Skocz do zawartości

Covid-19


Recommended Posts

Może jeszcze John do Ciebie w pracy mam masę ludzi po szczepieniu drugie tyle bez i wiesz co. Dyskutujemy, rozmawiamy często czy warto jak się czują czy wszystko oki itd itd. rozmawiamy jak ludzie. Wiele osób zaszczepiło się że strachu nie przed chorobą a restrykcjami, ja pomału też myślę że trzeba będzie się zaszczepić bo mam dwójkę małych dzieci, ale jak potem wchodzę na takie forum o czytam takie kurwa teksty to z chęcią bym wyszedł z transparentem że jestem przeciwny nie szczepieniu a robieniu ludziom wody z mózgu i szczuciem ich nawzajem. Rozumiesz teraz czemu che stąd iść? Nie obrażam się bo was nie znam i mnie to szczerze wali po prostu szkoda mi czasu, a jak konto zostanie to będę pewnie zaglądał. Tak będę miał święty spokój. 

Kończy bo niedziela ucieka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sanwing napisał:

Z forum odchodzę bo takiego tematu w ogóle tu być nie powinno a głównie przez takich fletów jak Dzik z którymi administracja nic nie robi bo po co wyzywa ludzi od idiotów jest trollem ale posty bije

Jeszcze nikogo na tym forum personalnie nie obraziłem - zawsze krytykuję zachowania, postawy, pewne grupy ludzi. Mnie nazywano już kilkukrotnie "zerem", "frajerem", "burakiem", "trollem", a teraz "fletem". No ale przecież tajemnicą poliszynela jest, że nie o język czy kulturę tutaj chodzi, tylko o poczucie niemocy, spowodowane brakiem jakichkolwiek sensownych argumentów na poparcie quasi intelektualnych wynurzeń.

1 godzinę temu, Sanwing napisał:

Podwyżki wynikające z lockdownu? No jpd jeśli twierdzisz że podwyżki materiału np blachy są wynikiem tego że chwilę fabryka miała ograniczone możliwości produkcji spowodowało podwyżkę 100-150% to nie masz zielonego pojęcia o rynku kompletnie, materiał przez całą pandemię był dostępny, jest go masa, blachy na składach masa tylko ceny poszły w górę czemu? No tak lockdown.....jpd

Boże jakie głupoty.

Główną przyczyną wzrostu cen materiałów budowlanych jest spadek popytu i ograniczenie produkcji wielu materiałów budowlanych/surowców, czego powodem jest jak najbardziej covid i obostrzenia. Kolejna przyczyna to przerwane łańcuchy dostaw - tutaj też covid się kłania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sanwing napisał:

Jeśli twierdzisz że wirus grypy to pierdoła to gratuluję zajebistej oceny sytuacji. Grypy której różne mutacje na przestrzeni wieków wybiły masę ludzi na świecie...

Na przestrzeni wieków... Myślę, że może mieć to związek z faktem, że leczenie grypy naparami z kapusty w starożytności czy upuszczaniem krwi w średniowieczu było mało efektywne. Ze służbą zdrowia w ogóle było wtedy średnio.

Wg danych Narodowego Instytutu Zdrowia w sezonie grypowym 2019/2020 odnotowano łącznie 3 769 480 przypadków/podejrzeń grypy. Liczba odnotowanych zgonów z powodu grypy to 64. Daje nam to śmiertelność w ww. sezonie na poziomie 0.0017%.

W Polsce śmiertelność z powodu covid wynosiła 2.4%, kiedy ostatnio sprawdzałem, czyli o ponad 1400 więcej niż z powodu grypy w sezonie 2019/2020.

2 godziny temu, Sanwing napisał:

Naciągane wyniki testów których skuteczność jest dalej do bani, naciągane zgony żeby szpitale dostawały dopłaty. Przepełnione szpitale? Raczej oddziały Covidowe w których organizacja pracy była do dupy o czym lekarze głośno mówili.

