Skocz do zawartości

Otwarty salon - pierwsze prawdziwe stereo


Michal S

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Od pewnego czasu poszukuję zestawu stereo do mojego salonu - jest to otwarty salon 20m2 na jadalnie i to są kolejne 20m2. Głośniki usytuowane jak na obrazku, cena docelowa to 5000zł za zestaw.

Przymierzam się do odsłuchów jednak chciałbym się o coś zaczepić, wcześniej w małym pokoju używałem Denon Ceol + Dali Zensor 3 jednak przy otwartym salonie brakuje im tchu i pojawia się rozlany na całe pasmo bas. Sama charakterystyka Zensorów mi odpowiadała, może było dość ciepło z Denonem ale na pewno relaksująco, coś bliżej neutralnego grania z punktowym basem by mi odpowiadało jeszcze bardziej. Muzyka to głównie rock, live, jazz, do tego Netflix . Odtwarzanie sieciowe byłoby dobrym dodatkiem ale to można obejść, nie muszę mieć wszystkiego w jednym urządzeniu. Jakie zestawienia proponujecie z tych podanych niżej i spoza?

Czy jest sens zmieniać np. sam wzmacniacz / same kolumny lub ratowanie się subwooferem aby ten bas okiełznać?

Moje aktualne znaleziska forumowe to:

- Yamaha R-N803D

- NAD C326/C338

- NAD C356bee

- Audiolab 6000A

- Denon PMA-800NE

 

- HECO 700/1000

- DALI Oberon/Zensor 5/7

- Polk Audio S50E

- Monitor Audio Bronze 6

- Pylon Audio Sapphire 25

 

obraz.png.c7cb803116f8be102f3622cd8ece0a89.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Chyba warto posłuchać tych urządzeń w różnych kombinacjach. Myślę ze warto rozpocząć od połączenia  Yamaha R-N803D + HECO Aurora 700

Może jednak warto pomyśleć o mniejszych lecz bardziej wyrafinowanych kolumnach i lepszej jakości wzmacniaczu.

Dzięki, mówiąc mniejsze kolumny masz na myśli podłogowe czy jakies monitory? Lepiej zacząć od wymiany wzmacniacza i z czasem odsłuchać różne kolumny? Jak pisałem Zensor 3 które mam grają nieźle i może z lepszym wzmacniaczem nabrałyby trochę kontroli również w większym pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że jeśli z mniejszymi kolumnami takimi jak Zensor 3 jest problem z kontrolą basu to z większymi będzie większy problem. Problem moze tkwić w akustyce pomieszczenia lub w samym rozmieszczeniu kolumn.

Lepszy wzmacniacz moze częściowo ten problem zmniejszyć.

Gdy kolumny muszą stać w narożach pokoju byłym ostrożny z doborem kolumn o zbyt obfitym basie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Q21 napisał:

Witaj, moim zdaniem najlepszą opcją do Twojego salonu będzie zestaw, zbudowany na bazie wzmacniacza Audiolab 6000A lub NAD C356 BEE oraz zestaw kolumn Heco Aurora 700, ewentualnie Pylon Audio Sapphire 25. Przyjrzyj się moim propozycjom, zapraszam po wyceny i doradztwo.

Dzięki, rozumiem że audiolab z heco a nad z pylonami? Co będzie bliższe naturalnej charakterystyce z w miarę szybkim punktowym basem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylony Shappire 25 maja opinie kolumn z dość mocno poluzowanym i z dość przeciągłym basem. Wielu ludzi na to narzeka. Audiolab powinien chyba trochę lepiej kontrolować bas kolumn od NAD C356 BEE. Yamaha R-N803D posiada automatyczną kalibrację akustyki pomieszczenia która może się tu przydać.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zdecydowanie RN 803 + Aurora 700.

Ewentualnie jeśli chcesz bardziej kontrolowane szybsze brzmienie to Magnat MR 780 + Magnat Signature 505. Szafiry sa ciepłe, ale ja odiberam je jako mocno poluzowane. Często zdarza się że traca kontrolę w graniu.

Zapraszam na odsłuch, po wyceny i możliwość wypożyczenia sprzętu na testy domowe.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem zdecydowanie RN 803 + Aurora 700.

Ewentualnie jeśli chcesz bardziej kontrolowane szybsze brzmienie to Magnat MR 780 + Magnat Signature 505. Szafiry sa ciepłe, ale ja odiberam je jako mocno poluzowane. Często zdarza się że traca kontrolę w graniu.

Zapraszam na odsłuch, po wyceny i możliwość wypożyczenia sprzętu na testy domowe.

