego Clearaudio to ostatnio kilkukrotnie zetknęliśmy się z klientami, którzy bardzo narzekali na ten model, problemy o jakich wspominali to ustawienie antiskatingu czy nierówna praca silnika. 

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.11.2020 o 20:26, tomek4446 napisał:

Hej, przeoczyłem Twój wpis.

Napisz mi proszę, czy ta marka Dual to coś dobrego? Te Q731 wyglądają dobrze. Jakiej wkładki trzeba by do nich szukać, czy do nich też potrzebny jest przedwzmacniacz??

Czy one dobrze zagrają z Heglem?

Ew. to: https://allegro.pl/oferta/telefunken-s500-hifi-shure-m91ed-z-igla-hi-track-8729360522

https://www.olx.pl/oferta/telefunken-s600-hifi-CID751-IDHBqCq.html#93f951246b;promoted

Dzięki.

Edytowano przez Pokryvson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...