Jakimi danymi na temat powyższych zjawisk dysponujesz? Na ile te dane przeszacowują realne zagrożenie z powodu covid? Nie wiesz tego, ale i tak tłuczesz te fejsbukowe rewelacje, bo fajnie czuć się wyjątkowym, jak ktoś, kto przejrzał system i nie będzie się ustawiał do szczepienia razem ze "stadem baranów".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dzik napisał:

Piszesz o rzekomo ważniejszych sprawach, a narzekasz na drożyznę, która jest skutkiem m.in. pandemii.

Zgoda, a możesz mi wytłumaczyć dlaczego w innych krajach inflacja tak szybko nie rośnie (sam w innym temacie wrzucałeś tabelkę)?

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Jeszcze nikogo na tym forum personalnie nie obraziłem - zawsze krytykuję zachowania, postawy, pewne grupy ludzi. Mnie nazywano już kilkukrotnie "zerem", "frajerem", "burakiem", "trollem", a teraz "fletem". No ale przecież tajemnicą poliszynela jest, że nie o język czy kulturę tutaj chodzi, tylko o poczucie niemocy, spowodowane brakiem jakichkolwiek sensownych argumentów na poparcie quasi intelektualnych wynurzeń.

PAPUGA personalnie może nie, ale jak sam piszesz "pewne grupy ludzi".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lysyrafal napisał:

Zgoda, a możesz mi wytłumaczyć dlaczego w innych krajach inflacja tak szybko nie rośnie (sam w innym temacie wrzucałeś tabelkę)?

Bo nie mają groteskowo nieudolnej władzy.

4 minuty temu, lysyrafal napisał:

personalnie może nie, ale jak sam piszesz "pewne grupy ludzi".

Tak, antyszczepionkowcy to wg mnie idioci i każde inne słowo, pomijając synonimy, jest nieadekwatne. No ale przecież nikt w tym temacie nie uważa się za antyszczepionkowca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Główną przyczyną wzrostu cen materiałów budowlanych jest spadek popytu i ograniczenie produkcji wielu materiałów budowlanych/surowców, czego powodem jest jak najbardziej covid i obostrzenia.

Bzdura. Zeszłoroczny lockdown wręcz doprowadził do wystrzelenia popytu na materiały budowlane, każdy co planował od lat zrobić jakis remont w końcu mógł znaleźć na to czas w dobie izolacji. Weź sobie przypomnij jak wyglądały markety i jak opróżniały się szybko półki. Poskutkowało to tym że natychmiast zniknęły materiały drożejące najbardziej, bo firmy robią zapasy, a to jeszcze bardziej obniża podaż dla potrzebujących ich okazjonalnie. Płyty drewno-podobne drogie? A jakie mają być jak ceny tracicy wzrosły o nie kilkadziesiąt procent, a grubo ponad dwukrotnie. Wszystko przez ogromny i niezaspokojony popyt spowodowany boomem budowlanym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Butler napisał:

Bzdura. Zeszłoroczny lockdown wręcz doprowadził do wystrzelenia popytu na materiały budowlane, każdy co planował od lat zrobić jakis remont w końcu mógł znaleźć na to czas w dobie izolacji.

Artykuł z kwietnia zeszłego roku:

Grupa Selena wskutek epidemii obserwuje m.in. spadający popyt na materiały budowlane we wszystkich krajach w związku z wprowadzonymi ograniczeniami, a także w związku ze spowolnieniem niektórych inwestycji w okresie kwiecień-maj 2020 r., podała spółka.

źródło

6 minut temu, lysyrafal napisał:

Czyli jak jestem niezaszczepiony to jestem idiotą i czy teraz to już można zaliczyć do personalnie?

