Skocz do zawartości

Covid-19


Recommended Posts

13 minut temu, elektron6 napisał:

Okrutne ale prawdziwe. Tka jak pisałem - część biznesów upadnie i nie uda im się pomóc. Z drugiej strony upadną najsłabsze firmy - firma mocna powinna mieć kapitał aby przetrwać te kilka miesięcy dekoniunktury - prawa rynku.

Obawiam sie że rzeczywistosc jest znacznie bardziej prozaiczna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Inferno napisał:

Co powiesz o gigantach motoryzacyjnych i kryzysie 2008-2009? Według mnie Twój tok rozumowanie nie jest właściwy. Wtedy giganci motoryzacyjni praktycznie splajtowali a było to tylko 6 miesięcy ! Dziesiątki tysięcy ludzi straciło pracę. Branża już nigdy nie wróciła do stanu sprzed kryzysu. 

Splajtowali to fakt ale nie wszyscy. Spora część firm przetrwała i jak widzimy dzisiaj nadal mamy dziesiątki firm produkujących samochody. Oczywiście wszystko jest kwestią skali. Co to za firma, która nie ma kapitału na 3 miesiące do przodu? a to w ekonomii uczyli, iż jest tylko koniunktura? A mama nie uczyła iż synu zawsze musisz mieć grosz na czarną godzinę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Inferno dzięki , przekaże żonie. Słowa Holoubka są mądre , ja jednak nigdy nie mam pretensji do ludzi o to jakimi są , ale mam pretensje do tych ,co ich postawili na danych stanowiskach. Doszedłem do wniosku ostatnio , że mam większe kwalifikacje na zostanie szefem KGHM-u , z racji większego kontaktu z miedzią / kabelki /, niż obecny prezes i połowa rady nadzorczej z ramienia rządu :)

@elektron6 jak słyszę w dobie tej tragedii znowu stalinowską retorykę, aby dać maluczkim " wroga ludu " / lekarzy , bo są leniwi , dyrektorów szpitali , bo się nie przygotowali /?/ - za co przy olbrzymim zadłużeniu i wg. jakich, przez kogo wydanych wytycznych mieli się niby przygotować ?/ by ten / lud/mógł swój gniew gdzieś skierować, to nóż mi się w kieszeni otwiera. 

Sanepid nie dostał żadnego wsparcia i wiem to z pierwszej ręki , nikt nad niczym nie panuje , to co się dzieje to naturalna selekcja , a minister zdrowia jedyne co ma do powiedzenia to to , że może być jeszcze gorzej . Kurde czy to normalne ? Rząd mami , pozoruje , i stawia na przeczekanie . 

Jasne , że straty w gospodarce są nieuniknione , ale słyszałeś o jakimś planie jak odbudować to co teraz runęło. Wiesz jaka była pierwsza reakcja lekarzy i pielęgniarek w szpitalach po uchwaleniu , wstrzymaniu publikacji ustawy o podwyżkach , nowelizacji , że dodatkowe pieniądze otrzymają tylko osoby skierowane przez Wojewodę ? Tu nie chodzi o pieniądze , Ci ludzie tam naprawdę walczą i walczyli za dotychczasową kasę ,ale ugodzono w ich honor, znowu dzieląc . Co będzie jak stwierdzą po prostu ok. to niech zostaną w szpitalu tylko Ci skierowani przez Wojewodę i zobaczymy co się będzie działo ? W normalnym państwie za takie decyzje rząd musiałby się podać do dymisji z zarzutami prokuratorskimi.  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, pogubili się i tyle. Decyzje są często nieracjonalne i chaotyczne. Na pocieszenie raczej wiadomym jest iż w następnych wyborach będzie zmiana układu sił. Tylko jak dla mnie co z tego jak i tak jestem przekonany, iż nic się zmieni. Dalej tak jak narzekaliśmy to i będziemy narzekać. Mój wybór - nigdy nie byłem i nie będę na żadnych wyborach. Tego się trzymam i z tym jest mi dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na koniec , dla mnie szczytem chamstwa było uchwalenie ustawy zwalniającej urzędników / czytaj rząd z Sasinem na czele/ z odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Toż to nawet w państwach afrykańskich nie przechodzi. Państwo to taka większa firma , ciekawe czy dałoby się to samo wprowadzić w każdej jednej firmie prywatnej ? Muszę pogadać z szefem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ze trzeba.

Nigdy od 89r nie było takich przekretòw w PL. A wiemy tylko o czubku góry lodowej. Przez przypadek dowiadujemy się np o aferach typu wykup niewygodnych mediów. 

