Skocz do zawartości

Denon X2600h - problemy z głośnością


extc1981

Recommended Posts

Witam kolegów,

Zwracam się z prośba o wyjaśnienie poniższych kwestii.

1. POZIOM GŁOŚNOŚCI
Zakupiony DENON X2600H mam wrażenie, że gra dość cicho na wszystkich źródłach dźwięku. Analogiczny amplituner sąsiada ONKYO nr-tx 626, zaczyna sensownie działać przy ustawieniu głośności 20. Generalnie poza 30 sąsiad nie wychodzi. Mój DENON natomiast, zaczyna "działać" dopiero na ustawieniu 40 i poruszam się w zakresie 40-65. Nie jest to normalne zjawisko moim zdaniem ale być może się mylę... 

A. Kolumny moje: Mission M33i
B. Kolumny sąsiada: Klipsch GF-52II

Czytałem na forach, że niektórzy spotkali się z tym problemem, ale nie potrafiłem znaleźć rozwiązania. Być może jest to jakaś wada fabryczna sprzętu? Spotakełem się równiez z opinią, że to normalne zjawisko w DENON'ach, tzn. że w skali 0-98, zaczynają "grać" dopiero koło 40. Gdyby nie to, iż temat na jakimś z forów się pojawił, nie byłbym zbytio przejęty. 

2. USTAWIENIA GŁOŚNOŚCI

Aby inaczej skalować dźwięk odryłem regulacje głośności. Ale przyznam szczerze, iż się gubie w ustawieniach i nie czuje do końca czym one się różnią:

A. Ustawienia -> Wejścia -> Poziom sygnału (-12 dB – +12 dB (Domyślne : 0 dB))
Ustawienia niezależne na keżde źródło dźwięku. Zmieniając na +6, sytuacja się polepsza i dźwięk słychac na niższych ustawieniach potencjometru. 
B. Ustawienia -> Głośniki -> Ustawienia -> Ustawienia ręczne -> Poziomy (–12.0 dB – +12.0 dB (Domyślne: 0.0 dB))
Czy to ustawienia dodatkowo podbija dźwięk i jest niezależnym ustawieniem od wymienionego w punkcie A? 
C. Regulacja poziomu głośności za pośrednictwem przycisku OPTIONS
- Głośność każdego kanału można zmieniać podczas słuchania muzyki. Opcję tę można ustawić dla każdego źródła sygnału. Opcja działa po naciśnięciu przycisku OPTIONS i wydaje się czymś niezależnych od 2 powyższych. 
- Ustawienia poziomu głośności ponownie w widełkach: –12.0 dB – +12.0 dB (Domyślne: 0.0 dB)
- Po zmianie ustawień na plus, głośnośc się zmienia. Ustawienia natomiast kasują się po każdorazowej zmianie źródła, czego nie rozumiem? 

Gorąca prośba aby ktoś wyjaśnił łopatologicznie czym różnią się punkty A, B, C między sobą i jak najlepiej regulować głośnością. Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź. 

 

Edytowano przez extc1981
Doprecyzowanie tekstu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt A:

Ogólny poziom sygnału na wejściu (im więcej tym głośniej)

Punkt B

Podbicie lub obniżenie głośności poszczególnych kolumn głośnikowych ( ogólne, niezależnie od zródła)

punkt C

Ustawienia podobnie jak punkt B, jednakże ustawiają głośność poszczególnych kanałów na konkretnym źródle. I chyba są zależne od wybranego trybu dźwięku. Powinny zostać zapamiętane dla każdego ze źródeł.

 

Jednak przynaję, pod tym względem menu Denona jest nieintuicyjne....

 A jeśli Cię niepokoi skala głośności to ją zmień

http://manuals.denon.com/AVRX2600H/EU/PL/GFNFSYwrfimgdw.php

Nie można bezpośrednio porównać skali głośności Onkyo i Denona...

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iron napisał:

Punkt A:

Ogólny poziom sygnału na wejściu (im więcej tym głośniej)

Punkt B

Podbicie lub obniżenie głośności poszczególnych kolumn głośnikowych ( ogólne, niezależnie od zródła)

punkt C

Ustawienia podobnie jak punkt B, jednakże ustawiają głośność poszczególnych kanałów na konkretnym źródle. I chyba są zależne od wybranego trybu dźwięku. Powinny zostać zapamiętane dla każdego ze źródeł.