Mianem idiotów określiłem antyszczepionkowców. Antyszczepionkowców. Uważam, że to jasne i czytelne, co powiedziałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobacz co się później działo, a nie kwiecień maj kiedy na początku wszędzie niepewność panowała. W mojej branży metalowej to samo. Siedzisz w kancelarii i nie masz zielonego pojęcia o powodach wzrostu cen artykułów przemysłowych i produkcyjnych, zmień źródła wiedzy i nie ośmieszaj się. I spróbuj kupić teraz płytę OSB np. w Castoramie. Popyt mały powiadasz? Wyśmieją Cię.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Butler napisał:

To zobacz co się później działo, a nie kwiecień maj kiedy na początku wszędzie niepewność panowała. W mojej branży metalowej to samo. Siedzisz w kancelarii i nie masz zielonego pojęcia

Z centrum analiz PKO BP:

Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia spowodowały spadek popytu i ograniczenie produkcji wielu materiałów budowlanych i surowców do ich produkcji.

Cytuję informacje z giełdy i teraz analizę ze strony banku. Jeśli się z tym nie zgadzasz, to może zacytuj jakieś inne, rzetelne info, zamiast mi pisać, gdzie ja siedzę i o czym nie mam pojęcia.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie muszę niczego cytować BO W TYM SIEDZĘ. I mam styczność z dostawcami, producentami, kooperantami, klientami. Od lat to moja praca. Chcesz źródło to sobie znajdź np. w TVP gdzie jesteśmy krajem mlekiem i miodem płynącym. W głębokim poważaniu mam zdanie spekulantów giełdowych którzy wprowadzają jeszcze większy zamęt w imię własnych interesów. Weź zostaw ten komputer i samemu się przekonaj jak mały jest wg. Ciebie i Twojego banku popyt. Podzwoń po składach budowlanych, producentach. Nie ma... Zarezerwowane... Może Pan zamówić, ale ceny są dynamiczne...

My mamy problem z hutą i dostawami profili aluminiowych - mają obsunięcia z produkcją o kilka miesięcy. Brak alu!

Potrzebujemy kilka ton arkuszy 304... W piątek na stanie 100 ton, dziś (niedziela) dzwoni do mnie dobry kolega od dostawcy i mówi żebym dziś klepnal zamówienie bo ktoś już tam całość chce brać. Pytam czy dziś pracuje... A on do mnie - A Wy jeszcze nie?

To czubek góry lodowej, na rynku jest absurdalna sytuacja z popytem i końca nie widać.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Butler napisał:

Weź zostaw ten komputer i samemu się przekonaj jak mały jest wg. Ciebie i Twojego banku popyt.

Ja nie mówię, jaki jest popyt, tylko o tym, jaki był popyt. Mam w gronie bliskich znajomych szefa firmy budowlanej, więc mój komputer zostaw w spokoju (podobnie jak moje miejsce pracy). Jak zwykle, kiedy dane i statystyki nie wspierają konkretnej narracji, to jest to spisek i/albo manipulacja.

11 minut temu, Sanwing napisał:

Wyjmij łeb z pomiędzy pośladków i zacznij myśleć, a jak z tym problem to zamilcz bo idiotę z siebie robisz, tak IDIOTĘ.

Czuję się zawstydzony, bo faktycznie wychodzę na chama i buraka przy takich popisach szeroko rozumianej kultury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butler będzie koniec jeszcze z pół roku max rok. Teraz rzucili się ludzie wystraszenie podwyżkami u nas pierwsza połowa roku to był szał klienci brali co było. Ale już ceny poszły w górę niesamowicie, budowlanka teraz wyhamuje bo ludzi już nie stać będzie żeby zamiast 300 tys brać 600 tyś kredytu bo cena budowy mniej więcej tak wzrosła.  A płace w większości sektorów stoją. 

Z dachówką piękny numer jest. Coramik, Meyer i inni wstrzymali przyjmowanie zamówień, raz z braku możliwości produkcyjnych a dwa by ceny podnieść bo nie może być tak że blacha jest droższa od dachówki. W oknach do końca roku to samo mają być podwyżki od 20 do 60% ...

No ale to wina zeszłorocznego Covida jpd... Jakby jeszcze tacy internetowi znawcy wiedzieli że fabryki produkuja nie składują materiału ale to trzeba wyściubič nos poza ekspres do kawy...