Może i będzie wymiana rządu co elektron podkreślasz ale w tym momencie już każda zmiana bedzie lepsza od obecnej sytuacji. Jeszcze jedna powtórka z wyborów i będziemy mieli Białoruś. 

Skargi do EU? Retoryka Pisu. Przypominam, ze nasze prawo jest zunifikowane z europejskim. Jeśli to nie przestrzegamy, a konstytucja jest omijana, to jaką widzisz drogę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jasiu, nie sikaj do basenu.
- Przecież wszyscy sikają.
- Tak, ale tylko ty z trampoliny.

Nie da się moim zdaniem lepiej uchwycić różnicy między poprzednimi rządami a obecnym rządem PIS-u.

Poniżej poruszający artykuł, jak wygląda obecnie sytuacja w służbie zdrowia (oczami medyków).

https://www.money.pl/gospodarka/zwloki-ukladalem-pietrowo-bo-nie-bylo-miejsca-koronawirus-zatopil-system-6574162438704032a.html

 

I tu się pytam. Gdzie jest kurwa te 1200 respiratorów, których ja i moi bliscy możemy jutro potrzebować? Za jazdę po alkoholu można być skazanym jak za usiłowanie zabójstwa. To jaka powinna być kwalifikacja czynu, gdy grupa urzędników, dla swoich własny małych interesów, skazuje na śmierć tysiące ludzi? Zamiast kupić sprzęt potrzebny do ratowania życia, świadomie i cynicznie postanawia ukręcić sobie zamiast tego lody. Na prokuraturę nie możemy liczyć. Wiecie co pozostaje? Powiedzieć stanowcze "wypierdalać!". 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie kryzysu motoryzacyjnego w USA , polecam chociażby przez street view zobaczyć sobie jak wygląda Detroit czy bodajże Cleveland , dawne miasta potęgi motoryzacyjne ;)
W Finlandii już 20 lat temu każdy uczeń dostawał ~100 euro + free dojazd do szkoły , itp. - w temacie 500+ na zachodzie robią tak by dzieci na tym korzystały , u Nas po prostu kupiono głosy.

Siłownie pewnie dałoby radę wymyślić by to funkcjonowało ,ale myślenie boli , lepsze są proste metody (patrz wyżej temat 500+)
Można narzekać na PO , ale 5-6 lat temu tworząc MDM w Krakowie można było kupić mieszkanie 2x taniej niż obecnie , wstępniaczek kredytowy też był 2-3x niższy itd. itp.

Obecny czas covidu to możliwość "resetu" dla EU , niestety nie widzę by to robili , czyli np. powrócili z fabrykami z Chin , walnęli odpowiednie cła na każdego kto nie w UE i w takiej neo-komunie egzystować :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kubakk napisał:

W temacie kryzysu motoryzacyjnego w USA , polecam chociażby przez street view zobaczyć sobie jak wygląda Detroit czy bodajże Cleveland , dawne miasta potęgi motoryzacyjne ;)
W Finlandii już 20 lat temu każdy uczeń dostawał ~100 euro + free dojazd do szkoły , itp. - w temacie 500+ na zachodzie robią tak by dzieci na tym korzystały , u Nas po prostu kupiono głosy.

Siłownie pewnie dałoby radę wymyślić by to funkcjonowało ,ale myślenie boli , lepsze są proste metody (patrz wyżej temat 500+)
Można narzekać na PO , ale 5-6 lat temu tworząc MDM w Krakowie można było kupić mieszkanie 2x taniej niż obecnie , wstępniaczek kredytowy też był 2-3x niższy itd. itp.

Obecny czas covidu to możliwość "resetu" dla EU , niestety nie widzę by to robili , czyli np. powrócili z fabrykami z Chin , walnęli odpowiednie cła na każdego kto nie w UE i w takiej neo-komunie egzystować :D 

Kryzys motoryzacyjny. Polecam przeczytać książkę „Maszyna która zmieniła świat”. Z tej książki można si ę dowiedzieć dlaczego Ford, GM i inni amerykańscy producenci zaczęli mieć kłopoty,...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, elektron6 napisał:

Kryzys motoryzacyjny. Polecam przeczytać książkę „Maszyna która zmieniła świat”. Z tej książki można si ę dowiedzieć dlaczego Ford, GM i inni amerykańscy producenci zaczęli mieć kłopoty,...