Piotr

Dzięki, Yamaha faktycznie wygląda bezpiecznie, o Heco też się naczytałem dobrego. Rozmiar Yamahy natomiast trochę mnie stopuje, byłaby "na styk" w szafce rtv a to raczej nie jest optymalne rozwiązanie, stąd może Audiolab 6000A zagrałby podobnie z Heco i wpasował lepiej w szafkę. Czy warto próbować łączyć Yamahę/Audiolab z Zensor 3 czy raczej to się mija z celem przy takim metrażu? Mógłbym najpierw wymienić wzmacniacz a z czasem kolumny.

9 godzin temu, MobyDick napisał:

Pylony Shappire 25 maja opinie kolumn z dość mocno poluzowanym i z dość przeciągłym basem. Wielu ludzi na to narzeka. Audiolab powinien chyba trochę lepiej kontrolować bas kolumn od NAD C356 BEE. Yamaha R-N803D posiada automatyczną kalibrację akustyki pomieszczenia która może się tu przydać.

Tak to bardzo dobry argument, Yamaha może lepiej sobie poradzić z ustawieniami przy takim układzie pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Zensory 3, które grały u mnie z Marantzem PM6005. . To zestawienie było OK, ale lepszy wzmacniacz (Creek) wyraźnie pokazał słabości Zensorów, więc jeżeli planujesz lepszy wzmacniacz to warto od razu pomyśleć nad zmianą kolumn. Podobno łączenie Zensorów 3 z Denonem nie jest najbardziej udane więc stad mogły się brać Twoje problemy z brzmieniem takiego zestawu. Poza tym pamiętaj jak ważna jest akustyka pomieszczenia i ustawienie kolumn🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Michal S napisał:

Czy warto próbować łączyć Yamahę/Audiolab z Zensor 3 czy raczej to się mija z celem przy takim metrażu? Mógłbym najpierw wymienić wzmacniacz a z czasem kolumny.

Moim zdaniem warto zacząć od wypróbowania nowego wzmacniacza. Słuchałem Yamahy co prawda z innymi kolumnami niż zensor 3, ale znam zensory gdyż sam przez długi czas byłem posiadaczem "piątek" i uważam że może to być dobre połączenie. Na Twoim miejscu zainteresował bym się jeszcze Cyrusem one, który też bardzo dobrze gra z zensorami. 

Heco aurora to w zasadzie ta sama półka cenowa co zensor, więc taka wymiana będzie raczej krokiem w bok aniżeli do przodu 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, seba3002 napisał:

Moim zdaniem warto zacząć od wypróbowania nowego wzmacniacza. Słuchałem Yamahy co prawda z innymi kolumnami niż zensor 3, ale znam zensory gdyż sam przez długi czas byłem posiadaczem "piątek" i uważam że może to być dobre połączenie. Na Twoim miejscu zainteresował bym się jeszcze Cyrusem one, który też bardzo dobrze gra z zensorami. 

Heco aurora to w zasadzie ta sama półka cenowa co zensor, więc taka wymiana będzie raczej krokiem w bok aniżeli do przodu 🙂

Dzięki, Zensor 5 jest faktycznie podobny cenowo jednak ja mam Zensor 3 które są trochę tańsze i mniejsze. A Cyrus One się zainteresuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba3002 napisał:

Moim zdaniem warto zacząć od wypróbowania nowego wzmacniacza. Słuchałem Yamahy co prawda z innymi kolumnami niż zensor 3, ale znam zensory gdyż sam przez długi czas byłem posiadaczem "piątek" i uważam że może to być dobre połączenie. Na Twoim miejscu zainteresował bym się jeszcze Cyrusem one, który też bardzo dobrze gra z zensorami. 

 

Warto dodać, że Cyrus też nie zajmie też dużo miejsca. Jest wprawdzie dość głęboki, ale na szerokość ma ze 22 cm.

Edytowano przez maxredaktor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się wypowiem bo niedawno stałem przed podobnym dylematem. 

Słuchałem yamaha as501, as701 i as700. As 701 i as700 moim zdaniem brzmią identycznie. 

As501 bardziej "rockowo" i konturowo. 700 wyrafiniwanie, z piękną kontrolą średniego zakresu i zwartym szybkim basem

Kupiłem as700 używke za 800 zł. 

Kolumny porównałem heco aurora 1000, elac debut f6 i sapphire 31. Aurora potrzebują większej przestrzeni i "po cichu" nie grają, f6 zbyt równe i łagodne, kupiłem sapphire (urzekły mnie tym, jak przestrzennie grają i wykończeniem). 