 

Jednak przynaję, pod tym względem menu Denona jest nieintuicyjne....

 A jeśli Cię niepokoi skala głośności to ją zmień

http://manuals.denon.com/AVRX2600H/EU/PL/GFNFSYwrfimgdw.php

Nie można bezpośrednio porównać skali głośności Onkyo i Denona...

Dzięki za odpowiedź. Rozjaśniłeś sprawę. Rozumiem, że A oraz B można "sumować" i nie wpływa to negatywnie na jakość dźwięku? 

Niestety, jeśli chodzi o C, to ustawienia nie zapisują się. To trochę dziwne, ale sprawdzałem kilkukrotnie. Jakoś przeżyje... 

57 minut temu, lolekdrugi napisał:

te kolumny mają całkowicie inną skuteczność. Klipsch dużo łatwiej napędzić. Próbowałeś swój wzmacniacz u niego podpiąć i posłuchać?

Wyszło tak, że aby poziom hałasu był podobny, to na Denonie jego głośniki grały na ~40% (skala 1-98), podczas gdy na Onkyo ustawienie było na ~25% (skala 1-80). Trochę to dziwne, mając na uwadzę, że aplitunery są bardzo podobne do siebie, jeśli chodzi o o klasę sprzętu oraz funkcjonalność. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lolekdrugi napisał:

@extc1981 testowaliście w trybie pure audio? Jeżeli nie to czy przeprowadziliście kalibrację?

Kalibracji kolega nie ustawiał na żadnym ze sprzętów. Po prostu przekładał kable głośnikowe raz z jednego apli raz do drugiego. 
Ponadto, nie oszukujmy się, ale ta kalibracja chyba niewiele daje... 

Tryb był biamp. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, extc1981 napisał:

Kalibracji kolega nie ustawiał na żadnym ze sprzętów. Po prostu przekładał kable głośnikowe raz z jednego apli raz do drugiego.

zatem jak nie wykonaliście kalibracji i nie puściliście w pure audio/direct mode to macie wyniki nie miarodajne.

Proponuje zrobić test jeszcze raz ale ustawić tryby direct na amplitunerach i wtedy ewentualnie sprawdzić.
 

8 minut temu, extc1981 napisał:

Ponadto, nie oszukujmy się, ale ta kalibracja chyba niewiele daje... 

Jeżeli masz idealnie przystosowany pokój do odsłuchów to faktycznie, jeżeli jednak nie masz to sporo poprawia ale w przypadku tych dwóch modeli akurat jest Audssey z tym, że Denon ma jego lepszą wersję.

Zróbcie jednak testy w trybie direct.

 

10 minut temu, extc1981 napisał:

Tryb był biamp. 

to jest sposób podpięcia amplitunerów i kolumn a nie tryb odtwarzania muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak duża jest ta różnica głośności ale

- amplitunery mogą mieć różne skalowanie dźwięku. I poziom 40 nawet na amplitunerach tej samej firmy może być różny. To nie jest problem jeśli jesteś w stanie osiągnąć finalnie satysfakcjonujący poziom dźwięku 

- denon przez swój charakter grania może sprawiać wrażenie cichszego od Onkyo. Tutaj także nie szukał bym problemów

 

Problem jest w momencie kiedy kręcisz i kręcisz a nadal jest cicho i taki problem spotkałem w amplitunerach Denona ale było to po pewnym czasie używania.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Nie wiem jak duża jest ta różnica głośności ale

- amplitunery mogą mieć różne skalowanie dźwięku. I poziom 40 nawet na amplitunerach tej samej firmy może być różny. To nie jest problem jeśli jesteś w stanie osiągnąć finalnie satysfakcjonujący poziom dźwięku 

- denon przez swój charakter grania może sprawiać wrażenie cichszego od Onkyo. Tutaj także nie szukał bym problemów

Problem jest w momencie kiedy kręcisz i kręcisz a nadal jest cicho i taki problem spotkałem w amplitunerach Denona ale było to po pewnym czasie używania.

