Skocz do zawartości

Jaki gramofon pod Denon PMA1500R i Polk Audio S55e?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@Qaw321Poziomowanie to tylko poziomica położona na talerzy i obracając talerz sprawdzasz czy jest poziom w każdym kierunku.

Po ustawieniu poziomu ustaw wagę na ramieniu tak żeby ramię było w poziomie nie opadało ani nie podnosiło się i wtedy dodaj na wadze wg podziałki ( jest opis cyferkami/g )nacisk ile wymagane jest dla igły. 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Ustawił u Ciebie w domu?

Z której wkładki  korzystasz, a następnie sprawdź internecie, tam znajdziesz parametry.

Nie, u siebie to ustawił, w sumie w domu będę musial ustawić wszystko od nowa. Załóżmy że narazie będę używał wkładki AT, znalazłem na jakimś forum takie info o niej:

"Jeśli jednak ktoś chciałby mieć gramofon specjalnie do odtwarzania starych płyt, które wymagają większego nacisku warto zainteresować się wkładką AT-VM8 z tego samego okresu. Nie zdobyła sobie statusu kultowej, więc można ją dostać za sumę około 150 zł. Od popularnej poprzedniczki różni ją siła nacisku - od  3 do 5g.
Pasmo przenoszone od 25Hz do 35kHz, igła również sferyczna, masa 5,5g, zaś pozostałe parametry się nie różnią. Można dostać wiele zamienników igieł do tego typu wkładek, a także igły NOS oryginalne względnie tanio, dotyczy to igieł sferycznych."

 

Aż tak duży nacisk mam ustawić dla tej wkładki? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Karol64208 napisał:

@Qaw321postaraj się poszukać wkładki z igłą ED ( eliptyczna-diement ) z naciskiem max do 2g.

Na inne szkoda wydawać kasę i  szkoda tych vinyli.

I wypoziomuj talerz i dopiero ustawiasz nacisk igły/wagę/

Możesz podać kilka jakichs propozycji takich wkładek godnych uwagi? Chodzi mi o konkretne modele z dobrym stosunkiem ceny do jakości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to przyznam, że najlepszy sposób jaki znalazłem na wypoziomowanie gramofonu to granitowa podstawa z nóżkami do regulacji wysokości. Ponieważ mam Thorensa 320, który ze względu na swoją budowę powinien być dobrze wypoziomowany to całą robotę robi podstawa a w gramofonie ustawienia pływającej plinty są wtedy banalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon stoi na komodzie pod tv i tak już zostanie, nie ma innej opcji. Nie wydaje mi się żeby takie ustawienie przenosiło jakieś wstrząsy, gramofon jest bardzo ciężki, nie wiem dokładnie ile waży ale z 10 kg na pewno bo jest co dźwigać, więc wydaje mi się że będzie raczej stabilny. Jaki model wkładki shure z igłą ED mam szukać? 

20201217_220114.jpg

20201217_220045.jpg

20201217_220033_HDR.jpg

Ciekawostką jest szczotka do płyt zamontowana po lewej stronie. Czy można tego używać równolegle z odsłuchem płyty? Szczotka przesuwa się do środka płyty tak jak igła, opuszczona na płytę generuje lekki szum, który przestaje być słyszalny gdy opuści się igłę na płytę i zaczyna lecieć muzyka. Chyba nie wpływa to na jakość dźwięku? Testowałem to narazie przez minute wiec ciężko mi coś na ten temat powiedzieć. 

Edytowano przez Qaw321
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qaw321  pytaj na forum. Zależy jaki chcesz uzyskać dźwięk. 

shure M95, 3 igły. 300 zł 

https://www.winyl.net/viewtopic.php?f=59&t=16413

 

Nagaoka MP 110. 500 zł 

https://www.winyl.net/viewtopic.php?f=59&t=16431

Jest bardzo duży wybór. 