Przed chwilą, Dzik napisał:

Ja nie mówię, jaki jest popyt, tylko o tym, jaki był popyt. Mam w gronie bliskich znajomych szefa firmy budowlanej, więc mój komputer zostaw w spokoju (podobnie jak moje miejsce pracy). Jak zwykle, kiedy dane i statystyki nie wspierają konkretnej narracji, to jest to spisek i/albo manipulacja

Przez cały rok pandemia branża budowlana kwitła, nie było kompletnie żadnego wyhamowania wręcz przyspieszenie nasza firma największy dystrybutor w Polsce kilku potężnych firm od pokryć dachowych zanotowała solidny wzrost sprzedaży. Twój znajomy chyba nie bardzo się zna na handlu jak miał problem ze sprzedażą, albo go zmysliłeś...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dzik napisał:

Ja nie mówię, jaki jest popyt, tylko o tym, jaki był popyt. Mam w gronie bliskich znajomych szefa firmy budowlanej, więc mój komputer zostaw w spokoju

Nas nie obchodzi co było przez kilka tygodni w zeszłym roku. A bajki o bliskich znajomych zostaw dla siebie bo jak by tak faktycznie było to miałbyś odmienne zdanie i to z pierwszej ręki. Zajmij się kablami lepiej gdzie możesz argumentami się wspierać. Na razie to brniesz w zaparte zupełnie nie mając wiedzy w temacie. To tak jakbym ja miał Cię pouczać o niuansach związanych z przepisywaniem majątku (czy tam inną Twoja specjalnością). Nie rób po prostu z siebie błazna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Nas nie obchodzi co było przez kilka tygodni w zeszłym roku. A bajki o bliskich znajomych zostaw dla siebie bo jak by tak faktycznie było to miałbyś odmienne zdanie i to z pierwszej ręki. Zajmij się kablami lepiej gdzie możesz argumentami się wspierać. Na razie to brniesz w zaparte zupełnie nie mając wiedzy w temacie.

Zarzucasz mi kłamstwo!? Uważaj, bo wg pewnego użytkownika za to właśnie dostałem bana.

Uważam, że informacje z kilku niezależnych źródeł to całkiem solidny argument, a w każdym razie na pewno solidniejszy niż anegdoty i święte przekonanie dwóch typów z forum internetowego. O, tutaj kolejny artykuł, tym razem ze stycznia 2021:

Branża budowlana nie była dotknięta bezpośrednio zakazami wynikającymi z pandemii koronawirusa, pomimo to produkcja materiałów budowlanych spadła w 2020 roku w porównaniu do roku poprzedniego w wyniku mniejszego popytu na te produkty. Dotyczy to większości grup produktowych.

Jak oni wszyscy bezczelnie kłamią i manipulują! Powinni wyłączyć telewizor i włączyć myślenie. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dzik napisał:

Zarzucasz mi kłamstwo!?

Bzdury klepiesz i tyle. Jeszcze raz. Mówimy o OBECNYCH cenach i OBECNEJ sytuacji. Nie manipuluj zeszorocznymi danymi.

https://www.farmer.pl/fakty/dlaczego-ceny-materialow-budowlanych-bija-rekordy-co-jeszcze-podrozeje,107468.html

Wielu deweloperów musiało wstrzymać się z inwestycjami, gdyż brakuje drewna konstrukcyjnego wykorzystywanego przy budowie domów jednorodzinnych. Oczywiście podsyca to dalszy wzrost cen drewna budowlanego na polskim rynku.

Wstrzymane zamówień i braki tego materiału budowlanego na polskim rynku windują ceny tarcicy do niebotycznych sum..

Skutki gwałtownie drożejącej tarcicy budowlanej już od kilku miesięcy odczuwa już cała polska branża budowlana, remontowa i deweloperska. Nie pozostaje to bez wpływu na koszty budowy domów oraz realizację innych inwestycji budowlanych.

https://forumbranzowe.com/dlaczego-okucia-drozeja/

W zeszłym roku na początku lockdownu w Europie znacząco spadł popyt na stal. Z tego powodu huty stali zdecydowały o wstrzymaniu produkcji w około 40 proc. zakładów w Europie. Część z nich wykorzystała okres przestoju oraz dotacje od państw i przeprowadziła modernizacje, by potem wznowić działalność, jednak część hut już nie powróciło do działalności.

