Skocz do zawartości

Jaki gramofon pod Denon PMA1500R i Polk Audio S55e?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@Qaw321 dobrze, że bierzesz pod uwagę zakup używanego gramofonu.  Za 1000 zł ciężko by było kupić coś nowego i lepszego od obecnego Duala.

Nowy gramofon może być manualny czy wolisz w pełni automatyczny? Masz jakieś preferencje odnośnie wyglądu? Widziałem ostatnio na Allegro fajnego Telefunkena S600 w tym budżecie (zdaje się, że bez wkładki i headshella). Jest też sporo różnej maści Technicsów i chyba jakiś Thorens td318. Rzuć okiem i daj znać czy coś Ci się spodobało ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 1Ender napisał:

Czy headshell jest odkręcany/wymienny? 

Nie znam się na tym za bardzo i nigdy nie grzebałem w gramofonie, ale załączam zdjęcia, może to da odpowiedź. 

Kupując gramofon wolałbym żeby był sprawdzony i sprawny w 100%, czy to automat czy manual, nie ma to dla mnie znaczenia, zależy mi na dobrym brzmieniu, bo ten dual który posiadam nie brzmi za dobrze, jest taki jakby trochę " stłumiony" i mało szczegółowy, być może to faktycznie wina starej wkładki? 

20201112_135506.jpg

20201112_135529_HDR.jpg

20201112_135616_HDR.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy  Grzegorz, a może spróbować wyregulować wstępnie, by kolega sprawdził czy mu dźwięk odpowiada i czy w ogóle to gra? Antyskating i nacisk? I dokupić za parę złotych nową igłę na początek? 

@Qaw321  robiłeś kalibrację? W jakim stanie jest igła? 

Zrób jeszcze zdjęcia końcówki ramienia w zbliżeniu. Od strony pokrętła. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie wygląda, jakby nie było możliwości kalibracji... 

Poniżej kilka propozycji. 

https://m.olx.pl/oferta/gramofon-pionieer-pl-300x-CID99-IDGStJR.html?reason=

kilka kilometrów od Rzeszowa. Najlepiej podjechać i obejrzeć oraz posłuchać. Zobaczyć czy gramofon trzyma obroty, czy winda działa łagodnie. Zapytać sprzedawcy czy coś było robione, jakaś konserwacja. itd, itp. Jak nie to trzeba dać na serwis. Gramofon ma pękniętą pokrywę, ale jeżeli Ci to nie przeszkadza to jedź obejrzyj. Załóż maseczkę 😊 Cena jeszcze do zbicia 100 - 200 zł  na nową pokrywę. 

Albo wysyłkowo gramofon po przeglądzie. 

https://allegro.pl/oferta/gramofon-sanyo-tp-1005u-paskowy-full-serwis-9777351637

https://allegro.pl/oferta/gramofon-pioneer-pl-514-ful-serwis-paskowy-9756566109

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządnej igły do tej wkładki Duala niestety nie dostaniemy. Tylko tanie igły ze szlifem sferycznym (stąd ten "stłumiony i mało szczegółowy" dźwięk). Najtańsza opcja to wymiana wkładki, ale w przypadku tego gramofonu może być ciężko z kalibracją i ustawieniem siły nacisku. Najlepszą opcją będzie zakup jakiegoś gramofonu z prawdziwego zdarzenia :) Może to być np. wspominany przeze mnie Telefunken S600, Technics SL-B3, jakiś Garrard GT-.... Do tego  nowa wkładka (choćby AT VM95E) i mamy zestaw dużo lepszy niż obecny Dual.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Telefunken s600 raczej nie osiągalny w tych pieniądzach, a ten z allegro za tysiaka ma sporo braków z którymi sam bym sobie nie poradził. 

Proponowane wyżej Sanyo 1005u jest w dalszym ciągu dostępne na allegro, tylko że nie mogę żadnych informacji znalezc na jego temat w necie. Warto go kupić za 800 pln? Jeśli możecie to proszę odrazu o jakieś linki do aukcji bo jestem w temacie trochę zielony i zdecydowanie wolałbym skorzystać z Waszych doświadczeń, temat z braku czasu trochę musiałem odpuścić ale jest nadal aktualny, więc będę wdzięczny za dalsze opinie i podpowiedzi. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.12.2020 o 23:39, Qaw321 napisał:

Telefunken s600 raczej nie osiągalny w tych pieniądzach, a ten z allegro za tysiaka ma sporo braków z którymi sam bym sobie nie poradził. 

Proponowane wyżej Sanyo 1005u jest w dalszym ciągu dostępne na allegro, tylko że nie mogę żadnych informacji znalezc na jego temat w necie. Warto go kupić za 800 pln? Jeśli możecie to proszę odrazu o jakieś linki do aukcji bo jestem w temacie trochę zielony i zdecydowanie wolałbym skorzystać z Waszych doświadczeń, temat z braku czasu trochę musiałem odpuścić ale jest nadal aktualny, więc będę wdzięczny za dalsze opinie i podpowiedzi. Pozdrawiam 

W tych pieniądzach zdecydowanie warto. Szczególnie, że zaczynasz przygodę z winylem. Później dokupisz headshell i inną lepszą wkładkę. 