 

Salon mam niewiele większy, o jakieś 3mkw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2020 o 20:46, Q21 napisał:

Witaj, moim zdaniem najlepszą opcją do Twojego salonu będzie zestaw, zbudowany na bazie wzmacniacza Audiolab 6000A lub NAD C356 BEE oraz zestaw kolumn Heco Aurora 700, ewentualnie Pylon Audio Sapphire 25. Przyjrzyj się moim propozycjom, zapraszam po wyceny i doradztwo.

Czy branie pod uwagę C338 (2x50W) ma większy sens w porównaniu do posiadanego Ceol N9 (2x60W) czy lepiej celować przynajmniej w C356bee? Funkcje sieciowe, kompaktowy rozmiar i wygląd przemawiają za C338.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceol nie jest za bardzo ceniony z a dźwięk. C338 na prawdę ma większa moc. https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2980-nad-c338

To jednak inna szkoła dźwięku niż klasyczne NAD-y które jedni lubią a inni zupełnie nie. Bo to podstawowy model z nowych serii NAD-ów opartych o końcówki mocy impulsowe. Krytykują je wielbiciele tych starych. Te nowe są chyba mniej kontrowersyjne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2020 o 15:17, Bart Osz napisał:

Też się wypowiem bo niedawno stałem przed podobnym dylematem. 

Słuchałem yamaha as501, as701 i as700. As 701 i as700 moim zdaniem brzmią identycznie. 

As501 bardziej "rockowo" i konturowo. 700 wyrafiniwanie, z piękną kontrolą średniego zakresu i zwartym szybkim basem

Kupiłem as700 używke za 800 zł. 

Kolumny porównałem heco aurora 1000, elac debut f6 i sapphire 31. Aurora potrzebują większej przestrzeni i "po cichu" nie grają, f6 zbyt równe i łagodne, kupiłem sapphire (urzekły mnie tym, jak przestrzennie grają i wykończeniem). 

 

Salon mam niewiele większy, o jakieś 3mkw.

Ciche granie też mi jest potrzebne że względu na małe dzieci które czasem śpią, Yamaha natomiast ponoć podbija skrajne pasma co nie do końca mi pasuje, na pewno jednak warto odsłuchać pewnych konfiguracji, dzięki. 

4 minuty temu, MobyDick napisał:

Ceol nie jest za bardzo ceniony z a dźwięk. C338 na prawdę ma większa moc. https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2980-nad-c338

To jednak inna szkoła dźwięku niż klasyczne NAD-y które jedni lubią a inni zupełnie nie. Bo to podstawowy model z nowych serii NAD-ów opartych o końcówki mocy impulsowe. Krytykują je wielbiciele tych starych. Te nowe są chyba mniej kontrowersyjne.

Przejściowo zastanawiam się żeby właśnie wybrać C338 który w pełni mi zastąpi Ceola a do tego lepiej i bardziej naturalnie napędzi Zensory, da też manewr do wyboru większych kolumn za jakiś czas. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MobyDick napisał:

Ceol nie jest za bardzo ceniony z a dźwięk. C338 na prawdę ma większa moc. https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2980-nad-c338

To jednak inna szkoła dźwięku niż klasyczne NAD-y które jedni lubią a inni zupełnie nie. Bo to podstawowy model z nowych serii NAD-ów opartych o końcówki mocy impulsowe. Krytykują je wielbiciele tych starych. Te nowe są chyba mniej kontrowersyjne.

Z Ceolem właśnie różnie, tu nawet nieźle o nim piszą, ale bezpośrednie porównanie do klasycznego wzmacniacza pewnie by coś więcej powiedziało: https://audio.com.pl/testy/stereo/minisystemy/2467-denon-ceol-n9

8 minut temu, MobyDick napisał:

To może być dobry wybór (C338). Z innymi kolumnami również moze być lepiej.

Dzięki, aktualnie więc trzymam się tego planu, szczególnie że implementacja jest wzięta z wyższego C368.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Michal S napisał:

Przejściowo zastanawiam się żeby właśnie wybrać C338 który w pełni mi zastąpi Ceola a do tego lepiej i bardziej naturalnie napędzi Zensory, da też manewr do wyboru większych kolumn za jakiś czas. 

Bas będzie na pewno lepiej kontrolowany i skupiony, a nie taki poluzowany i ospały jak masz teraz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MobyDick napisał:

Niestety nie miałem okazji go posłuchać. Z tego co wiem to zupełnie inna szkoła brzmienia niż klasyczny NAD C356BEE o zaokrąglonych obu skrajach pasma. Od C338/C368 powinien być lepszy, o bardziej plastycznym, nasyconym i mocnym brzmieniu.

Byłem posłuchać kilku zestawów i zdecydowanie granie C338 mi odpowiada (Yamaha 803D to zupełnie nie moja bajka) i zastanawiam się czy w podobnej cenie A8 jest warty uwagi i ściągania z Chin w ciemno. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...