Pozdrawiam 

PS pochwal się co kupiłeś. 😉😁

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 1Ender napisał:

@Qaw321

Uważam, że warto zapytać o shura, tym bardziej, że masz 3 igły i mało grane. A źródło pewne z forum. Ale to Twoja decyzja. Spróbuj cenę targować! 

Miłego dnia! 

Pozdrawiam 

Jestem już dogadany na zakup tej wkładki M95 z trzema igłami. czekam tylko na link do allegro. Sprzedawca pisze że zalecany nacisk dla niej to 1.58, tak mam to ustawić? Czy ustawia się coś jeszcze poza poziomowaniem talerza i ustawieniem nacisku? Jak ma być ustawiony antyskating? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż na talerz szablon  i sprawdź czy masz dobrze ustawiony overhang , dla ramienia  Twojego gramofonu to 16,5 mm . Wypoziomuj ramię / z wkładką i igłą/ , ustaw pokrętło z podziałką na "0" nie ruszając przeciwwagi. Kręć przeciwwagą i pokrętłem z podziałką , aż do wartości 1.5 i .. trochę . Generalnie powinieneś mieć wagę i ustawić nacisk za jej pomocą. Ustaw pokrętło antyscatingu na wartość 1,5 ..... i trochę. Do precyzyjnego ustawienia antyscatingu służy płyta testowa. Sprawdź ponownie wagą jaki masz nacisk. Za pomocą lusterka sprawdź azymut , igła patrząc od czoła powinna być pod kątem prostym do płyty. Sprawdź VTA , czy headshell z wkładką po opuszczeniu ramienia jest równoległy do płyty. Za pomocą szablonu ustaw styczność igły do rowków płyty , na szablonie będziesz miał dwa takie punkty, ale warto też sprawdzić na narysowanym na szablonie łuku jak igła zachowuje się po za nimi / czy dobrze jest ustawiony overhang /.Na koniec sprawdź jeszcze raz nacisk :) 

A potem to już tylko muzyka :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiowane z forum winyl. 

Eliptyk z north zalecany nacisk 1.2g

Sferyk z north zalecany nacisk 1.5g

Nagi diament od Thakkera 1.45 – 1.75g, zalecany 1.58g

Nudeline wypada najlepiej, dźwięk jest najpełniejszy i bas najlepiej wybrzmiewa. Dźwięk ma większego kopa w porównaniu do eliptyka z north. Sferyk w moim odczuciu brzmi najsłabiej, nie jest szczegółowy ale można go stosować do płyt w kiepskim stanie.

1 godzinę temu, Qaw321 napisał:

Jestem już dogadany na zakup tej wkładki M95 z trzema igłami. czekam tylko na link do allegro. Sprzedawca pisze że zalecany nacisk dla niej to 1.58, tak mam to ustawić? Czy ustawia się coś jeszcze poza poziomowaniem talerza i ustawieniem nacisku? Jak ma być ustawiony antyskating? 

Uważaj bo jest ryzyko, że ktoś kliknie i kupi, a Ty obejdziesz się smakiem. Bez obaw możesz zrobić przelew na wskazane konto, przez forumowicza. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tomek4446 napisał:

Za pomocą lusterka sprawdź azymut , igła patrząc od czoła powinna być pod kątem prostym do płyty. Sprawdź VTA , czy headshell z wkładką po opuszczeniu ramienia jest równoległy do płyty. Za pomocą szablonu ustaw styczność igły do rowków płyty , na szablonie będziesz miał dwa takie punkty, ale warto też sprawdzić na narysowanym na szablonie łuku jak igła zachowuje się po za nimi / czy dobrze jest ustawiony overhan

Połowy nie kumam, i nie mam szablonów żadnych 😁 muszę jeszcze się dużo nauczyć... 

14 minut temu, 1Ender napisał:

Uważaj bo jest ryzyko, że ktoś kliknie i kupi, a Ty obejdziesz się smakiem.

Spoko, już kupione i zapłacone, pozostało czekać na przesyłke. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...