Tak było przez kilka tygodni i wiele zakładów/firm bardzo nerwowo zareagowała. Ale TERAZ...

Po zniesieniu blokad w wielu krajach ogromnie wzrósł popyt na stal. Zakłady produkcyjne nie miały wystarczających mocy produkcyjnych by nadążyć za realizacją zamówień. Firmy kupujące stal przyznają, że nie spodziewały się tak dużego popytu, szczególnie na rynku budowlanym. Dlatego stal zaczęła drożeć.

 

Kolejny czynnik, który wpłynął na wzrost cen, to polityka gospodarcza Chin. Państwo Środka zniosło w tym roku zakaz importu złomu, który sprowadza m.in. z Europy. Natomiast do Europy Chińczycy nie eksportują dużych ilości stali, bo we własnym kraju zapotrzebowanie na ten surowiec jest także wysokie. Dlatego firmy z Europy zmuszone są korzystać z własnej stali, jednak produkcja na naszym kontynencie jest droga, głównie z powodu wzrostu cen za emisję Co2.

Ceny stali rosną także dlatego, że wiele firm zdecydowało się zabezpieczyć i robi zapasy. To dodatkowo zwiększa popyt i napędza koniunkturę. W efekcie ceny wzrosły w zależności od rodzaju surowca od 100 do 40 proc. Pojawił się problem z dostępnością surowca, co odbija się na opóźnieniach w dostawach. W ostatnich miesiącach coraz bardziej się wydłużają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Mówimy o OBECNYCH cenach i OBECNEJ sytuacji. Nie manipuluj zeszorocznymi danymi.

Czytaj może ze zrozumieniem, bo zarzucasz mi manipulację, chociaż wyraźnie napisałem:

34 minuty temu, Dzik napisał:

Ja nie mówię, jaki jest popyt, tylko o tym, jaki był popyt.

Podałem popyt na materiały budowlane w 2020 r. jako jedną z przyczyn obecnego wzrostu cen. Obecnie mamy popyt bardzo wysoki, bo przetrzymany. Zresztą popyt był elementem szerszego argumentu, czyli tego, że covid w mierze przynajmniej znacznej odpowiada za wzrost cen. Wszystkie dostępne źródła, jeśli je krzyżowo zestawić, są w tej kwestii zgodne:

Przyczyn obecnej sytuacji jest wiele, ale sporo z nich mniej lub bardziej związanych jest ze skutkami trwającej pandemii. Zerwanie łańcucha dostaw międzynarodowych spowodowane zamkniętymi granicami i lockdownami. Niepewność rynkowa i strach inwestorów, która wpłynęła na skalę produkcji oraz brak towaru na rynku. Zawirowania gospodarcze.

źródło

No ale wg Sanwiga wzrost cen nie ma związku z covidem i nie powinniśmy się już nim z bardzo przejmoać - z czym właśnie polemizowałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli był jakiś kilku % spadek produkcji w zeszłym roku nie ma to się nijak do wzrostu cen. Spadek w materiałach używanych do budowy murów był i co i ten materiał akurat teraz jest tańszy niż w styczniu. Jakikolwiek spadek produkcji w zeszłym roku na poziomie kilku % nie ma kompletnie żadnego wpływu na ten moment. I nie był spowodowany spadkiem popytu, ewentualnie problemami kadrowymi czy bezsensownymi przepisami, nie chce już wspominać o dotacjach jakie można było uzyskać przy ukazaniu spadku obrotu.... Firmy zajmujące się sprzedażą i montażem kwitły i kwitną dalej skończy to się w najbliższym okresie bo przez popieprzone ceny rynek stanie jak skończą się transzę z kredytów zeszłorocznych. 

Zeszły rok był jednym z najlepszych sprzedażowych od bardzo dawna, ten byłby jeszcze lepszy gdyby nie ob cne braki materiału. 

