Skocz do zawartości

Przyszła pora na zmiany


Błażej Pietrzak

Recommended Posts

Witam wszystkich... Chciałbym się Was poradzić w sprawie doboru wzmacniacza do pomieszczenia i posiadanych kolumn.

Pomieszczenie - salon otwarty na jadalnię i kuchnię z rozmieszczeniem tak jak na rysunku. Jest to stare budownictwo , ściany około 40cm grubości plus współczesna izolacja.

Kolumny jakie posiadam to już pełnoletnie konstrukcje ale jakoś są i grają ładnie:

- monitory ATL HD 304

- podłogówki ATL 711 PRO

Monitorów używam głównie do mocnego rocka i metalu - mam wrażenie , że ich brzmienie jest wtedy bardziej spójne i zwarte,. Szczególnie takie kapele jak AC/DC, GnR, Metalica,  itp brzmią tutaj bardziej konkretnie...

Podłogówek do muzyki, w której bardziej liczy się uczucie : Blues, jazz, ballady, pop . Siedemset jedenastki super oddają prawdziwą naturę brzmienia zestawu perkusyjnego, instrumentów dętych i wokalu oraz wszelkie niuanse mojego ulubionego instrumentu czyli gitary. Sprawiają, że kompozycje mają większą rozpiętość, więcej powietrza (tak to się chyba mówi), instrumenty są bardziej selektywne i wyrafinowane. W sumie dzięki tym kolumnom polubiłem jazz i akustyczne granie.

Jeśli chodzi o wzmacniacze to mam trzy: Marantz 1030 - jest to wzmacniacz rodzinna pamiątka :),

Pioneera A300 i NAD 3220PE, którego kupiłem uszkodzonego za niewielkie pieniądze. Wymieniłem w nim kilka spalonych tranzystorów, wymieniłem sporo kondensatorów na Elna Silmic i Wima w celach badawczych. Z całej trójki najbardziej podoba mi się brzmienie i uniwersalność właśnie NADa, który współpracuje dobrze ze HD 304 i 711 PRO oraz co ważne nie męczy podczas długiego słuchania.

Pomyślałem, że skoro na takim starym NADzie da się fajnie grać to na czymś nowszym będzie jeszcze lepiej... i tutaj właśnie pojawia się moje pytanie: Jaki wzmacniacz wziąć na celownik?

Kilka wymagań, które mi się nasuwają:

- w miarę możliwości dobra uniwersalność i dynamika

- wyrównany balans pomiędzy basem-niskimi-wysokimi częstotliwościami, raczej dobrze skontrolowany niż potężny bas,

-  możliwość podłączenia dwóch par kolumn na raz (jedne 8ohm drugie 4ohm)

- cena około 2000zł

 

Czytałem sporo o tych wszystkich wzmacniaczach i dylematach innych ale im więcej czytam to mam w głowie jeszcze większy mętlik.

Wśród porad jest tyle propozycji , że ciężko się pogubić.... do tego dochodzą jeszcze lampy - a te z kolej  jako instrument gitarowy bardziej mi się podobają niżeli tranzystor... zapowiada się ciekawa zima jeśli chodzi o moje poszukiwania.

Jeśli macie jakieś propozycje to chętnie je poznam. Nie musi to być nic nowego ani pięknego ważne żeby grało lepiej niż to co mam.

 

 

 

 

 

 

 

pomieszczenie.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się dziwnym to, że znając sie na elektronice ( jak opisałeś, że wymieniłeś tranzystory w którymś ze swoich wzmacniaczy), poszukujesz wzmacniacza gdzie można podłaczyć dwie pary kolumn o różnej impedancji, I NIE WIESZ że takiego podłacznia nikt nie zaleca, a tym bardziej że takie podłaczenie spowoduje ROZPAD normalnego stereo i uzyskasz brzmienie tzw radiowęzowe czyli mono powielone o ilość kolumn. Zaręczam Ci że NIKT słuchający normalnego stereo nie słucha w ten sposób. Taki odsłuch powoduje jedynie pozorne zwiekszenie mocy, a w rzeczywistości niepotrzebne obciażenie wzmacniacza, które nic nie daje. To, że dżwiek dobiega z wielu stron, nie oznacza, ze powiela sie efekt stereo, a wręcz przeciwnie. Powoduje to degradację. Możliwość podłaczenia dwóch par kolumn zaleca sie w celu porównania dwóch różnych par kolumn bez przełaćzania przewodów, jednak nie zaleca sie jednoczesnego używania. Oczywiście można to robić, przy odpowienim dobraniu impedancji kolumn, jednak przy utracie normalnych efektów stereo. Jedyne co można, to zastosowanie takiego rozwiązania do nagłośnienia dwóch niezależnych pomieszczeń. Pozdrawiam. Rega.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...