Oprócz gramofonu będziesz potrzebował, wagę cyfrową, myjkę do płyt, zestaw do czyszczenia igieł ze szczoteczką weglową. 

No i jakiś preamp gramofonowy. 

Gdybyś się zdecydował, to poproś sprzedawcę o szablon do ustawiania. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qaw321

Przecież gramofon to mechanika. Skąd wiesz, że (ten z linku) nie będzie wymagał serwisu? Te 700 zł przeznaczyłbym na akcesoria. 

Przedwzmacniacz np. 345 zł https://m.olx.pl/oferta/przedwzmacniacz-gramofonowy-mm-cat-audio-reczna-robota-CID99-IDHwVa0.html?reason=seller_listing|normal

koperty antystatyczne 35 zł, 50 szt. https://allegro.pl/oferta/koperty-wewnetrzne-lp-antystat-jak-japonskie-50szt-7400165458

Zestaw czyszczący 55 zł. https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-czyszczenia-plyt-i-igiel-firmy-analogis-8203613854

Myjka do płyt 230 zł https://allegro.pl/oferta/myjka-plyn-do-plyt-winylowych-gramofonowych-winyli-8948026660

Waga 13 zł.  https://allegro.pl/oferta/waga-jubilerska-elektroniczna-kieszonkowa-500g-8151163776

Wyszło 678 zł, dolicz przesyłki około 60 zł, czyli zaokrąglone 740 zł. 

Teraz czas kupić płyty... 1000 zł??? 

Przedwzmacniacz można kupić taniej za 50 - 100 zł, ale miałem i szybko sprzedałem. Wnioski? Kupiłem przedwzmacniacz od gościa z Mikołajek. Możesz zadzwonić i zapytać o przedwzmacniacz do 200 zł, kiedyś takie miał. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qaw321

No to zostaje około 350 zł na płyty. 😁 

Gramofon wybierz, który chcesz. Twoje pieniądze. Może coś lokalnie poszukaj. Z wysyłką wiąże się zawsze ryzyko uszkodzenia. Wystarczy, że paczka spadnie na sortowni.. Gramofon to bardzo delikatny sprzęt. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nic narazie nie kupiłem, szukam czegoś w okolicy ale narazie nic konkretnego w założonym budżecie nie ma niestety. Nie będę kupował wysyłkowo bo to faktycznie delikatny sprzęt i różnie może się to skończyć. Jak coś będę miał na oku to wrzucę ogłoszenie żeby poznać Wasze zdanie na temat sprzętu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony robił  dobre gramofony. Sam mam drapak Wega robiony przez Sony. 

Z kalibracją nie będzie problemu, wymienne headshelle, bardzo duży wybór wkładek 1/2 cala. 

Co prawda ten model to manual, ale jeżeli nie jest to przeszkodą to warto się nim zainteresować. Tym bardziej, że specjalnie daleko nie masz. 

Wygląda na zadbany. W przyszłości serwis by się przydał, wymienić chociażby smary. Spróbuj też potargować cenę. 

Zagra tak jaką masz wkładkę, igłę i przedwzmacniacz. Wkładka Ortofon F 15 S, jak gra nie wiem. Zapytaj może @Audio Autonomy, @tomek4446, @Chili, @Fafniak

Jak masz jakieś pytania to pisz. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem obejrzeć ten gramofon sony 3750 z linku który podał 1ender. Ogólnie gramofon w super stanie, ramię opada i podnosi się bardzo płynnie i powoli, wszystkie regulacje obrotów itp działają, stan wizualny super. Jedynie podczas odsłuchu okazało się że wkładka ortofon już jest raczej skończona, więc sprzedawca podmieniał kolejne wkładki aż stanęło na tym że kupiłem go z oryginalną wkładką sony wyposażoną w nową igłę. Podobał mi się też dźwięk z wkładki AT VM8 HII która miała ukrzywioną igłę a mimo wszystko całkiem ładnie grała. Stanęło na tym że gramofon kupiłem za 800 zł z tymi dwoma wkładkami w cenie. Czy możecie coś powiedzieć na temat tych wkładek sony jak i AT VM8 HII? Czy do tej wkładki AT dostanę gdzieś oryginalną igłę? 

20201217_140742_HDR.jpg

20201217_143129.jpg

20201217_143117.jpg

20201217_143038.jpg

20201217_152505.jpg

Edytowano przez Qaw321
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Dosyć droga ta oryginalna igła, myślicie ze warto kupić tą igłę i zostać przy wkładce AT VM8 czy lepiej za te pieniądze kupić jakas inną nową wkładkę np AT 95 która jest często polecana na forum? Jakie rozwiązanie będzie lepsze? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poszukaj inne wkładki z igłą ED o nacisku max 2g, czym mniej to lepiej.

A może Shura poszukaj na portalach, na pewno poprawi znacząco dźwięk, jakość.

AT generalnie są wkładkami średniej klasy i nie warto kupować.

@Qaw321, przypomnę tylko żeby na początku dobrze wypoziomować talerz/gramofon/ i ustaw właściwy nacisk igły.

Bo tego nikt nie powiedział, a piszą o myjkach wagach i innych gadżetach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...