Pracowałem w branży prawie 20 lat, nie musze czytać książki. Ford czy GM to był jeden z naszych klientów zresztą jak VW, BMW, Rols itd... Nikt nie ma takich poduszek o jakich Ty mówisz. To bardzo prostolinijne traktowanie zagadnień gospodarczych bez wchodzenia w zależności pomiędzy poszczególnymi sektorami. Prostolinijne żeby nie powiedzieć prostackie. Gospodarka to naczynia połączone które maja swoje bardzo delikatne zależności a niszczenie pewnych powiązań niejednokrotnie staje się bezpowrotne a jesteśmy zbyt ubogim krajem żeby sobie na takie zrywanie pomostów pozwolić. Efektem może być zabicie pewnych sektorów i spowodowanie większego importu i odpływu kapitału. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft, ja też jestem za tym, żeby kogoś wydalić z zajmowanego stanowiska z wilczym biletem i przede wszystkim rozliczać za bezsensownie wydane milionowe kwoty itd. Mam tylko takie pytanie, powiedzmy prowokacyjne, czy ci nowi, którzy zastąpią tych starych będą bardziej uczciwi? Można próbować w nieskończoność wymieniać rządzących, urzędników, ale przyjdą następni i co? Będzie tak samo jak za poprzedniego składu. Nie będą uczciwszy, bo oni nie spadają z księżyca tylko są z tego samego ludu, z tej samej gliny. Dlaczego np. w Niemczech, Austrii nie mają takich dylematów? Bo się rodzą uczciwi. Nie wszyscy oczywiście.

Najlepiej to widać we Włoszech, gdzie jest rząd włoski, co robi takie same numery jak w Polsce i jest Alto Adige, które należy terytorialnie do Włoch, ale jest regionem autonomicznym. Alto Adige to inne Włochy, wszystko działa, są podejmowane odpowiednie decyzje. To żaden cud, bo oni to mają we krwi: tę uczciwość, tę czystość. Włoch papierka z ziemii nie podniesie, bo się uważa za wielkiego inteligenta, zasad nie będzie przestrzegał, bo nikt mu nie będzie dyktował, co on ma robić. Niemiec, Austriak, ci obywatel Alto Adige (kiedyś Austriak), to zrobi i dlatego ma czysto a nie syf jak w innych częściach Włoch. Sam jest uczciwy więc i rządzących ma uczciwych. 

Kiedyś na delegacji w Niemczech jeździłem z takim Niemcem po okolicy, zajeżdżamy na parking a tam jeden zaparkował jak ostatnia cipa. Ten "mój" Niemiec otworzył szybę zrypał tamtego jak burą sukę i tamten przeprosił i się poprawił. Zrób tak w Polsce albo co gorzej we Włoszech. We Włoszech to trzeba uważać, żeby cię taki nie zabił. W Polsce też chyba raczej w tym temacie nie lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Adam Wesolowski napisał:

@Kraft, ja też jestem za tym, żeby kogoś wydalić z zajmowanego stanowiska z wilczym biletem i przede wszystkim rozliczać za bezsensownie wydane milionowe kwoty itd. Mam tylko takie pytanie, powiedzmy prowokacyjne, czy ci nowi, którzy zastąpią tych starych będą bardziej uczciwi? Można próbować w nieskończoność wymieniać rządzących, urzędników, ale przyjdą następni i co? Będzie tak samo jak za poprzedniego składu. Nie będą uczciwszy, bo oni nie spadają z księżyca tylko są z tego samego ludu, z tej samej gliny.

Nie zgadzam się z Twoim tokiem rozumowania. Ale nawet jeśli, to co konstruktywnie proponujesz? 

Bo moje rozwiązanie jest konstruktywne. "Wypierdolić" i starać się poszukać lepszych. Masz jakieś ciekawsze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Inferno napisał:

Pracowałem w branży prawie 20 lat, nie musze czytać książki. Ford czy GM to był jeden z naszych klientów zresztą jak VW, BMW, Rols itd... Nikt nie ma takich poduszek o jakich Ty mówisz. To bardzo prostolinijne traktowanie zagadnień gospodarczych bez wchodzenia w zależności pomiędzy poszczególnymi sektorami. Prostolinijne żeby nie powiedzieć prostackie. Gospodarka to naczynia połączone które maja swoje bardzo delikatne zależności a niszczenie pewnych powiązań niejednokrotnie staje się bezpowrotne a jesteśmy zbyt ubogim krajem żeby sobie na takie zrywanie pomostów pozwolić. Efektem może być zabicie pewnych sektorów i spowodowanie większego importu i odpływu kapitału. 

Poduszka finansowa???