Spekulacje i bzedety z netu można sobie między bajki wsadzić, no ale mędrzec czytacz Dzik wie lepiej. Do roboty się weź a nie czytaj w robocie pierdolety. 

Przed chwilą, Dzik napisał:

Obecnie mamy popyt bardzo wysoki, bo przetrzymany

Jaki przetrzymany WTF? Czy ty wiesz że są terminy w budowlance w deweloperce, a inwestor prywatny ma transzę kredytu i musi kupować w wyznaczonym terminie, masz ty w ogóle pojęcie o tym! Jeśli przesunęły się jakieś inwestycje to jest to kilka % ale i tak w zeszłym roku były wzrosty sprzedażowe w budowlance....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dzik napisał:

Główną przyczyną wzrostu cen materiałów budowlanych jest spadek popytu i ograniczenie produkcji wielu materiałów budowlanych/surowców, czego powodem jest jak najbardziej covid i obostrzenia

 

29 minut temu, Dzik napisał:

Obecnie mamy popyt bardzo wysoki, bo przetrzymany. Zresztą popyt był elementem szerszego argumentu

 Wybacz, ale odlecialeś. Przetrzymany popyt... Boże, widzisz i nie grzmisz. 😜

Coś przekręciłem? Przecież to Ty napisałeś? A może to nie ja mam problem z czytaniem ze zrozumieniem, a Ty ze rozumieniem co piszesz?

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

Wybacz, ale odlecialeś. Przetrzymany popyt... Boże, widzisz i nie grzmisz. 😜

Analitycy też:

Zdaniem analityków BM BNP Paribas, utrzymującemu się popytowi sprzyja poprawiająca się sytuacja makro, odłożony popyt oraz mocny rynek budowlany i mieszkaniowy (...)

Źródło

Przyczyną jest m.in. popyt, który był niski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dzik napisał:

Czytaj może ze zrozumieniem, bo zarzucasz mi manipulację, chociaż wyraźnie napisałem:

Podałem popyt na materiały budowlane w 2020 r. jako jedną z przyczyn obecnego wzrostu cen. Obecnie mamy popyt bardzo wysoki, bo przetrzymany. Zresztą popyt był elementem szerszego argumentu, czyli tego, że covid w mierze przynajmniej znacznej odpowiada za wzrost cen. Wszystkie dostępne źródła, jeśli je krzyżowo zestawić, są w tej kwestii zgodne:

Przyczyn obecnej sytuacji jest wiele, ale sporo z nich mniej lub bardziej związanych jest ze skutkami trwającej pandemii. Zerwanie łańcucha dostaw międzynarodowych spowodowane zamkniętymi granicami i lockdownami. Niepewność rynkowa i strach inwestorów, która wpłynęła na skalę produkcji oraz brak towaru na rynku. Zawirowania gospodarcze.

źródło

No ale wg Sanwiga wzrost cen nie ma związku z covidem i nie powinniśmy się już nim z bardzo przejmoać - z czym właśnie polemizowałem.

Nie mając pojęcia o branży, przeczytawszy pare artykułów, polemizuj dalej i łykaj wszystko co piszą. Wpływ pandemi na branżę budowlaną był nikły w zeszłym roku, kilku% spadek produkcji w zeszłym roku nie ma kompletnie wpływu na podwyżki cen w obecnym. Obecnie COVID jest w odwrocie tzn był bo teraz nowa fala idzie, ale podwyżki zaczęły się przed spekulacjami o czwartej fali i odkryciu mutacji delta. Ale o czym tu gadać z gościem którego źródłem wiedzy jest internet i gazety, wyjedź w teren, ja calutki zeszły rok jeździłem działełem w branży podobniej jak ten...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dzik napisał:

Główną przyczyną wzrostu cen materiałów budowlanych jest spadek popytu i ograniczenie produkcji wielu materiałów budowlanych/surowców

Ty na prawdę nie umiesz się wypowiadać i sam nie rozumiesz co wychodzi z pod Twojego pióra. Byś napisał "był" to nawet bym się tu nie udzielał.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo locked this topic
  • RoRo unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...