Piotr

Uważam, że to jest problem. Jeśli czułość jest na tyle mała, że aby zmienić tylko trochę głośność, należy kręcić o 10 jednostek, to nie jest dobrze.   

Chyba, ten typ tak ma, szkoda... 

Dzięki. 

Edytowano przez extc1981
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lolekdrugi napisał:

zatem jak nie wykonaliście kalibracji i nie puściliście w pure audio/direct mode to macie wyniki nie miarodajne.

Proponuje zrobić test jeszcze raz ale ustawić tryby direct na amplitunerach i wtedy ewentualnie sprawdzić.
 

Jeżeli masz idealnie przystosowany pokój do odsłuchów to faktycznie, jeżeli jednak nie masz to sporo poprawia ale w przypadku tych dwóch modeli akurat jest Audssey z tym, że Denon ma jego lepszą wersję.

Zróbcie jednak testy w trybie direct.

 

to jest sposób podpięcia amplitunerów i kolumn a nie tryb odtwarzania muzyki.

Nie zrobiliśmy takiego testu, aby był ustawiony tryb pure audio/direct. Mimo wszsytko na moim poprzednim aplitunerze Yamaha, oraz na sprzęcie Onkyo, głośniki pracują znacznie głośniej na niskiej wartości ustawienia. Na Denonie jest inaczej i potrzeba ustawić na około 40% aby poziom był taki sam jak na sprzęcie yamaha i onkyo ustawionym na ~25%. Być może tryb dźwięku wpłynie na odsłuch i sytuacja troszkę się poprawi, jednak wydaje się, że ten tym tak po prostu ma.

Za tym idzie również czułość. Chcąc zmienić głośność przy oglądaniu filmu czy słuchaniu musyki dość znacząco (np. o 1/3), trzeba się trochę bardziej "napracować". Uważam to za minus. 

Dzięki! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kup nowe onkyo to zobaczysz ile na volume będziesz miał dać, 40-60 to standard tak ma być. Większość amplitunerów kina jest kalibrowana na 75db z miejsca odsłuchu tyle jeśli chodzi o kalibrację a to że onkyo 75db będzie miało przy powiedzmy około 60 jest bez znaczenia.

Mówisz że twoje stare onkyo na 30 już end czyli wychodzi na to że przy 50-60 masz spalone głośniki? no bo przy takiej to one juz przekroczą możliwości kolumn i tweetery popalone od razu.. także tak widzisz do niczego ci tak wysokość volume nie potrzebna.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tadekk55 napisał:

No to kup nowe onkyo to zobaczysz ile na volume będziesz miał dać, 40-60 to standard tak ma być. Większość amplitunerów kina jest kalibrowana na 75db z miejsca odsłuchu tyle jeśli chodzi o kalibrację a to że onkyo 75db będzie miało przy powiedzmy około 60 jest bez znaczenia.

Mówisz że twoje stare onkyo na 30 już end czyli wychodzi na to że przy 50-60 masz spalone głośniki? no bo przy takiej to one juz przekroczą możliwości kolumn i tweetery popalone od razu.. także tak widzisz do niczego ci tak wysokość volume nie potrzebna.

Onkyo zakupiłem ale okazało się, że brak na magazynach i do końca roku nie będzie. 
Nie pisałem też, że miałem Oknyo. 
Nie pisałem też, że przy ustawieniu 30 był end... 

Temat uważam za wyczerpany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Mam model AVR-2312 (z 2013 r.) i przez chwilę testowałem Sony STR-DN1080 - tam natężenie dźwięku przyrastało znacznie szybciej. Wówczas uznałem, że sony ma po prostu więcej mocy. Ale czytając obserwacje kolegi extc1981 wydaje się że Denony tak mają. W pełni zgadzam się z opinią, że menu Denona i sposób obsługi nie jest intuicyjny. Co gorsza w nowszym X2600 nie wygląda to wiele lepiej. Stąd szukam alternatywy. Sonego odesłałem bo wkurzało mnie, że nie ma jasnej sygnalizacji na panelu czołowym typu sygnału jaki wchodzi (stereo / DD / DTS / itd) oraz trybu wyjściowego. Dodatkowo, interfejs w Sony nieco już leciwy (model 2017) choć wydaje się bardziej przejrzysty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...