Fot. stock.adobe.com/denisismagilov

Część firm zamkniętych podczas epidemii Covid-19 jest narażonych na utratę płynności i w konsekwencji na upadłość. Ale jest też wiele firm, które mają znaczne zasoby gotówkowe, pozwalające na wielotygodniowy przestój, zwłaszcza jeśli zostaną częściowo zwolnione ze składek ZUS i będą mogły odroczyć płatność podatków.

#WitoldGadomski: Według rządu pierwszy pakiet pomocy dla przedsiębiorstw ma wartość 220 mld zł. Wartość depozytów należących do firm jest o 50% większa #Koronawirus @LewiatanTweets

W końcu lutego przedsiębiorstwa niefinansowe miały na swych bankowych kontach depozyty wartości 309,6 mld zł, z czego 245,7 mld zł trzymane było w złotych, a 63,5 mld zł w walutach zagranicznych.

Wartość depozytów jest 2,5-krotnie większa niż wartość zysku netto w 2019 roku przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób

Firmy nie mają oszczędności??

18 minut temu, Kraft napisał:

Nie zgadzam się z Twoim tokiem rozumowania. Ale nawet jeśli, to co konstruktywnie proponujesz? 

Bo moje rozwiązanie jest konstruktywne. "Wypierdolić" i starać się poszukać lepszych. Masz jakieś ciekawsze?

Jest jedno ciekawe rozwiązanie bo i po co coś robić co z samego założenie nie przyniesie założonego efektu - strata czasu. Niech nikt nie pójdzie na wybory wtedy nasza klasa polityczna pozabija się nawzajem walcząc o stołki. Jak dla mnie od prawa do lewa to są zwykłe "odgrzewane kotlety" którzy mieli już swoje 5 minut i pokazali.

Oczywiście podkreślam nie interesuje mnie pokazanie kto co potrafi w reformach światopoglądowych, To czy mem z menem będą mogli wychowywać dzieci, to czy tęczowa flaga będzie akceptowalnaa czy nie to dla mnie jest to temat poboczny  i n-ty pod względem wagi. Mnie interesuje rozwiązanie realnych problemów; służba zdrowia, gospodarka, podatki, wzrost płac do poziomu Niemiec, Francji,..

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, elektron6 napisał:

Oczywiście podkreślam nie interesuje mnie pokazanie kto co potrafi w reformach światopoglądowych, To czy mem z menem będą mogli wychowywać dzieci, to czy tęczowa flaga będzie akceptowalnaa czy nie to dla mnie jest to temat poboczny  i n-ty pod względem wagi. Mnie interesuje rozwiązanie realnych problemów; służba zdrowia, gospodarka, podatki, wzrost płac do poziomu Niemiec, Francji,..

Z rozwiązaniem "realnych problemów" jest kłopot, myślę że dopiero po dojściu do głosu następnego pokolenia będzie można mieć na to nadzieję.

Nie mamy kapitału społecznego na poziomie Niemiec nie mówiąc o Skandynawii, a rządzący robią wszystko by go jeszcze bardziej zniszczyć, dodatkowo kulturowo jesteśmy "do tyłu" jakieś 200-300 lat w stosunku do tzw. Starej Europy, nie mam z tego powodu kompleksów, po prostu stwierdzam fakt. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kraft napisał:

Nie zgadzam się z Twoim tokiem rozumowania. Ale nawet jeśli, to co konstruktywnie proponujesz? 

Bo moje rozwiązanie jest konstruktywne. "Wypierdolić" i starać się poszukać lepszych. Masz jakieś ciekawsze?

A same wypierdalanie uważasz za konstruktywne? Byłoby ono konstruktywne, gdyby była alternatywa a ponieważ rządzący są z ludu to następni też będą tacy. Pożar wywołać łatwo, ugasić i odbudować trochę trudniej. Przypomnę też jeszcze, że ten rząd nie został wybrany przez krasnoludków tylko przez społeczeństwo i to całkiem niedawno. Teraz na narzekanie trochę późno. 

 

PS. Jak już tak chcecie, czy chcesz, "wypierdalać", to wypierdolcie i mnie tylko z tego forum, bo coś mi się zdaje, że do pięt nie dorastam tym wszystkim tu obecnym specjalistom od audio, od Covid, od rządzenia. Nic nie wiem na temat audio, kupiłem sobie chujowe słuchawki to takie mam, kupiłem gówniany wzmacniacz (na tym forum polecony w konstruktywnej jakby się wydawało wymianie informacji) i w ogóle nic nie kumam, itd. itp. a jak się o coś zapytam to i tak się gówno dowiem. Niech zostaną tylko ci, którzy wszystko wiedzą.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo locked this topic
  • RoRo unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...